Targi Książki i Mediów VIVELO Lublin 2024 / 7-8 września

Targi Lublin S.A.

Spotkania

Zapraszamy do udziału w pierwszej edycji Targów Książki i Mediów VIVELO Lublin, które odbędą się 7-8 września 2024 roku na terenie hal wystawienniczych Targów Lublin przy ul. Dworcowej 11. W programie spotkania ze znanymi i cenionymi autorami, a także warsztaty i prelekcje dla wszystkich miłośników literatury oraz wykłady i panele dyskusyjne dla bibliotekarzy.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie jest partnerem merytorycznym wydarzenia.

Na dwa dni hale wystawiennicze Targów Lublin staną się prawdziwym królestwem miłośników książek oraz literackich spotkań. Podobnie jak w Warszawie, w Lublinie nie zabraknie stref tematycznych - miłośnicy odkrywania zagadek ludzkiego umysłu mogą odwiedzić strefę #Psychologia, z kolei strefa #Kryminał dostarczy wrażeń wszystkim fanom książek z dreszczykiem. Do tego oczywiście #ScenaGłówna oraz strefa #SpotkajAutora, w których będzie można posłuchać rozmów na żywo z autorami bestsellerowych książek. Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych w strefie #Dziecko oraz szansy na zdobycie autografów od ulubionych autorek i autorów w tym strefy #Autografy (hala A), w której spotkać będzie można ulubione autorki i autorów YA i NA. Sprawdź program już teraz!

Źródło: Targi Vivelo

Szczegółowy program wydarzenia znajduje się TUTAJ. Zachęcamy również do śledzenia najnowszych informacji o Targach Vivelo na Facebooku i Instagramie.

Działania MBP w strefie #dziecko

7 września 12:00 – 12:45 Moc wyobraźni - warsztat ilustratora. Prowadzenie Izabela Czop

7 września 15:00 – 15:45 Bardzo głodna gąsienica - warsztaty literacko - plastyczne. Prowadzenie Anna Grochecka - Staniak

8 września 11:00- 11:45 Tworzenie postaci bajkowych z recyklingu.  Prowadzenie Emilia Czerwińska

8 września 14:00 - 14:45 Tworzenie zakładek do książek- warsztaty plastyczne. Prowadzenie Sylwia Zięba

Działania na naszym STOISKU nr 51

• Programowanie robota Photon do rozwiązywania zagadek w świecie baśni - BIOTEKA
  • Zabawa z okularami VR, które przeniosą w wirtualny świat - BIOTEKA
  • Prezentacja książek w rozszerzonej rzeczywistości - BIOTEKA
  • Dystrybucja gadżetów reklamowych biblioteki - BIBLIO
  • Fotobudka - Filia nr 34 MBP Lublin
  • akcja "Literackie Kamyki" (więcej informacji na Facebooku)
  • wystawa "Ilustratorzy w dwudziestoleciu międzywojennym"

Dodatkowo Targi Książki i Mediów VIVELO Lublin 2024 biorą udział w akcji Narodowe Czytanie, która odbędzie się w sobotę 7 września o godzinie 12:00 na scenie głównej w Targach Lublin przy ulicy Dworcowej 11. Na tegoroczną lekturę został wybrany „Kordian” Juliusz Słowackiego. Akcja społeczna Narodowe Czytanie ma na celu propagowanie czytelnictwa i znajomości literatury narodowej.

Pracowników biblioteki zachęcamy do zapisywania się na wydarzenia w strefie dla bibliotekarzy, której program powstał przy współpracy m.in. z: EmpikGo, Polską Sekcją IBBY, Wydawnictwem Literatura i Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką im. KEN w Lublinie.

PROGRAM STREFY DLA BIBLIOTEKARZY:

Wykład: O roli i misji współczesnego bibliotekarza

Bibliotekarka z 20-letnim doświadczeniem opowie o wyzwaniach towarzyszących promotorom czytelnictwa, ich szczególnej roli w rozwoju młodych ludzi i problemach z jakimi się mierzą,

Prowadzący: Joanna Piekarska - Prezeska Polskiej Sekcji IBBY

Na wykład obowiązują zapisy pod linkiem: https://t.ly/F4wYH

Organizator: Polska Sekcja IBBY

Wykład: Co nowego w ofercie dla bibliotek? Nowości, seriale, słuchowiska, co będziemy czytać?

Prowadzący: Agnieszka Adaszewska, Jolanta Liżewska

Na wykład obowiązują zapisy pod linkiem: https://t.ly/xAnvQ

Organizator: EmpikGo

Wykład: Moc opowieści - jak rozmawiać z dziećmi o tym, co ważne

O seriach dla młodzieży, w których podejmowane są ważne i tematy bliskie nastolatkom. O serii powieści, w której podejmowane są życiowe tematy: przemoc w klasie, niepełnosprawność, cyberbulling. O serii z dreszczykiem, o oswajaniu lęków i o człowieku wobec technologii.

Prowadzący: Wiesława Jędrzejczyk - redaktor naczelna Wydawnictwa Literatura

Na wykład obowiązują zapisy pod linkiem: https://t.ly/uMsHC

Wykład: Preferencje czytelnicze uczniów - Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

O istocie samodzielności uczniów w wyborze lektur, które chcą czytać. Tylko w ten sposób młodzi czytelnicy mogą kształtować swoje gusta lekturowe, rozwijać indywidualne zainteresowania i w pełni angażować się w proces czytania.

Prowadzący: Joanna Tarasiewicz

Na wykład obowiązują zapisy pod linkiem: https://t.ly/EkpXy

Organizator: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie

Wykład: Wolontariat w bibliotece

O niecodziennym i innowacyjnym podejściu do działań biblioteki na rzecz potrzebujących. Podczas spotkania uczestnicy dowiedzą się o możliwościach, jakie tworzy biblioteka oraz społeczność biblioteczna na rzecz potrzebujących, zarówno w Polsce, jak i w krajach potrzebujących.

Prowadzący: Radosław Jarecki - nauczyciel bibliotekarz Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie i prezes Fundacji Mała Misja, Monika Piątek - Wiceprezes Fundacji Mała Misja, Maciej Sztorc - Dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN i wolontariusz Fundacji Mała Misja

Na wykład obowiązują zapisy pod linkiem: https://t.ly/6C6kr

Organizator: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie

Wykład: Komiks w Bibliotece - poradnik praktyczny

W Mediatece Biblio od ponad 12 lat gromadzone są księgozbiory komiksowe. Podczas spotkania uczestnicy dowiedzą się jak dobierać tytuły, gdzie czają się trudności i jak sobie z nimi radzić. A przede wszystkim - czy i dlaczego warto rozważyć posiadanie komiksów w bibliotece.

Prowadzący: Grzegorz Woźniak - Kierownik Biblioteki Multimedialnej Biblio w Lublinie

Na wykład obowiązują zapisy pod linkiem: https://shorturl.at/G7vmX

Organizator: Mediateka Biblio - filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie

vivelo_2024_grafika_7-8.jpg