Życie kulturalne w getcie warszawskim / do 28 lutego

Filia nr 9 MBP
ul. Krańcowa 106

wstęp wolny, wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową

Filia nr 9 MBP zaprasza na wystawę przygotowaną przez pracownice Filii nr 36 z okazji Roku Pamięci Bohaterów i Bohaterek Getta Warszawskiego i 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim.

Wystawa prezentuje różne aspekty życia kulturalnego w dzielnicy żydowskiej w Warszawie. Przedstawia organizatorów wydarzeń kulturalnych, zaangażowane w nie instytucje oraz sylwetki twórców.

W 1941 roku w getcie warszawskim znalazło się około 450 tysięcy osób, w tym ponad 450 artystów. Mimo panujących w dzielnicy żydowskiej nieludzkich warunków, dla części jej mieszkańców (10-20 tys. osób) życie kulturalne i intelektualne było nieodzownym elementem dnia codziennego. Twórcze działania oraz udział w wydarzeniach kulturalnych były dla nich sposobem na przetrwanie,