Narodowe Czytanie - "Nad Niemnem" / 9 września

Adres:

Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie
ul. Peowiaków 12
Lublin

Kategoria:

Inne

Informacja o cenie

udział bezpłatny

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie co roku uczestniczy w tej akcji.

Do tej pory czytaliśmy dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, oraz „Nowele polskie”.

W 2020 roku ze względu na panującą epidemię postanowiliśmy nagrać naszą interpretację "Balladyny" Juliusza Słowackiego. Duże zainteresowanie i pozytywny odbiór filmowej wersji spowodowały, że pozostaliśmy przy tej formie również w kolejnych latach. W 2021 roku opublikowaliśmy nagranie "Moralności pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej, a w 2022 roku "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza.
W sierpniu 2023 roku w malowniczej scenerii Muzeum Wsi Lubelskiej pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie nagrywali czytanie performatywne z elementami inscenizacji wybranych fragmentów "Nad Niemnem". Przy wcielaniu się w bohaterów powieści Elizy Orzeszkowej naszym pracownikom pomogły stroje z epoki udostępnione dzięki uprzejmości Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie.

Nasza filmowa interpretacja "Nad Niemnem" będzie dostępna na kanale Youtube oraz facebookowym fanpage'u Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie. Premiera filmu odbędzie się 9 września podczas tegorocznego finału Narodowego Czytania.

Naszych czytelników tego dnia zapraszamy o godzinie 12.00 na premierową projekcję do:

Filii nr 2 MBP Lublin przy ul. Peowiaków 12.

Bioteki, Filii nr 6/27 MBP przy Al. Racławickich 22

Filii nr 26 MBP przy ul. Leonarda 16

Biblio, Filii nr 32 MBP przy ul. Szaserów 13-15

Filii nr 35 MBP przy ul. Bursztynowej 20

Filii nr 36 MBP przy ul. Zygmunta Augusta 15

Filii nr 38 MBP przy ul. Relaksowej 25

Biblioteki na Poziomie, Filii nr 40 MBP przy ul. Sławin 20

 

PLAKAT_NC_2.jpg

 


Mapa