Aktualności
Dzień Matki
wtorek, 28 maj 2019
image_001.jpgAktualizacja 28 maja

Zachęcamy do zapoznania się z relacją z działań w filiach MBP.
Czytaj całość...
Portret mojego miasta
poniedziałek, 27 maj 2019
Filia nr 40 (Biblioteka na Poziomie) zaprasza
image_001.jpg
Czytaj całość...
Kaligrafia
poniedziałek, 27 maj 2019
image_001.jpgMarta Turska studentka Wydziału Artystycznego UMCS, po raz kolejny wystawiła w Filii nr 39 swoje prace. Wystawa tematycznie jest związana ze sztuką starannego pisania czyli kaligrafią. Na wystawie można zauważyć różne kroje pisma takie jak: Cancellaresca - włoskie pismo używane od XVI wieku w kancelarii papieskiej, od czego wzięło swą nazwę. Lekko pochylony, z dużymi wydłużeniami górnymi i dolnymi liter. Odznacza się płynnością linii i elegancją. Antykwa, pismo humanistyczne – bardzo obszerne pojęcie, oznaczające kroje pisma opartego na alfabecie łacińskim, które w dzisiejszych czasach są dominującym typem krojów wśród pism drukarskich.
Czytaj całość...
Czarodzieje sztuki
poniedziałek, 27 maj 2019
image_001.jpg22 maja w Filii nr 2 w ramach cyklu „Magia sztuki. Od uobecnienia do nieobecności” odbył się ostatni wykład pod tytułem „Czarodzieje sztuki – rytualne formy wyrazu w sztuce współczesnej”. Poprowadziła go Aniela Mroczek - historyczka sztuki, która swoje zainteresowania badawcze koncentruje wokół sztuki współczesnej, kładąc szczególny nacisk na zjawisko performance oraz dokumentację sztuki po 1945 roku.
Czytaj całość...
Spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom
poniedziałek, 27 maj 2019
image_001.jpgW związku z obchodami 450. rocznicy podpisania aktu Unii Lubelskiej w Filii nr 24 odbyło się spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom. Zgromadzeni wysłuchali prelekcji Agnieszki Sokołowskiej, a prezentowane materiały dodatkowo przybliżyły nam powody i konsekwencje zawarcia sojuszu. Dowiedzieliśmy się, że zawarcie unii realnej zawdzięczamy staraniom króla Zygmunta II Augusta, a zdecydowanym jej przeciwnikiem był Mikołaj Radziwiłł.
Czytaj całość...
Wystawa fotografii Anny Karbowiak
poniedziałek, 27 maj 2019
image_001.jpgZapraszamy do odwiedzenia wystawy prac Anny Karbowiak - autorki fotografii artystycznej zajmującej się tematyką rodzinną i dziecięcą. Prezentowane w Filii nr 38 wielkoformatowe zdjęcia stworzone przez Bajkowe Kadry Lublin mają magiczny klimat, bajkową scenerię i piękne żywe kolory. Wystawę można oglądać do końca maja.
Czytaj całość...
Wolni z wolnymi, równi z równymi - jak powstała Unia Lubelska?
piątek, 24 maj 2019
image_001.jpg
Unia Lubelska, to jedno z ważniejszych wydarzeń w historii  Lublina. Drogę do jej zawarcia przedstawia wystawa „Wolni z wolnymi, równi z równymi - jak powstała Unia Lubelska?” prezentowana w Filii nr 24. Początki związku Polski i Litwy sięgają 1385 roku i unii personalnej w Krewie. Na końcu tej ścieżki jest unia realna w Lublinie, w wyniku której powstało ogromne i silne państwo polsko-litewskie Rzeczpospolita Obojga Narodów.
Czytaj całość...
Lublin w sercu Unii - od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej
piątek, 24 maj 2019
image_001.jpg
23 maja odbył się V Przegląd Recytatorski Przedszkolaków pod tytułem "Lublin w sercu Unii - od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej" zorganizowany przez Przedszkole nr 49 oraz Filię nr 24 pod Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Lublin Krzysztofa Żuka. Dzieci z 9 przedszkoli w Lublinie deklamowały wiersze, które wzbudziły niekłamany zachwyt.
Czytaj całość...
Spotkanie z Jakubem Orłowskim
piątek, 24 maj 2019
image_001.jpgDzikie zwierzę, dziki ptak.
Podpowiemy co i jak!

Zajęcia dla dzieci w wieku szkolnym poprowadził w Filii nr 35 przyrodnik Jakub Orłowski.
Czytaj całość...
Unia Lubelska oczami dzieci
czwartek, 23 maj 2019
image_001.jpg
Filia nr 34 w ramach obchodów 450-lecia Unii Lubelskiej zorganizowała konkurs plastyczny dla klas I – III szkół podstawowych na kartkę okolicznościową z okazji jubileuszu unii polsko-litewskiej „Unia Lubelska oczami dzieci”. Uroczyste nagrodzenie laureatów konkursu odbyło się podczas festynu osiedlowego XVIII Dzień Węglina.
Czytaj całość...
VIII Lubelskie Dni Seniora
czwartek, 23 maj 2019
image_001.jpg
Rozmaite formy aktywizacji starszych ludzi mają kształtować ich pozytywne postrzeganie oraz pomóc seniorom nie tylko się rozwijać, ale też walczyć z wykluczeniem osób w podeszłym wieku. Dlatego z okazji VIII Lubelskich Dni Seniora, Miejska Biblioteka Publiczna przygotowała szereg wydarzeń, które zachęcają do skorzystania z nich i uczestniczenia w życiu kulturalnym i społecznym.
Czytaj całość...
Europejski Dzień Sąsiada
czwartek, 23 maj 2019
INFORMUJEMY, ŻE ZE WZGLĘDU NA PROGNOZOWANE OPADU DESZCZU,
WYDARZENIE ZOSTAJE PRZENIESIONE NA 17 CZERWCA 2019 R.

Filia nr 13 zaprasza
image_001.jpg"Jestem w Unii..."
czwartek, 23 maj 2019
Filia nr 34 zaprasza
image_001.jpgNoc Kultury w Filii nr 2
czwartek, 23 maj 2019
Filia nr 2 zaprasza
image_001.jpgSpotkanie z Andrzejem Miturą
czwartek, 23 maj 2019
image_001.jpgW minionym tygodniu Filia nr 33 gościła Andrzeja Miturę - autora wystawy i prezentacji multimedialnej „Kapliczki i figury starego Lublina”. Wśród rozlicznych zainteresowań i pasji Pana Andrzeja, podróże i fotografia zajmują znaczące miejsce. Jednym z tematów, które postanowił zgłębić i udokumentować stały się kapliczki usytuowane na terenie naszego miasta. Autor swoim ciepłym i gawędziarskim głosem opowiadał o ich lokalizacji, historii powstawania oraz znaczeniu dla społeczności lokalnych.
Czytaj całość...
Spotkanie autorskie z Elizą Kącką
środa, 22 maj 2019
image_001.jpg
"Po raz pierwszy spotkałem Królewnę Pól Elizejskich dawno temu, o piątej nad ranem, gdy wychodziłem z metra. Tańczyła, śmiała się; rzekła mi: Gdyby pan wiedział, jaka jestem szczęśliwa, przez całą noc piłam szampana. Po raz drugi spotkałem ją w tej książce. Znowu tańczy, jest na rauszu i się śmieje. Ale to ja jestem szczęśliwy."
Marek Bieńczyk
Czytaj całość...
Opowiadania przykładne
środa, 22 maj 2019
image_001.jpg
20 maja w Filii nr 37 odbyło się spotkanie, które miało na celu przybliżenie czytelnikom życia i twórczości Sophii de Mello Breyner Andresen. Naszym gościem była Pani Agnieszka Kruk - asystentka w zakładzie studiów portugalistycznych oraz koordynatorka tłumaczenia „Opowiadań przykładnych”. Pani Agnieszka współpracuje również z Centrum Języka Portugalskiego/Camoes UMCS.
Spotkanie zostało zorganizowane w ramach obchodów stulecia narodzin Sophii de Mello Breyner Andresen.
Czytaj całość...
Spotkanie z Henrykiem Maciszewskim
środa, 22 maj 2019
image_001.jpg21 maja w Filii nr 25 odbyło się spotkanie z Panem Henrykiem Maciszewskim, który zaprezentował drugą część swoje wycieczki do Indii oraz na Sri Lankę.
Czytaj całość...
Festyn osiedlowy XVIII Dzień Węglina
środa, 22 maj 2019
image_001.jpg
Podczas tegorocznego festynu osiedlowego XVIII Dzień Węglina zorganizowanego przez Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe Węglin Północny, którego partnerem jest Filia nr 34 MBP w Lublinie, działania biblioteki związane były z obchodami 450-lecia Unii Lubelskiej. Uroczyście na głównej scenie nagrodzeni zostali laureaci konkursu plastycznego „Unia Lubelska oczami dzieci”. Towarzyszącą konkursowi wystawę prac jego uczestników można oglądać do końca maja w Filii nr 34 przy ul. Judyma 2a.
Czytaj całość...
Spotkanie ze Zbigniewem Dmitrocą
środa, 22 maj 2019
image_001.jpg
14 maja w Filii nr 12 odbyło się spotkanie z autorem książek dla dzieci Zbigniewem Dmitrocą. Najmłodsi czytelnicy zapoznali się z twórczością naszego gościa, który każdej przyniesionej przez siebie książce poświęcił chociaż chwilę. Jednak najwięcej emocji dostarczył dzieciom wykonany przez autora "Teatrzyk jak się patrzy", oparty na wierszach o tematyce przyrodniczej.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 61 - 80 z 6616

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego