Czarne Inspiracje z Ewą Winnicką Drukuj
czwartek, 14 marzec 2013
image_001.jpgHistoria „Londyńczyków” zaczyna się od trzech tysięcy czarno - białych fotografii, które w 2008 roku młody włoski artysta znalazł na śmietniku w Brixton. Autorce książki od zapomnienia udało się ocalić coś więcej niż tylko zdjęcia. Sama twierdzi, że jej książkę „napisało” życie. Nie jest to podręcznik do nauki historii w szkole, a mimo to stanowi istotny wkład w historię Polski i Polaków. 12 marca w Filii nr 2 gościliśmy autorkę niezwykłego zbioru reportaży, jakim są „Londyńczycy”.

Ewa Winnicka jest dziennikarką „Polityki”, reporterką, współautorką kilku scenariuszy filmów dokumentalnych, laureatką nagród Grand Press i Nagrody Literackiej „Gryfia”. Było to kolejne spotkanie z cyklu „Czarne Inspiracje”. Poprowadził je Mariusz Kargul.
„Londyńczycy” to zbiór reportaży, poświęcony Polakom, którzy podczas II wojny światowej i tuż po niej byli zmuszeni emigrować do Anglii. Autorka opowiedziała o swojej pracy nad książką, o własnych motywacjach i doświadczeniach, które towarzyszyły jej powstawaniu. Okazuje się, że bycie Polakiem w Wielkiej Brytanii po 1945 roku było doświadczeniem ciężkiej,  wyboistej drogi. Bez dokumentów, bez pieniędzy, bez znajomości języka, za to z bagażem brutalnych doświadczeń wojennych i poczuciem przegranego życia oraz świadomością, że do Polski już nigdy nie będzie im dane powrócić. Bariery kulturowe były ogromne, a tamtejsza społeczność ksenofobiczna. W takich warunkach musieli zacząć żyć na nowo. Autorce udało się dotrzeć do tych ludzi oraz ich rodzin, a doświadczenia, którymi się podzielili, przekazać w sposób wolny od jakichkolwiek ocen. Czytelnik poznaje prawdę, która niejednokrotnie odbiega od stworzonych mitów. W ten sposób została odheroizowana postać gen. Andersa - „Zastąpiona”, czy żołnierzy z jego otoczenia - „Tato”. Ewa Winnicka nie ucieka przed tematami bolesnymi, nie gloryfikuje, narażając się wielokrotnie na ostracyzm i krytykę. „Londyńczycy” to nie tylko książka wielowątkowa, ale również wielowymiarowa. Autor publikowanych w zbiorze zdjęć, Chris Niedenthal, określa ją jako połączenie reportażu, thrillera, romansu i fantastyki. Ten konglomerat gatunków oddaje złożoność problemu, z jakim autorce przyszło się zmierzyć w pracy nad książką. Tak różni ludzie, tak różne historie, tak różne dramaty i jeden los - los wygnańca. Trzeba wprawnego oka reportera, by zachować obiektywizm i bezstronność. Ewie Winnickiej się to udało. Ocena należy do czytelnika.
Agnieszka Cholewa
image_002.jpg
image_003.jpg
image_004.jpg
image_005.jpg
image_006.jpg
image_007.jpg
image_008.jpg
image_009.jpg
image_010.jpg
image_011.jpg
< Poprzedni   Następny >

XI edycja otwartych wykładów z historii sztuki 2019/2020

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego