Za/świat ballad Adama Mickiewicza / do 30 września

Filia nr 39 MBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie
ul. Głuska 138

Wstęp wolny

Wystawa o "Balladach i romansach" Adama Mickiewicza z okazji 200. urodzin epoki Romantyzmu Polskiego (pierwsze wydanie „Ballad i romansów”).

„Ballady i romanse” Adama Mickiewicza zapoczątkowały epokę romantyzmu w polskiej literaturze. Od wydania zbioru upłynęło 200 lat. Okrągła rocznica tego wydarzenia to okazja do upamiętnienia dzieła Wieszcza i przybliżenia go współczesnemu odbiorcy. Ekspozycja „Za/Świat ballad Adama Mickiewicza” ilustruje Mickiewiczowskie fascynacje folklorem oraz powiązania „Ballad i romansów” z ludowymi pieśniami – konsternujące ówczesnych krytyków, hołdujących klasycystycznym regułom sztuki. Wystawa opowiada także o niezwykłych bohaterach tych utworów – istotach nadprzyrodzonych i niesamowitych siłach przyrody ingerujących w losy ludzi.

Oprócz fragmentów ballad Mickiewicza w ekspozycji cytowane są również omówienia znawców epoki – Aliny Kowalczykowej i Czesława Zgorzelskiego. Dzięki grafikom stworzonym na podstawie XIX-wiecznych rysunków wystawa oddaje nastrój cudowności i grozy towarzyszący lekturze cyklu.

W siedzibie Filii nr 39 przy ul. Głuskiej 138 wystawę będzie można oglądać do końca września.

Plakat wystawy Za/świat ballad Adama Mickiewicza
Plansza wystawy przedstawiająca otwartą księgę
Plansza wystawy - ilustracja i fragment ballady "To Lubię"
ilustracja ballady "Pani Twardowska", fragment utworu i komentarz