12 grudnia w Filii nr 2 MBP miało miejsce spotkanie z panem Zbigniewem Kiełbem – wybitnym, wielokrotnie nagradzanym historykiem z wykształcenia i z pasji, autorem piętnastu książek, adiunktem w Muzeum Czartoryskich w Puławach – oraz promocja książki „Straceni, przywróceni pamięci” poświęconej ofiarom Zbrodni Katyńskiej z 2. Pułku Saperów Kaniowskich.

Pan Kiełb poświęcił pierwszą część swojej wzbogaconej o prezentację ze zdjęciami prelekcji historii tak zwanych „kaniowczyków”, czyli 2. Pułku Saperów Kaniowskich – historyk zajmuje się dziejami Pułku już od szesnastu lat, kiedy to odkrył, że stanowią one białą plamę w historii Puław. Batalion był stacjonującą w tym mieście jednostką wojskową istniejącą w okresie pokoju i spełniającą zadania mobilizacyjne wobec oddziałów i pododdziałów saperów, rozwiązaną w 1939 roku.

Następnie nasz gość zaprezentował fotografię, która stała się punktem zapalnym do powstania książki „Straceni, przywróceni pamięci”. Fotografia z 1928 roku przedstawiała dwóch oficerów – w tym Zbigniewa Antonowicza (znajdującego się na okładce książki), który zaintrygował historyka – zaczął on zastanawiać się, jakie zasługi dla wojska polskiego miał Antonowicz odznaczony Orderem Virtuti Militari.

Na podstawie dogłębnych badań historycznych pan Kiełb dotarł do historii członków 2. Pułku Saperów Kaniowskich, którzy byli ofiarami Zbrodni Katyńskiej (1940), a którzy pozostali nieupamiętnieni i zapomniani przez historię. Łącznie do listy ofiar Zbrodni Katyńskiej historykowi udało się dopisać aż 116 nazwisk. W 2015 roku ponad 40 nazwisk ofiar z 2. Pułku Saperów Kaniowskich znalazło się na upamiętniającej tablicy w puławskim Kościele Garnizonowym.

W książce „Straceni, przywróceni pamięci” oprócz historii Pułku i badań pana Kiełba znajduje się wielobarwny album materiałów archiwalnych, w tym wielu pamiątek od rodzin ofiar Zbrodni Katyńskiej: metryki urodzenia, fotografie, dokumenty urzędowe, świadectwa, życiorysy, rysunki, listy, kartki pocztowe i wiele innych.

Po spotkaniu odbyło się rozdanie darmowych egzemplarzy książki osobom uczestniczącym w spotkaniu – zaistniała przy tym okazja do rozmowy z historykiem oraz zdobycia jego autografu.

Serdecznie dziękujemy panu Zbigniewowi za przedstawienie nam tak ważnej historii, a Państwu – za liczną obecność.

 

W sali biblioteki w świetle reflektorów stoją kobieta i mężczyzna
Zbliżenie na kobietę z mikrofonem
Kobieta i mężczyzna witają gości
Mężczyzna w garniturze z mikrofonem
Siedząca publiczność
Jedna ze słuchaczek robiąca notatki
Mężczyzna stojący przy laptopie zmienia slayd prezentacji
Zdjecie dwóch mężczyzn w mundurach
Autor ksiażki udziela wywiadu TVP3
Autor wpisuje autograf do książki
Przy stoliku z książkami siedzi autor obok słuchacze czekają na książki
Kolejka do autora po książkę i autograf