Zapowiedzi
Aktualności
Seniorzy
Filie - NOWE GODZINY
O nas
SBP
Zamówienia publiczne
Sponsorzy
Współpracujemy
Praca
Mapa strony

Urząd Miasta Lublina

Biuletyn Informacji Publicznej

E-booki Legimi

facebook MBP Lublin

Zakładka

Biblio

Lubelska Biblioteka Wirtualna

Biblioteka bardziej dostępna dla niepełnosprawnych

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

logo funenglish

logo funmedia

Subskrybuj wiadomości RSS  Wiadomości RSS


Lublin i Münster w obiektywie  ludzie w życiu codziennym
czwartek, 01 luty 2018
image_001.jpg W ramach kontynuacji promocji miasta partnerskiego Münster Filia nr 28 prezentuje wystawę pokonkursową 4. edycji międzynarodowego konkursu fotograficznego "Lublin i Münster w obiektywie – ludzie w życiu codziennym" zorganizowanego przez Stowarzyszenie Obywatelskie Lublin-Münster, Lubelską Szkołę Fotografii, Urząd Miasta Lublin oraz Förderverein - Lublin. Konkurs odbywał się równolegle w Polsce i w Niemczech w dwóch miastach partnerskich w Lublinie i w Münster. Jest to okazja do promowania naszego miasta i pokazania zdjęć na międzynarodowej wystawie fotografii. Eksponujemy 25 najlepszych zdjęć mieszkańców Münster i 25 zdjęć mieszkańców Lublina widzianych oczami fotografów amatorów. Zapraszamy do obejrzenia niezwykłej wystawy.
Czytaj całość...
Życie kulturalne w Münster
czwartek, 31 sierpień 2017
image_001.jpgW Filii nr 28 miało miejsce otwarcie wystawy pt. "Życie kulturalne w Münster". Kolejna wystawa promująca miasto partnerskie Lublina - Münster przedstawia bogatą i aktualną ofertę placówek kultury najpiękniejszego miasta Westfalii. Materiały do wystawy zostały przekazane naszej filii przez Förderverein Münster - Lublin. Dzięki życzliwości Pani Michaeli Heuer z Biura Promocji Münster możemy zaprezentować naszym czytelnikom plakaty, foldery i bieżące programy teatrów, muzeów, filharmonii i innych instytucji kultury.
Czytaj całość...
25 lat partnerstwa Lublin-Münster
czwartek, 21 lipiec 2016
image_001.jpgW tym roku mija 25. rocznica podpisania umowy partnerskiej pomiędzy Münster i Lublinem. Z tej okazji Filia nr 28 zaprasza do obejrzenia wystawy poświęconej Münster pt. "25 lat partnerstwa Lublin-Münster". Materiały do naszej ekspozycji otrzymaliśmy z Biura Promocji miasta Münster od pani Michaeli Heuer. Zabytki nie tylko z czasów baroku czy gotyku lecz również budynki współczesnej architektury m.in. Biblioteki Miejskiej, Teatru , Muzeum Sztuki Pabla Picasso to tylko część atrakcji turystycznych tego najpiękniejszego miasta Westfalii.
Czytaj całość...
Westfalia pełna zamków
piątek, 11 wrzesień 2015
image_001.jpgFilia nr 28 prezentuje wystawę poświęconą kolejnemu landowi Niemiec - Westfalii. Westfalia - kraina historyczna w Niemczech położona między miastami Dortmund, Münster, Bielefeld i Osnabrück. Charakterystyczne dla regionu są zamki otoczone fosą, wyniosłe kościoły halowe i wiejskie domy z pruskiego muru. Atrakcją turystyczną tego regionu jest ponad pięćdziesiąt historycznych zamków w  Münsterland oraz Sauerland - centrum aktywnego wypoczynku - dobre miejsce do wycieczek pieszych: ponad 12 tysięcy oznakowanych szlaków i cztery parki narodowe. Sauerland służy jako teren wakacyjno- wypoczynkowy dla milionów ludzi zamieszkałych w pobliskich miastach Zagłębia Ruhry. W Münsterland niezwykle popularną formą rozrywki są loty balonem. Poza tym warto zobaczyć Signal Iduna Park- stadion piłkarski w Dortmundzie, który jest szóstym co do wielkości stadionem w Europie.
Czytaj całość...
Lublin i Münster w obiektywie - kościoły
poniedziałek, 10 luty 2014
image_001.jpgW ramach kontynuacji promocji miasta partnerskiego Münster, Filia nr 28 zaprasza na wystawę pt. "Lublin i Münster w obiektywie - kościoły". Pokonkursowa ekspozycja została zorganizowana przez Stowarzyszenie Obywatelskie Lublin-Münster wraz z Urzędem Miasta Lublin i Lubelską Szkołą Fotografii. Międzynarodowy konkurs fotograficzny odbywał się równolegle w Lublinie i mieście partnerskim Lublina - Münster.Uczestnicy tego konkursu musieli być amatorami w dziedzinie fotografii i wysłać maksymalnie 3 fotografie. Jury w Niemczech wybierało najlepsze prace z Lublina, zaś lubelskie jury najlepsze prace z Münster. Pierwszą nagrodę zdobyła fotografia Krzysztofa Wojtanowskiego pt. "Dominikanie", drugie miejsce zajęła Małgorzata Sobiesiak za zdjęcie pt. "Kościół Karmelitów", natomiast trzecie miejsce otrzymała Katarzyna Weremko za zdjęcie pt. "Kościół z Matczyna". Zapraszamy do obejrzenia wystawy.
Maria Poręba
Czytaj całość...
Meklemburgia - Pomorze Przednie
środa, 20 marzec 2013
image_001.jpgKontynuując przybliżanie naszym czytelnikom niemieckich landów Filia nr 28 przygotowała kolejną wystawę poświęconą Meklemburgii pt. "Meklemburgia - Pomorze Przednie". Jest to kraj związkowy w północno-wschodniej części Niemiec, kraina jezior i wzgórz morenowych. Stolicą landu jest Schwerin - miasto położone nad dużym, malowniczym jeziorem Schweriner See, dawny gród słowiański, siedziba biskupstwa i rezydencja książąt meklemburskich.
Czytaj całość...
Lubelskie i Munsterland w obiektywie
poniedziałek, 03 grudzień 2012
image_001.jpgMiędzynarodowy konkurs fotograficzny dla amatorów "Lubelskie i Munsterland w obiektywie", odbywał się równolegle na Lubelszczyźnie i w regionie miasta partnerskiego Lublina - Munster. Organizatorem konkursu było Stowarzyszenie Obywatelskie Lublin-Munster, Lubelska Szkoła Fotografii, Urząd
Miasta Lublin, Forderverein Munster-Lublin. W Munster wpłynęły 43 zdjęcia, w Lublinie - 59. Spośród konkursowych prac lokalne jury w każdym mieście wyłoniło 25 zdjęć i wysłało do miasta partnerskiego. Z tych prac wybierano trzech laureatów po stronie polskiej i niemieckiej.
Po rozstrzygnięciu konkursu powstała wspólna polsko-niemiecka wystawa pięćdziesięciu najlepszych zdjęć.
Czytaj całość...
Uczyć się od siebie - wspólnie przeżywać
poniedziałek, 19 grudzień 2011
image_001.jpgW Filii nr 28 od 15 grudnia 2011 do końca stycznia 2012 można obejrzeć wystawę p.t. "Uczyć się od siebie - wspólnie przeżywać". Jest to wystawa jubileuszowa z okazji 20-lecia partnerstwa miast Lublin- Munster zorganizowana przez Stowarzyszenie Obywatelskie Lublin - Munster Forderverein Munster-Lublin i Urząd Miasta Lublin. Wystawa przedstawia m.in. różne przykłady współpracy szkół, spotkań obywateli, młodzieży, projekty kulturalne i kontakty kościelne (partnerskie związki parafii św. Idy z Munster z parafią N.M.P. w Dąbrowicy oraz gminy kościelnej św. Andrzeja z Munster-Coerde z Parafią Ewangelicko - Augsburską w Lublinie), a także powstanie i historię partnerstwa obu miast.
Maria Poręba
Czytaj całość...
Lublin - Münster
środa, 22 grudzień 2010
image_001.jpg"Lublin- Münster"- to wystawa kontynuująca promocję miasta partnerskiego w Filii Nr 28. Tym razem prezentujemy podobieństwa obu miast. Ratusz, katedra, stare kamieniczki i fontanny oraz uniwersytety są obecne  i w Lublinie i w Münster. Miasta te mają  swoją historię, z którą można zapoznać się oglądając wystawę.
Pokazane są także miejsca rekreacji i wypoczynku.
Iwona Rogala, Beata Gryka
Czytaj całość...
Munster najpiękniejsze miasto Westfalii
piątek, 30 październik 2009
Munster jest stolicą Północnej Nadrenii-Westfalii. Historia miasta sięga roku 800, kiedy założono tutaj pierwszy chrześcijański zakon. W 1170 roku Munster otrzymało prawa miejskie i w krótkim czasie stało się wpływowym ośrodkiem religijno-administracyjnym.
Lokalizacaj miasta Munster na terenie NiemiecFlaga miasta MunsterHerb miasta Munster
Czytaj całość...
Wystawa książek z obszaru niemieckojęzycznego
wtorek, 06 październik 2009
wystawa - Zdjęcie 001Punkt Informacji o Rynku Książki wraz z Frankfurckimi Targami Książki oraz Instytutem Goethego w Warszawie udostępnił  Filii nr 28 wystawę książek z obszaru niemieckojęzycznego. Czytelnicy oglądali beletrystykę dla dzieci i młodzieży oraz tematyczną wystawę dotyczącą czasu wolnego młodzieży w Niemczech.
Wśród eksponowanych książek można znaleźć tytuły znanych pisarzy jak i nieznanych, ale dobrze zapowiadających się autorów mniejszych i większych wydawnictw. Trzonem wystawy są tytuły nominowane do najważniejszej nagrody Deutscher Buchpreis.
Maria Poręba
Czytaj całość...
Niemcy nasz sąsiad...
wtorek, 06 październik 2009
Niemiecki - Zdjęcie 001W oddziale dla dzieci odbyły się trzy spotkania pt ,, Niemcy nasz sąsiad ...''. Uczestnikami zajęć były dzieci z Przedszkola nr 57 w Lublinie. Dzieci miały okazję zapoznać się z literaturą niemiecką, bogactwem kultury, obyczajami i tradycją naszych sąsiadów. Poznały też niemieckie nazwy kolorów i części ciała. W spotkaniach wykorzystano książki wypożyczone z Instytutu Goethego w Warszawie. Przedszkolaki miały również okazję obejrzeć bajkę braci Grimm pt ,, Czterej muzykanci z Bremy". Na zakończenie wszystkich zajęć odbył się poczęstunek. Dzieci degustowały kiełbaski, jedną z ulubionych potraw Niemców, życząc sobie ,, Smacznego!" w języku niemieckim.
Agata Kulisz

Czytaj całość...
Bawaria
czwartek, 02 lipiec 2009
Bawaria - Zdjęcie 001Filia nr 28 MBP w czasie wakacji zaprasza do obejrzenia wystawy poświęconej kolejnemu landowi Niemiec - Bawarii.
Bayern - największy kraj związkowy w Niemczech słynie z pięknych krajobrazów, nieskażonej przyrody, świeżego powietrza i bogactwa kulturowego. Prawdziwym rajem są Alpy Bawarskie, malownicze jeziora, parki narodowe i rezerwaty przyrody.
Średniowieczne zamki, pełne przepychu pałace oraz barokowe kościoły przyciągają turystów z całego świata. To najlepsze miejsce na urlop w Niemczech.
Beata Gryka , Iwona Rogala
Czytaj całość...
Westfalia
poniedziałek, 11 luty 2008
Filia nr 28 – Westfalia - Zdjęcie 001Filia nr 28 przy ul. Nadbystrzyckiej 85, systematycznie przybliża nam historię i walory turystyczne nie tylko samego miasta partnerskiego Munster, ale również innych miast niemieckich. Oto kolejna wystawa z cyklu niemieckich landów – Westfalia, której stolicą jest Düsseldorf.
Niemieckie Westfalen to kraina historyczna między miastami Dortmund, Münster, Bielefeld, i Osnabrück. Południowa część historycznej Westfalii leży w obrębie Dolnej Saksonii.
Czytaj całość...
Badenia Wirtembergia
poniedziałek, 27 sierpień 2007
Badenia-WirtembergiaOd czasu podpisania umowy partnerskiej pomiędzy Lublinem a Munster Filia nr 28 przy ul. Nadbystrzyckiej 85, systematycznie przybliża nam historię i walory turystyczne nie tylko samego miasta partnerskiego , ale również innych miast niemieckich czy landów (Niemcy są państwem federalnym, czyli związkowym, w skład którego wchodzą poszczególne kraje, określane mianem landów).
Czytaj całość...
Monachium - serce Bawarii
wtorek, 05 grudzień 2006
Monachium Zdjęcie 1Filia nr 28 przy ul. Nadbystrzyckiej 85  przygotowała wystawę przybliżającą nam historię i walory turystyczne jednego z miast niemieckich.
Monachium ( bo o nim mowa) powstało już w I w. p.n.e. na szlaku handlowym łączącym Italię z Czechami i Nadrenią. Z biegiem lat i wieków miasto rozrastając się zyskiwało na znaczeniu i otrzymywało coraz więcej przywilejów. Dziś jest trzecią po Berlinie i Hamburgu aglomeracją Niemiec. Monachium - stolica Bawarii jest  uznanym w świecie ośrodkiem kultury, sztuki, przemysłu samochodowego (koncern BMW) i ośrodkiem turystycznym z wielkim międzynarodowym portem lotniczym.
Zapraszamy do zwiedzania naszej wystawy do końca grudnia.
Czytaj całość...

XI edycja otwartych wykładów z historii sztuki 2019/2020

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego