Wojciech Korfanty - konkurs czytelniczy / do 18 sierpnia

Adres:

Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie
ul. Peowiaków 12
Lublin

Kategoria:

Inne

Informacja o cenie

udział bezpłatny

Miejska Biblioteka Publiczna imienia Hieronima Łopacińskiego w Lublinie wraz z lubelskim oddziałem Narodowego Banku Polskiego zaprasza do udziału w konkursie wiedzy o Wojciechu Korfantym.

 

"Korfanty robi dobre wrażenie – bardzo silna bestia".

Stanisław Ignacy Witkiewicz - pisarz, malarz, dramaturg

 

"Śląsk nie miał człowieka, który by mu dorównał".

Stanisław Krzyżowski - oficer, polityk, dyrektor banku

3 1 0 2 560 73893

Urodzony 20 kwietnia 1873 roku w osadzie Sadzawki (obecnie część Siemanowic Śląskich) w rodzinie górniczej Wojciech Korfanty jest nazywany jednym z ojców polskiej niepodległości. Jako poseł Reichstagu i Landtagu aktywnie angażował się w działania mające na celu przywrócenie Polsce statusu niezależnego państwa. Po zakończeniu I wojny światowej zabiegał o przyłączenie Śląska do Polski. Był polskim komisarzem plebiscytowym na Górnym Śląsku, a po niekorzystnym dla Polski wyniku odegrał kluczową rolę w III powstaniu śląskim w 1921 roku. Zryw zakończył się rozejmem i podziałem Górnego Śląska pomiędzy Polskę i Niemcy, z korzyścią dla Polski. Wojciech Korfanty zmarł 17 sierpnia 1939 roku w Warszawie. Został pochowany na cmentarzu przy ul. Francuskiej w Katowicach.

W 2022 roku z okazji rocznicy wkroczenia wojsk polskich na Górny Śląsk Sejm RP ustanowił nowe święto państwowe - Narodowy Dzień Powstań Śląskich, który upamiętnia zrywy między 1919 a 1921 rokiem oraz ich uczestników.

Zasady udziału w konkursie

Żeby wziąć udział w konkursie, wystarczy odpowiedzieć na pytania dotyczące życia i działalności Wojciecha Korfantego, umieszczone na kuponie konkursowym. 

Kupony są dostępne w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie od 18 lipca. Można je również wydrukować ze strony internetowej www.mbp.lublin.pl/ - dokument do pobrania na dole strony. Wypełnione kupony należy dostarczyć do dowolnej filii MBP do 18 sierpnia 2022 roku.

Konkurs jest skierowany do czytelników naszej biblioteki. Mogą w nim brać udział osoby pełnoletnie. Czytelnik poniżej 18 roku życia może uczestniczyć konkursie za pośrednictwem dorosłego, który wypełni w jego imieniu kupon konkursowy i poda na nim swoje dane osobowe.

Fundatorem nagród w konkursie jest Narodowy Bank Polski Oddział Okręgowy w Lublinie. Do wygrania są srebrne monety kolekcjonerskie z wizerunkiem Wojciecha Korfantego, wyemitowane w ramach serii “Stulecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości” oraz nagrody książkowe.

image003.jpgimage004.jpg

NBP uwiecznił siedem postaci historycznych kluczowych dla polskiej państwowości. Oprócz Wojciecha Korfantego na monetach widnieją wizerunki: Józefa Piłsudskiego, Józefa Hallera, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa oraz Ignacego Daszyńskiego.

 

Kupon konkursowy oraz regulamin konkursu znajdują się w załącznikach.

 

Wojciech_Korfanty_-_kupon_konkursowy.pdf

Regulamin_konkursu_Wojciech_Korfanty.pdf


Mapa