Tańcząca menada – wędrówka motywu / 15 lutego

Filia nr 2 MBP
ul. Peowiaków 12

Wstęp wolny, wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową

Zapraszamy na wykład Aleksandry Skrabek „Tańcząca menada - wędrówka motywu” w ramach XIV edycji otwartych wykładów z historii sztuki "Sławne, emblematyczne, kontrowersyjne wędrówki dzieł i arcydzieł w kulturze".

15 lutego (środa), godz. 17.30 - Filia nr 2 MBP

Wykład będzie poświęcony menadom z orszaków Dionizosa, które w mistycznym szale poddawały się wielodniowym rytuałom tanecznym. Menada przedstawiona zostanie w swych różnorodnych wcieleniach: jako tancerka owładnięta szaleństwem misteriów w starożytnych rzeźbach i wazach, nimfa przeistoczona w służącą we wnętrzach domów na renesansowych obrazach, a także jako Maria płacząca pod krzyżem. Każde z tych wcieleń odznacza się wzmożoną ekspresją odnoszącą się do gwałtownych przemian emocjonalnych i uczuciowych poruszeń. Zaprezentowane też zostaną podobne do dionizyjskich szaleństw zjawiska występujące w różnych kulturach, jak na przykład epidemie tańca, które nawiedzały Europę między XIV i XVII w.