Biblioteka – świat w jednym miejscu - XIX Tydzień Bibliotek / 8-15 maja

Adres:

Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie
ul. Peowiaków 12
Lublin

Kategoria:

Spotkania

Informacja o cenie

na wszystkie wydarzenia wstęp wolny

Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja, Tydzień Bibliotek - program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

Program Miejskiej Biblioteki Publicznej na Tydzień Bibliotek

 

WYSTAWY
Filia nr 9, ul. Krańcowa  106, tel. 81 744-17-18
9 – 31 maja - „Makramy” - czytelniczka biblioteki, pani Anna Matraszek przedstawia efekt swojego hobby.

Filia nr 21, Rynek 11, tel. 81 532-05-45
10 – 27 maja - „Maria Konopnicka”
Wystawa o życiu i twórczości pisarki z okazji 180. rocznicy urodzin.

Filia nr 31, ul. Nałkowskich 104, tel 81 744-71-69
od 9 maja do 10 czerwca - Spacer po Lublinie i okolicach w akwareli Artura Przybysza

Artur Przybysz to rodowity lublinianin, którego twórczość w dużej mierze związana jest z tym miastem i jego okolicami. Artysta w Lublinie się urodził i mieszka. Tutaj też ukończył Instytut Wychowania Artystycznego UMCS, obecnie funkcjonujący jako Instytut Sztuk Pięknych UMCS. Jego przygoda z malarstwem zaczęła się, jak sam mówi, dawno temu i związana była z techniką olejną. Po jakimś czasie w jego pracach zaczęły się pojawiać również inne techniki, głównie akwarela, która pochłonęła go i zafascynowała na tyle głęboko, że pozostał jej wierny do dnia dzisiejszego.
Inspiracją do prac Artura Przybysza są przede wszystkim architektura i krajobrazy, na bazie których tworzy przepiękne pejzaże. Obecnie motywem przewodnim w jego twórczości jest architektura dawnego Lublina, szczególnie ujmowana nocą, gdy miasto nabiera tajemniczości, otwierając na oścież drzwi naszej wyobraźni
.

Biblio, Filia 32, ul. Szaserów 13-15 , tel. 81 311-00-09
9 – 22 maja - Wystawa poświęcona Janowi Marcinowi Szancerowi (od 9 do 22 maja)
W ramach 120 rocznicy urodzin wybitnego ilustratora książkowego Jana Marcina Szancera zaprezentujemy zilustrowane przez niego książki. Czytelnicy będą mogli zobaczyć m.in. ilustracje do książek takich jak: "Pinokio", "Akademia Pana Kleksa", "Brzechwa dzieciom", "Baśnie H.Ch. Andersena" i inne.

do 20 maja - „Portreciarze 3” - wystawa fotografii.
Wystawa „Portreciarze 3” to wizje sześciu fotografików z Lubelskiej grupy Portreciarze.
Każdy ma inny styl i technikę fotografowania. Mimo wspólnych sesji zdjęciowych każda fotografia jest inna. Materiał fotograficzny został wybrany niezwykle starannie pokazujący część uchwyceniu osobowości modela.
Piotr Gołębiowski, Rafał Kaznocha, Cezary Kowalczuk, Krzysztof Lamch, Waldemar Nowiński i Mieczysław Sachadyn to autorzy fotografii, które można zobaczyć w Biblio.

Filia nr 34, ul. Judyma  2a, tel.  81 466-59-12
11 maja / środa / godz. 17.00 - wernisaż wystawy Sławomira Księżniaka "Naczynia plakaty koncertowe".
Retrospektywna wystawa plakatów autorstwa Sławomira Księżniaka, to zapis kilkuletniej historii zespołu Naczynia, w którym autor jest gitarzystą. To także zapis wizualnych eksperymentów – grafika. Jak sam mówi, to nie sztuka, a raczej historia. Wystawa plakatów to doskonała okazja do wspomnień, nie tylko muzycznych. Naczynia to zespół o charakterystycznym, eklektycznym brzmieniu, ale to nie jedyny wyróżnik zespołu, również towarzyszące koncertom plakaty, bardzo szybko zaczęły żyć własnym słupowo-klubowym życiem. Tak było kiedyś. A jak estetyka tych plakatów broni się dziś? Przyjdzie zobaczyć.
Sławomir Księżniak z wykształcenia jest artystą plastykiem i kulturoznawcą, z zamiłowania muzykiem i grafikiem. Po studiach postanowił dokształcić się dodatkowo na kierunku zarządzanie kulturą w strukturach Unii Europejskiej. Były dyrektor instytucji kultury w Janowcu n. Wisłą i Opolu Lubelskim. Pracował również w Ośrodku „Rozdroża” w Lublinie. Współorganizował i koordynowałem wydarzenia takie jak.: Międzynarodowy Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY, Festiwal Sztuki w Przestrzeni Publicznej Open City, Festiwal Muzyki Najstarsze Pieśni Europy, Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Współpracował z Galerią „Kont”, Centrum Kultury w Lublinie i innymi. Był zaangażowany w starania Lublina o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 (Pracownia Miasto i Region, Zespół Zadaniowy Dzielnicowe Stolice Kultury, przygotowanie wizyty ekspertów). W 2016 roku otrzymałem Nagrodę Prezydenta Miasta Lublin w dziedzinie kultury z okazji Jubileuszu 5-lecia DDK „Węglin”.


Filia nr 38, ul. Relaksowa 25, tel. 81 311-01-12
9 - 31 maja - „Czytanie Baśni”
Wystawa prezentuje próby uchwycenia tego, co dzieje się w wyobraźni, psychice człowieka, kiedy wchodzi w relację z postaciami, zdarzeniami zza siódmej góry, siódmej rzeki. Zastanawiali się nad tym psychologowie, antropologowie, filozofowie, literaturoznawcy. Baśń jest jednak tworem tajemniczym, wieloznacznym, wymykającym się definicjom.

9 - 31 maja - „Botanicum” - wystawa
To bogaty zbiór prac wykonanych przez dzieci z przedszkoli i szkół dzielnicy Sławin dotyczący świata roślin i przyrody, które powstały w bibliotece podczas wiosennych zajęć.

 

SPOTKANIA
Filia nr 2, ul. Peowiaków 12, tel. 81 466-62-02
9 maja / poniedziałek / „Kolumbia - kraina kawą pachnąca”
Niespodzianki i atrakcje przybliżające twórczość pisarzy kolumbijskich.
10 maja / wtorek / godz. 17.00 - Spotkanie podróżnicze "Kanada. Inny Wymiar Podróży".
Jak wyglądają najpiękniejsze szczyty i jeziora w kanadyjskich Górach Skalistych? Gdzie w Kanadzie można obserwować orki? Prelegenci zaprezentują przepiękne zdjęcia i podzielą się wspomnieniami z niezwykłej wyprawy do Kanady. Grażyna i Szymon Wnukowie – rodowici lublinianie, z zawodu lekarka i tłumacz. Są miłośnikami podróży – tych dalekich i tych lokalnych oraz przewodnikami Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich w Lublinie.
11 maja / środa / "Maroko. Śladami cesarskich miast".
Pokaz przybliżający historię, zabytki i kulturę Maroka.
12 maja / czwartek /  „Turcja. Na styku kultur”
Niespodzianki i atrakcje przybliżające twórczość najważniejszych pisarzy tureckich.
13 maja / piątek / „Japonia. W krainie gejsz i samurajów”.
Niespodzianki i atrakcje przybliżające literaturę związaną z Japonią.

Filia nr 6, Al. Racławickie 22, tel. 81 710-38-73
9 maja / poniedziałek / godz. 11.00 - "Pan Tadeusz Adama Mickiewicza i jego naśladowcy".
Wykład na temat Pana Tadeusza wygłosi Lech Giemza prof. KUL - Katedra Literatury Polskiej XX i XXI wieku.
10 maja / wtorek / godz. 10.30 - „Poeci patrzą” twórczość Julii Hartwig. Spotkanie dla Seniorów.
12 maja / czwartek / godz. 10.00 - Seniorzy czytają balladę „Lilie”.
13 maja / piątek / godz. 11.00 - Roślinny Street Art dla dzieci.
9 – 13 maja „Wzrastam w bibliotece, od ziarenka do rośliny” - wystawa roślin wyhodowanych w bibliotece.

Filia nr 9, ul. Krańcowa  106, tel. 81 744-17-18
9 maja / poniedziałek / godz. 10.15 - celem lekcji jest uświadomienie dzieciom potrzeby poszanowania książek i zapoznanie z literaturą gromadzoną w bibliotece.
10 maja / wtorek / godz. 10.15 - lekcja biblioteczna "Książka - okno na świat".
Zapoznanie najmłodszych użytkowników biblioteki z zasobami biblioteki i specyfiką pracy bibliotekarza.
11 maja / środa / godz. 15.00 - warsztaty literackie - "Wirtualny świat w książkach"
Na podstawie książek z rozszerzoną rzeczywistością umożliwienie odbioru obrazu i treści z wykorzystaniem nowych technologii.

Filia nr 11, ul. Lwowska  6, tel. 81 747-43-54
10 maja / wtorek / godz. 9.00 - Lekcja biblioteczna "Z Franklinem zwiedzamy bibliotekę."
Celem lekcji jest zachęcenie najmłodszych do odwiedzania biblioteki i promocja czytelnictwa w tej grupie wiekowej. Przewidziane gry i zabawy.
12 maja / czwartek / godz. 10.00 - „Początek tradycji kawalerii w okresie Konstytucji 3 maja”.
Spotkanie w ramach Tygodnia Bibliotek pod hasłem "Biblioteka - świat w jednym miejscu" poprowadzi pan Grzegorz Sztal pasjonat historii, współzałożyciel Prywatnego Muzeum Historycznego Znaki Czasu w Lublinie. Nasz gość opowie o początkach kształtowania się formacji wojskowej, jaką była kawaleria, na tle wydarzeń historycznych sięgających czasów uchwalenia Konstytucji 3 maja. Spotkaniu będzie towarzyszyła ekspozycja pamiątek związanych z tematem.

Filia nr 15, ul. Wajdeloty 20 tel. 81 525-12-62
12 maja / czwartek / godz. 10.00 - „W zaczarowanej krainie baśni”, głośne czytanie mało znanych baśni.

Filia nr 19, ul. Kunickiego  89, tel. 81 745-31-44
9 maja / poniedziałek / godz. 10.00 – „Jak dobrze znasz regulamin biblioteki?”
Quiz ze znajomości regulaminu MBP .Za udzielenie poprawnych odpowiedzi na wylosowane pytania przewidziane nagrody książkowe.
10 maja / wtorek / godz. 9.00 – „Hieronim Łopaciński oczami dzieci”
Na podstawie ilustracji i informacji o życiu i działalności H. Łopacińskiego dzieci tworzą jego portret.

Filia nr 21, Rynek 11, tel. 81 532-05-45
13 maja / piątek / godz. 16.30 - wykład Grzegorza Sztala „Losy Jankowskich i Magierskich”
Historia trzech pokoleń przez pryzmat działań dla Niepodległej na tle wydarzeń historycznych w okresie od II połowy XIX wieku do lat 80. XX stulecia, dzięki materiałom zgromadzonym przez Jana Magierskiego, obecnie w dyspozycji Prywatnego Muzeum Historycznego „Znaki Czasu” i Muzeum Narodowego w Lublinie. Spotkanie przygotowane we współpracy z Lubelskim Towarzystwem Genealogicznym.

Filia nr 24, ul. Juranda 7, tel. 81 525-65-03
13 maja / piątek / godz. 18.00 – spotkanie z Maciejem Wijatkowskim, autorem książki „Cztery pary w kroku. Jak szukałem żony z Bractwem Satyrycznym LOŻA 44”.
Ten tomik skrzy się od anegdot i nieznanych dotąd faktów z dziejów powstałego pół wieku temu Bractwa Satyrycznego LOŻA 44, jednego z najbardziej znaczących zjawisk w dziejach polskiej satyry społecznej i politycznej XX wieku.
Irosław Szymański, twórca i jedyny autor LOŻY 44, stworzył oryginalny styl i język, w którym czuć dalekie echa niedoścignionej szkoły absurdu wielkich twórców satyry Dwudziestolecia Międzywojennego. Książka podąża śladami przeżyć i wspomnień jednego z członków słynnego zespołu, ale również porządkuje część historii. Odkrywa nieznane fakty i zakulisowe zdarzenia z okresu największej aktywności i popularności LOŻY, lat osiemdziesiątych i początku dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Działaniom grupy towarzyszyli wtedy wsparciem znani, sławni i wybitni rodacy: Kazimierz Kutz, Ignacy Gogolewski, Bronisław Cieślak, a do słownika polskich ulic i salonów weszły lożowe klisze językowe. Nie tylko publiczność świetnie bawiła się z LOŻĄ 44; członkowie zespołu równie znakomicie bawili się ze sobą! O tym jest ta książka.

Filia nr 28, ul. Nadbystrzycka  85, tel. 81 525-86-44
11 maja / środa / godz. 17.00 - spotkanie autorskie z Magdą Stachulą.
Magda Stachula – absolwentka judaistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Zadebiutowała powieścią „Idealna” w 2016 roku. Kolejne jej książki to „Trzecia”, „W pułapce”, „Zakochane Zakopane”, „Zabójczy pocisk. Polska krew.” Magda Stachula, to mistrzyni thrillera psychologicznego.

Filia nr 30, ul. Braci Wieniawskich  5, tel. 81 741-62-36
11 maja / środa / godz. 18.00 – spotkanie z Maciejem Wijatkowskim, autorem książki „Cztery pary w kroku. Jak szukałem żony z Bractwem Satyrycznym LOŻA 44”
Ten tomik skrzy się od anegdot i nieznanych dotąd faktów z dziejów powstałego pół wieku temu Bractwa Satyrycznego LOŻA 44, jednego z najbardziej znaczących zjawisk w dziejach polskiej satyry społecznej i politycznej XX wieku. Książka podąża śladami przeżyć i wspomnień jednego z członków słynnego zespołu, ale również porządkuje część historii. Odkrywa nieznane fakty i zakulisowe zdarzenia z okresu największej aktywności i popularności LOŻY, lat osiemdziesiątych i początku dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Działaniom grupy towarzyszyli wtedy wsparciem znani, sławni i wybitni rodacy: Kazimierz Kutz, Ignacy Gogolewski, Bronisław Cieślak, a do słownika polskich ulic i salonów weszły lożowe klisze językowe. Nie tylko publiczność świetnie bawiła się z LOŻĄ 44; członkowie zespołu równie znakomicie bawili się ze sobą! O tym jest ta książka.

Filia nr 31, ul. Nałkowskich 104, tel 81 744-71-69
9 maja / poniedziałek / godz. 11.00 - "Biblioteka łączy pokolenia. Od Was się nauczyć chcemy, czasy PRL-u". Inscenizacja dzieci z przedszkola nr 87 grupa "Pszczółek"- seniorom
10 maja / wtorek / godz. 9.00 - Warsztaty (skierowane do dzieci w wieku przedszkolnym): Baśniowe podróże po Europie
12 maja / czwartek / godz. 9.00 - Warsztaty (skierowane do dzieci w wieku przedszkolnym): Baśniowe podróże po Europie

Biblio, Filia 32, ul. Szaserów 13-15 , tel. 81 311-00-09
10 maja / wtorek / godz. 11.00 - „Biblioteka – świat w jednym miejscu”
Zajęcia plastyczno-edukacyjne polegające na poznaniu krajów i pochodzących z nich autorów książek dla dzieci. Podczas warsztatów powstanie mapa świata, do której uczestnicy będą przyklejać własnoręcznie zrobione "polaroidy" z postaciami książek z różnych zakątków świata.
11 maja / środa / godz. 17.00 - Pokaz filmowy z cyklu „Kino dla Seniorów”
31 maja swoje 92 urodziny będzie obchodził jeden z najbardziej znanych aktorów i reżyserów amerykańskiego kina. Ta ikona spaghetti westernów, wielokrotny laureat Oscara pomimo swojego wieku jest ciągle czynny zawodowo. Zapraszamy na film w którym pojawia się po obydwu stronach kamery, zarówno jako aktor jak i reżyser. Będzie to historia emerytowanych astronautów, którym z różnych powodów nigdy nie było dane polecieć w kosmos.

Filia nr 34, ul. Judyma  2a, tel.  81 466-59-12
10 maja / wtorek / - „Nawiedzona biblioteka” - spotkanie z uczniami szkoły podstawowej (umiejętność korzystania z katalogu INTERGO połączona z escape roomem). 
12 maja / czwartek / - „Dualizm twórczy Brunona Schulza” - spotkanie z uczniami szkoły podstawowej. Graficzne przedstawienie przeczytanego fragmentu prozy B. Schulza

Filia nr 35, ul. Bursztynowa 20, tel. 81 311-00-02
10 maja / wtorek / godz. 10.30 - spotkanie "Klubu Seniora" – warsztaty, w czasie których seniorki dzielą się swoimi pasjami z dziedziny rękodzieła.
11 maja / środa / godz. 17.00 - Dyskusyjny Klub Czytelniczy dla nastolatków.
12 maja / czwartek / godz. 10.15 - Bajkowe Poranki - promocja czytelnictwa wśród najmłodszych dzieci, integracja dzieci i ich opiekunów.

Filia nr 37, ul. Bazylianówka  85, tel. 81 742-12-87
12 maja / czwartek / godz. 17.00 - spotkanie z autorką powieści obyczajowych - Anną Ziobro.
Rzeszowianka, pracuje jako tłumacz i korektor tekstów. Fascynuje ją słowo pisane w każdej postaci, dlatego nie wyobraża sobie życia bez laptopa i książek. Jej przygoda z pisaniem rozpoczęła się od wierszy, których w domowym archiwum posiada blisko setkę. Autorka książek „”Okruchy samotności”, „Tysiąc kawałków”, „Brakujący obrazek”, „Za ścianą ciszy”.

Filia nr 38, ul. Relaksowa 25, tel. 81 311-01-12
„Botanicum” - cykl zamkniętych wydarzeń związanych z botaniką i rozwijaniem czytelnictwa wśród najmłodszych połączone z warsztatami plastycznymi
9 maja / poniedzialek / godz. 10.00 - lekcja biblioteczna przedszkole Chatka Puchatka połączona z warsztatami plastycznymi,
10 maja / wtorek / godz. 10.30 - lekcja biblioteczna przedszkole Calineczka połączona z warsztatami plastycznymi,
11 maja / środa / godz. 11.00 - Przedszkole nr 86 spotkanie z dziećmi związane z akcją Cała Polska Czyta.

Filia nr 39, ul. Głuska 138, tel. 81 532-05-29
13 maja / piątek / godz. 14.00 – spotkanie autorskie z lubelską poetką Anną Łyczewską.
Anna Łyczewska - należy do Stowarzyszenia Nauczycieli Polonistów. W latach 1983-2017 pracowała jako nauczyciel języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 38 im. Henryka Sienkiewicza w Lublinie, gdzie prowadziła Teatr Bez Maski. Jest autorką sześciu tomików wierszy oraz utworów drukowanych w antologiach i czasopismach.

Filia nr 40, ul. Sławin 20, tel. 81 511 10 76
9 – 13 maja / codziennie / – Świat w Bibliotece. Cykl lekcji bibliotecznych dla grup zorganizowanych
Zajęcia edukacyjno-artystyczne dla dzieci w wieku szkolnym skupiające się wokół różnorodności kulturowej, promujące postawy tolerancji przy wykorzystaniu różnych technik artystycznych.

 


Mapa