Kluby czytelnicze
Literackie spotkania z Innym
piątek, 23 październik 2009
READCOM
19 października 2009 r. w Filii nr 19 MBP w Lublinie przy ul. Kunickiego odbyło się kolejne, comiesięczne spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom. Tym razem w ramach dalszego ciągu, przebiegających pod hasłem "literackiego spotkania z Innym", zaprezentowałyśmy sylwetkę i twórczość francuskiego laureata Literackiej Nagrody Nobla za 2008 r. Jest nim Jean-Marie Gustave Le Clezio (1940-).
Na podstawie dwóch obecnych w księgozbiorze bibliotecznym dzieł tego pisarza: "Onitsza" oraz "Urania" omówiono tematykę, którą się zajmuje. Przybliżono przesłanie jego twórczości oraz fascynacje Le Clezio  kulturą Afryki oraz kulturą indiańską. Nasze klubowiczki snuły refleksje na temat przeczytanych książek tego autora, a na zakończenie miały okazję posłuchać nagrania zespołu zambijskiego  The Sakala Brothers, pielęgnującego muzyczną kulturę tego kraju.
Jolanta Jurkowska
Czytelniczy Klub Książki i Marta Fox
czwartek, 15 październik 2009
Marta Fox - Zdjęcie 00113 października 2009 w Filii 24 MBP w ramach działającego Czytelniczego Klubu Książki odbyło się spotkanie ze znaną, polską powieściopisarką, poetką i eseistką Martą Fox.
Autorka zaprezentowała uczestnikom spotkania swą nową powieść: "Kobieta zaklęta w kamień". Zapoznała z genezą swojej książki i myślami jakie jej towarzyszyły w czasie pisania.
Pisarka opowiadała również o książkach przeznaczonych dla młodzieży. Pierwsza z nich została napisana, aby zachęcić do czytania córkę, kolejne zaś poruszają ważne problemy, z jakimi borykają się nastolatki.
Czytaj całość...
Kobiety różnych epok
piątek, 09 październik 2009
READCOM7października w Filii nr 24 odbyło się spotkanie Czytelniczego Klubu Książki READCOM, na którym kontynuowano dyskusję na temat wizerunku kobiety w literaturze. Uczestnicy rozmawiali jak indywidualnie odbierają poszczególne postacie kobiece w powieściach.
Rozmowa została wzbogacona fragmentami filmów, dzięki którym klubowicze mieli okazję poznać wizerunki kobiet różnych epok, ich pozycję, prawa, kłopoty i radości jakimi żyły. Porównywali je również do kobiet współczesnych.
Dalszy ciąg dyskusji odbędzie się na spotkaniu 28.10. o godzinie 10:00. Serdecznie zapraszamy!
Maria Błach
Czytaj całość...
Isaac Bashevis Singer
wtorek, 22 wrzesień 2009
READCOM                        21 września 2009 w Filii nr 19 MBP  odbyło się powakacyjne spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom. Tym razem nasze spotkanie poświęcone było życiu i twórczości Isaaca Bashevisa Singera (1904-1991), najwybitniejszego pisarza tworzącego w języku jidysz, laureata literackiej Nagrody Nobla w 1978 roku.
Na wstępie spotkania przywołano fragment nostalgicznego wiersza Antoniego Słonimskiego, korespondującego znakomicie  ze światem wielkomiejskich i małomiasteczkowych środowisk Żydów  polskich, w którym wyznacznikiem  życia jest stosunek do religii, własnej kultury i tradycji. Światem, którego już nie ma, a wskrzeszonym z liryzmem i subtelnym humorem. na kartach zarówno powieści, jak i opowiadań Singera.
Czytaj całość...
Wznawiamy działanie Klubu Czytelniczego READCOM
środa, 16 wrzesień 2009
W Filii nr 24 Miejskiej Biblioteki Publicznej po wakacyjnej przerwie 16 września ponownie rozpoczęły się spotkania Klubu Czytelniczego dla dorosłych READCOM.  READCOM
Inauguracyjne spotkanie poświęcone było tematowi "Kobieta w literaturze". Klubowicze wspólnie prześledzili motyw kobiety w literaturze poszczególnych epok. Szczególną uwagę zwrócono na powieści pozytywistyczne, w których ukazano wiele różnorodnych postaci kobiecych. Uczestnicy spotkania dokonywali porównań, szukali podobieństw i różnic w sposobie kreowania poszczególnych wizerunków.
Czytaj całość...
Bliski nam Słowacki
czwartek, 04 czerwiec 2009
READCOM - Zdjęcie 0013 czerwca w Filii nr 24 MBP odbyło się spotkanie Klubu Czytelniczego READCOM poświęcone życiu i twórczości jednego z największych polskich poetów- Juliuszowi Słowackiemu. Klubowicze mieli okazję obejrzeć film, dzięki któremu mogli dowiedzieć się nie tylko o dorobku pisarskim Słowackiego, ale również o jego osobowości i przeżyciach.
Czytaj całość...
Historia mojego dzieciństwa
poniedziałek, 18 maj 2009
READCOM - Zdjęcie 001W dniach 13 kwietnia i 13 maja w Filii nr 24 MBP odbyły się spotkania Klubu Czytelniczego Dla Dorosłych READCOM, których wspólny temat to "Historia mojego dzieciństwa".
Klubowicze sięgali pamięcią do lat swojego dzieciństwa. Wspominano historię rodzin, rodzinne legendy, opowiadano jak poznali się rodzice, opisywano rodzinne domy, miejscowości z których pochodzą.
Uczestnicy spotkania opowiadali jak ważną rolę w ich życiu odegrali dziadkowie, wspominali również przyjaciół z dzieciństwa, wspólne zabawy i przeżyte wydarzenia. Mówiono również o książkach, które towarzyszyły dzieciństwu, a także o ulubionych piosenkach.
Czytaj całość...
Ludzka pamięć jest skarbem
czwartek, 16 kwiecień 2009
READCOM - Zdjęcie 001"Historia mojego dzieciństwa" to temat spotkania Dyskusyjnego Klubu Dla Dorosłych READCOM. Uczestnicy powrócili pamięcią do lat swojego dzieciństwa, wspominali historię swoich rodzin, opowiadali o tragediach i radościach jakie towarzyszyły ich życiu. Klubowicze mówili o swoich zabawkach, ulubionych zwierzętach i towarzyszach dzieciństwa. Każda z historii rodzinnych była niezwykle interesująca i warta zapamiętania. Opowieści były piękne i wzruszające, uświadomiły nam jak bezcennym skarbem jest ludzka pamięć. Wspólnie oglądano pamiątki z dzieciństwa i fotografie. Temat ten będzie kontynuowany podczas następnego spotkania Klubu READCOM, które odbędzie się w dniu 13.05.09 o godz. 10:00. Serdecznie zapraszamy!
Maria Błach
Czytaj całość...
Turecki laureat Nagrody Nobla
czwartek, 26 marzec 2009
READCOM 23 marca 2009 w Filii nr 19 MBP odbyło się kolejne spotkanie Klubu Czytelniczego READCOM. Tym razem spotkanie poświęciłyśmy Orhanowi Pamukowi, tureckiemu pisarzowi, laureatowi Literackiej Nagrody Nobla 2006.
Turcja niepokoi i intryguje swoich sąsiadów, świecka demokracja i ruchy islamistyczne religia jako ważny czynnik decydujący o losie tego kraju kandydującego do UE. Siłą rzeczy, nie mogło się obyć bez przywołania podstawowych skojarzeń wiążących się z tym krajem ,o które poprosiłyśmy nasze klubowiczki. O ile te były bogate i ciepłe , to już kolejne zagadnienie : za i przeciw integracji Turcji z UE, wykazało sprzeciw naszych pań powołujących się na zdecydowaną odmienność kulturowo-religijną.
Czytaj całość...
Kontrowersyjny Grotowski
piątek, 13 marzec 2009
READCOMRok 2009 został przez UNESCO ogłoszony rokiem Jerzego Grotowskiego i w związku z tym uczestnicy Klubu Czytelniczego READCOM Filii 24  w dniu 11 marca mieli zaszczyt gościć Natalię Kraszkiewicz, która swoją prelekcją przybliżyła nam tę postać. Prelegentka zapoznała uczestników spotkania z życiem, twórczością i osiągnięciami tego reżysera. Przedstawiła fragmenty spektakli i wspomnienia jego przyjaciół. Zaprezentowała cele jakie przyświecały temu twórcy i źródła jego inspiracji.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 41 42 43 44 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 411 - 420 z 440

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego