Lublin w rysunkach Józefa Tarłowskiego Drukuj
czwartek, 20 lipiec 2017
image_001.jpg„Przepiękne panoramy Lublina od stuleci intrygowały koneserów, fascynowały malarzy. Pierwsza z nich uwieczniona została w roku 1617 przez Hogenberga na sztychu w znanym dziele Jerzego Brauna o miastach Europy. Panoramy Lublina podziwiać możemy np. w kościele oo. Dominikanów na znanym obrazie „Pożar Lublina” z 1719 r., na miedziorycie Jana Maszewskiego z 1774 r., na obrazie „Wjazd gen. Zajączka do Lublina” pędzla Filipa Dąbka z 1826 r., czy na litografii „Widok Lublina” P. Hackerta z 1840 r. oraz na XIX-wiecznym rysunku Leona Urmowskiego - autora „Almanacha lubelskiego".

Współcześnie wśród innych kontynuuje ten temat Ryszard Jaruga, a wraca do niego często autor niniejszego zbioru - matematyk i historyk sztuki z zawodu, znakomity rysownik z talentu i powołania Józef Tarłowski. Jego lekkim piórkiem tworzone panoramy i zakątki starego Lublina znaleźć można w wielu periodykach i wydawnictwach. Zajmuje się on również twórczością portretową, rysuje ekslibrisy, ilustruje książki, tworzy rysunki satyryczne i karykatury. Głównym jego tematem pozostaje jednak Lublin, którego kolorytowi, atmosferze, świetnej zabytkowej architekturze pozostaje wierny."
Hanna i Marek Wyszkowscy, fragment ze wstępu do zbioru pocztówek wydanego w 1993 r.

Zorganizowanie wystawy możliwe było dzięki uprzejmości siostry Józefa Tarłowskiego. W prezentowanym w Filii nr 13 wyborze rysunków możemy podziwiać piękno naszego miasta i zagłębić się w jego 700-letnią historię.
image_002.jpg
image_003.jpg
image_004.jpg
image_005.jpg
image_006.jpg
image_007.jpg
image_008.jpg
image_009.jpg
image_010.jpg

< Poprzedni   Następny >

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego