Dwa światy niezwykłe / do 30 listopada

Adres:

Galeria 31, Filia nr 30 MBP w Lubnlinie
ul. Braci Wieniawskich 5
Lublin

Kategoria:

Wystawy

Informacja o cenie

wstęp wolny

Zewnętrzny adres URL wydarzenia

Galeria 31 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Filii nr 30 w Lublinie, zaprasza na wystawę fotografii Bożeny i Waldemara Komorowskich.

Wernisaż  i spotkanie z autorami zdjęć - 4 listopada 2022, godz. 17.00

 

Podczas poszukiwań abstrakcyjnego piękna w Naturze, czasami odkrywamy światy, których istnienia wcześniej nawet nie podejrzewaliśmy. O dwóch z nich opowiada prezentowana wystawa. Pierwszy należy do krainy przyrody nieożywionej, drugi stworzyły organizmy żywe. Pierwszy, paradoksalnie, nieodparcie kojarzy się z bogatymi w roślinność krajobrazami, drugi – to czysto abstrakcyjne obrazy, o zaskakujących zestawieniach barw. Oba zadziwiają wyszukanym rysunkiem i kolorystyką.

Pierwszy świat to dendryty – tlenki manganu lub żelaza krystalizujące z roztworu wodnego w szczelinach skalnych. W całkowicie losowym procesie fizycznym tworzą się regularne, uporządkowane formy drzewiaste. Wykorzystując te formy oraz różnorodność skał, na których powstają, można komponować niezliczone, odrealnione pejzaże. Dalekowschodnie, górskie grafiki, zachód słońca za linią lasu, drzewa pod nocnym rozgwieżdżonym niebem, gęste zarośla w szerokim kadrze – wszystko zależy jedynie od kreatywności i wyobraźni fotografa.

Drugi świat tworzą mikroskopijni artyści – bakterie żelazowe, żyjące na powierzchni wody, bogatej w związki metali. Bakterie te tworzą cienką, metaliczną folię, mieniącą się wieloma kolorami. Kolorystyka folii jest nieco psychodeliczna. W sekwencjach kolorów nie występuje w ogóle czerwień, za to dużo jest odcieni różu, magenty i purpury. Wynika to z faktu, że kolory, które widzimy, nie są efektem odbicia, ale interferencji światła. Folie są często rozpięte na resztkach roślin i wówczas stają się wypukłymi płaskorzeźbami, których krawędzie podkreślone są głęboką czernią. Tak powstałe obrazy mogą osiągać duże rozmiary, nawet do 2 metrów kwadratowych, chociaż najciekawsze są ich niewielkie fragmenty.

Bożena i Waldemar Komorowscy

 

 


Mapa