Aktualności
II etap Miejskiego Konkursu Recytatorskiego
czwartek, 08 listopad 2007
Wincenty Pol – konkurs - Zdjęcie 001Dzięki gościnności Kawiarni Artystycznej „Hades” młodzi uczestnicy Miejskiego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Wincentego Pola mogli zaprezentować przygotowany przez siebie repertuar na prawdziwej scenie, w świetle reflektorów przed zgromadzoną przy stolikach publicznością. Młodzież szkół gimnazjalnych i licealnych recytowała utwory Poetyckie Wincentego Pola oraz teksty innych romantyków tworzących w kraju i na emigracji.
Czytaj całość...
Bibuła. Co dalej?
wtorek, 06 listopad 2007
Bibuła.Panel dyskusyjny. - Zdjęcie 001Na zakończenie wystawy „Bibuła – od wolnego słowa do wolności" zorganizowano panel dyskusyjny „Bibuła. Co dalej?”. W panelu udział wzięli podziemni wydawcy, drukarze, kolporterzy i osoby wspierające opozycję demokratyczną w PRL. Wspomnieniom lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych towarzyszyła refleksja, iż to właśnie na Lubelszczyźnie narodził się zarówno podziemny ruch wydawniczy, w kształcie znanym nam dzisiaj, jak i pierwszy wolnościowy zryw 1980 roku – lubelski lipiec.
Czytaj całość...
Jan Kondrak w bibliotece
poniedziałek, 29 październik 2007
Bibuła – Kondrak - Zdjęcie 00126 października gościem specjalnym wystawy „Bibuła. Od wolnego słowa do wolności” był Jan Kondrak, lubelski bard związany z lubelskim i  świdnickim środowiskiem opozycyjnym.
Zwiedzającym wystawę studentom bibliotekoznawstwa opowiedział o własnych doświadczeniach z czasów walki z komuną i zaprezentował repertuar związany z tematem ekspozycji.

Więcej informacji o bardzie na stronie Janka Kondraka
Czytaj całość...
Szkolenie z bibuły
poniedziałek, 29 październik 2007
Bibuła – studenci - Zdjęcie 001Na naszej wystawie "Bibuła. Od wolnego słowa do wolności" wydawnictwa lubelskie mają szczególnie wyróżnioną obecność, gabloty zaczynają się od prezentacji numerów "Spotkań", czyli Niezależnego Pisma Młodzieży Katolickiej, a dalej - dziesiątki innych lubelskich druków.
Aby zwiedzający wiedzieli, co oglądają, po wystawie oprowadzają kompetentni ludzie. Częstym gościem jest Janusz Ruciński, doświadczony drukarz, który przy powielaczach spędził wiele godzin, i który z pasją opowiada o swoich doświadczeniach.
Czytaj całość...
Wincenty Pol - II etap konkursu
wtorek, 23 październik 2007
Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie i Muzeum Lubelskie w Lublinie Oddział Dworek Wincentego Pola zapraszają  do II etapu Miejskiego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Wincentego Pola. Spotkanie Odbędzie się 6 i 7 listopada w godz. 9.00 - 12.00 w Kawiarni Artystycznej Hades przy ul. Peowiaków 12. Konkursowi towarzyszy wystawa "Wincenty Pol - poeta i geograf", którą można obejrzeć w Filii nr 2 MBP.
Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin.
Wincenty Pol - poeta i geograf
wtorek, 23 październik 2007
Wincenty Pol - poeata i geografWystawa „Wincenty Pol – poeta i geograf”, która jest prezentowana w Filii nr 2 przy ul. Peowiaków 12 ma na celu przybliżenie sylwetki i dokonań urodzonego w Lublinie poety. Pokazywana będzie przez szereg miesięcy w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego.
W powszechnej świadomości Wincenty Pol jest kojarzony przede wszystkim z literaturą a zwłaszcza z poezją. Pierwsze próby literackie czynił w okresie młodzieńczym. Jego imię rozsławia „Pieśń o ziemi naszej”, która doczekała się wielokrotnych wydań. Do niektórych z nich skomponowano muzykę (m.in. Fryderyk Chopin do Śpiewu z mogiły), dzięki temu zaczęły funkcjonować w szerszym odbiorze jako pieśni narodowo-patriotyczne, czy nawet powstańcze. Zbiorowe wydanie dzieł Pola ukazało się w latach 1875–1888 pt. Dzieła wierszem i prozą.
Czytaj całość...
Decoupage
poniedziałek, 22 październik 2007
Decoupage - zdjęcie 5Kolejna filia naszej biblioteki prowadzi instruktaż z interesujących technik plastycznych. W Filii nr 22 MBP, przy ul. Kruczkowskiego14 prowadzone są codziennie zajęcia dla dzieci ze szkół podstawowych i młodzieży gimnazjalnej. Aktualnie wykonywane są ozdoby farbami witrażowymi oraz dekoracje na drewnie i porcelanie metodą decoupeage'u, polegającą na naklejaniu wzorów na odpowiednim podkładzie z farb.
Ta znana od wieków forma sztuki cieszy się dużym zainteresowaniem wśród młodych uczestników zajęć, czego efektem są liczne oryginalnie zdobione przedmioty.
Czytaj całość...
Danielle Steel dla kobiet
poniedziałek, 22 październik 2007
READCOM - zdjęcie 122 października w Filii nr 19 MBP, przy ul. Kunickiego 89 odbyło się kolejne spotkanie Klubu Czytelniczego READCOM. Tematem przewodnim spotkania była twórczość Danielle Steel – najpopularniejszej autorki książek z gatunku literatury dla kobiet.
Podczas dyskusji podjęty został temat fenomenu jakimi są dzieła autorki, którymi oczarowała rzesze czytelniczek na wszystkich kontynentach. Omówione zostały takie problemy jak: konstrukcja bohatera, świat powieści,  który jest światem rzeczywistym, a problemy osób w nim funkcjonujących - autentyczne oraz inne zalety lektury.
Czytaj całość...
Festiwal Pory Prozy - fotorelacja
środa, 17 październik 2007
Pora na Izrael - Zdjęcie 005Dzień 1
Pora na Izrael - Spotkanie w Teatrze NN
Czytaj całość...
Wernisaż wystawy Bibuła. Od wolnego słowa do wolności.
środa, 17 październik 2007
Bibuła - zdjęcie 1

Wystawa „Bibuła. Od wolnego słowa do wolności", została uroczyście otwarta 15 października br. o godz. 13.00 w Sali Centrum Kultury, przy ul. Peowiaków 12. W roli gospodarzy wystąpili przedstawiciele organizatorów wystawy: Piotr Tokarczuk Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej i Bernard Nowak Prezes oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich w Lublinie. Do zabrania głosu poproszeni zostali zaproszeni goście: Norbert Wojciechowski Prezes Wydawnictwa „Norbertinum”. Głos zabrał również Bohdan Królikowski.
Czytaj całość...
Urodziny Kubusia Puchatka
piątek, 12 październik 2007
Urodziny Kubusia Puchatka - Zdjęcie 001Co roku 14 października obchodzone są urodziny Kubusia Puchatka. Miejska Biblioteka Publiczna z tej okazji zorganizowała szereg spotkań dla dzieci. Czytano fragmenty książki, prowadzono konkursy, a dla słynnego misia były śpiewane piosenki oraz wręczane wcześniej przygotowane własnoręcznie prezenty.
Czytaj całość...
4 Pory Książki - Pora Prozy
czwartek, 11 październik 2007
Warsztaty Terapii Zajęciowej
czwartek, 11 październik 2007
Warsztaty terapii zajęciowej - Zdjęcie 001„Dziwna sprawa z tymi smokami – kiedyś wszyscy na nie psioczyli, a dzisiaj jest moda, aby mówić o nich jak najlepiej.” - tak zaczyna się opowieść o Smoku wawelskim według opowieści Grzegorza Kasdepke.
Uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej powrócili po wakacjach do Filii 24 przy ul. Juranda 7 na cykliczne spotkania literacko - plastyczne.
Czytaj całość...
Wycieczka szlakiem turystycznym
czwartek, 04 październik 2007
Wycieczka szlakiem turystycznym - Zdjęcie 1Dnia 29 września 2007 roku Filia nr 18 zorganizowała wycieczkę szlakiem turystycznym przypominającym najsławniejsze i najbardziej znane postacie historyczne, których życie i działalność można utożsamiać z naszym miastem. Byli wśród nich zarówno polscy królowie, znani poeci i pisarze, muzycy, uczeni, a także wielcy ludzie Kościoła - wśród nich Prymas Tysiąclecia i papież Jan Paweł II
Czytaj całość...
Ku pamięci Tadeusza Kościuszki
poniedziałek, 01 październik 2007
Tadeusz Kościuszko - Zdjęcie 1W dniach od 24 września do 1 października 2007 roku w Filii nr 24, przy ul. Juranda 7 odbywają się lekcje biblioteczne z okazji 190 rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki na temat „Ku pamięci Tadeusza Kościuszki”. Lekcje mają na celu przybliżenie uczniom Szkoły Podstawowej nr 38 jednej z wybitniejszych postaci w historii Polski, wodza pierwszego powstania narodowego. Przedstawione ciekawostki z życia Naczelnika powstania oraz jego związki z Lubelszczyzną wzbudzają duże zainteresowanie dzieci.
Czytaj całość...
Finał konkursu Wydajemy Własną Książkę
piątek, 28 wrzesień 2007
Finał konkursu Wydajemy Własną Książkę - zdjęcie 127 września o godzinie 16.30 w salach Galerii Korytarz miało miejsce uroczyste zamknięcie XIV edycji konkursu "Wydajemy własną książkę" połączone z wręczeniem nagród, wyróżnień i dyplomów finalistom etapu ogólnopolskiego. Pani Dyrektor Renata Filipiak w imieniu organizatora pogratulowała wszystkim młodym twórcom, ich nauczycielom, wychowawcom i opiekunom życząc dalszych sukcesów i zapraszając do udziału w kolejnej, jubileuszowej XV edycji konkursu.
Czytaj całość...
Stulecie urodzin Astrid Lindgren
piątek, 28 wrzesień 2007
Astrid Lidgren - Zdjęcie 1„Była sobie raz Astrid Lindgren – 1907-2002” - to tytuł wystawy na którą zaprasza Filia MBP nr 9, przy ul. Krańcowej 106, w setną rocznicę urodzin szwedzkiej autorki literatury dziecięcej. Opowiada o czasach, kiedy Astrid była dzieckiem, jak wykorzystywała wspomnienia z dzieciństwa, kiedy pisała książki oraz o tym, co mimo upływu czasu pozostało niezmienne do dziś.
Wśród jej dorobku literackiego znajduje się ponad dwadzieścia powieści i zbiorów opowiadań dla dzieci, a ponadto sztuki teatralne i słuchowiska radiowe. Wiele z jej powieści zostało sfilmowanych. Przygody Pippi czy Dzieci z Bullerbyn znane są dzieciom na wszystkich kontynentach.Pisarka doczekała się wielu prestiżowych nagród szwedzkich i zagranicznych.  W Polsce przyznano jej Order Uśmiechu, oraz tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego.
Na wystawę zapraszamy do końca października.
Czytaj całość...
Konkurs na opowiadanie ze smokiem
wtorek, 25 wrzesień 2007
Konkurs wydawnictwa Debit
Więcej na stronie wydawnictwa
<< Start < Poprzednia 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 6301 - 6320 z 6482

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego