Wypisać imię złudzeniom / 8 maja

Filia nr 30 MBP
ul. Braci Wieniawskich 5

wstęp wolny

Objazdowa Galeria Sztuki i Galeria 31 Przy Filii nr 30 MBP serdecznie zapraszają na wernisaż malarstwa Marii Zuzańskiej.

8 maja 2023, godz. 18.00 - Galeria 31, ul. Braci Wieniawskich 5

"Wypisać imię złudzeniom". Już sama nazwa cyklu, jak też tytuły kolejnych obrazów, delikatnie naprowadzają odbiorcę na pewien trop, którym warto podążyć by w odpowiedni sposób odebrać wystawę. Choć, jak to zwykle bywa w sztuce, nie istnieje jedna słuszna interpretacja. Chodzi tu raczej o pewnego rodzaju podpowiedź niż nakaz, a każdy z Państwa, każdy z odbiorców ekspozycji z pewnością "poczuje" ten zbiór w nieco inny sposób. W obrazach prezentowanych na wystawie Maria Majka Zuzańska porusza tematykę trudnych emocji, jakimi są poczucie osamotnienia, tęsknota, smutek, wstyd, żal czy poczucie odrzucenia, zawiedziona nadzieja. Przepracowując malarsko te uczucia Artystka posługuje się głównie postacią ludzką przetworzoną w różnoraki sposób.(...)

Narrację zawartą w obrazach dopełniają wiersze autorstwa Artystki. Połączenie to tworzy, przynajmniej w moim odczuciu, bardzo osobistą opowieść i można odnieść wrażenie, że Artystka niejako uchyla nam rąbka tajemnicy i wpuszcza nas, tak przynajmniej na próg, swojego duchowego świata.

MARIA MAJKA ZUZAŃSKA  ur. w 1958 r. w Biłgoraju.
Absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie. Z Łęczną związana od 1986 roku.
Prezes Łęczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki PLAMA. Członek Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie i Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków z siedzibą w Lublinie oraz Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łęczyńskiej i Towarzystwa Przyjaciół Nałęczowa.
Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków.

Laureatka kilku konkursów plastycznych "Jesień Hrubieszowska", nagradzana w konkursach „Lublin w malarstwie”.

Wyróżniona w 2003 roku Honorową Odznaką Ministra Kultury i Sztuki „ Zasłużony Działacz Kultury”. Laureatka prestiżowej Nagrody Burmistrza Łęcznej -„Łęczyński Odyniec Kultury 2003”, Nagrody Kulturalnej Województwa Lubelskiego w Dziedzinie Twórczości Artystycznej-2014 rok oraz Odznaki Honorowej Zasłużony dla Województwa Lubelskiego - 2018 rok.
Malarka i poetka. Uczestniczyła w wielu plenerach krajowych i międzynarodowych. W dorobku- kilkadziesiąt wystaw indywidualnych oraz udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i poza jej granicami.