Andrzej Żuławski - reżyser filmowy jako "szaman" / 8 maja

Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie
ul. Peowiaków 12

wstęp wolny, wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową

Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie, Instytut Nauk o Kulturze UMCS oraz Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych zapraszają na wykład Marcina Marona pt. Andrzej Żuławski - reżyser filmowy jako "szaman" w ramach XV edycji otwartych wykładów z historii sztuki "Artysta jako geniusz, wynalazca, pedagog, wizjoner".

8 maja 2024, godz. 17.30 - Filia nr 2 MBP, ul. Peowiaków 12

Szaman to „przewodnik dusz”, uzdrowiciel, kapłan, poeta, który za pomocą rytualnej ekstazy integruje wspólnotę i prowadzi do mistycznej „pełni”. Twórczość filmowa Andrzeja Żuławskiego, niczym szamańskie rytuały, łączy przeżycia religijne, doświadczenie zła i emocje erotyczne w niezwykłe spektakle, w których zacierają się granice pomiędzy rzeczywistością a wyobraźnią. Na wykładzie omówione zostaną najważniejsze cechy tej twórczości na przykładach trzech filmów zrealizowanych w Polsce: Trzecia część nocy (1971), Diabeł (1972) i Na srebrnym globie (1976-1989).