Działalność Filii
"Z dala od orkiestry"
piątek, 09 listopad 2018
image_001.jpgAktualizacja 9 listopada 2018 r.

W wybranych filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie można wziąć udział w projekcjach filmu dokumentalnego "Z dala od orkiestry". To historia Zygmunta Lubicz Zaleskiego (1882-1967r.) – poety, pisarza, tłumacza, krytyka literatury, sztuki, muzyki, doktora filozofii i literata. Zmuszony do emigracji z powodów politycznych, w 1914 roku rozpoczął ożywioną działalność jako wykładowca języka polskiego we Francji. Zapoczątkował wykłady, które stały się zalążkiem pierwszej polonistyki we Francji. Po wybuchu wojny zaangażował się w Polski Ruch Oporu we Francji, stanął na czele Polskiego Czerwonego Krzyża niosącego pomoc uchodźcom oraz został prezesem Towarzystwa Opieki nad Polakami. Aresztowany 19 marca 1943 przez Włochów i wydany Niemcom po okrutnych przesłuchaniach zostaje wywieziony do obozu w Buchenwaldzie. Po wojnie i powrocie z obozu postanawia pozostać z rodziną we Francji, gdzie organizuje akcję pomocy dla polskiej młodzieży uniwersyteckiej znajdującej się na emigracji. Był bardzo czynnym literatem, wykładowcą uniwersyteckim, sekretarzem generalnym Polskiego Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu. Działał na wielu płaszczyznach: społecznej, politycznej, naukowej propagując kulturę i dobre stosunki polsko-francuskie. Zaleski przecierał szlaki na emigracji, pomagał polskim naukowcom, był żarliwym orędownikiem polskich spraw we Francji.
Czytaj całość...
Jak feniks z popiołów
czwartek, 08 listopad 2018

image_001.jpg

Szeptanki
czwartek, 08 listopad 2018
image_001.jpg„Entliczek-pentliczek, czerwony stoliczek,
A na tym stoliczku pleciony koszyczek,
W koszyczku jabłuszko, w jabłuszku robaczek,
A na tym robaczku zielony kubraczek.”


Podczas ostatnich Szeptanek - zajęć dla najmłodszych i ich rodziców odbywających się cyklicznie w Filii nr 38 MBP, uczestnicy wysłuchali znanego wiersza Jana Brzechwy o wybrednym robaczku.
Czytaj całość...
Edukacja przez sztukę
czwartek, 08 listopad 2018
image_001.jpg
Za nami kolejny miesiąc warsztatów plastycznych z cyklu „Edukacja przez sztukę”. Podczas zajęć dzieci wykonały kolorowe obrazki z jesiennymi inspiracjami (w technice akwareli) oraz papierowe maski.


Czytaj całość...
Spotkania z Historią - Jan Papież
czwartek, 08 listopad 2018
image_001.jpg
W poniedziałek 5 listopada w Filii nr 38 MBP odbyło się spotkanie i projekcja filmu o Janie Papieżu. Był on wyjątkowym człowiekiem, który jako 19-latek opuścił dom rodzinny, aby wstąpić w szeregi Legionów Polskich. Po I wojnie światowej trafił do kontrwywiadu. Film został zrealizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci „Zarembiacy” i wychowanków rodzinnego domu dziecka. Historię legionisty przedstawionego w filmie opowiedział jego syn Pan Wojciech Papież. Film został wyróżniony w konkursie IPN „Niezwyciężeni 1918−2018. Pokolenia Niepodległej”.
Czytaj całość...
Dykteryjki
środa, 07 listopad 2018
image_001.jpgW październiku odbyły się trzy zajęcia z cyklu Dykteryjki. Każde z nich nazwiązywało do święta obchodzonego w danym dniu lub w tygodniu, w którym odbywały się owe zajęcia.
Dzieci rozpoczęły swoją przygodę z warsztatami od bliższego poznania pracy listonosza oraz poczty. Następnie poznaliśmy przygody kundelków oraz ich wygląd, a podczas ostatnich zajęć dzieci dowiedziały się na czym polega oszczędzanie.
Następne "Dni" już czekają, by je świętować na Dykteryjkach w Biblio.
Czytaj całość...
Historia lalkarstwa
środa, 07 listopad 2018
image_001.jpg
Warsztaty dla dzieci z historii lalkarstwa i rodzajów lalek poprowadziła w Filii nr 35 projektantka i twórczyni lalek – Aldona Popek.
Czytaj całość...
Leon Legiejko - przygody z mundurem w 100-lecie odzyskania niepodległości
wtorek, 06 listopad 2018
image_001.jpg6 listopada w Filii nr 31 Grzegorz Sztal z Prywatnego Muzeum Historycznego „Znaki Czasu” wygłosił wykład na temat jednego z uczestników I wojny światowej – polskiego żołnierza Leona Legiejki. Legiejko, zwykły szeregowiec, przez cztery lata prowadził dziennik, w którym zapisywał swoje wojenne doświadczenia. Najciekawsze jednak jest to, że nie poświęcał całej uwagi relacjom z bitew, ale zamieszczał także notki dotyczące warunków życia żołnierzy.
Czytaj całość...
Czupiradełko i historia polskiej niepodległości
wtorek, 06 listopad 2018
image_001.jpg
Projekt „Czupiradełko i historia polskiej niepodległości” - to interaktywny teatrzyk, w którym głównymi animatorami i aktorami przedstawienia były osoby w wieku starszym, a odbiorcami dzieci. Była to kontynuacja działania rozpoczętego w 2017 roku, którego celem była aktywizacja, integracja, włączenie w działania artystyczne i kulturalne  seniorów i dzieci Lublina. Dzięki występom dzieci miały możliwość pogłębić wiedzę na temat ważnych polskich świąt narodowych w sposób prosty i atrakcyjny i tym samym włączyć się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 11 - 20 z 4232


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego