Biblioteka – miejsce na czasie - XXI Tydzień Bibliotek / 8-15 maja

Adres:

Miejska Biblioteka Publiczna
ul. Peowiaków 12
Lublin

Kategoria:

Spotkania

Informacja o cenie

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny

Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja, Ogólnopolski Tydzień Bibliotek - program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

 

Program Miejskiej Biblioteki Publicznej na Tydzień Bibliotek

WYSTAWY

Galeria OKNA MBP, ul. Peowiaków 12
10 maja (piątek), godz. 18.00 – wernisaż wystawy Krzysztofa Rodaka „By żyć, iść muszę...”
Krzysztof Rodak – malarz, grafik, architekt, rysownik. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Współlaureat kilku konkursów krajowych i zagranicznych, m.in. na zabudowę terenów wystawy światowej EXPO 95 w Wiedniu. Z pasją projektuje wnętrza i stosuje grafikę użytkową. Uprawia rysunek, malarstwo sztalugowe i ścienne. Posiada cenną umiejętność tworzenia w jednej z najtrudniejszych technik malarskich, jaką jest fresk. Maluje i rysuje zarówno abstrakcje, jak i realistyczne krajobrazy, portrety i akty. Stąd też mnogość używanych technik rysunkowych i malarskich, z ulubioną akwarelą na czele. Jest jednym z założycieli Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich. Organizator i uczestnik krajowych i międzynarodowych plenerów, warsztatów malarskich oraz wystaw indywidualnych i zbiorowych.

Filia nr 18, ul. Głęboka 8a, tel. 81 525-10-91
6-31 maja – „Wesele” – wystawa
Ekspozycja poświęcona pierwszym inscenizacjom „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Na wystawie zaprezentowano fragmenty dramatu Stanisława Wyspiańskiego „Wesele” oraz opracowań biograficznych Marty Tomczyk-Maryon, Wojciecha Natansona, Alicji Okońskiej, Tadeusza Żeleńskiego (Boya). Grafika ekspozycji stworzona została na podstawie pocztówek z przedstawień „Wesela” z lat 1901 i 1902 pochodzących ze zbiorów Biblioteki Narodowej w Warszawie. Wzbogaca ją także afisz do spektaklu z 1901 roku ze zbiorów Archiwum Artystycznego i Biblioteki Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie.

Filia nr 22, ul. Z. Herberta 14, tel. 81 744-48-16
6-31 maja – „Ciało i styl. O kobietach w prozie Zofii Nałkowskiej”
Na wystawie fragmenty powieści „Kobiety”, „Romans Teresy Hennert” i „Granica” zostały zilustrowane archiwalnymi fotografiami kobiet z pierwszych dziesięcioleci XX wieku, przydając kompozycjom graficznym poetycki walor. Ekspozycja zawiera też fotografie – portrety Zofii Nałkowskiej.

Filia nr 30, ul. Braci Wieniawskich 5, tel. 81 741-62-36
10 maja (piątek), godz. 18.00 – wernisaż wystawy Grzegorza Surmacza „Karakorum”
Galeria 31 w siedzibie Filii nr 30 zaprasza na podróż fotograficzną po Karakorum – drugim co do wielkości paśmie górskim na ziemi. Niezwykłe widoki i niezwykli ludzie to przepis na ucztę duchową.
Grzegorz Surmacz – urodzony w 1973 roku, zamieszkały w Lublinie. Absolwent Politechniki Lubelskiej. Pasjonat fotografii od ponad 30 lat. Zajmuje się fotografią krajobrazową, portretową, street photo, a także kreatywną. Jest członkiem Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego im. Edwarda Hartwiga.
Wystawa czynna do 31 maja.

BIBLIO, ul. Szaserów 13-15, tel. 81 311-00-09
do 17 maja – „Wchódź” – wystawa grafik studentów
Wystawa studenckiej grafiki „Wchódź” stanowi prezentację czarno-białych i kolorowych grafik 31 studentów Instytutu Sztuk Pięknych Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Prace powstały w semestrze zimowym 2023/2024 w pracowni druku wklęsłego pod kierunkiem dr hab. szt. Anny Perłowskiej-Weiser i przy wsparciu laboranta Fryderyka Rudzińskiego. Na wystawie prezentowane są różne techniki graficzne: akwaforta, akwatinta, odprysk, technika własna.

Filia nr 34, ul. Judyma 2a, tel. 81 466-59-12
6-31 maja – „NIE-BANKSY” – wystawa prac Arkadiusza „FolteCa” Foltyńskiego
Arkadiusz „FolteC” Foltyński jest twórcą ulicznego graffiti szablonowego. Zaczynał w drugiej połowie lat 80. ubiegłego wieku, kiedy powstawały prace zawierające elementy absurdalnego humoru oraz powiązane z ideologią ówczesnych subkultur młodzieżowych. „Wystawiał” swoje prace na zaniedbanych ulicach miast aglomeracji śląskiej, próbując ożywić wszechobecną szarość murów i budynków. Od kilku lat ponownie tworzy, jednak tym razem głównie na papierze, chociaż twierdzi, że dzieła ulicy najlepiej widoczne są na ulicy. Stosuje – niezmienną od lat wczesnej młodości – technikę malowania przez własnoręcznie wykonane szablony farbą w aerozolu.

Filia nr 39, ul. Głuska 138, tel. 81 532-05-29
do 15 maja - „Linoryty” - zbiorowa wystawa prac czarno-białych
Wystawa jest efektem współpracy III LO im. Unii Lubelskiej oraz Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Lublinie. Autorami prezentowanych prac są uczniowie klas pierwszych  III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie, którzy pod czujnym okiem Marty Wysockiej, nauczycielki plastyki III LO, wykonali 150 prac w technice linorytu, odbitych podczas warsztatów graficznych zorganizowanych w Pracowni Plastycznej MDK2 pod kierunkiem Anny Staniak.

Wystawie towarzyszą Warsztaty Ekslibrisów - małych form graficznych nieodłącznie związanych z książką - dla grup zorganizowanych (termin do ustalenia).

 

SPOTKANIA

Filia nr 2, ul. Peowiaków 12, tel. 81 466-62-02

8-15 maja – „Biblioteka – miejsce na czasie” – spotkania z rozszerzoną rzeczywistością

Interaktywne warsztaty dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym z wykorzystaniem książek z rozszerzoną rzeczywistością. Zajęcia dla grup zorganizowanych, obowiązują zapisy telefoniczne.

9 i 10 maja (czwartek i piątek), godz. 10.30 – spacer biblioteczny „Śladami poetów i pisarzy Lublina”

Uczestnicy poznają miejsca związane z poetami i pisarzami kojarzonymi z Lublinem, a także historię najciekawszych zabytków na trasie zwiedzania. Spacer poprowadzi bibliotekarz z uprawnieniami przewodnika miejskiego.

Rozpoczęcie wydarzenia: ul. Peowiaków 12 (Filia nr 2). Spacer ulicami Narutowicza, Krakowskie Przedmieście oraz ulicami Starego Miasta. Czas trwania: ok. 1,5 godziny. Spacer dla grup zorganizowanych ze szkół podstawowych, obowiązują zapisy telefoniczne.

10 maja (piątek), godz. 17.00 – spotkanie z Dominikiem Maińskim połączone z prezentacją zdjęć z wyprawy do Amazonii i na Karaiby

Dr Dominik Maiński jest historykiem, historykiem sztuki, naukowcem, przewodnikiem turystycznym i podróżnikiem. Prowadził wykłady na uniwersytetach za granicą m.in. w Reykjaviku, Bodø, Stambule czy Rovaniemi. W wolnych chwilach oprowadza po Lublinie i tak zwanym trójkącie turystycznym (Kazimierz Dolny, Nałęczów, Puławy i okolice). Należy też do grona Przewodników Inspiracji Urzędu Miasta Lublin. Jest certyfikowanym przewodnikiem po Muzeum Narodowym w Lublinie, Państwowym Muzeum na Majdanku i Muzeum Wsi Lubelskiej. Często wędruje po świecie. Dotychczas odwiedził ponad 60 krajów w Europie, Azji, Afryce i Ameryce Południowej. Jego najdalszą podróżą była wyprawa na Wyspę Wielkanocną. Wspomnienia z podroży prezentuje podczas spotkań i wystaw fotografii. Efektem pasji poznawania bliższych i dalszych zakątków świata, zwłaszcza krajów azjatyckich, było stworzenie autorskiego „East est – Festiwalu Wschodnich Podróży”, podczas którego spotykają się najwybitniejsi globtroterzy, pisarze i artyści działający wokół szeroko pojętego Orientu. Spotkanie w ramach cyklu Inny wymiar podróży.

Filia nr 3, ul. Hutnicza 20a, tel. 81 746-29-63

6 maja (poniedziałek), godz. 16.00 – „Dbam o książki” – zajęcia dla dzieci w wieku szkolnym

Podczas zajęć będzie można nauczyć się, jak okładać książki, by chronić je przed zniszczeniem. Uczestnicy samodzielnie wykonają też zakładki do książek, wykorzystując różne techniki plastyczne. Zajęcia dla osób uczestniczących w spotkaniach organizowanych w ramach cyklu Twórcze Tatary.

7 maja (wtorek), godz. 10.00 – „Giętki język” – zajęcia dykcyjne z elementami teatroterapii

Zajęcia dla dzieci w wieku 6-8 lat ze Szkoły Podstawowej nr 27. Zajęcia dla grupy zorganizowanej, obowiązują zapisy telefoniczne.

9 maja (czwartek), godz. 10.30 – „Solidarni z Ukrainą” – koncert pieśni ukraińskiej poetki, wokalistki i kompozytorki Natalii Makei

Artystka to osoba o niezwykłej wrażliwości i delikatnym głosie pisząca liryczne teksty oparte na własnych, często trudnych doświadczeniach życiowych. Podczas poranka z muzyką podzieli się ze słuchaczami autorskimi piosenkami, do których akompaniować będzie jej lubelski pianista Maciej Dąbrowski. Ponadto zaprezentuje teksty poetyckie, które nie doczekały się jeszcze aranżacji muzycznych. Dzięki doskonałym tłumaczeniom, część z jej twórczości wybrzmi w języku polskim. Obowiązują zapisy telefoniczne.

BIOTEKA, Al. Racławickie 22, tel. 81 710-38-73

8-15 maja – „Patroni na czasie” – quest biblioteczny dla młodzieży i dorosłych

Patroni roku 2024 to m.in. poeci i pisarze. Podczas Tygodnia Bibliotek będzie można dowiedzieć się więcej o ich życiu i twórczości, grając w samoobsługowy quest. Po przeczytaniu zadania należy znaleźć odpowiednią książkę i rozwiązać zagadkę.

9 maja (czwartek), godz. 17.00 – "Dolina Issy" Czesława Miłosza w interpretacji akwarelistów - warsztaty plastyczne
Grupa Akwarela TPSP zaprasza do wspólnego malowania. Tematem będzie własna interpretacja "Doliny Issy" Czesława Miłosza jednego z patronów 2024 roku.

10 maja (piątek), godz. 11.00 – „Wiersze z kapelusza” – warsztaty literackie

Uczestnicy warsztatów wcielą się w członków grupy poetyckiej dadaistów, dla których dzieło miało być spontanicznym połączeniem oderwanych obrazów i słów. Z pociętych fragmentów gazet umieszczonych w kapeluszu będą losować przypadkowe słowa i tworzyć z nich wiersze. Zajęcia dla dzieci i młodzieży w wieku od 10-15 lat. Zajęcia dla grupy zorganizowanej; osoby indywidualne prosimy o zapisy telefoniczne.

13 maja (poniedziałek), godz. 17.00 – „Lubelska Orkiestra Rodzinna zaprasza do zabawy starszych i młodszych”

Słowno-ruchowa zabawa z wierszami, pieśniami ludowymi i piosenkami skierowana do dorosłych i dzieci.

Lubelską Orkiestrę Rodzinną tworzą muzykujące dzieci wraz z rodzicami. Założycielami zespołu są Przemysław Łozowski i Beata Kostrzewska. W swojej twórczości nawiązują do tradycyjnej muzyki Lubelszczyzny.

14 maja (wtorek), godz. 16.30 – „Pszczoły są cool, zróbmy im UL!”

Warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 7-12 lat w oparciu o książkę Piotra Sochy „Pszczoły”.

Podczas warsztatów dzieci będą miały okazję stworzyć ul dla roju pszczół zamieszkującego magiczne drzewo w bibliotece. Obowiązują zapisy (osobiście w BIOTECE lub telefonicznie).

15 maja (środa), godz. 10.00 – „Marek Hłasko – życie i twórczość”

Prezentacja na temat życia i twórczości Marka Hłaski – jednego z patronów 2024 roku.

Filia nr 11, ul. Lwowska 6, tel. 81 747-43-54

7 maja (wtorek), godz. 8.45 – „Język poetycki Czesława Miłosza”

Wykład dr. hab. Lecha Giemzy, prof. KUL poświęcony twórczości literackiej wybitnego polskiego noblisty, ze szczególnym uwzględnieniem jego zasług w dziedzinie języka wyrazu artystycznego. W Roku Czesława Miłosza chcemy podkreślić wkład poety w kształtowanie niezależności intelektualnej oraz kulturowej otwartości.

Filia nr 15, ul. Wajdeloty 20, tel. 81 525-12-62

9 maja (czwartek), godz. 9.30 – „Mądrej głowie dość dwie słowie”

Odgadywanie tytułów utworów klasyki literatury dziecięcej na podstawie fragmentów tekstu lub ilustracji. Zajęcia dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 29. Zajęcia dla grupy zorganizowanej, obowiązują zapisy telefoniczne.

14 maja (wtorek), godz. 9.30 – „Radzę sobie z emocjami”

Głośne czytanie bajek psychoedukacyjnych i relaksacyjnych pomagających w rozwoju dziecięcej wrażliwości. Zajęcia dla dzieci z Przedszkola Integracyjnego nr 39. Zajęcia dla grupy zorganizowanej, obowiązują zapisy telefoniczne.

Filia nr 16, ul. Kasztanowa 1, tel. 81 444-77-55

8-15 maja – „Znikająca chata” – zajęcia edukacyjne na temat ekologii dla dzieci

Podczas spotkania czytane będą fragmenty książki „Znikająca chata” z serii „Klub Przyjaciół Planety” Ruth Lillegravenn i Jensa Kristensena. Uczestnicy zabawią się w detektywów oraz wykonają prace plastyczne z wykorzystaniem materiałów z recyklingu. Zajęcia dla grup zorganizowanych, obowiązują zapisy.

9 maja (czwartek), godz. 10.00-11.30 – „Filmowa kariera Lublina” – spotkanie wspomnieniowe

Podczas spotkania przeczytamy fragmenty książki „Sekrety Lublina” Ryszarda Załuskiego, m.in. „Jak Kwinto zastąpił Klossa” oraz „Filmowa kariera Lublina”.

Spotkanie z cyklu „Pamiętam kiedy... Pamiętam jak...” ma charakter wspomnieniowy i jest przeznaczone dla seniorów ze Środowiskowego Domu Samopomocy „Kalina”. Zajęcia dla grupy zorganizowanej, obowiązują zapisy telefoniczne.

9 maja (czwartek), 16.00-17.30 „Gąsienica głodna wiedzy” – zajęcia literacko-plastyczne „Kasztankowe czytanki” przeznaczone dla osób z małymi dziećmi

Podczas spotkania czytana będzie książka „Bardzo głodna gąsienica” Erica Carle'a. Uczestnicy wykonają prace plastyczne z wykorzystaniem materiałów z recyklingu. Zajęcia dla grupy zorganizowanej, obowiązują zapisy telefoniczne.

14 maja (wtorek), godz. 16.00-17.30 – „Kryminalny Lublin” – spotkanie międzypokoleniowe

Podczas spotkania poznamy fragmenty książki „Sekrety Lublina” Ryszarda Załuskiego, m.in. „Pokręcony świat za tunelem”, „To ja, złodziej” oraz „Gorzel, ty morderco”. Tematem dyskusji będzie Komisarz Maciejewski – główny bohater serii książek Marcina Wrońskiego.

Filia nr 18, ul. Głęboka 8a, tel. 81 525-10-91

8 maja (środa), godz. 10.00 – „I Ty możesz zmienić świat..., czytając” – zajęcia dla grup przedszkolnych

Zajęcia skupione wokół książki „I ty możesz zmienić świat. 42 inspirujące historie o niezwykłych dzieciach” Karoliny Grabarczyk. Uczestnicy zostaną zapoznani z inspirującymi historiami o dzieciach, którym udało się zmienić świat na lepsze. Będziemy rozmawiać o tym, jakie zmiany możemy wprowadzić w naszym otoczeniu. Dzieci będą też miały okazję przełożyć swoje pomysły i marzenia na prace plastyczne. Zajęcia dla grup zorganizowanych, obowiązują zapisy telefoniczne.

9 maja (czwartek), godz. 9.00 – „Egzotyczne zwierzęta w książkach dla dzieci” – zajęcia dla grupy przedszkolnej

Dzieci poznają ciekawostki na temat egzotycznych zwierząt, dowiedzą się także, jak możemy pomóc zwierzętom zagrożonym wyginięciem. Książka „Uratuj mnie!” Patricka George'a będzie stanowiła punkt wyjścia do rozmowy o bibliotece jako miejscu, w którym mogą być poruszane aktualnie ważne dla świata tematy. Spotkanie zakończy się zadaniem plastycznym, podczas którego dzieci będą mogły wyrazić swoją miłość do zwierząt oraz zrozumienie potrzeby ich ochrony. Zajęcia dla grupy zorganizowanej, obowiązują zapisy telefoniczne.

10 maja (piątek), godz. 18.00 – „Twarze samotności” – spotkanie autorskie z Moniką Gutek

Monika Gutek jest pisarką mieszkającą wraz z rodziną w okolicach Lublina.

Spotkanie autorskie odbywa się w ramach klubu „Babskie gadanie”. Klub to miejsce dla wszystkich kobiet, niezależnie od tego, w jakim aktualnie są miejscu w życiu, międzypokoleniowa grupa kilkunastu kobiet, która już od 12 lat spotyka się regularnie raz w miesiącu. „Najmłodsza z nas ma 35 lat, a najstarsza jest w wieku 77 lat” – mówi jedna z nich. Członkinie grupy poznały się przy okazji działań prowadzonych przez Filię nr 18 MBP w Lublinie. „Zapragnęłyśmy spotykać się, aby wspólnie spędzać czas, podtrzymywać pozytywną energię, która była między nami i aby coś dobrego zrobić dla siebie i dla innych”.

15 maja (środa), godz. 18.00 – „Zielony kamyk” – spotkanie z Joanną Sierakowską i promocja tomiku poezji

Joanna Sierakowska o sobie: „Urzędnik z pasją. Pasjonatka pięknego świata, wrażliwa, odkrywcza dusza. Miłośniczka poezji nie tylko tej z księgarskich półek, ale właśnie tej szufladowej, odkrywanej w różnych momentach życia”.

„Warto czytać wiersze Joanny Sierakowskiej. Możemy w nich odnaleźć całe nasze życie. Brzmi w nich tęsknota, czułość miłość. Tęsknota za utraconym bezpowrotnie dzieciństwem, a może odwrotnie, oczekiwanie na chwilę, kiedy znowu będziemy mogli powrócić do krainy Niewiedzy... (…) Autorka daje nam w tych wierszach ogromne pokłady optymizmu. Sama także oczekuje lepszego świata, ludzkiej dobroci, przyjaznego gestu, czułości, To nieustanna, poetycka walka Joanny o dobro, zrozumienie”.

Cezary Stopyra

Filia nr 19, ul. W. Kunickiego 89, tel. 81 745-31-44

6-31 maja – „Wiosna wokół nas” – wystawa prac plastycznych uczniów klas II Szkoły Podstawowej nr 1

9 maja (czwartek), godz. 10.00-11.00 – „Wędrówki po rymach Brzechwy i Tuwima”

Zajęcia literackie dla dzieci z grup przedszkolnych, obowiązują zapisy telefoniczne.

14 maja (wtorek), godz. 10.00-11.00 – „Hieronim Łopaciński oczami dzieci” – pogadanka dla klas zerowych przybliżająca postać patrona MBP

W trakcie spotkania dzieci narysują portret Hieronima Łopacińskiego. Zajęcia dla grupy zorganizowanej, obowiązują zapisy telefoniczne.

8-15 maja, w godzinach otwarcia biblioteki – „Projektujemy zakładki” – warsztaty tworzenia zakładek do książek

Każdy czytelnik, który wykona zakładkę, otrzyma upominek książkowy.

Filia nr 21, Rynek 11, tel. 81 532-05-45

7 maja (wtorek), godz. 10.00-11.30 – „Zwierzakowo – warsztat kirigami”

Kirigami jest odmianą origami (sztuki układania figur z papieru), w której dopuszczalne są niewielkie nacięcia w papierze. W czasie warsztatów prace tą techniką wykonają dzieci z Zespołu Przedszkolnego nr 2 pod kierunkiem uczestniczek Klubu SuperBabci i SuperDziadka. Zajęcia dla grupy zorganizowanej, obowiązują zapisy telefoniczne.

13 maja (poniedziałek), godz. 15.30-17.00 – „Życie pieniądza. W 100-lecie polskiego złotego”

Pogadanka z prezentacją eksponatów numizmatycznych dla podopiecznych Świetlicy Opiekuńczo-Wychowawczej im. bł. E. Bojanowskiego. Zajęcia poprowadzi Grzegorz Sztal, twórca Prywatnego Muzeum Historycznego „Znaki Czasu”. Zajęcia dla grupy zorganizowanej, obowiązują zapisy telefoniczne.

15 maja (środa), godz. 15.00-16.30 – „Meksyk – spotkanie podróżnicze”

Relacja Elżbiety Wawer z podróży do Meksyku. Uczestniczka bibliotecznych spotkań Przy Kawie podzieli się ze wszystkimi zainteresowanymi wrażeniami z podróży marzeń. Spotkanie dla wszystkich zainteresowanych.

Filia nr 22, ul. Z. Herberta 14, tel. 81 744-48-16

7 maja (wtorek), godz. 10.00 – „Klub przyjaciół planety”

Warsztaty ekologiczne dla dzieci z klasy I Szkoły Podstawowej nr 40 – działalność w ramach Biura Detektywistycznego F22. Dzieci podczas rozwiązywania zagadek detektywistycznych poszerzają wiedzę dotyczącą ochrony środowiska, wpływu człowieka na ratowanie naszej planety, uczą się właściwej segregacji śmieci. Zajęcia dla grupy zorganizowanej, obowiązują zapisy telefoniczne.

14 maja (wtorek), godz. 10.00 – „Zakładkowy zawrót głowy”

Kreatywny recyklingowy warsztat dla przedszkolaków, podczas którego dzieci tworzyć będą (z pozornie niepotrzebnych rzeczy) niezwykłe, kwietne zakładki do książek. Zajęcia dla grupy zorganizowanej, obowiązują zapisy telefoniczne.

15 maja (środa), godz.10.30 – „U krasnoludków”

Zajęcia w ramach Biblioteki dla maluszków – działań popularyzujących czytelnictwo u najmłodszych. Bibliotekarz wychodzi do przedszkoli i żłobków w celu prowadzenia zajęć edukacyjnych opowiadających m.in. czym jest biblioteka, co to jest książka, jak może ona wyglądać, jak należy o nią dbać. Wszystko w oparciu o „Bajeczkę o Chochliku” Joanny Rańczuk. Zajęcia dla grupy zorganizowanej, obowiązują zapisy telefoniczne.

Filia nr 24, ul. Juranda 7, tel. 81 525-65-03

9 maja (czwartek), godz. 10.00-12.00 – „Współczesne ekranizacje literatury”

Spotkanie Klubu Czytelniczego READCOM. Uczestnicy opowiedzą o wrażeniach z lektury książek i podzielą się opiniami o filmach będących ich ekranizacjami.

Filia nr 25, ul. Sympatyczna 16, tel. 81 527-21-82

9 maja (czwartek), godz. 9.00-9.40, 10.00-10:40, 14 maja (wtorek), godz. 9.00-9.40 – „Podróż z biblioteką przez dzieje”

Zajęcia edukacyjne dla dzieci w wieku przedszkolnym inspirowane tegorocznym hasłem Tygodnia Bibliotek „Biblioteka – miejsce na czasie”. Na zajęciach zostanie przedstawiona krótka historia bibliotek – od starożytności do czasów współczesnych. Uczestnicy będą mieli okazję przekonać się, że biblioteka jest miejscem łączącym osiągnięcia myśli ludzkiej z przeszłości i współczesności. Zajęcia dla grup zorganizowanych, obowiązują zapisy telefoniczne.

Filia nr 26, ul. Leonarda 16, tel. 81 525-64-39

9 maja (czwartek), godz. 9.30-10.30 – „Tajemnice świata pszczół” – zajęcia biblioteczne dla dzieci z grup przedszkolnych

Zajęcia inspirowane książkami „Pszczoły” Piotra Sochy i „Sekretne życie pszczół” Moiry Butterfield. Podczas spotkania dzieci poznają rolę pszczół w przyrodzie, odkryją tajemnicę ich niesamowitych umiejętności oraz zrozumieją wagę istnienia tych owadów dla naszego ekosystemu. Po lekturze czeka je twórcza praca plastyczna, w trakcie której będą mogły wyrazić swoje wrażenia i wyobrażenia związane z fascynującym światem pszczół. Zajęcia dla grup zorganizowanych, obowiązują zapisy telefoniczne.

14 maja (wtorek), godz. 9.00-10.00 – „W świecie drzew – odkrywamy naturę” – zajęcia biblioteczne dla dzieci z grup przedszkolnych

Zajęcia zostaną przeprowadzone na podstawie książki Piotra Sochy „Drzewa”. Poprzez czytanie, dyskusje i interaktywne zabawy dzieci zgłębią tajemnice różnorodnych gatunków drzew, poznają ich znaczenie dla środowiska oraz wpływ na nasze życie. Na zakończenie wykonają pracę plastyczną, poprzez którą będą mogły wyrazić swoją kreatywność, malując własne interpretacje drzew odkrytych w książce. Zajęcia dla grup zorganizowanych, obowiązują zapisy telefoniczne.

Filia nr 28, ul. Nadbystrzycka 85, tel. 81 525-86-44

8 maja (środa), godz. 13.00-14.00 – spotkanie autorskie z Ewą Cielesz

Ewa Cielesz – urodzona w Piasecznie, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, a także Krakowskiej Państwowej Szkoły Teatralnej. Jest zafascynowana teatrem i poezją. Pisze scenariusze, opowiadania, wiersze dla dzieci i dorosłych. Cykl książek „Zakryte lustra” to silne kobiety, wielkie emocje i codzienność ziemiańskiej rodziny w kontekście powstania listopadowego. Na spotkaniu autorskim będziemy prezentować trzeci tom tego cyklu. Spotkanie dla Klubu Czytelniczego „Nad Bystrzycą” oraz wszystkich zainteresowanych.

14 maja (wtorek), godz. 16.30-17.30 – spotkanie autorskie z Wiesławem Pawłatem

Spotkanie autorskie i promocja książki Wiesława Pawłata „Tomasz Wójtowicz – szczęście wisi na siatce”. Pozycja opisuje życie i karierę sportową jednego z najwybitniejszych siatkarzy świata w historii tej dyscypliny sportu. Opatrzona jest też haiku oraz wierszami autorstwa prof. Joanny Pawłat oraz licznymi zdjęciami. Wiesław Pawłat - dziennikarz, publicysta, wieloletni szef działu sportowego lubelskiej „Gazety Wyborczej”. Spotkanie dla Klubu Czytelniczego „Nad Bystrzycą” oraz wszystkich zainteresowanych.

Filia nr 29, ul. J. Kiepury 5, tel. 81 741-92-94

8 maja (środa), godz. 9.00 - „Jak powstaje książka?” – spotkanie dla trzy- i czterolatków

Uczestnicy dowiedzą się, jak powstaje książka i stworzą papierowe zakładki. Zajęcia dla grup zorganizowanych, obowiązują zapisy telefoniczne.

9 maja (czwartek), godz. 14.45 – „Secesyjne zakładki do książek” – warsztaty dla dzieci w wieku 7-12 lat

Uczestnicy przy pomocy techniki mixed media stworzą zakładki inspirowane stylem art nouveau.

14 maja (wtorek), godz. 9.00 – „Projektujemy okładki” – spotkanie dla podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej „Radzyńska”

Stworzymy projekty okładek książek swoich marzeń. Zajęcia dla grupy zorganizowanej, obowiązują zapisy telefoniczne.

15 maja (środa), godz. 9.00 – „Czytanie na śniadanie” – spotkanie literackie dla sześciolatków

Uczestnicy wykonają własne mini-książeczki. Zajęcia dla grup zorganizowanych, obowiązują zapisy telefoniczne.

Filia nr 30, ul. Braci Wieniawskich 5, tel. 81 741-62-36

9 maja (czwartek) godz. 10.00 – „Jestem wartościową i wystarczającą osobą. Jak pracując z talentami i obniżonym poziomem własnej skuteczności, wzmocnić poczucie własnej wartości?” – warsztaty z wykorzystaniem metod coachingowych dla osób w wieku 50+

Celem zajęć jest wzmocnienie poczucia własnej wartości Osoby Dojrzałej/Seniora, zaniżonego na skutek przeżyć i doświadczeń oraz nieadekwatnego postrzegania siebie i swoich predyspozycji. Prowadząca: Marzena Romanek- właściciel firmy EQCoaching, akredytowany coach i mentor, pedagog, doświadczony lider i menedżer zespołów, ekspert w dziedzinie rozwijania inteligencji emocjonalnej.

Filia nr 31, ul. Nałkowskich 104, tel. 81 744-71-69

8 maja (środa), godz. 10.15-11.15 – „Biblioteka – miejsce na czasie” – zajęcia edukacyjne dla grupy cztero- i pięciolatków

Opowiemy o sposobach spędzania czasu wolnego w bibliotece przez przedszkolaki. Zajęcia odbędą się w oparciu o książkę Jennifer Berne „Kajtek nie umie fruwać”. Po lekturze i zabawach w grupie dzieci wykonają pracę plastyczną. Zajęcia dla grupy zorganizowanej, obowiązują zapisy telefoniczne.

9 maja (czwartek), godz. 9.00-10.00 – „Zofia Nałkowska – życie i twórczość” – prezentacja

Prezentacja na temat życia i twórczości Zofii Nałkowskiej z uwzględnieniem najciekawszych wydarzeń z biografii autorki „Granicy” i patronki osiedla Nałkowskich. Zajęcia dla grupy zorganizowanej, obowiązują zapisy telefoniczne.

10 maja (piątek), godz. 10.30-11.30 – „Na ludowo – tradycja łączy pokolenia” – inscenizacja tańców ludowych

Inscenizacja przygotowana przez grupę dzieci z Przedszkola nr 78 dla seniorów z Centrum Aktywizacji i Rozwoju Seniorów. Zajęcia dla grupy zorganizowanej, obowiązują zapisy telefoniczne.

14 maja (wtorek), godz. 10.00-11.00 – „Biblioteka – miejsce na czasie” – zajęcia biblioteczne

Zajęcia dla klasy integracyjnej ze Szkoły Podstawowej nr 28 dotyczące umiejętności rozpoznawania emocji na podstawie książki „Kolorowy potwór” Anny Llenas. Zajęcia dla grupy zorganizowanej, obowiązują zapisy telefoniczne.

BIBLIO, ul. Szaserów 13-15, tel. 81 311-00-09

8 maja (środa), godz. 16.30 – pokaz filmowy w ramach cyklu Kino dla Seniora

W związku z obchodami Tygodnia Bibliotek w maju prezentujemy filmy, których akcja rozgrywa się w bibliotece. Filmy dla widzów powyżej 16. roku życia.

Filia nr 34, ul. Judyma 2a, tel. 81 466-59-12

7 maja (wtorek), godz. 9.30 – „O sztuce zdobywania przyjaciół” – lekcja biblioteczna

Lekcja biblioteczna na podstawie książki „Poradnik Emrego o sztuce zdobywania przyjaciół (i wrogów)” Siri Spont i Jonny Björnstjerny połączona z warsztatem literacko-plastycznym. Podczas warsztatu uczestnicy poznają formę literacką jaką jest komiks, jego budowę i charakterystykę, oraz stworzą własny. Zajęcia dla grupy zorganizowanej, obowiązują zapisy telefoniczne.

9 maja (czwartek), godz. 11.00 – „(Nie)zwykłe litery, czyli zabawy z typografią”

W trakcie zajęć przyjrzymy się różnorodności liter – ich budowie, kształtom i zdobieniom. Omówimy rożne kroje pisma na przykładzie książek z biblioteki. Podczas warsztatu uczestnicy stworzą swoje projekty liter według własnych pomysłów. Zajęcia dla grupy zorganizowanej, obowiązują zapisy telefoniczne.

Filia nr 35, ul. Bursztynowa 20, tel. 81 311-00-02

8 maja (środa), godz. 10.30-11.30 – „Witamy w bibliotece!” – zajęcia biblioteczne

Prezentacja pracy bibliotekarza oraz księgozbioru Filii dla dzieci przedszkolnych. Uczestnicy dowiedzą się, jakie skarby można znaleźć w bibliotece, dlaczego warto ją jak najczęściej odwiedzać i o czym trzeba pamiętać, kiedy wypożyczamy książkę. Zajęcia dla grupy zorganizowanej, obowiązują zapisy telefoniczne.

9 maja (czwartek), godz. 10.15-11.00 – „Czy chcesz być moim przyjacielem? – bawimy się z książeczką Erica Carle”

Zajęcia literackie z elementami zabaw plastycznych i ruchowych dla dzieci do lat 3 z opiekunami. W ramach cyklu „Bajkowe Poranki”.

10 maja (piątek), godz. 10.00-11.00 – „W stumilowym lesie” – przedstawienie

Przedstawienie teatralne o tematyce ekologicznej przygotowane przez dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 51 dla grup przedszkolnych. Zajęcia dla grup zorganizowanych, obowiązują zapisy telefoniczne.

10 maja (piątek), godz. 16.00-17.30 – „Dzień wszystkiego” – rozmowy o książce Ewy Nowak

Spotkanie z młodzieżą 12+ i dyskusja na temat książki Ewy Nowak „Dzień wszystkiego”. W ramach Dyskusyjnego Klubu Książki dla Nastolatków.

14 maja (wtorek), godz. 10.15-12.00 – „Zakładki metodą decoupage”

Zajęcia rękodzieła prowadzone w ramach Klubu Seniora.

15 maja (środa), godz. 10.00-18.00 – „Puzzloteka”

Integracyjna zabawa dla czytelników – układanie puzzli inspirowane biblioteczną wystawą „Obrazy w tysiącach kawałeczków”.

Filia nr 36, ul. Zygmunta Augusta 15, tel. 81 311-00-16

8 maja (środa), godz. 16.30-17.30 – „Projektowanie toreb” – warsztaty plastyczne

Warsztaty plastyczne – zajęcia z projektowania toreb dla dzieci od 7 lat w ramach projektu Dzielnice Kultury. Prowadzenie: Katarzyna Maciejowska z Gangu Poszukiwaczy Szczęścia. Obowiązują zapisy telefoniczne.

9 maja (czwartek), godz. 12.00-13.00 – „Jeremi Przybora – życie i twórczość”

Prezentacja i wykład dotyczący biografii i twórczości Jeremiego Przybory w 20. rocznicę śmierci.

10 maja (piątek), godz. 10.15-11.30, 12.30-13.30; 13 maja (poniedziałek), godz. 10.15-11.30 – „Tworzenie z papieru” – zajęcia sensoryczne

Zajęcia plastyczne dla dzieci od 7 lat w ramach projektu Dzielnice Kultury. Prowadzenie: Katarzyna Maciejowska z Gangu Poszukiwaczy Szczęścia. Obowiązują zapisy telefoniczne.

8 maja (środa), godz. 13.00-14.00; 9 maja (czwartek), godz. 13.15-14.15, 13 maja (poniedziałek), godz. 13.00-14.00 – „Zostań detektywem z Lassem i Mają”

Kreatywne zajęcia literackie dla dzieci w wieku szkolnym. Zajęcia dla grup zorganizowanych, obowiązują zapisy telefoniczne.

13 maja (poniedziałek), godz. 16.00-18.00 – „Warsztaty cyrkowe”

Zajęcia dla dzieci i młodzieży prowadzone przez Fundację Sztukmistrze. Obowiązują zapisy telefoniczne.

BIBLIOTEKA NA POZIOMIE, ul. Sławin 20, tel. 81 511-10-76

8 maja (środa), godz. 16.30 – „Wiosenne kwiaty” – warsztaty z filcowania na mokro

W czasie warsztatów stworzymy unikatowe, kwiatowe broszki, przy użyciu wełny i kolorowych koralików. Zajęcia prowadzone w ramach cyklu spotkań artystycznych dla kobiet „Szkatułka”. Obowiązują zapisy telefoniczne.

9-14 maja – „Domek dla owadów” – lekcja biblioteczna na temat pożytecznych małych stworzeń, których na co dzień nie dostrzegamy

Poznamy owady, które dobrze jest mieć w swoim ogródku, a następnie zbudujemy dla nich dom. Zajęcia dla grup zorganizowanych, obowiązują zapisy telefoniczne.

 

Plakat_xxi_tydz_bibliotek_mały.jpg

 


Mapa