Kultura i wiedza w sieci - #zostańwdomu

Data:

czwartek, 28 styczeń 2021
- piątek, 29 styczeń 2021 Godzina :

Adres:

MBP Lublin
ul. Peowiaków 12
Lublin

Kategoria:

Inne

Informacja o cenie

Wydarzenie bezpłatne

Z przykrością ponownie zamknęliśmy nasze biblioteki.  Jednak nie porzucamy naszych Czytelników i podobnie jak wiosną proponujemy zwiedzanie muzeów, oglądanie spektakli teatralnych ale też i czytanie bezpłatnych e-booków i audiobooków. W poniższym artykule przypominamy zebrane linki do dostępnej bezpłatnej kultury.

Informujemy, że dostępne dla naszych Czytelników kody do usługi Legimi można uzyskać od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 15.00 pod numerem tel. 81 466 62 02.

 

E-BOOKI I AUDIOBOOKI

Legimi – dostępne dla naszych czytelników, udostępnia ponad 25 000 e-booków polskojęzycznych, a dodatkowo drugie tyle anglojęzycznych. Zaletą Legimi jest szeroki wybór i przede wszystkim nowości wydawnicze. Dla większości wydawnictw wersja e-book pojawia się razem z wersją papierową.

Lubelska Biblioteka Wirtualna - platforma łącząca zasoby siedmiu bibliotek, ułatwiająca przeszukiwanie i korzystanie z zasobów cyfrowych.

Polona - e-booki można pobrać z biblioteki cyfrowej bez konieczności logowania. Wyboru tytułów dokonali sami czytelnicy w głosowaniu w ubiegłym roku. Żeby pobrać e-booka z POLONY, wystarczy kliknąć w ikonę „Pobierz”, widoczną w prawym górnym rogu, i wybrać format (MOBI lub EPUB).

Wolne lektury - to podstawowe źródło bezpłatnych lektur szkolnych dla uczniów i nauczycieli.

Wydawnictwo Literackie - serwis podcastowy - obszerne fragmenty audiobooków, wywiady z autorami

EMPIK PREMIUM - darmowy dostęp do ebooków i audiobooków na okres 60 dni, szczegóły na stronie

Publio - darmowe e-booki, audiobooki, e-prasa.

Nexto – darmowe e-booki

eBookPrint - darmowe ebooki

National Emergency Library: Internet Archive - jedno z największych archiwów świata uruchomiło właśnie ponad 1,4 mln e-booków do wypożyczenia. Biblioteka pozostanie otwarta do 30 czerwca lub dłużej – jeśli dłużej potrwa stan nadzwyczajny w Stanach.

Bajkowisko - bajki dla dzieci do słuchania.

Portal lektury.gov.pl - To portal internetowy zawierający większość szkolnych lektur dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Użytkownicy mogą pobierać książki zarówno na swój komputer, jak również czytnik ebook czy też komórkę. Wszystkie pozycje są dostępne bezpłatnie, bez konieczności zakładania konta oraz logowania.

Serwis IPN Przystanek historia - to popularnonaukowy serwis internetowy. W przystępny i atrakcyjny sposób prezentuje on ustalenia historyków współpracujących z Instytutem Pamięci Narodowej. Obecnie na portalu przystanekhistoria.pl znajduje się kilkaset artykułów popularnonaukowych poświęconych historii Polski XX wieku.

Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa - udostępnia 750 122 obiektów cyfrowych.

 

DZIECI

Wydawnictwo Dwie Siostry - Autorzy i ilustratorzy książek Wydawnictwa Dwie Siostry postanowili dołączyć do akcji urozmaicania dzieciom czasu na przymusowych feriach. W najbliższych dniach będą zamieszczać przygotowane przez nich aktywności.

Wydawnictwo Greg - e-book ze zbiorem wybranych łamigłówek i zadań edukacyjnych oraz malowanek z naszych książek.

Wydawnictwo Greg - zbiór opowiadań i wierszy na temat wirusów.

Wydawnictwo Greg - matematyka dla smyka

Koduj,gov.pl - proste zabawy, jak można wspólnie z dziećmi odkrywać świat maszyn.

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki - spotkania z ulubionymi autorami.

Specjalne kolekcje dla dzieci i młodzieży na TVP Vod

Dodatkowym działaniem podjętym przez Telewizję Polską jest udostępnienie w paśmie TVP Vod czterech specjalnych kolekcji zawierających materiały podzielone na kategorie dostosowane zarówno do najmłodszych, jak i starszych uczniów.

Kolekcja dla dzieci „To się nie nudzi” – bajki, filmy familijne, programy rozrywkowe, archiwalne seriale i  spektakle dla młodych widzów.

„Kulturalny rock szkolny” – magazyny i programy kulturalne, filmy i seriale dokumentalne, filmy i seriale fabularne oraz koncerty polskich i światowych artystów.

„Lekcja Historii” – programy telewizyjne, filmy i serie dokumentalne, filmy i seriale fabularne, archiwalne i historyczne, Teatry Telewizji.

„Lektury na ekranie" - filmowe i serialowe ekranizacje lektur szkolnych oraz filmy dokumentalne o autorach z kanonu lektur.

Materiały edukacyjne do nauki zdalnej – rekomendacje MEN

Lista sławnych matematyków, wraz z krótką biografią:

Przegląd rodzajów i gatunków literackich:

 

 

FILMY I NAGRANIA

Ninateka - to serwis, na którym znajdują się filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, zapisy spektakli teatralnych i operowych, rejestracje koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne oraz audycje radiowe.

Arte.tv  - rozpowszechnia wszystkie gatunki utworów audiowizualnych. Około 55% stanowią dokumenty, 25% filmy i seriale telewizyjne, 15% programy informacyjne, a 5% muzyka i występy artystyczne.

Filmoteka - Filmoteka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie to projekt cyfryzacji oraz udostępniania wybitnych filmów tworzonych przez artystów polskich z pola sztuk wizualnych w XX wieku i na początku XXI wieku.

Fototeka - serwis prezentuje fotografie związane tematycznie z historią filmu polskiego.

Repozytorium Cyfrowe - na stronie można zobaczyć w całości przedwojenne filmy fabularne z kolekcji wydawniczej Filmoteki Narodowej „Kino polskie okresu Wielkiego Niemowy”, fragmenty filmów powojennych, kolekcję filmów animowanych zrealizowanych w latach 70. i 80. XX wieku.

 

 

 

TEATR i KONCERTY

Filharmonia Narodowa

Metropolitan Opera - te bezpłatne transmisje będą prezentować bisy słynnej serii Live in HD. Przedstawienia rozpoczną się o 19:30 każdego wieczoru, a następnie będą dostępne przez dodatkowe 20 godzin. Każde wykonanie będzie również widoczne w aplikacjach Met Opera na żądanie.

Filharmonicy Berlińscy

Teatr Telewizji - telewizyjne przedstawienia teatralne

Instytut Teatralny - instytucja kultury zajmująca się dokumentacją, promocją i animacją polskiego życia teatralnego. W ramach swojej działalności prowadzą również kanał na Youtube, na którym umieszczają relacje ze spotkań, wykłady i przedstawienia.

Teatroteka Andersena - platforma, gdzie można oglądać spektakle, ale też rejestracje audio czy wideo z innych działań.

 

 

MUZEA

British Museum

Narodowe Archiwum Cyfrowe – baza cyfrowych archiwaliów.

Federacja Bibliotek Cyfrowych - zbiory polskich instytucji kultury on-line.

Muzeum Powstania Warszawskiego - można zwiedzać wirtualnie bez biletu i w wygodnym fotelu.

Wirtualne Muzeum Fotografii - fotografie z archiwów wybitnych polskich artystów wykonane na przestrzeni dekad.

Atrakcje Dolnego Śląska - zwiedzaj nie wychodząc z domu. 10 atrakcji

Kopalnia Soli w Wieliczce – trasa turystyczna wirtualny spacer

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce - zwiedzanie wirtualne

Muzeum Kochanowskiego - wirtualny spacer po muzeum w Czarnolesie

Filharmonia Narodowa w Warszawie - wirtualny spacer po warszawskiej Filharmonii Narodowej, j przestrzenie i miejsca na co dzień niedostępne.

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie - ponad 200 eksponatów z historia lotnictwa, opisane numerami modeli, eksponowane w krajobrazie lotniska z początku minionego stulecia, we wnętrzach dawnych i stylizowanych przestrzeniach hangarowych.

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie - wirtualne zwiedzanie dziewięciu wystaw. Wszystkie dzieła są opatrzone przypisami.

Teatr Wielki - Opera Narodowa - szesnaście animowanych filmów, obszerny, wielowątkowy i interdyscyplinarny projekt obejmujący historię, architekturę i sztukę, wykorzystujący między innymi historyczne materiały ikonograficzne.

Zamek Królewski w Warszawie - jeden z najcenniejszych zabytków Warszawy to obowiązkowy punkt każdej turystycznej wycieczki.

Zamek w Malborku - zamek pokrzyżacki to jeden z najokazalszych zabytków historycznych w Polsce.

Przegląd stylów architektonicznych według epok (z przykładami):

 

ZASOBY BEZ BARIER

Adapter - najbardziej kultowe filmowe produkcje, największe nazwiska polskiego kina dostępne z audiodeskrypcją, napisami dla niesłyszących i tłumaczeniem migowym.

Audiovis - jedno z największych źródeł fotografii historycznej w internecie. Oferuje ponad 200 tys. fotografii z zasobu Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz liberalne warunki ich udostępniania.

Fundacja Audiodeskrypcja - udostępnianie kultury i sztuki osobom niewidomym i słabowidzącym. Baza filmów DVD z audiodeskrypcją.

iSztuka - przykłady 60 ważnych dla historii sztuki dzieł - malarskich, architektonicznych, rzeźbiarskich - od prehistorii do prerenesansu. Oprócz fotografii i kontekstu historycznego, użytkownicy portalu mają do dyspozycji opisy dzieł w formie audiodeskrypcji.

Kino Praha - na kanaleYuoTube Kina Praha - "Sala Kinowa" można obejrzeć legalnie filmy z polskimi napisami.

 

INNE

Culture.pl - to codziennie aktualizowany serwis, informujący o najciekawszych wydarzeniach związanych z polską kulturą na całym świecie. To największe i najbardziej wszechstronne źródło wiedzy o polskiej kulturze – oprócz informacji o wydarzeniach organizowanych w Polsce i za granicą, znaleźć tu można liczne sylwetki artystów, recenzje, eseje, opisy i informacje o instytucjach kultury.

Dobre Wiadomości - bez wychodzenia z domu, można odwiedzić 60 słynnych miejsc i budowli na świecie.

Legalna Kultura - to miejsce prezentacji serwisów, które udostępniają zasoby kulturalne z poszanowaniem praw twórców. Znajdują się tutaj zarówno serwisy komercyjne, jak i te, które gromadzą zasoby oparte na wolnych licencjach.

Lubelskie Archiwum Cyfrowe - sylwetki lubelskich archiwistów, efekty ich pracy, cenne archiwalia i istotne momenty w życiu organizacyjnym Archiwum Państwowego w Lublinie.

Lista polskich drzew wraz z opisem

 

 SZTUKA

Codex Atlanticus to największa kolekcja notatek i rysunków Leonarda Da Vinci.

Digitalizacja obrazów i rysunków Vincenta van Gogha - to świetna okazja, aby zapoznać się z mniej znanymi dziełami artysty.

Animowane książeczki o artystach nie tylko dla dzieci.

Tytus Brzozowski - akwarelista i architekt zafascynowany duszą miasta.

Michał Jasiewicz - akwarelista i architekt.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Mapa