“Nieoczywiste. Moje imaginarium” to tytuł wystawy prac Magdaleny Brauze w Galerii OKNA Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie. 18 października 2023 roku odbył się wernisaż, podczas którego artystka wprowadziła wszystkich zgromadzonych do świata swojej artystycznej wrażliwości.
“Otacza państwa wystawa, która sprawiła, że czujemy niesamowitą energię barw. Osobiście odczuwam podwójną radość. Po pierwsze dlatego, że właśnie zapoznajemy się z nową dla Galerii OKNA techniką malarską. Po drugie - że mamy do czynienia z artystką, a tak się złożyło, że do tej pory w naszej galerii swoje prace częściej prezentowali mężczyźni"
- mówiła podczas powitania gości wicedyrektor MBP Lublin, Renata Filipiak.
Magdalena Brauze urodziła się i mieszka w Lublinie. Z wykształcenia jest biologiem, z zamiłowania podróżniczką, fotografką, przede wszystkim jednak - artystką.
Oprócz spełniania się w malarstwie, które ma dla niej szczególne znaczenie, tworzy biżuterię artystyczną, zajmuje się także malowaniem na szkle. Emocjonalnie i duchowo jest związana z Kazimierzem Dolnym. Tam też (jak również w Lublinie i Warszawie) można zobaczyć jej prace. W swoim artystycznym dorobku ma również udział w wystawach zbiorowych w Drohobyczu w ramach festiwalu Brunona Schulza, w Kosowie oraz w Wietnamie. Stali goście Galerii OKNA rozpoznają jej twórczość i nazwisko ze zbiorowych wystaw prezentowanych na I piętrze budynku przy ul. Peowiaków 12.
Autorka podkreśla, że nie zatraciła w sobie wewnętrznego dziecka, a malarstwo to dla niej jedna z kluczowych form twórczej ekspresji i komunikowania się ze światem. Należy do tak zwanej Grupy Lubelskiej zawiązanej z Lublinie przy Stowarzyszeniu Akwarelistów Polskich, jednak tym razem to nie akwarele zobaczymy na wystawie.
"Myślę, że obydwa filary - abstrakcja i realizm - są dla Magdy jednakowo ważne, ale uważam, że malarstwo abstrakcyjne w jej wykonaniu jest bardziej swobodne i daje dużo większe pole do kreatywnego pokazania samej siebie. To pewien rodzaj monologu wewnętrznego, a być może również autoterapii, pozwalającej na sięgnięcie bardzo głęboko w podświadomość i oswojenie zarówno aniołów, które tam drzemią, ale także i tych demonów"
- analizował twórczość malarki współorganizator wystawy Dariusz Płecha z Grupy Lubelskiej.
Prezentowane Galerii OKNA obrazy to abstrakcje wykonane w technice pouringu, czyli malowania płynnymi farbami akrylowymi zmieszanych z substancjami, które - stosowane w różnych konfiguracjach i z użyciem różnych środków - dają niepowtarzalne efekty.
“Akwarela pozostaje moją największą miłością, bo jest wyzwaniem, a ja lubię wyzwania. Natomiast pouring to technika bardzo interesująca i również wymagająca. Potrzeba sporo doświadczenia, by wiedzieć, które farby się lubią, a które niekoniecznie, które się ze sobą pięknie łączą, a które zgasną. To metoda prób i błędów"
- opowiadała o technice powstawania obrazów Magdalena Brauze.
"Tylko ktoś, kto kompletnie nie miał do czynienia z tym rodzajem malarstwa, może myśleć, że jest to malarstwo lekkie, łatwe i przyjemne. Nieprawda. Owszem, w technice pouringu zdarzają się rzeczy przypadkowe, ale artysta ten przypadek stara się oswoić i maksymalnie nad nim zapanować. On doskonale wie, co robi i musi przewidywać różne rzeczy - tej technice towarzyszy intensywny proces myślowy"
- dodał Dariusz Płecha.
Wystawę “Nieoczywiste. Moje imaginarium” Magdaleny Brauze możemy oglądać do 15 listopada. Kolejną artystką, której prace zobaczymy w Galerii OKNA, będzie Krystyna Rudzka-Przychoda.
Tekst: Aleksandra Flis
Zdjęcia: Beata Wijatkowska i Aleksandra Flis