Zapowiedzi
Aktualności
Seniorzy
Filie - NOWE GODZINY
O nas
SBP
Zamówienia publiczne
Sponsorzy
Współpracujemy
Praca
Mapa strony

Urząd Miasta Lublina

Biuletyn Informacji Publicznej

E-booki Legimi

facebook MBP Lublin

Zakładka

Biblio

Lubelska Biblioteka Wirtualna

Biblioteka bardziej dostępna dla niepełnosprawnych

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

logo funenglish

logo funmedia

Subskrybuj wiadomości RSS  Wiadomości RSS


Erie - Światło Pensylwanii Drukuj
piątek, 30 październik 2009
Erie jest trzecim co do wielkości miastem w Pensylwanii, zajmuje powierzchnię około 32 km2. Położone na południowo - wschodnim brzegu jeziora Erie, jest jedynym w tym stanie portem. Specyficznie ukształtowana linia brzegowa oraz dobrze usytuowany port decydują, że miasto jest ważnym ośrodkiem produkcyjnym i żeglugowym.
Stan Pensylwania
Flaga miasta Erie

Liczba mieszkańców w 2000 roku osiągnęła wielkość 103 717 osób. Nazwa miasta wywodzi się z języka zamieszkujących niegdyś te tereny Indian i oznacza długi ogon zwierzęcia, na przykład szopa pracza. Stąd rdzenni mieszkańcy indiańskiego plemienia Eriez nazywani byli Ludem Szopa, bądź Szczepem Długiego Ogona. Szop pracz stanowił główną postać na totemicznych słupach Indian Eriez. W połowie XVII wieku w wyniku epidemii i walk ze szczepem Seneca plemię uległo całkowitej zagładzie. Obszar dzisiejszego stanu Pensylwania zamieszkiwały ponadto plemiona Irokezów i Delaware.
Indianie Eriez
Indianie Eriez

Indianie Eriez Indianie Eriez

Miasto ma ciekawą przeszłość historyczną, pierwszymi europejskimi osadnikami na tym terenie byli Francuzi, którzy w 1753 roku zbudowali Fort Presque Isle. Po opuszczeniu go przez Francuzów przeszedł w ręce Anglików, którzy z kolei stracili go w 1763 roku w czasie powstania Pontiaca. Po zawarciu pokoju z plemionami indiańskimi, w 1795 roku została założona osada, która w 1851 roku ukonstytuowała się jako miasto.
OsadnicyPoczątki Erie

Ciepły klimat tego regionu sprzyjał rozwojowi rolnictwa, w szczególności branży winiarskiej. Znajdujący się w mieście port, dzięki naturalnie utwardzonemu nabrzeżu stał się doskonałym punktem importu i eksportu towarów. Historię tego miejsca dokumentują zachowane budowle i działające instytucje: Centrum Historyczne Erie, Stary Urząd Celny, Tawerna Dickinsona oraz Muzeum Pożarnictwa.
Muzeum Pożarnictwa
Biblioteka

Położenie miasta przy skrzyżowaniu autostrad i węzła kolejowego sprawiło, że Erie stało się centrum handlowym, wytwórczym i turystycznym. Znajdują się tutaj instytuty techniczne i ośrodki rozwoju biznesu, które współpracują z zakładami przemysłowymi. Przemysł ukierunkowany jest przede wszystkim na produkcję włókien sztucznych oraz branżę metalową. Miasto wytwarza ponad 10% krajowej produkcji włókien sztucznych, z czego część kierowana jest na eksport. Ponadto produkuje się głównie: silniki, turbiny, odlewy, elementy metalurgiczne oraz papier. Najważniejszymi fabrykami regionu są: General Electric, International Paper, Zurn Industries, American Sterilizer, Lord Corporation and Plastek Industries i Friez Magnetics.
Muzeum Morskie
Katedra
Zoo
Muzeum Sztuki w Erie

Drugim ważnym źródłem dochodów Erie jest turystyka. Przybyszy przyciągają przepiękne piaszczyste plaże i unikalny charakter Parku Stanowego Presque Isle. Ze względu na swoje walory jest jednym ze stu najczęściej odwiedzanych miejsc w kraju. Rocznie wypoczywa tu 5 milionów turystów. TurystykaWizerunek miasta tworzą również funkcjonujące w nim instytucje kultury, między innymi: filharmonia, teatr miejski, teatry eksperymentalne, zespoły baletowe i istniejąca od 1897 roku Biblioteka Publiczna Hrabstwa Erie. Erie może poszczycić się czterema wyższymi uczelniami : Edinboro University of Pennsylvania (około 7500 studentów), Gannon University (ponad 3300 studentów), Mercyhurst College (około 3000 studentów), Lake Erie College of Osteopathic Medicine (około 600 studentów) oraz Penn State Erie (prawie 4000 studentów). Od wielu lat trwa wymiana młodzieży akademickiej pomiędzy zaprzyjaźnionymi miastami. 28 kwietnia 1996 roku władze Erie i Lublina podpisały list intencyjny, dotyczący współpracy w dziedzinie kontaktów przemysłowych, kulturalnych i naukowych. Umowę partnerską podpisano 26 kwietnia 1999 roku. Dzięki niej lubelscy uczniowie mają szansę studiowania na Uniwersytecie Edinboro w Erie, zaś biznesmeni i akademicy mogli uczestniczyć w ubiegłorocznych Polsko – Amerykańskich Warsztatach Przedsiębiorczości w Lublinie.


Łącze Strona internetowa miasta Erie
Łącze Szczegółowe informacje o mieście partnerskim w Filii nr 18
ŁączeWydarzenia promocyjne ...
< Poprzedni   Następny >

XI edycja otwartych wykładów z historii sztuki 2019/2020

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego