logo_Roku_Tetmajera.jpgUchwałę o ustanowieniu roku 2023 Rokiem Włodzimierza Tetmajera podjął jednogłośnie Senat RP w dniu 29 listopada w uznaniu zasług artysty, z okazji 100-lecia jego śmierci.

Urodzony 31 grudnia 1861 r. w Harklowej Włodzimierz Tetmajer był jednym z prekursorów malarstwa młodopolskiego, projektował witraże, tworzył ilustracje. Zaprojektował i wykonywał polichromie siedmiu obiektów sakralnych. Tworzył także scenografie dla Teatru Miejskiego w Krakowie. Był poetą, prozaikiem oraz dramaturgiem. Na działalność literacką Włodzimierza Tetmajera składa się kilka tomów utworów prozą oraz tomiki poezji.
Włodzimierz Tetmajer z powodzeniem uprawiał też publicystykę. Był działaczem społecznym i politykę. Wyróżniała go wyjątkowa umiejętność łączenia różnych grup i środowisk.

Grafika Roku Tetmajera zamieszczona za zgodą Muzeum Krakowa.

Więcej o obchodzch Roku Tetmajera na stronie Muzeum Krakowa.

Działania w filiach:

Lajkonikowe witraże inspirowane twórczością Włodzimierza Tetmajera