Kluby czytelnicze
Judyta - kobieta współczesna
środa, 26 listopad 2008
READCOMObraz współczesnej kobiety w dziełach pisarek polskich to temat, z którym zmierzyłyśmy się w dniu 24 listopada w ramach comiesięcznych spotkań Klubu Czytelniczego Readcom na Filii nr 19 MBP.
Z przedstawionej literatury wyłania się złożony obraz życia kobiety na płaszczyźnie życia osobistego i zawodowego. Przybliżone zostały ciekawsze postaci bohaterek kilkunastu powieści (dziewczyny u progu dorosłego życia, kobiety sukcesu, zahukanej kobiety, która staje się niby lustrem otaczającej nas rzeczywistości).
Czytaj całość...
Więcej o islamie
piątek, 24 październik 2008
READCOMDnia 22 października 2008 w Filii nr 19 MBP odbyło się kolejne spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom. Tematem spotkania nadal była literatura świata islamu i jego odzwierciedlenia w twórczości artystycznej. Na wybranych przykładach omówiono współczesną literaturę piękną, wywodzącą się nie tylko z kręgu kultury arabskiej.
Czytaj całość...
W kręgu literatury japońskiej.
piątek, 17 październik 2008
READCOM – Filia 24 - Zdjęcie 001
"Dobrze jest i potrzebnie przeróżnych narodów znać księgi, umieć wyczytać z ich kart piękność i ducha ich treść..." - to myśl przewodnia spotkania Klubu Czytelniczego dla Dorosłych Readcom, które odbyło się 15 października 2008 roku. Poświęcone ono było literaturze, obyczajom i kulturze Japonii.
Na początku spotkania Klubowicze wymieniali pierwsze skojarzenia, jakie przychodzą im na myśl w związku z Japonią. Okazało się, że mamy dużo wiedzy potocznej na temat tego kraju. Paniom biorącym udział w spotkaniu Japonia kojarzy się z samurajami, ryżem, sztukami walki, kwitnącymi wiśniami, kimonami, wachlarzami, ikebaną itp.
Czytaj całość...
Europejski Rok Dialogu Międzykulturowego
wtorek, 23 wrzesień 2008
READCOMDnia 22 września 2008 roku w Filii nr 19 MBP odbyło się kolejne zebranie Klubu Czytelniczego Readcom, poświęcone tym razem kulturze i literaturze arabskiej. Spotkanie to koresponduje z ogłoszonym w roku bieżącym Europejskim Rokiem Dialogu Międzykulturowego, którego cele oraz założenia obchodów w Polsce zostały pokrótce omówione.
 O Arabach i krajach arabskich słyszymy bardzo często. Śledzimy doniesienia mass-mediów o walkach z talibami w Iraku i Afganistanie, z drugiej strony nęcą nas oferty biur podróży, zachęcających do wyjazdów  na Bliski Wschód i do północnej Afryki. Często są to wybiórcze, a niekiedy pełne uprzedzeń stereotypy i skojarzenia dotyczące  mieszkańców Półwyspu Arabskiego, związane z terroryzmem. Czy mamy się tej kultury obawiać...?
Czytaj całość...
Piętno wojny w psychice dziecka
wtorek, 23 wrzesień 2008
READCOM
17 września 2008 w Filii nr 24 MBP odbyło się pierwsze po wakacyjnej przerwie spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom.
Temat spotkania to : Dorośli walczą, dzieci cierpią – dziecko w literaturze wojennej. punktem wyjścia dyskusji były następujące lektury:
1.Klucz Sary Tatiany de Rosnay
2.Muzyka fal Sary MacDonald
3.Dziewczynka w czerwonym płaszczyku  Romy Ligockiej
4.Kotka Brygidy Joanny Rudniańskiej
5.Chłopiec w pasiastej Piżamie  Johna Boyne

Czytaj całość...
Spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom
wtorek, 20 maj 2008
READCOMDnia 19 maja 2008 w Filii nr 19 MBP w Lublinie odbyło się kolejne spotkanie Klubu Czytelniczego dla Dorosłych Readcom, któremu przyświecało hasło „Literackie spotkanie z innym”.
Żyjemy w świecie coraz bardziej wielokulturowym. Siłą rzeczy spotkanie przypominało nam jeszcze raz Ryszarda Kapuścińskiego oraz Jego doświadczenia w kontakcie z kulturą między innymi islamu, Indii, Chin, Afryki.
Czytaj całość...
Posłuchajmy Herberta
poniedziałek, 19 maj 2008
READCOMZ okazji przypadającej 10 rocznicy śmierci Zbigniewa Herberta rok 2008 jest ogłoszony Rokiem Zbigniewa Herberta, jednego z najwybitniejszych pisarzy XX wieku. Kolejnym ze sposobów w jaki MBP  pragnie uczcić tę rocznicę śmierci są prelekcje wygłaszane przez Dariusza Jóźwika w naszych filiach, poświęcone  życiu i twórczości znanego poety.
Czytaj całość...
Tolerancja...czy znamy?
czwartek, 27 marzec 2008
Klub Czytelniczy READCOM w Filii nr 24 - Zdjęcie 001Tolerancja, poszanowanie odrębności rasowych, kulturowych itp. to problemy poruszane w  wielu książkach. Pewnie nie jedna dyskusja wywiąże się na ten temat w czasie comiesięcznych spotkań Klubu Czytelniczego dla Dorosłych Readcom, odbywających się w Filii nr 24 MBP.
Myślą przewodnią marcowej dyskusji była tożsamość kulturowa różnych nacji. Punktem wyjścia do rozmowy były fotografie przedstawicieli narodów: żydowskiego rosyjskiego, amerykańskiego, niemieckiego i polskiego. Na podstawie własnych doświadczeń, przeczytanej literatury i innych źródeł wiedzy uczestniczki Klubu starały się dokonać charakterystyki poszczególnych kultur, biorąc pod uwagę różnice i podobieństwa.
Beata Wijatkowska
Czytaj całość...
Schmitt międzypokoleniowy
poniedziałek, 03 marzec 2008
Klub Czytelniczy READCOM w Filii nr 24 - Zdjęcie 00127 lutego w Filii nr 24 MBP odbyło się kolejne spotkanie Klubu Czytelniczego dla dorosłych READCOM. Tematem tego spotkania były powieści Erica Emmanuela  Schmitta „Dziecko Noego”, Oskar i Pani Róża”, „Pan Ibrahim i kwiaty Koranu” jako przykład literatury międzypokoleniowej.
Czytaj całość...
Piąte dziecko Doris Leassing
wtorek, 29 styczeń 2008
Readcom w Filii nr 24 - Zdjęcie 001Dnia 23 stycznia w Filii nr 24 MBP odbyło się kolejne spotkanie  Klubu Czytelniczego Readcom. Było ono poświęcone życiu i twórczości ubiegłorocznej laureatki nagrody Nobla Doris Leassing. Uczestnicy spotkania dyskusję swą skupili na powieściach „Piąte dziecko” i „Podróż Bena”. Szczególną uwagę zwrócono na wielokulturowy charakter powieści, prosty styl pisarki i uniwersalność podejmowanych problemów.
Maria Błach
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 41 42 43 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 411 - 420 z 427


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego