24 kwietnia w Filii nr 2 w ramach XV edycji otwartych wykładów z historii sztuki wystąpiła dr Marta Ryczkowska z tematem: „Artyst.ka jako agent.ka zmiany społecznej”. W trakcie wykładu Prelegentka zaprezentowała pawilony na Biennale w Wenecji, poświęcone m.in. tematyce wojennej, migracyjnej, nomadycznej, a także zmianom klimatycznym.

 

W trakcie prezentacji uczestnicy wykładu poznali różne wątki, zrealizowane w formie instalacji artystycznych, z efektami wizualnymi i dźwiękowymi. W jednym z pawilonów akcent położony był na wodę i trasy uchodźcze na Morzu Śródziemnym. Pawilon niderlandzki z kolei porusza problematykę wydobycia oleju palmowego i plantacji w Kongo. W pawilonie hiszpańskim zaprezentowana została koncepcja malarstwa w nawiązaniu do natury, natomiast w pawilonie nordyckim przedstawiono sztukę i kulturę Saamów - najstarszego ludu Skandynawii.
Międzynarodowa Wystawa Sztuki — La Biennale di Venezia należy do najbardziej prestiżowych wydarzeń artystycznych na świecie. Wystawa organizowana jest co dwa lata, począwszy od roku 1895. Polska uczestniczy w niej od roku 1932. Budowa Pawilonu została sfinansowana przez rząd polski i do dziś jest on jego własnością. W czasie trwającej sześć miesięcy wystawy w pawilonach narodowych na terenie ekspozycyjnym biennale (Giardini i Arsenale) oraz w różnych miejscach w Wenecji prezentowane są projekty z całego świata.
Dokumentację fotograficzną wykonała Pani Beata Wijatkowska z Promocji i Marketingu Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Gospodarz wita prelegentkę
Dwie kobiety z publiczności
Zdjecie sali z prelegentką. gospodarzem i goścmi
Zdjecie prelegentki pomiędzy głowami publiczności
Marta Ryczkowska z mikrofonem
Jeden ze slajdów prezentacji
Słuchaczka przegląda katalog weneckiego Biennale
Inny slajd prezentacji