Zapowiedzi
Aktualności
Seniorzy
Filie - NOWE GODZINY
O nas
SBP
Zamówienia publiczne
Sponsorzy
Współpracujemy
Praca
Mapa strony

Urząd Miasta Lublina

Biuletyn Informacji Publicznej

E-booki Legimi

facebook MBP Lublin

Zakładka

Biblio

Lubelska Biblioteka Wirtualna

Biblioteka bardziej dostępna dla niepełnosprawnych

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

logo funenglish

logo funmedia

Subskrybuj wiadomości RSS  Wiadomości RSS


Poniewież w Lublinie Drukuj
piątek, 30 październik 2009
Jedno z większych miast na Litwie. Jego początki sięgają XIV wieku. Prawa miejskie otrzymało w 1530 roku. Rozwój miasta można podzielić na trzy okresy: do 1795 roku należało do Wielkiego Księstwa Litewskiego; od 1795 do 1915 roku znajdowało się pod rządami Cesarstwa Rosyjskiego; a od 1915 do 1918 roku było pod jurysdykcją niemiecką.
Lokalizacja Poniewieża na terenie LitwyHerb miasta Poniewież

W latach 1919-1940 miasto należało do Niezależnej Republiki Litewskiej. Podczas II wojny światowej Poniewież znajdował się: początkowo (15VI 1940-26 VI 1941) pod okupacją sowiecką, a następnie niemiecką (1941-1944). W latach 1944-1990 Poniewież jak inne miasta litewskie wchodził w skład Związku Radzieckiego. Poniewież jest typowym obszarem zamieszkałym przez ludność rdzennie litewską, położonym między stolicami dwóch państw bałtyckich: Wilnem i Rygą. Przez miasto przebiega międzynarodowa autostrada „Via Baltica”, która prowadzi do transeuropejskiej sieci komunikacyjnej.Dawny Poniewież Obecnie Poniewież liczy ponad 132 tysiące mieszkańców. Jest dynamicznie rozwijającym się miastem i ma gałęzie przemysłu spożywczego, tekstylnego, elektroniki, meblarstwa, budownictwa. Ponad 85% znajduje się w rękach prywatnych właścicieli. Do największych zakładów należą „Ekranas” produkujący wyroby szklane i kryształowe, Browar „Kalnapilis” oraz „Linas” wytwarzający tkaniny lniane. Produkty zakładów: odzieżowego „Nevezis” oraz dziewiarskiego „Tulpe” są znane na rynku międzynarodowym. W Poniewieżu swój kapitał lokują też inwestorzy z zagranicy – głównie z Rosji, Niemiec, Polski i USA. W ostatnich latach rozwinęła się sieć zakładów usługowych: hoteli, sklepów, restauracji. W mieście kwitnie życie artystyczne.
Zabytki Poniewieża
Zabytki Poniewieża
Zabytki Poniewieża
Ma tu swoją siedzibę sześć teatrów, między innymi dramatyczny, muzyczny i dziecięcy. Działalność muzyczną prowadzą dwie orkiestry, jeden chór i kilka zespołów folklorystycznych oraz jazzowych. Poniewiescy artyści prezentują swój dorobek w Galerii sztuki, Fotografii i Galerii XX wieku. Umowę partnerską władze obu miast podpisały w dniu 11 września 1999 roku podczas uroczystości obchodów 430-lecia Unii Lubelskiej między Polską i Litwą.

ŁączeStrona internetowa miasta Poniewież
Łącze Szczegółowe informacje o mieście partnerskim w Filii nr 24
 ŁączeWydarzenia promocyjne ...

Promocja miasta partnerskiego Poniewież odbyła się dnia 25 listopada 2004 w Filii nr 24 MBP przy ul. Juranda 7. W uroczystości uczestniczyli goście z Poniewieża, przedstawiciele władz miasta Lublin, Atache kulturalny Litwy, Dyrekcja MBP, Grono Pedagogiczne oraz uczniowie Gimnazjum nr 8 w Lublinie.
Promocja miasta Poniewież 2004 r. Zdjęcie 1Promocja miasta Poniewież 2004 r. Zdjęcie 2
Na promocję miasta złożyły się wystawy: „Poniewież w Lublinie”, „Wycieczka po Litwie”, „Poniewież w grafice”, wystawa kryształów i bursztynów, prace plastyczne dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 38 oraz Gimnazjum nr 8.
Uroczystość uświetniła wystawa grafik Stasysa Eidrigeviciusa. Spotkanie umożliwiło poznanie Poniewieża oraz Litwy od strony historycznej, geograficznej, kulturowej i społecznej. Imprezę uatrakcyjnił występ litewskich studentów skupionych wokół Fundacji Jana Pawła II. Atrakcją kulinarną były: cepeliny, sękacze, miód i pierniki.
Następny >

XI edycja otwartych wykładów z historii sztuki 2019/2020

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego