Lawendowe spotkanie autorskie z Elżbietą Krankowską Drukuj
poniedziałek, 14 maj 2018
image_001.jpgWiele jest dróg, po których chodzi poezja. Wiele jest ścieżek, po których stąpają poeci. Ścieżek niejasnych, nieodkrytych, tajemniczych. Niekiedy zdarzy się błysk i poeta ujawni swoje oblicze. W środę, wieczorem, w Święto Tygodnia Bibliotek, zdarzył się błysk. Przed czytelnikami Filii nr 10 odkryła swe oblicze Pani Elżbieta Krankowska. Urodziła się w Warszawie, a ścieżka naukowa przywiodła ją do Lublina. Tu ukończyła studia z psychologii i bibliotekoznawstwa i tu pozostała, prowadząc Bibliotekę Instytutu Psychologii UMCS i tworząc jedną z najpiękniejszych sztuk – poezję. Dotąd wydała cztery tomiki poezji, w tym ostatni „Czas kwitnącej lawendy” był promowany podczas spotkania.

Delikatność, subtelność i piękno przyrody są kluczem do drzwi otwierających świat poetki. Emocje towarzyszące życiu, takie jak ból egzystencjalny, tęsknota czy miłość znajdują odzwierciedlenie w naturze stworzenia, którą człowiek poznaje zmysłowo. Dotyk, węch, wzrok tworzą drogę do odkrycia siebie i swojego miejsca w świecie. Wszystko to przy wtórze dźwięków przyrody i zapachu kwiatów. Najpiękniej i najpełniej wyraziła to sama poetka: ”W moich książkach lawenda nie jest tylko lawendą, róża – różą, a stokrotka – stokrotką. Ukochany świat przyrody staje się pretekstem do ukazania człowieka i jego miejsca we wszechświecie. Może to właśnie poezja i zapach kwiatów pomogą ukoić ból naszego istnienia”.
Być poetą nie jest łatwo. Bywa że łatwiej jest się otworzyć przed czystą kartką papieru, na nią „wylać” swoje rozterki, uczucia czy przeżycia. Ale pani Elżbieta jest miłą i otwartą osobą, niezwykle łatwo nawiązała relację z publicznością, która miała obustronny wydźwięk. Ten oto błysk zdarzył się dzięki uprzejmości Pani Dyrektor MBP Renaty Filipiak, która zainicjowała oraz poprowadziła wieczór autorski. Na ręce Pani Elżbiety Krankowskiej i Pani Dyrektor cały zespół Filii nr 10 wraz z czytelnikami składają przeogromne podziękowania z nadzieją do zobaczenia przy okazji kolejnego tomiku.
Justyna Prokop
fot. Anna Słowik i Justyna Prokop
image_002.jpg
image_003.jpg
image_004.jpg
image_005.jpg
image_006.jpg
image_007.jpg
image_008.jpg
image_009.jpg
image_010.jpg
image_011.jpg
image_012.jpg
image_013.jpg
image_014.jpg
image_015.jpg
image_016.jpg
image_017.jpg
image_018.jpg
image_019.jpg
image_020.jpg< Poprzedni   Następny >

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego