Anna Łyczewska / 21 marca

Adres:

Filia nr 2 MBP
ul. Peowiaków 12
Lublin

Kategoria:

Spotkania

Informacja o cenie

wstęp wolny, wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową

Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie z okazji Światowego Dnia Poezji zaprasza na spotkanie z Anną Łyczewską i promocję najnowszego tomiku "Ślady".

21 marca 2025 r., godz. 17.00 - Filia nr 2, ul. Peowiaków 12

 

Anna Łyczewska

Urodziła się i mieszka w Lublinie. Jest absolwentką filologii polskiej UMCS. W latach 70. i 80. redagowała „Biuletyn Informacyjny UMCS”, a także „Konfrontacje” – studencki dodatek do „Kuriera Lubelskiego”. Współpracowała z „Kameną” i prasą ogólnopolską, promując lubelską kulturę studencką.
Od 1976 roku należała do Klubu Młodych przy Lubelskim Oddziale Związku Literatów Polskich. W 1985 roku została przyjęta do ZLP jako kandydat, w 2007 roku stała się jego pełnoprawnym członkiem. W latach 2012-2015 przewodniczyła Komisji Rewizyjnej Lubelskiego Oddziału ZLP, a od 2015 roku jest sekretarzem tego oddziału. Należy również do Stowarzyszenia Nauczycieli Polonistów i jako członek współdziałający – do Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Środowisko „Ponury – Nurt”. W latach 1983-2017 pracowała jako nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 38 im. Henryka Sienkiewicza w Lublinie, gdzie prowadziła Teatr Bez Maski, a także w Szkole Podstawowej nr 42 im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Lublinie.

Debiutowała wierszem Transakcja w „Kamenie” w 1975 r. Jest autorką sześciu tomików wierszy (Poczekam na siebie (1979), Nie muszę kłamać, że mnie nie ma (1985), Wyznania przedsenne (1997), Poza czasem (2015), Lublin zza mgły (2017 - współautorstwo z fotografem Krzysztofem anin Kuzko), Nieoczywistość nieanielska (2020), Za oknem (2021), Zarażona wojną (2022) oraz utworów drukowanych w antologiach i czasopismach.

Została wyróżniona m.in.: Listem Honorowym Ministra Kultury, Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”, Nagrodą Prezydenta Miasta Lublin, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Medalem Prezydenta Miasta Lublin, Pamiątkowym Medalem Województwa Lubelskiego, Dyplomem Prezydenta Miasta Lublin oraz Medalem 700-lecia Miasta Lublin, Medalem „Zasłużony dla Miasta Lublin” , Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Lubelskim Angelusem Artystycznym za rok 2022.

 


Mapa