Wspólnym odśpiewaniem "Mazurka Dąbrowskiego" rozpoczęło się spotkanie o Józefie Wybickim oraz historii polskich symboli narodowych.

Seniorzy wysłuchali prelekcji o autorze "Pieśni Legionów Polskich we Włoszech" i obejrzeli wystawę "Polskie symbole narodowe", przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej Delegaturę w Bydgoszczy. W wydarzeniu w Filii nr 36 uczestniczyli członkowie bibliotecznej Akademii Seniora oraz miejskiego Klubu Felin.

Józef Wybicki, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli Oświecenia - humanista, prawnik, pedagog, geograf, poseł, senator, pisarz dramatyczny. Napisał słowa "Pieśni Legionów Polskich we Włoszech" – późniejszego polskiego hymnu narodowego "Mazurka Dąbrowskiego". W tym roku mija nie tylko 200 lat od jego urodzin, ale też 275 od śmierci i 225 od powstania „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech”. Józef Wybicki został wybrany przez Sejm na jednego z patronów 2022 roku.

Prowadzenie: Elżbieta Nawrocka

Prelekcja poświęcona Józefowi Wybickiemu
Uczestnicy spotkania o Józefie Wybickim stoją na baczność podczas wysłuchania hymnu
Fragment spotkania poświęconego Józefowi Wybickiemu