450-lecie Unii Lubelskiej w Filii nr 19 Drukuj
czwartek, 10 styczeń 2019
image_001.jpg
Filia nr 19 MBP w Lublinie zaprasza do obejrzenia wystawy o charakterze popularyzatorskim, upamiętniającej 450-lecie Unii Lubelskiej. Poprzez przystępne treści edukacyjne, liczne fotografie i zgromadzone publikacje, przybliża ona doniosłość wydarzeń historycznych, jakie miały miejsce w grodzie Jagiellonów oraz ludzi, je tworzących.
Ukazuje również rolę Lublina i korzystne zmiany jakie dla rozwoju miasta miał okres panowania Jagiellonów.
Przede wszystkim twórców literatury renesansowej. To bowiem z miasta nad Bystrzycą pochodził poeta Biernat z Lublina, autor „Raju dusznego”, „Żywotu Ezopa Fryga”, „Dialogu  Palinura z Charonem”) oraz rajca i burmistrz Lublina, poeta Sebastian Fabian Klonowic, który sławił nadbystrzycki gród w poemacie „Philtron”.

Piękna tradycja zobowiązuje do upamiętniania w poezji po dzień dzisiejszy -  miasta Jagiellonów lokowanego w sercu Polski -  gdzie piękno natury z historią idzie pospołem. Ludzi, wydarzeń, miasta z grodem Jagiellonów, miasta wielu kultur - pięknem nieokrytym. Miasta z poezji współczesnej zaprzyjaźnionej z nami pani Ireny Ciesielskiej–Piech, która to u nas znalazła się obok wierszy poetów lubelskiego renesansu.
Pamięć o tych wydarzeniach jest naszą wspólną powinnością, która przez bogate obchody Roku Unii Lubelskiej zaplanowane centralnie oraz przez lubelski Ratusz od 1 maja do 1 lipca 2019 roku, każdego z nas ubogacą oraz przypomną o istotnej roli Lublina w kształtowaniu europejskiej wspólnoty narodów. 
Wystawa zapoznaje nas także ze szlakiem Unii Lubelskiej, stanowiącym materialny nośnik pamięci o Unii Lubelskiej w przestrzeni Lublina, wiodącym poprzez kolejne miejsca rozgrywającej się przed wiekami doniosłej historii. 
Ponadto informuje o niezwykle ciekawym programie miejskich obchodów 450. rocznicy podpisania Unii Lubelskiej, będącym trzecim ważnym jubileuszem obchodzonym w naszym mieście: po 700-leciu nadania praw miejskich (2017 r.) i 100-leciu odzyskania niepodległości (2018 r.).
Niniejsza wystawa, zainicjowana w Roku Unii lubelskiej, będzie cennym ubogaceniem  przygotowanego wraz ze społecznością Szkoły Podstawowej nr 1 w Lublinie montażu literacko-muzycznego ph. „Podróż do przeszłości śladami wydarzeń sejmowych z lat 1568-1569 roku” oraz działań podczas Tygodnia Bibliotek 2019.
tekst: Jolanta Jurkowska
foto: Elżbieta Kierepko

image_002.jpg
image_003.jpg
image_004.jpg
image_005.jpg
image_006.jpg
image_007.jpg
image_008.jpg

< Poprzedni   Następny >

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego