Zapowiedzi
Aktualności
Seniorzy
Filie - NOWE GODZINY
O nas
SBP
Zamówienia publiczne
Sponsorzy
Współpracujemy
Praca
Mapa strony

Urząd Miasta Lublina

Biuletyn Informacji Publicznej

facebook MBP Lublin

Zakładka

Biblio

Lubelska Biblioteka Wirtualna

Biblioteka bardziej dostępna dla niepełnosprawnych

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

logo funenglish

logo funmedia

Subskrybuj wiadomości RSS  Wiadomości RSS


Lublin i Münster w obiektywie  ludzie w życiu codziennym
czwartek, 01 luty 2018
image_001.jpg W ramach kontynuacji promocji miasta partnerskiego Münster Filia nr 28 prezentuje wystawę pokonkursową 4. edycji międzynarodowego konkursu fotograficznego "Lublin i Münster w obiektywie – ludzie w życiu codziennym" zorganizowanego przez Stowarzyszenie Obywatelskie Lublin-Münster, Lubelską Szkołę Fotografii, Urząd Miasta Lublin oraz Förderverein - Lublin. Konkurs odbywał się równolegle w Polsce i w Niemczech w dwóch miastach partnerskich w Lublinie i w Münster. Jest to okazja do promowania naszego miasta i pokazania zdjęć na międzynarodowej wystawie fotografii. Eksponujemy 25 najlepszych zdjęć mieszkańców Münster i 25 zdjęć mieszkańców Lublina widzianych oczami fotografów amatorów. Zapraszamy do obejrzenia niezwykłej wystawy.
Czytaj całość...
Życie kulturalne w Münster
czwartek, 31 sierpień 2017
image_001.jpgW Filii nr 28 miało miejsce otwarcie wystawy pt. "Życie kulturalne w Münster". Kolejna wystawa promująca miasto partnerskie Lublina - Münster przedstawia bogatą i aktualną ofertę placówek kultury najpiękniejszego miasta Westfalii. Materiały do wystawy zostały przekazane naszej filii przez Förderverein Münster - Lublin. Dzięki życzliwości Pani Michaeli Heuer z Biura Promocji Münster możemy zaprezentować naszym czytelnikom plakaty, foldery i bieżące programy teatrów, muzeów, filharmonii i innych instytucji kultury.
Czytaj całość...
25 lat partnerstwa Lublin-Münster
czwartek, 21 lipiec 2016
image_001.jpgW tym roku mija 25. rocznica podpisania umowy partnerskiej pomiędzy Münster i Lublinem. Z tej okazji Filia nr 28 zaprasza do obejrzenia wystawy poświęconej Münster pt. "25 lat partnerstwa Lublin-Münster". Materiały do naszej ekspozycji otrzymaliśmy z Biura Promocji miasta Münster od pani Michaeli Heuer. Zabytki nie tylko z czasów baroku czy gotyku lecz również budynki współczesnej architektury m.in. Biblioteki Miejskiej, Teatru , Muzeum Sztuki Pabla Picasso to tylko część atrakcji turystycznych tego najpiękniejszego miasta Westfalii.
Czytaj całość...
Westfalia pełna zamków
piątek, 11 wrzesień 2015
image_001.jpgFilia nr 28 prezentuje wystawę poświęconą kolejnemu landowi Niemiec - Westfalii. Westfalia - kraina historyczna w Niemczech położona między miastami Dortmund, Münster, Bielefeld i Osnabrück. Charakterystyczne dla regionu są zamki otoczone fosą, wyniosłe kościoły halowe i wiejskie domy z pruskiego muru. Atrakcją turystyczną tego regionu jest ponad pięćdziesiąt historycznych zamków w  Münsterland oraz Sauerland - centrum aktywnego wypoczynku - dobre miejsce do wycieczek pieszych: ponad 12 tysięcy oznakowanych szlaków i cztery parki narodowe. Sauerland służy jako teren wakacyjno- wypoczynkowy dla milionów ludzi zamieszkałych w pobliskich miastach Zagłębia Ruhry. W Münsterland niezwykle popularną formą rozrywki są loty balonem. Poza tym warto zobaczyć Signal Iduna Park- stadion piłkarski w Dortmundzie, który jest szóstym co do wielkości stadionem w Europie.
Czytaj całość...
Lublin i Münster w obiektywie - kościoły
poniedziałek, 10 luty 2014
image_001.jpgW ramach kontynuacji promocji miasta partnerskiego Münster, Filia nr 28 zaprasza na wystawę pt. "Lublin i Münster w obiektywie - kościoły". Pokonkursowa ekspozycja została zorganizowana przez Stowarzyszenie Obywatelskie Lublin-Münster wraz z Urzędem Miasta Lublin i Lubelską Szkołą Fotografii. Międzynarodowy konkurs fotograficzny odbywał się równolegle w Lublinie i mieście partnerskim Lublina - Münster.Uczestnicy tego konkursu musieli być amatorami w dziedzinie fotografii i wysłać maksymalnie 3 fotografie. Jury w Niemczech wybierało najlepsze prace z Lublina, zaś lubelskie jury najlepsze prace z Münster. Pierwszą nagrodę zdobyła fotografia Krzysztofa Wojtanowskiego pt. "Dominikanie", drugie miejsce zajęła Małgorzata Sobiesiak za zdjęcie pt. "Kościół Karmelitów", natomiast trzecie miejsce otrzymała Katarzyna Weremko za zdjęcie pt. "Kościół z Matczyna". Zapraszamy do obejrzenia wystawy.
Maria Poręba
Czytaj całość...
Meklemburgia - Pomorze Przednie
środa, 20 marzec 2013
image_001.jpgKontynuując przybliżanie naszym czytelnikom niemieckich landów Filia nr 28 przygotowała kolejną wystawę poświęconą Meklemburgii pt. "Meklemburgia - Pomorze Przednie". Jest to kraj związkowy w północno-wschodniej części Niemiec, kraina jezior i wzgórz morenowych. Stolicą landu jest Schwerin - miasto położone nad dużym, malowniczym jeziorem Schweriner See, dawny gród słowiański, siedziba biskupstwa i rezydencja książąt meklemburskich.
Czytaj całość...
Lubelskie i Munsterland w obiektywie
poniedziałek, 03 grudzień 2012
image_001.jpgMiędzynarodowy konkurs fotograficzny dla amatorów "Lubelskie i Munsterland w obiektywie", odbywał się równolegle na Lubelszczyźnie i w regionie miasta partnerskiego Lublina - Munster. Organizatorem konkursu było Stowarzyszenie Obywatelskie Lublin-Munster, Lubelska Szkoła Fotografii, Urząd
Miasta Lublin, Forderverein Munster-Lublin. W Munster wpłynęły 43 zdjęcia, w Lublinie - 59. Spośród konkursowych prac lokalne jury w każdym mieście wyłoniło 25 zdjęć i wysłało do miasta partnerskiego. Z tych prac wybierano trzech laureatów po stronie polskiej i niemieckiej.
Po rozstrzygnięciu konkursu powstała wspólna polsko-niemiecka wystawa pięćdziesięciu najlepszych zdjęć.
Czytaj całość...
Uczyć się od siebie - wspólnie przeżywać
poniedziałek, 19 grudzień 2011
image_001.jpgW Filii nr 28 od 15 grudnia 2011 do końca stycznia 2012 można obejrzeć wystawę p.t. "Uczyć się od siebie - wspólnie przeżywać". Jest to wystawa jubileuszowa z okazji 20-lecia partnerstwa miast Lublin- Munster zorganizowana przez Stowarzyszenie Obywatelskie Lublin - Munster Forderverein Munster-Lublin i Urząd Miasta Lublin. Wystawa przedstawia m.in. różne przykłady współpracy szkół, spotkań obywateli, młodzieży, projekty kulturalne i kontakty kościelne (partnerskie związki parafii św. Idy z Munster z parafią N.M.P. w Dąbrowicy oraz gminy kościelnej św. Andrzeja z Munster-Coerde z Parafią Ewangelicko - Augsburską w Lublinie), a także powstanie i historię partnerstwa obu miast.
Maria Poręba
Czytaj całość...
Lublin - Münster
środa, 22 grudzień 2010
image_001.jpg"Lublin- Münster"- to wystawa kontynuująca promocję miasta partnerskiego w Filii Nr 28. Tym razem prezentujemy podobieństwa obu miast. Ratusz, katedra, stare kamieniczki i fontanny oraz uniwersytety są obecne  i w Lublinie i w Münster. Miasta te mają  swoją historię, z którą można zapoznać się oglądając wystawę.
Pokazane są także miejsca rekreacji i wypoczynku.
Iwona Rogala, Beata Gryka
Czytaj całość...
Munster najpiękniejsze miasto Westfalii
piątek, 30 październik 2009
Munster jest stolicą Północnej Nadrenii-Westfalii. Historia miasta sięga roku 800, kiedy założono tutaj pierwszy chrześcijański zakon. W 1170 roku Munster otrzymało prawa miejskie i w krótkim czasie stało się wpływowym ośrodkiem religijno-administracyjnym.
Lokalizacaj miasta Munster na terenie NiemiecFlaga miasta MunsterHerb miasta Munster
Czytaj całość...
Wystawa książek z obszaru niemieckojęzycznego
wtorek, 06 październik 2009
wystawa - Zdjęcie 001Punkt Informacji o Rynku Książki wraz z Frankfurckimi Targami Książki oraz Instytutem Goethego w Warszawie udostępnił  Filii nr 28 wystawę książek z obszaru niemieckojęzycznego. Czytelnicy oglądali beletrystykę dla dzieci i młodzieży oraz tematyczną wystawę dotyczącą czasu wolnego młodzieży w Niemczech.
Wśród eksponowanych książek można znaleźć tytuły znanych pisarzy jak i nieznanych, ale dobrze zapowiadających się autorów mniejszych i większych wydawnictw. Trzonem wystawy są tytuły nominowane do najważniejszej nagrody Deutscher Buchpreis.
Maria Poręba
Czytaj całość...
Niemcy nasz sąsiad...
wtorek, 06 październik 2009
Niemiecki - Zdjęcie 001W oddziale dla dzieci odbyły się trzy spotkania pt ,, Niemcy nasz sąsiad ...''. Uczestnikami zajęć były dzieci z Przedszkola nr 57 w Lublinie. Dzieci miały okazję zapoznać się z literaturą niemiecką, bogactwem kultury, obyczajami i tradycją naszych sąsiadów. Poznały też niemieckie nazwy kolorów i części ciała. W spotkaniach wykorzystano książki wypożyczone z Instytutu Goethego w Warszawie. Przedszkolaki miały również okazję obejrzeć bajkę braci Grimm pt ,, Czterej muzykanci z Bremy". Na zakończenie wszystkich zajęć odbył się poczęstunek. Dzieci degustowały kiełbaski, jedną z ulubionych potraw Niemców, życząc sobie ,, Smacznego!" w języku niemieckim.
Agata Kulisz

Czytaj całość...
Bawaria
czwartek, 02 lipiec 2009
Bawaria - Zdjęcie 001Filia nr 28 MBP w czasie wakacji zaprasza do obejrzenia wystawy poświęconej kolejnemu landowi Niemiec - Bawarii.
Bayern - największy kraj związkowy w Niemczech słynie z pięknych krajobrazów, nieskażonej przyrody, świeżego powietrza i bogactwa kulturowego. Prawdziwym rajem są Alpy Bawarskie, malownicze jeziora, parki narodowe i rezerwaty przyrody.
Średniowieczne zamki, pełne przepychu pałace oraz barokowe kościoły przyciągają turystów z całego świata. To najlepsze miejsce na urlop w Niemczech.
Beata Gryka , Iwona Rogala
Czytaj całość...
Westfalia
poniedziałek, 11 luty 2008
Filia nr 28 – Westfalia - Zdjęcie 001Filia nr 28 przy ul. Nadbystrzyckiej 85, systematycznie przybliża nam historię i walory turystyczne nie tylko samego miasta partnerskiego Munster, ale również innych miast niemieckich. Oto kolejna wystawa z cyklu niemieckich landów – Westfalia, której stolicą jest Düsseldorf.
Niemieckie Westfalen to kraina historyczna między miastami Dortmund, Münster, Bielefeld, i Osnabrück. Południowa część historycznej Westfalii leży w obrębie Dolnej Saksonii.
Czytaj całość...
Badenia Wirtembergia
poniedziałek, 27 sierpień 2007
Badenia-WirtembergiaOd czasu podpisania umowy partnerskiej pomiędzy Lublinem a Munster Filia nr 28 przy ul. Nadbystrzyckiej 85, systematycznie przybliża nam historię i walory turystyczne nie tylko samego miasta partnerskiego , ale również innych miast niemieckich czy landów (Niemcy są państwem federalnym, czyli związkowym, w skład którego wchodzą poszczególne kraje, określane mianem landów).
Czytaj całość...
Monachium - serce Bawarii
wtorek, 05 grudzień 2006
Monachium Zdjęcie 1Filia nr 28 przy ul. Nadbystrzyckiej 85  przygotowała wystawę przybliżającą nam historię i walory turystyczne jednego z miast niemieckich.
Monachium ( bo o nim mowa) powstało już w I w. p.n.e. na szlaku handlowym łączącym Italię z Czechami i Nadrenią. Z biegiem lat i wieków miasto rozrastając się zyskiwało na znaczeniu i otrzymywało coraz więcej przywilejów. Dziś jest trzecią po Berlinie i Hamburgu aglomeracją Niemiec. Monachium - stolica Bawarii jest  uznanym w świecie ośrodkiem kultury, sztuki, przemysłu samochodowego (koncern BMW) i ośrodkiem turystycznym z wielkim międzynarodowym portem lotniczym.
Zapraszamy do zwiedzania naszej wystawy do końca grudnia.
Czytaj całość...

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego