ZWIERZĘ SIĘ WAM…

Galeria ŚWIAT WIDZIANY Z OKNA zaprasza na wystawę fotografii Jerzego Liniewicza z poezją Andrzeja Samborskiego. 8 lipca 2020 roku, otwarciu wystawy fotografii towarzyszył recital piosenek w wykonaniu Andrzeja Samborskiego.
Przedstawiamy Państwu relację z wystawy "ZWIERZĘ SIĘ WAM… czyli zwierzęta, rośliny, zjawiska przyrody, a wśród nich człowiek”, a wkrótce wystawę pokażemy online.

Rozmowy przy samowarze III

Bohaterem trzeciej odsłony „Rozmów przy samowarze” był Stanisław Szukalski, najgłośniejszy, lecz i najbardziej kontrowersyjny artysta II Rzeczypospolitej, po wojnie okryty szczelną zasłoną milczenia. 26 lutego w Filii nr 13 MBP, profesor KUL, Lechosław Lameński scharakteryzował postać tego wybitnego polskiego artysty.
Jako pierwszy w latach 70. prof. Lameński zainicjował badania nad Szukalskim pisząc o nim magisterium, a następnie po trzydziestu latach przywrócił go polskiej sztuce książką „Stach z Warty Szukalski i Szczep Rogate Serce”.

Tradycji stało się zadość!

Już po raz ósmy MBP Filia nr 13 wraz z instytucjami współpracującymi oraz mieszkańcami LSM spotkali się przy fontannie (okolice placu z rakietą) na tradycyjnym kolędowaniu i ubieraniu choinki.

Zapomniani kompozytorzy

Wszyscy zasłuchujemy się w muzyce Mozarta, Haydna i w wielu innych światowych kompozytorów muzyki klasycznej, tymczasem nasi rodzimi twórcy leżą zapomniani czasami przez setki lat w archiwach.

20191219 jozwik

11 grudnia w Filii nr 13, w kolejnej odsłonie "Rozmów przy samowarze", gościliśmy przyrodnika i artystę, dra Zbigniewa Jóźwika. Rozmawialiśmy o bliskich związkach botaniki i sacrum, albowiem w "przededniu" Świąt Bożego Narodzenia poprosiliśmy znanego grafika o zaprezentowanie autorskiego cyklu "Madonny" (przybyła publiczność mogła obejrzeć 19 prac wykonanych w formie linorytu), a przecież każdą z nich artysta wyposażył w jakiś roślinny atrybut. Dziewczęcej Madonnie z Jazłowca przydał konwalii, a Madonnę, której wyobrażenie powziął na Spitzbergenie (dokąd pięciokrotnie wyprawiał się w celach badawczych), przyozdobił wyrafinowaną florą tundryjską.