Aktualności
O Szymborskiej w Filii nr 11
wtorek, 29 styczeń 2019
image_001.jpgDziś w naszej bibliotece gościliśmy pana prof. Lecha Giemzę, pracownika Wydziału Nauk Humanistycznych w Instytucie Filologii Polskiej, wykładowcę Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Przeprowadził on wykład pt. "Wielka liczba i pojedynczy przypadek w poezji Wisławy Szymborskiej" skierowany do tegorocznych maturzystów z Technikum Odzieżowo-Włókienniczego w Lublinie.
Czytaj całość...
Bal karnawałowy
wtorek, 29 styczeń 2019
image_001.jpg
Biblioteka XXI wieku to miejsce dla każdego, przestrzeń, w której można czytać, spotkać się, rozwijać, a czasem również... bawić. Dlatego też w Filii nr 38, już po raz trzeci, odbył się doroczny bal karnawałowy dedykowany najmłodszym czytelnikom - dzieciom w wieku 0-5 lat i ich opiekunom.
Czytaj całość...
Zwiedzanie Centrum Kultury w Lublinie
wtorek, 29 styczeń 2019
image_001.jpg
W czasie grudniowego spotkania z Martą Piasecką seniorzy z dzielnicy Felin poznali historię ulicy Peowiaków w Lublinie. Natomiast w ostatni piątek mieli okazję zwiedzić jeden z ciekawszych budynków mieszczących się przy tej ulicy, pod numerem 12. Jest to dawny klasztor Zgromadzenia Sióstr Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny (tzw. wizytek). Losy budynku są bardzo ciekawe. W 1809 roku roku utworzono w nim szpital. Później, w 1815, zamieniono go na koszary. W 1836 roku rozpoczęto przebudowę kościoła na cerkiew, która istniała do 1877. Około 1921 roku działało tu kasyno, w budynku mieszkały też rodziny niemieckich żołnierzy.
Czytaj całość...
"Różne odcienie twórczości" - wernisaż wystawy Mieczysława Przychodzkiego
poniedziałek, 28 styczeń 2019
image_001.jpg
Czy można zaprzepaścić talent? Mieczysław Przychodzki, gość biblioteki, już jako dziecko przejawiał zdolności artystyczne, ale niestety nie mógł się kształcić i rozwijać w tym kierunku. Musiał pracować, by utrzymać siebie, a potem rodzinę. Nie zapomniał jednak nigdy o swoim talencie. Uczył się sam odwiedzając setki wystaw i galerii sztuki, czytając podręczniki, a nade wszystko rysując, malując, fotografując.
Czytaj całość...
"Dwa światy" Andrzeja Gosika
poniedziałek, 28 styczeń 2019
image_001.jpg
Andrzej Gosik ukończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej (dyplom 1987), a następnie wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Malarstwo studiował w Pracowni Jerzego Tchórzewskiego. Dyplom uzyskał w Pracowni Plakatu Macieja Urbańca w 1991 roku. Jego prace malarskie kupowały, a także wykorzystywały w swoich wydawnictwach: Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Kancelaria Premiera RP, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, Polskie Przedstawicielstwo przy Unii Europejskiej w Brukseli.
Czytaj całość...
"Dziadek do orzechów" - czytanie performatywne
piątek, 25 styczeń 2019
image_001.jpg
W dniach 22 i 23 stycznia 2019 r. w Filii nr 2 po raz kolejny przedstawiany był "Dziadek do orzechów". W wydarzeniach tych wzięło udział około 120 dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5 oraz Liceum Ogólnokształcącego nr 29 w Lublinie.
Magdalena Wrona
Czytaj całość...
Od magii do nauki. Koncepcja sztuki Aby'ego Warburga
piątek, 25 styczeń 2019
image_001.jpg
23 stycznia o godz. 17.30 w Filii 2 odbył się wykład Aleksandry Skrabek pt. "Od magii do nauki. Koncepcja sztuki Aby'ego Warburga" w ramach X edycji otwartych wykładów z historii sztuki "Magia sztuki. od uobecnienia do nieobecności".
Aby Warburg urodził się w 1866 roku w Hamburgu. Był wybitnym teoretykiem sztuki i kultury, ale dopiero współcześnie zdobył należne mu ogromne zainteresowanie. Uczony włączył historię sztuki w szerszy nurt myślenia, postulował łączenie jej z naukami ścisłymi i społecznymi oraz magią i astrologią.
Czytaj całość...
Synagoga w Rymanowie
piątek, 25 styczeń 2019

image_001.jpg

Spotkanie z baśniami
piątek, 25 styczeń 2019
image_001.jpg
W czwartek, 24 stycznia po raz pierwszy w nowym roku odwiedzili naszą Filię nr 24 niepełnosprawni z Warsztatów Terapii Zajęciowej "Roztocze." Tym razem tematem naszego spotkania były baśnie. Dla zilustrowania, czym są baśnie wybrana została opowieść Hansa Christiana Andersena "Dziewczynka z zapałkami."Po wspólnym odczytaniu baśni, odbyła się pogadanka mająca na celu uświadomienie uczestnikom lekcji, jak ważna jest empatia w stosunku do innych, zwłaszcza słabszych i, że obojętność niekiedy bywa najgorszym złem.Krótko opowiedzieliśmy też sobie o życiu Andersena i o tym, czym charakteryzuje się gatunek literacki jakim jest baśń. Następnie przeszliśmy do zabaw, krzyżówek oraz quizów związanych z baśniami. Okazało się, że klasyczne baśnie są znane i lubiane przez wszystkich - dzieci i dorosłych.
Pracownicy Filii
Czytaj całość...
Jasełka
czwartek, 24 styczeń 2019

image_001.jpg

Czytaj całość...
Literacka legenda Lublina
czwartek, 24 styczeń 2019

image_001.jpg

Graamy!
czwartek, 24 styczeń 2019
Filia nr 36 zaprasza
image_001.jpgDzień Babci, Dzień Dziadka
czwartek, 24 styczeń 2019
image_001.jpg
Aktualizacja 24 stycznia 2019 r.
W te dwa dni okazujemy babciom i dziadkom wyjątkową wdzięczność za nauki, troskę, opiekę, a przede wszystkim za ich obecność. Mali wnukowie zapraszają dziadków na przedstawienia przedszkolne lub szkolne i wręczają laurki, a starsi składają życzenia, przynoszą kwiaty i upominki. W naszych filiach też przygotowywaliśmy się do tych świąt.
Czytaj całość...
Wystawa pasteli Katarzyny Jackowskiej
środa, 23 styczeń 2019
image_001.jpg
Słynni bracia Goncourtowie nazywali pastel "kwiatem i pyłem życia". Pastele są tak delikatne, że porównuje się je do motylich skrzydeł, gdyż przy dotknięciu osypują się niczym pył ze skrzydeł motylich. Okazją do obejrzenia pięknych i delikatnych pasteli jest wystawa Pani Katarzyny Jackowskiej  prezentowana w filii nr 13. Autorka obrazów i jednocześnie wieloletnia czytelniczka filii uczyła się w czasie wojny w Wolnej Szkole Malarstwa i Rysunku pani Janiny Miłosiowej, a po wojnie kontynuowała naukę u artysty, grafika i malarza Henryka Zwolakiewicza. Do ulubionych motywów malarskich artystki należą kwiaty, drzewa i pejzaże, a w Filii nr 13 można też podziwiać barwne obrazki inspirowane folklorem w  Kazimierzu nad Wisłą.
Czytaj całość...
Kosmiczna podróż
środa, 23 styczeń 2019
image_001.jpgJak duży jest kosmos? W jaki sposób śpią astronauci kiedy nie ma grawitacji? Czy będziemy mieszkać na innych planetach? Podczas spotkania z przedszkolakami z Chatki Puchatka padło wiele pytań, na które wspólnie szukaliśmy odpowiedzi. Wyprawy kosmiczne pobudzają wyobraźnię w każdym wieku, dlatego w naszej bibliotece nie brakuje pozycji dla najmłodszych dotyczących tej tematyki. Oprócz ilustrowanych albumów i przewodników, które dzieci z zainteresowaniem przeglądały, przeżyliśmy gwiezdną podróż z Franklinem.
Czytaj całość...
Wyobrażenia
wtorek, 22 styczeń 2019
image_001.jpg
Wraz z początkiem Nowego Roku w Filii 34 odbył się wernisaż fotografii Ewy Brodziak „Wyobrażenia”. Autorka prac jest plastyczką, socjologiem, fotografem, absolwentką Liceum Sztuk Plastycznych im. S. Wyspiańskiego w Jarosławiu, członkinią Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego im. E. Hartwiga gdzie zasiada w Radzie Artystycznej Towarzystwa. Autorka kilku wystaw indywidualnych i uczestniczka kilkunastu wystawa zbiorowych.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 81 - 100 z 6385

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego