#ŁączyNasPamięć - AKCJA ŻONKILE / 19-20 kwietnia

Filia nr 34 MBP Lublin, Filia nr 35 MBP Lublin
ul. Judyma 2a, ul. Bursztynowa 20

Wydarzenia bezpłatne

19 kwietnia obchodzimy rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Był to największy zryw zbrojny społeczności żydowskiej podczas II wojny światowej, a także pierwsze powstanie miejskie w okupowanej Europie podczas okupacji. W ten sposób Żydzi odpowiedzieli na akt ludobójstwa, stawiając opór oddziałom niemieckim podczas likwidacji getta warszawskiego zarządzonej przez Heinricha Himmlera.

Symbolem pamięci o wydarzeniach 1943 roku stał się żonkil. To właśnie te kwiaty są przynoszone pod Pomnik Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie. Tradycję zapoczątkował jeden z założycieli i przywódców Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który co roku składał pod Pomnikiem żółte kwiaty. Sam również w każdą rocznicę wybuchu powstania otrzymywał bukiet w tym kolorze od anonimowej osoby.

W tym roku po raz 11. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przygotowało akcję społeczno-edukacyjną pod hasłem "Łączy nas pamięć".
W 80. rocznicę wybuchu powstania do akcji włączyły się Filie nr 34 i 35 MBP Lublin.

Filia nr 34, ul. Judyma 2a

19 maja godz. 17.00 – Projekcja filmu opartego na motywach książki "Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall.

19 maja godz. 18.00 - Transmisja spotkania z Hanną Krall i Mariuszem Szczygłem wokół "Zdążyć przed Panem Bogiem". W trakcie spotkania fragmenty książki przeczyta aktorka Magdalena Cielecka.

19 maja – Wystawka książek związanych z powstaniem w getcie warszawskim. Odwiedzający w tym dniu bibliotekę obdarowani będą żonkilem.

20 maja godz. 10.00 – „BYŁO-NIE MA-JEST” – lekcja biblioteczna dla klasy III SP 50 oparta na opowiadaniu Katarzyny Jackowskiej-Enemuo „BYŁO - NIE MA - JEST”. Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawka książek dziecięcych poruszających temat powstania w getcie warszawskim.

Filia nr 35, ul. Bursztynowa 20

W 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim zapraszamy do Filii nr 35 MBP Lublin na premierę poruszającej animacji na motywach reportażu Hanny Krall "Zdążyć przed Panem Bogiem".

Hanna Krall jest Honorową Ambasadorką tegorocznej akcji Żonkile, o której pisze w następujących słowach:
"Człowiek, który składał żółte kwiaty pod pomnikiem getta – powstaniec i lekarz – wiedział, jak trzeba ginąć i jak należy żyć.
Niech nasze żółte żonkile będą symbolem życia".
Narracja w filmie toczy się w trzech płaszczyznach czasowych – w okresie II wojny światowej, gdzie poznamy losy młodego Edelmana: gońca szpitalnego, członka komendy ŻOB, ostatniego przywódcy powstania w getcie warszawskim; w latach 60. XX wieku, kiedy to rozwija się jego kariera lekarska w Łodzi, i wreszcie w latach 70. XX wieku – w czasie rozmów pomiędzy bohaterem a Hanną Krall opisanych w reportażu. Poszukiwanie odpowiedzi na najważniejsze pytania stawiane nam zarówno przez Reporterkę, jak i samego Edelmana będzie osią przewodnią spajającą poszczególne wątki opowieści. Podobnie jak czerwona nić…
Film animowany trwa ok. 18 minut. Zostanie udostępniony w języku polskim, angielskim i ukraińskim oraz w wersji z audiodeskrypcją. Realizacja filmu: Hi-Story, scenariusz: Agnieszka Matan, produkcja: Muzeum POLIN.

Seans odbędzie się 19 maja o godz. 17.00