11 grudniaw Filii nr 2 w ramach XVI Edycji otwartych wykładów z historii sztuki 2024/2025 wystąpiła dr Elżbieta Błotnicka-Mazur. Temat wykładu: „Sympozjum Artystów i Naukowców w Puławach 1966 - pochwała przemysłu versus działania protoekologiczne” wprowadził uczestników wydarzenia w atmosferę minionej epoki, w której mariaż artysty z robotnikiem stanowił syntezę wielu dzieł i instalacji artystycznych, w nawiązaniu do realizacji programów ideowych wytyczonych przez partię rządzącą.


Sympozjum odbywało się na terenie Zakładów Azotowych w Puławach pod hasłem "Sztuki w zmieniającym się świecie". Pomysłodawcą i głównym organizatorem Sympozjum był krytyk i teoretyk sztuki Jerzy Ludwiński. Koncepcja i tytuł imprezy nawiązywały do popularnej wówczas idei zbliżenia sztuki, technologii, nauki i przemysłu. Hasła tego typu odgrywały rolę propagandową, ale też wyrażały silną w latach 60. fascynację technologią, cybernetyką i ich wpływem na codzienne życie. Całe przedsięwzięcie artystyczne było formą reakcji na industrializację sztuki. Polityczne otwarcie na sztukę współczesną i problemy
z nią związane starały się zapewnić plenery, sympozja czy biennale. Wśród ważnych realizacji, jakie powstały w trakcie trwania Sympozjum, wyróżniały się działania w przestrzeni. Zaprezentowane formy działalności artystycznej najpełniej określały nowe sposoby twórczego działania i odmiennego odczuwania świata.
Dokumentację fotograficzną z wykładu wykonała p. Aleksandra Flis z działu Promocji i Marketingu Miejskiej Biblioteki Publicznej.

 

 

Współorganizator warsztatów Dariusz Jóźwik zapowiada prelegentkę - dr Elżbietę Błotnicką-Mazur
Publiczność zgromadzona na wykładzie w filii nr 2
Elżbieta Błotnicka-Mazur podczas wprowadzenia do wykładu
Współinstruktor Dariusz Jóźwik zapowiada wykładowczynię
Część poprzedzająca wykład dr Elżbiety Błotnickiej-Mazur
Dr Elżbieta Błotnicka-Mazur podczas wykładu
Fragment prelekcji - na slajdzie jej tytuł: "Sympozjum Artystów i Naukowców w Puławach 1966 - pochwała przemysłu versus działania protoekologiczne"
Slajd prezentujący okładkę książki Anny Leśniewskiej "Puławy 66", na okładce ascetyczne logo w formie tarczy
Na pierwszym planie stolik z laptopem, na drugim - slajd prezentacji
Dr Elżbieta Błotnicka-Mazur w trakcie wykładu
Jeden ze slajdów ze zdjęciem pracy Jerzego Beresia
Fragment wykładu z prelekcją, na slajdzie krajobraz industrialny