”Krytyka jako interwencja” - wokół książki Ernsta van Alphena.

Bezpłatnie online
Szanowni Państwo,
z przyczyn od nas niezależnych dzisiejszy wykład Magdaleny Linkowskiej udostępnimy w piątek - 11 czerwca 2021 r.

Miejska Biblioteka Publiczna we współpracy z Lubelskim Towarzystwem Zachęty Sztuk Pięknych, Instytutem Nauk o Kulturze UMCS zaprasza na XII edycję otwartych wykładów z historii sztuki. pt. "Artysta jako krytyk. Krytyk jako artysta". Ostatni wykład w tej edycji przedstawi Magdalena Linkowska pt. ”Krytyka jako interwencja - wokół książki Ernsta van Alphena."

Ernst van Alphen jest profesorem na Wydziale Badań Literackich Uniwersytetu w Lejdzie. Obszarem jego zainteresowań jest jednak nie tylko literatura, ale także sztuka współczesna oraz relacje pomiędzy tekstem a wizualnością. Duża część dorobku krytycznego Van Alphena skoncentrowana jest wokół problemu pamięci w kontekście traumy Zagłady. W tekstach zebranych w książce Krytyka jako interwencja. Sztuka, pamięć afekt van Alphen stara się pokazać jak sztuka i literatura wpływają na nasze rozumienie ważnych kwestii kulturowych. Jak ujmuje to we wstępie do swojej książki: Sztuka jest laboratorium, w którym prowadzi się eksperymenty przekształcające myśl za pomocą wyobraźni w taki sposób, by wykadrować i oświetlić bolesne miejsca kultury.
Wykład dotyczył będzie sposobu w jaki van Alphen praktykuje swoje "myślenie kulturą", jako szczególnego rodzaju krytyczne zaangażowanie w różnorakie praktyki kulturowe, pozwalające na uwolnienie zawartych w nich idei i dostrzeżenie ich funkcji sprawczej.