Mimesis- Arystoteles i jego następcy / 2 października

Filia nr 2 MBP
ul. Peowiaków 12

wstęp wolny, wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową

Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie, Instytut Nauk o Kulturze UMCS oraz Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych zapraszają na wykład prof. Ryszarda Kasperowicza „Mimesis- Arystoteles i jego następcy” w ramach XVI edycji otwartych wykładów z historii sztuki 2024/2025 pt. "Sztuka i natura. Od mitu arkadyjskiego do ekologii głębokiej".

2 października w Filii nr 2 MBP, ul. Peowiaków 12, o godz. 17.30.

Wykład poświęcony będzie próbie wyjaśnienia, jak ukształtowała się koncepcja "mimesis" w starożytnej Grecji; choć koncepcja ta miała już swoją długą historię przed Arystotelesem, a sam Platon przeprowadził głęboką krytykę sztuki mimetycznej, ujęcie problemu przez Arystotelesa okazało się niezwykle trwałe i żywotne, przynajmniej do połowy XVIII wieku. Interesujący w tym kontekście jest problem zmian, jakim podlegała mimetyczna koncepcja sztuki po Arystotelesie. Ponadto "mimesis", która, jak się zdawało, została już ostatecznie zapomniana czy wykluczona, powraca dziś z dużą siłą w analizach współczesnych nam filozofów sztuki.