Trznadel, gobliny i panika, czyli o słuchaniu V Symfonii Beethovena / 1 marca

Adres:

Filia nr 2 MBP Lublin
ul. Peowiaków 12
Lublin

Kategoria:

Spotkania

Informacja o cenie

Wstęp wolny, wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową

Zapraszamy na wykład dr hab. Agaty Seweryn - "Trznadel, gobliny i panika, czyli o słuchaniu V Symfonii Beethovena" w ramach XIV edycji otwartych wykładów z historii sztuki "Sławne, emblematyczne, kontrowersyjne wędrówki dzieł i arcydzieł w kulturze".

V Symfonia c-moll op. 67 Ludwiga van Beethovena, uznawana przez muzykologów za kamień węgielny współczesnej symfoniki, jest jednocześnie dziełem chętnie reinterpretowanym w kulturze popularnej. „Motyw losu”, otwierający symfonię (ósemka – ósemka – ósemka – półnuta), to najsłynniejsze cztery nuty w historii zachodniej muzyki, które przywoływano w różnych funkcjach. Alianci w czasie II wojny światowej uczynili go symbolem zwycięstwa, naukowcy, wysyłający Voyagera 1 w przestrzeń kosmiczną, utrwalili na płycie przymocowanej do korpusu sondy, jako jeden z reprezentatywnych „dźwięków Ziemi”. Dzisiaj nawiązuje się do niego w muzyce filmowej, jazzowej, rockowej, w skeczach i reklamach.
Tematem wykładu będą literackie odczytania V Symfonii, które spopularyzowały i do pewnego stopnia zaprogramowały ścieżki recepcji Beethovenowskiego arcydzieła. Krótko przedstawione zostaną jego recenzje, formułowane przez romantycznych krytyków, zwłaszcza przez E. T. A. Hoffmanna, oraz interpretacje, zawarte w dwudziestowiecznych powieściach – Powrocie do Howards End E. M. Forstera, Mechanicznej pomarańczy A. Burgessa i Niewidzialnym człowieku R. Ellisona.

Wykład odbędzie się 1 marca (środa), godz. 17.30, w Filii nr 2 MBP, ul. Peowiaków 12.

 

dr hab. Agata Seweryn – profesor w Instytucie Literaturoznawstwa KUL, literaturoznawca i muzykolog. Autorka książek: Poezja nutami niesiona. O muzycznej recepcji twórczości Juliusza Słowackiego, Światłocienie i dysonanse. O Norwidzie i tradycji literackiej, Pomiędzy światami. Studia z literatury oświecenia i romantyzmu. Prowadzi badania nad kulturą epok oświecenia i romantyzmu oraz jej współczesną recepcją. Szczególnie interesują ją wzajemne powiązania literatury i muzyki.


Mapa