Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich / 23 kwietnia

Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie
ul. Peowiaków 12

wstęp wolny

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Święto miłośników literatury zostało ustanowione przez UNESCO w 1995 roku, jednak korzenie Dnia Książki sięgają lat dwudziestych XX wieku. Od 1926 roku mieszkańcy Katalonii obchodzą święto narodowe ku czci patrona regionu - Świętego Jerzego. Według legendy miał on pokonać smoka, który atakował mieszkańców miasteczka. W miejscu, gdzie został zabity smok, wyrósł różany krzew. Na pamiątkę tego wydarzenia kobiety otrzymują od mężczyzn czerwone róże, a panowie w rewanżu dostają książki. W 1930 roku Dzień Książki zaczął być obchodzony przez mieszkańców całej Hiszpanii, a od 1964 roku celebrują je także mieszkańcy pozostałych krajów hiszpańskojęzycznych.

Data 23 kwietnia jest nieprzypadkowa. Na ten dzień przypadają aż trzy rocznice śmierci cenionych twórców literackich: Williama Szekspira, autora "Don Kichota" Miguela de Cervantesa oraz peruwiańskiego pisarza i historyka Incy Garcilasy de la Vegi. Ale 23 kwietnia to także urodziny znanych autorów - m.in. Vladimira Nabokowa, Halldóra Kiljana Laxnessa i Maurice'a Druona.

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich UNESCO co roku przyznaje tytuł Światowej Stolicy Książki miastu, które przygotowało najlepszy program promujący książki i czytelnictwo. Pierwszą Stolicą Książki został Madryt. Wśród miast, które otrzymały zaszczytny tytuł, był także Wrocław w 2016 roku. W tym roku Światową Stolicą Książki został ogłoszony francuski Strasburg.

Jaką ofertę przygotowały filie Miejskiej Biblioteki Publicznej w ramach tego święta?

Filia nr 2, ul. Peowiaków 12, tel. 81 466-62-02
22 kwietnia / poniedziałek / godz. 10.30 - Twórcze warsztaty scrapbookingowe - ruchoma zakładka do książki

Filia nr 25, ul. Sympatyczna 16, tel. 81 527-21-82
23 kwietnia / wtorek / w godzinach otwarcia biblioteki - "Czytam, ponieważ..." zabawa dla czytelników polegająca na wskazaniu najczęstszych powodów, dla których czytają książki oraz najchętniej czytanych gatunków literackich - odpowiedzi przypinamy na tablicy.

Filia nr 28, ul. Nadbystrzycka  85, tel. 81 525-86-44
23 kwietnia / wtorek / w godzinach otwarcia biblioteki - "Kto czyta - nie pyta" - każdy czytelnik odwiedzający bibliotekę będzie mógł wybrać dla siebie prezent książkowy wraz z zakładką.

Biblio, Filia 32, ul. Szaserów 13-15 , tel. 81 311-00-09
23 kwietnia / wtorek / w godzinach otwarcia biblioteki - Wielka promocja biblioteczna - dla pierwszych 30 czytelników, którzy przyjdą do Biblio i wypożyczą 4 książki, przewidziany jest książkowy upominek. Akcja trwa do wyczerpania zapasów.

Filia nr 35, ul. Bursztynowa 20, tel. 81 311-00-02
23 kwietnia / wtorek / w godzinach otwarcia biblioteki - "Reading Log" - rozmowy z czytelnikami o ich ulubionych książkach.
Wspólne tworzenie wielkoformatowego rysunkowego regału bliskich naszemu sercu książkowych tytułów.