Drohobycz w akwareli - wystawa czynna do 9 lipca

Data:

czwartek, 17 czerwiec 2021 06:00 pm
- czwartek, 08 lipiec 2021 Godzina :

Adres:

Galeria OKNA
ul. Peowiaków 12
Lublin

Kategoria:

Wystawy

Informacja o cenie

wstęp wolny

"Drohobycz ma trwałe miejsce w słowniku miast magicznych, a więc takich, w których obok geograficznej fizyczności i historii, architektury i codziennego życia realnego istnieje świat inny - mityczny, niewidoczny, ale odczuwalny, symboliczny i metafizyczny, kreujący tajemniczą aurę miasta. Do takiego Drohobycza zapraszają opowiadania Brunona Schulza, do miasta na którego tkance wizualnej rozrasta się przebogaty ogórd wyobraźni.

Czy każdy dojrzy aurę takiego ogrodu? Literatura i sztuka pomagają, o czym przekonuje pomysł tego wyjątkowego pleneru polskich (a przede wszystkim lubelskich) akwarelistów w Drohobyczu, wpisanego w projekt "Bruno4ever" (wspieranego finansowo przez miasto Lublin). Pandemia zablokowała możliwość obcowania z miastem Schulza wprost, dlatego zaproponowaliśmy artystom, aby poprzez zapoznanie się z różnorodną ikonografią spróbowali, bez fizycznego kontaktu z Drohobyczem, podjąć próbę oddania w obrazie jego aury. Nad tym procesem czuwali Bartłomiej Michałowski, który zna niemal kazdy zakątek miasta Schulza, oraz Dariusz Płecha. Powstał znakomity zestaw 29 akwarelowych prac autorstwa 13 artystek i artystów.

Wystawa zatytułowana "Akwarelowy Drohobycz" miała swoją ukraińską premierę wernisażową 16 listopada 2020 roku w ramach IX Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu, ciesząc się wielkim powodzeniem. Teraz wystawa pod tytułem "Drohobycz w akwareli" ma swoją polską premierę dzięki przychylności Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie. Liczę, że to początek akwarelowej kolekcji, jaka będzie się rozbudowywać - i wędrować... Zestaw prac ciekawie opowiada o Drohobyczu, jak i zadziwia wielością możliwości warsztatowych, kolorystycznych, kompozycyjnych i stylistycznych, jakie kryją się w technice akwareli. Jest artystycznym zaproszeniem do miasta "republiki marzeń" za co artystom bardzo dziękuję."

Grzegorz Józefczuk

Dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu

Artyści, których prace zobaczymy podczas wystawy:

Magdalena Brauze

Minh Dam

Jarosław Drążek

Artur Gołębiowski

Michał Jasiewicz

Kazimierz Kraczoń

Jacek Kwiatkowski

Tatiana Majewska

Ewelina Maliborska

Bartłomiej Michałowski

Dariusz Płecha

Artur Przybysz

Anna Liwia Strutyńska

Wystawę będzie można zobaczyć w Galerii OKNA (ul. Peowiaków 12, I piętro) do 9 lipca 2021 r.


Mapa