Marsz milczących wdów / do 28 lutego

Adres:

Bioteka - Filia nr 6/27 MBP
Al. Racławickie 22
Lublin

Kategoria:

Wystawy

Informacja o cenie

wstęp wolny, wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową

Bioteka zaprasza na wystawę fotografii Ewy Zielonki-Gawrylak pt. Marsz milczących wdów".
Zdjęcia są reportażem z performance, który został przygotowany przez międzynarodowy ruch klimatyczny Extinction Rebellion. Ich celem było zwracenie uwagi na zagrożenia związane z budową kopalni węgla kamiennego w okolicach Poleskiego Parku Narodowego.

Czerwone i niebieskie wdowy przeszły przez miasto boso, w milczeniu przekazując gestem takie uczucia jak bunt, otwartość, wezwanie, rozpacz, błaganie i otwartość serc. Czerwony kolor symbolizuje miłość i krew wszystkich istot, które giną w wyniku rabunkowej eksploatacji planety a także fakt, że przyszłe pokolenia nie mają głosu i nie mogą decydować o tym, co się stanie z planetą i w jakim świecie przyjdzie im żyć. Natomiast niebieski ma oznaczać smutek i wodę, która jest nierozerwalnym elementem naszej planety.
W granicach Poleskiego Parku Narodowego występuje 112 chronionych gatunków roślin i 180 chronionych gatunków zwierząt. „Flagowym” gatunkiem Polesia jest wodniczka – wędrowny ptak, zagrożony w skali globalnej. Aktywiści nie chcą drugiej Rospudy.

Ewa Zielonka-Gawrylak – fotograf, artysta malarz. Zajmuje się fotografią krajobrazową, reportażową i kulinarną. Brała udział w licznych plenerach oraz wystawach fotograficznych i malarskich. Należy do Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego im. E. Hartwiga i Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie.


Mapa