Zapowiedzi
Aktualności
Seniorzy
Filie
O nas
SBP
Zamówienia publiczne
Sponsorzy
Współpracujemy
Praca
Mapa strony

Urząd Miasta Lublina

Biuletyn Informacji Publicznej

facebook MBP Lublin

Zakładka

Biblio


Lubelska Biblioteka Wirtualna

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

logo funenglish

logo funmedia

 logo_ibuklibra.jpg


Subskrybuj wiadomości RSS  Wiadomości RSS


Czarne Inspiracje z Ewą Winnicką Drukuj
czwartek, 14 marzec 2013
image_001.jpgHistoria „Londyńczyków” zaczyna się od trzech tysięcy czarno - białych fotografii, które w 2008 roku młody włoski artysta znalazł na śmietniku w Brixton. Autorce książki od zapomnienia udało się ocalić coś więcej niż tylko zdjęcia. Sama twierdzi, że jej książkę „napisało” życie. Nie jest to podręcznik do nauki historii w szkole, a mimo to stanowi istotny wkład w historię Polski i Polaków. 12 marca w Filii nr 2 gościliśmy autorkę niezwykłego zbioru reportaży, jakim są „Londyńczycy”.

Ewa Winnicka jest dziennikarką „Polityki”, reporterką, współautorką kilku scenariuszy filmów dokumentalnych, laureatką nagród Grand Press i Nagrody Literackiej „Gryfia”. Było to kolejne spotkanie z cyklu „Czarne Inspiracje”. Poprowadził je Mariusz Kargul.
„Londyńczycy” to zbiór reportaży, poświęcony Polakom, którzy podczas II wojny światowej i tuż po niej byli zmuszeni emigrować do Anglii. Autorka opowiedziała o swojej pracy nad książką, o własnych motywacjach i doświadczeniach, które towarzyszyły jej powstawaniu. Okazuje się, że bycie Polakiem w Wielkiej Brytanii po 1945 roku było doświadczeniem ciężkiej,  wyboistej drogi. Bez dokumentów, bez pieniędzy, bez znajomości języka, za to z bagażem brutalnych doświadczeń wojennych i poczuciem przegranego życia oraz świadomością, że do Polski już nigdy nie będzie im dane powrócić. Bariery kulturowe były ogromne, a tamtejsza społeczność ksenofobiczna. W takich warunkach musieli zacząć żyć na nowo. Autorce udało się dotrzeć do tych ludzi oraz ich rodzin, a doświadczenia, którymi się podzielili, przekazać w sposób wolny od jakichkolwiek ocen. Czytelnik poznaje prawdę, która niejednokrotnie odbiega od stworzonych mitów. W ten sposób została odheroizowana postać gen. Andersa - „Zastąpiona”, czy żołnierzy z jego otoczenia - „Tato”. Ewa Winnicka nie ucieka przed tematami bolesnymi, nie gloryfikuje, narażając się wielokrotnie na ostracyzm i krytykę. „Londyńczycy” to nie tylko książka wielowątkowa, ale również wielowymiarowa. Autor publikowanych w zbiorze zdjęć, Chris Niedenthal, określa ją jako połączenie reportażu, thrillera, romansu i fantastyki. Ten konglomerat gatunków oddaje złożoność problemu, z jakim autorce przyszło się zmierzyć w pracy nad książką. Tak różni ludzie, tak różne historie, tak różne dramaty i jeden los - los wygnańca. Trzeba wprawnego oka reportera, by zachować obiektywizm i bezstronność. Ewie Winnickiej się to udało. Ocena należy do czytelnika.
Agnieszka Cholewa
image_002.jpg
image_003.jpg
image_004.jpg
image_005.jpg
image_006.jpg
image_007.jpg
image_008.jpg
image_009.jpg
image_010.jpg
image_011.jpg
< Poprzedni   Następny >


2017 Rok Marszałka Józefa Piłsudskiego

Rok Josepha Conrada

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego