Olafur Eliasson. Sztuka dla klimatu / 21 lutego

Filia nr 2 MBP
ul. Peowiaków 12

wstęp wolny, wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową

Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie, Instytut Nauk o Kulturze UMCS oraz Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych zapraszają na wykład Aleksandry Skrabek pt. "Olafur Eliasson. Sztuka dla klimatu" w ramach XV edycji otwartych wykładów z historii sztuki "Artysta jako geniusz, wynalazca, pedagog, wizjoner".

21 lutego, godz. 17.30 - Filia nr 2 MBP, ul. Peowiaków 12

Kryzys klimatyczny spowodowany działalnością człowieka jest jednym z najbardziej palących problemów współczesności. Wykorzystując różne strategie artyści nie pozostają obojętni na działalność człowieka zmierzającą do stopniowej dominacji nad naturą. Coraz częściej poruszają kwestię koegzystencji człowieka i natury, także w przestrzeni miejskiej. Próbują oni unaocznić globalną degradację środowiska na skalę niedającą się objąć wzrokiem i stosując operacje, które w artystycznej mikroskali starają się uchwycić powagę zachodzących zmian. Olafur Eliasson w swojej sztuce imituje zjawiska naturalne zwracając uwagę na kruchą równowagę środowiska. Artysta jest autorem takich prac jak Ice Watch, odwołującej się do problemu topnienia lodowców czy Little Sun – lamp solarnych, które przekazał mieszkańcom Etiopii.