Z okazji Narodowego Czytania Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie po raz kolejny zaprosiła czytelników na seans filmowy!

W sierpniu 2023 roku w malowniczej scenerii Muzeum Wsi Lubelskiej nagrywaliśmy czytanie performatywne z elementami inscenizacji wybranych fragmentów "Nad Niemnem". Nagrania trwały dwa dni, a poprzedziło je wiele godzin prób i przygotowań.

Pierwszego dnia realizowaliśmy sceny we wnętrzach, drugi upłynął pod znakiem plenerów. Przy wcielaniu się w bohaterów powieści Elizy Orzeszkowej naszym pracownikom pomogły stroje z epoki udostępnione dzięki uprzejmości Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie.

Na taką formę zdecydowaliśmy się już po raz czwarty. W 2020 roku ze względu na pandemię postanowiliśmy nagrać naszą interpretację "Balladyny" Juliusza Słowackiego. Duże zainteresowanie i pozytywny odbiór filmowej wersji spowodowały, że podjęliśmy filmowe wyzwania również w kolejnych latach. W 2021 roku opublikowaliśmy nagranie "Moralności pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej, a rok temu - "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza.

Oficjalna premiera nagrania "Nad Niemnem" MBP Lublin odbyła się 9 września o godzinie 12 podczas tegorocznego finału Narodowego Czytania. Film można obejrzeć na kanale Youtube Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie, dodatkowo specjalnie dla naszych czytelników w dniu premiery przygotowaliśmy premierowe projekcje w wybranych filiach.

Film znajduje się na kanale Youtube MBP Lublin.

Scenopis, reżyseria, kamera i montaż: Beata Wijatkowska

Wybór, opracowanie i adaptacja tekstu: Marta Mazurek

Koordynatorzy projektu: Dariusz Jóźwik, Beata Wijatkowska

Wystąpili:
Aleksandra Flis - narrator
Dariusz Jóźwik - Benedykt Korczyński
Agata Kowalska - Emilia Korczyńska
Maciej Krawczyk - Anzelm Bohatyrowicz
Marta Mazurek - Marta Korczyńska
Dorota Olejniczek-Klementewicz - Andrzejowa
Paweł Opiłowski - Witold Korczyński
Katarzyna Poleszak - Justyna Orzelska