20 i 21 maja 2024 roku w XXIX Liceum Ogólnokształcącym im. cc. mjra Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” w Lublinie odbyły się kolejne spotkania edukacyjne dla młodzieży w ramach projektu „Pieniądze bez tabu” dofinansowanego przez Fundację Empiria i Wiedza w programie „Kierunek Sukces” - II Edycja.
Spotkania: „Pierwsze wynagrodzenie i co dalej” oraz „Bądź bezpieczny w sieci. Cyberbezpieczeństwo na co dzień” poprowadziła Mirosława Zachaś-Lewandowska, trenerka Biznesu Akademii SET, wykładowczyni na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu na kierunkach związanych z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu oraz właścicielka firmy szkoleniowo-doradczej Waluta Wiedzy.
Podczas spotkania „Pierwsze wynagrodzenie i co dalej” prowadząca poruszyła temat prowadzenia budżetu domowego, planowania wydatków oraz tworzenia tzw. „poduszki finansowej”. Młodzież dowiedziała się, na co zwrócić szczególną uwagę podpisując umowę o pracę, umowę pożyczki lub kredytu. Ponadto młodzi ludzie zapoznali się z terminem RRSO oraz narzędziami (aplikacjami) wspomagającymi planowanie finansowe krok po kroku.
Podczas spotkania „Bądź bezpieczny w sieci. Cyberbezpieczeństwo na co dzień” prowadząca skupiła się na największych wyzwaniach jakie stoją przed młodzieżą w związku z cyberprzestępstwami. Uświadamiała, że każdy z nich może stać się ofiarą tego typu przestępstw. Opowiedziała o typowych rodzajach oszustw: phishingu, vishingu, callerID spoofingu, inżynieri społecznej, sms phishingu, phisingu e-mailowym, oszustwach na portalach typu OLX, Vinted, Allegro oraz oszustwach w mediach społecznościowych. Młodzież zyskała wiedzę i świadomość, jak chronić się przed tego typu działaniami oraz co zrobić i gdzie się zwrócić, kiedy padnie ofiarą cyberprzestępstwa. Spotkanie było też dobrą okazją do pogłębienia przez młodzież wiedzy na temat tego, jak zabezpieczyć się przed wyłudzeniami danych osobowych, czy środków na kontach.
Projekt dofinansowany przez Fundację Empiria i Wiedza w programie „Kierunek Sukces” - II Edycja”
20.05 - „Pierwsze wynagrodzenie i co dalej”:
21.05 - „Bądź bezpieczny w sieci. Cyberbezpieczeństwo na co dzień”: