Wystawa ...wszyscy moi przyjaciele… w Galerii OKNA MBP Lublin prezentuje artystę, który żyje i tworzy ponad granicami - zarówno geograficznymi, jak i kreatywnymi. Minh Hai Duong Tiger udowodnił to swoją niezwykłą wszechstronnością. Mogliśmy przekonać się o niej podczas wernisażu 7 lutego 2025 roku, kiedy uchylił nam drzwi do swojego świata.
Cieszymy się, że tymi pięknymi akwarelami otwieramy nie tylko kolejny sezon, ale również drugą dekadę działalności Galerii OKNA
- powitała gości wicedyrektor MBP Lublin i pomysłodawczyni Galerii OKNA, Renata Filipiak.
Minh Hai Duong jest malarzem akwarelistą, ale zakres jego artystycznych działań imponuje różnorodnością - Tiger zajmuje się także filmem, fotografią, wirtualną rzeczywistością i animacją 3D. Spełnia się twórczo również jako muzyk - o czym mogli przekonać wernisażowi goście - śpiewa i gra na gitarze akustycznej i elektronicznej oraz na instrumentach klawiszowych.
Artysta pochodzi z Wietnamu. Urodził się w 1986 roku, czyli w Roku Tygrysa - stąd pseudonim “Tiger”. Ukończył Wydział Inżynierii Elektrycznej i Elektroniki ze specjalnością telekomunikacji. Przełomem był 2013 rok, kiedy przybył do Polski i podjął edukację w Polsko-Japońskiej Szkole Technik Komputerowych w Warszawie, gdzie po latach nauki został wykładowcą. To właśnie w Polsce zrodziło się w nim postanowienie o wkroczeniu na ścieżkę artystyczną. Wśród osób, którym zawdzięcza obranie tego kierunku w życiu, jest Minh Dam - polsko-wietnamski malarz i architekt, jeden z członków Grupy Lubelskiej, znany miłośnikom sztuki odwiedzającym Galerię OKNA. Minh Dam stał się nauczycielem akwareli Tigera, a z czasem także jego mentorem i najbliższym przyjacielem; uwiecznionym na jednym z portretów prezentowanych na wystawie.
Tytuł i charakter wystawy wskazują na intencje Tigera - jak sam podkreśla, pragnął uwiecznić wszystkich bliskich mu ludzi, których spotkał na swojej drodze, a którzy mieli wpływ na jego wrażliwość, osobowość, na kształt tego, co tworzy
- dodała Renata Filipiak.
34 akwarele wyeksponowane w Galerii OKNA zwracają uwagę konsekwencją i spójnością na poziomie formy.
Są jak mrugnięcie oka. Tiger w swoim malarstwie stara się złapać te najważniejsze elementy, które pozwolą osobę rozpoznać. Co ciekawe, właściwie wszystkie prace prezentowane na wystawie są w kadrze filmowym. Portrety na ogół maluje się przecież w pionie. Tutaj artysta świadomie wybiera poziom i stosuje kompozycję trójpodziału: główna część tej kompozycji znajduje się w jednej trzeciej lub w dwóch trzecich kadru.
- podkreślił przedstawiciel Grupy Lubelskiej i autor tekstu do katalogu, Dariusz Płecha.
Na prezentowanych obrazach zobaczymy zarówno osoby polskiego, jak i azjatyckiego pochodzenia, co także przypomina o rodowodzie Tigera jako przedstawiciela dwóch kultur.
Tą wystawą chciałbym podziękować wszystkim, którzy w różny sposób wpłynęły na mnie i moje życie i moją twórczość. Poprzez swoje obrazy pragnę opowiedzieć o relacjach, inspiracjach i mojej wdzięczności
- podsumował Minh Hai Duong Tiger.
Zwieńczeniem wernisażu był koncert w wykonaniu Tigera i zaprzyjaźnionych z nim artystów, który przypieczętował międzynarodowy charakter wydarzenia - muzycy wykonali utwory w sześciu językach: polskim, wietnamskim, angielskim, francuskim, włoskim i japońskim.
Wystawę ...wszyscy moi przyjaciele… Minha Hai Duonga Tigera w Galerii OKNA MBP Lublin możemy oglądać do 25 lutego.
Zdjęcia: Beata Wijatkowska
Tekst: Aleksandra Flis