Portret_Aleksandra_Fredry.jpgW tym roku w 230. rocznicę urodzin Aleksandra Fredry obchodzimy Rok Aleksandra Fredry.
Twórca oryginalnej komedii był autorem kilkudziesięciu utworów scenicznych wystawianych w teatrach Warszawy, Krakowa i Lwowa, pamiętnikarzem, poetą, twórcą bajek oraz żołnierzem kampanii napoleońskich.
„Aleksander Fredro wywodzący się ze starej rodziny szlacheckiej o kilkusetletniej tradycji urodził się 20 czerwca 1793 roku w majątku rodzinnym w Surochowie k. Jarosławia. Jako 16-letni chłopiec wstąpił na ochotnika do armii Księstwa Warszawskiego dowodzonej przez księcia Józefa Poniatowskiego. Brał udział m.in. w wyprawie na Moskwę w 1812 roku, dosłużył się stopnia kapitana. Za męstwo w walkach został odznaczony Złotym Krzyżem Orderu Virtuti Militari, a przez cesarza Francuzów Napoleona Bonaparte Orderem Legii Honorowej" - napisano w uchwale.

Sejm w uchwalonym dokumencie przypomniał największe komedie Fredry, m. in. „Śluby panieńskie czyli magnetyzm serca”, „Zemstę”, „Pana Jowialskiego” czy bajki i wiersze dla dzieci: „Małpa w kąpieli”, „Paweł i Gaweł”, „Osiołkowi w żłoby dano”.

Zdjęcie: wikipedia.org

Działania w filiach: