Aktualności
Windsor. Miasto Róż
piątek, 30 październik 2009
Miasto w prowincji Ontario zajmuje powierzchnię 121 km2, graniczy z USA i miastem Detroit. Windsor jest dziewiętnastym co do liczby mieszkańców miastem Kanady i jednym z najważniejszych ośrodków transportowych w Ameryce Północnej. Liczba mieszkańców przekroczyła 300 tysięcy.
Panorama miasta
Herb miasta Windsor
Czytaj całość...
Poniewież w Lublinie
piątek, 30 październik 2009
Jedno z większych miast na Litwie. Jego początki sięgają XIV wieku. Prawa miejskie otrzymało w 1530 roku. Rozwój miasta można podzielić na trzy okresy: do 1795 roku należało do Wielkiego Księstwa Litewskiego; od 1795 do 1915 roku znajdowało się pod rządami Cesarstwa Rosyjskiego; a od 1915 do 1918 roku było pod jurysdykcją niemiecką.
Lokalizacja Poniewieża na terenie LitwyHerb miasta Poniewież
Czytaj całość...
Alcala de Henares miasto Cervantesa
piątek, 30 październik 2009
Alcala de Henares, jedno z najstarszych miast Hiszpanii, wpisane niedawno na Listę Dziedzictwa Światowego UNESCO jest położone 30 km od Madrytu. Jest to miasto o bardzo długiej tradycji uniwersyteckiej.
Uniwersytet Alcala
Flaga miasta
Czytaj całość...
Erie - Światło Pensylwanii
piątek, 30 październik 2009
Erie jest trzecim co do wielkości miastem w Pensylwanii, zajmuje powierzchnię około 32 km2. Położone na południowo - wschodnim brzegu jeziora Erie, jest jedynym w tym stanie portem. Specyficznie ukształtowana linia brzegowa oraz dobrze usytuowany port decydują, że miasto jest ważnym ośrodkiem produkcyjnym i żeglugowym.
Stan Pensylwania
Flaga miasta Erie
Czytaj całość...
Polska Książka Artystyczna z przełomu XX i XXI wieku
piątek, 30 październik 2009
Książka Artystyczna – wernisaż - Zdjęcie 00127 października 2009 r.  w nowej siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej została otwarta wystawa „Polskiej Książki Artystycznej z przełomu XX i XXI wieku”.
Już po raz drugi Biblioteka proponuje mieszkańcom Lublina obejrzenie książek, które są bardziej przestrzennymi obiektami czy wręcz rzeźbami niż tradycyjnymi woluminami. Kolekcja, którą przedstawiamy jest dopiero tworzona przez Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi. W Lublinie prezentujemy prace artystów Polski Wschodniej i Polonii. Autorzy wykonali trójwymiarowe obiekty wykorzystując przedmioty i materiały niejednokrotnie towarzyszące nam w życiu codziennym.
Czytaj całość...
Kopuła zawieszona na złotym łańcuchu
środa, 28 październik 2009
Życie sztuki - Sztuka życia - Życie form
„Kopuła zawieszona na złotym łańcuchu”. Piękno formy i geniusz inżynierów, czyli o architekturze Bizancjum – to tytuł kolejnego wykładu z cyklu „Życie sztuki – Sztuka życia - Życie form.” Dr Daniel Próchniak z Katedry Historii Sztuki Starożytnej i Wczesnochrześcijańskiej Instytutu Historii Sztuki KUL opowiedział zebranym przed i po południu słuchaczom o wzniesionym pierwotnie przez Konstantyna Wielkiego, dokończonym przez jego syna cesarza Konstancjusza i odbudowanym przez Justyniana I Kościele Hagia Sofia (Mądrości Bożej).
Czytaj całość...
Rok Juliusza Słowackiego
środa, 28 październik 2009
Słowacki - Zdjęcie 001W tym roku przypada dwusetna rocznica urodzin wieszcza, a zarazem sto sześćdziesiąta rocznica jego śmierci. Stąd też Sejm ogłosił rok 2009  Rokiem  Juliusza Słowackiego. Wiceprzewodniczący sejmowej komisji kultury Jerzy Fedorowicz podkreślił, że Polska zawdzięcza Słowackiemu przetrwanie duchowe i narodowe pod zaborami.
Podczas trwania Roku Juliusza Słowackiego w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbywa się wiele spotkań, prelekcji i wystaw poświęconych polskiemu wieszczowi.

Czytaj całość...
Piekło Cynamonowe
środa, 28 październik 2009
Wojciech Pestka - Zdjęcie 001„Tytułowego eseju w tej książce nie ma” - o tym dowiedzieliśmy się w finale spotkania z pisarzem Wojciechem Pestką. 23 października w Filii 22 MBP promował on zbiór rozmów, reportaży i esejów zatytułowany Do zobaczenia w piekle. Kresowa apokalipsa: Ukraina, Polska, Białoruś, Łotwa. W kontekście problemów i historii poruszanych w wydanej przez Prószyńskiego pozycji, ów brak osiąga symboliczne znaczenie. Możemy jedynie zbliżyć się do tajemnicy historii tej części Europy, która manifestuje się poprzez skomplikowane losy ludzkich istnień. Obecnej na spotkaniu młodzieży z VI LO pisarz opowiadał o miłości jako zasadzie istnienia, o jej nieprawdopodobnych obliczach.
Czytaj całość...
Gwiazdy z Ługańska
środa, 28 październik 2009
Promocja Miasta Partnerskiego – Ługańsk - Zdjęcie 001 Refleksja bibliotekarzy związana z przygotowaniem i przebiegiem wydarzenia z cyklu „Biblioteczne okno na świat miast partnerskich Lublina”. Filia 22 ul. Kruczkowskiego 14, 22 października 2009. Miasto promowane Ługańsk, Ukraina.
Od 14 marca 1996 roku, gdy została podpisana umowa o partnerskiej współpracy pomiędzy Lublinem a Ługańskiem, można było liczyć na niepowtarzalną obecność jednego miasta w drugim. Doskonałą ku temu okazją jest możliwość zaprezentowania Ługańska w gościnnych wnętrzach Filii nr 22 MBP. Kultura, język, historia, piękno, walory turystyczne, a przede wszystkim literatura zaprzyjaźnionego miasta to pojęciowe podpowiedzi dla nas, bibliotekarzy.
Czytaj całość...
Leszek Mądzik promuje album
poniedziałek, 26 październik 2009
Mądzik - Zdjęcie 001Leszek Mądzik to wybitna postać polskiego i światowego teatru. Był autorem wielu scenografii w teatrach polskich, portugalskich, francuskich i niemieckich. Prowadził zajęcia ze studentami na zaproszenie uniwersytetów i szkół artystycznych m.in. w Helsinkach, Berlinie, Amsterdamie, Waszyngtonie, San Francisco, Bonn, Hamburgu, Lyonie, Pradze, Buffalo, Rennes, Dublinie, Rydze.
20 października 2009 roku w Filii 21 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie odbyła promocja albumu Leszka Mądzika.
Czytaj całość...
Gawędy o Zmierzchu
poniedziałek, 26 październik 2009
Królikowski - Zdjęcie 00122 października w Filii nr 4 odbyła się promocja książki Bohdana Królikowskiego "Gawędy o Zmierzchu". Bohdan Królikowski pisarz, autor kilkunastu powieści historycznych, doktor nauk humanistycznych UW, honorowy prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich w Lublinie. Miłośnik jeździectwa, starej broni, kawalerii był gościem w Filii nr 4. Opowiedział jak powstawała najnowsza książka, dlaczego ją napisał. Wiązanka piosenek żołnierskich w wykonaniu Agnieszki Polak, wprowadziła w nastrój "Gawęd o Zmierzchu". ...Pisząc o swoim domu, o starych fotografiach, krzyżykach, akwarelach na ścianach, o kilku militariach, Królikowski proponuje czytelnikowi sposób, w jaki on ma spojrzeć na dom swój własny, na zbiory swoich rodzinnych pamiątek. Autor "Gawęd" zaprasza do gry z pamięcią, uczy jak z każdego przedmiotu wysnuć narrację, jak przypisać przedmiotom ich symboliczną wartość, jak zmusić wizytówkę, zdjęcie, stary hełm, by zaśpiewały piosenkę żołnierska, by przypominały sławę ułańskich pułków... .
Ze wstępu Piotra Wojciechowskiego.
Czytaj całość...
Spotkania ze sztuką
piątek, 23 październik 2009
Spotkanie ze sztuką - Zdjęcie 001Dnia 20 października w filii nr 7 przy ul. Kunickiego 35 odbyły się kolejne zajęcia plastyczne z cyklu pt. „Spotkania ze sztuką”. Ponownie odwiedzili nas instruktorzy z Centrum ARTEterapii w Lublinie, tym razem zorganizowano warsztaty biżuterii.
Wydarzenie wpisuje się w plan działań kulturalnych, realizowanych w filii nr 7 pod ww. tytułem. W najbliższych planach mamy spotkania ze sztuką teatralną.
Irena Rajchert, Agnieszka Prymak-Lewtak


Czytaj całość...
Jan III Sobieski
piątek, 23 październik 2009
Sobieski - Zdjęcie 001Filia nr 26 zaprasza do oglądania wystawy "Jan III Sobieski". W bibliotece wyeksponowano prace plastyczne przedstawiające zarówno Zwycięzcę spod Wiednia jak i  samą bitwę. Rysunki wykonali uczniowie lubelskich podstawówek (klasy II-VI). Wystawa jest efektem konkursu ogłoszonego przez Szkołę Podstawową nr 46 (której patronem jest Jan III Sobieski) w 325 rocznicę bitwy pod Wiedniem.
Aleksandra Bednarek

Czytaj całość...
Książka moim przyjacielem
piątek, 23 październik 2009
Książka przyjacielem - Zdjęcie 001W ramach współpracy ze Szkołą Podstawową nr 34 w filii nr 29 został przeprowadzony cykl lekcji dla dzieci klas trzecich.
Podczas zajęć Książka moim przyjacielem uczniowie rozmawiali na temat jaką rolę w ich życiu pełnią książki, dlaczego warto je czytać i co traci człowiek, który po nie nie sięga. Ponadto przy pomocy charakterystyki smutnej i wesołej książki trzecioklasiści odkryli jak ważne jest poszanowanie książek.
Czytaj całość...
Literackie spotkania z Innym
piątek, 23 październik 2009
READCOM
19 października 2009 r. w Filii nr 19 MBP w Lublinie przy ul. Kunickiego odbyło się kolejne, comiesięczne spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom. Tym razem w ramach dalszego ciągu, przebiegających pod hasłem "literackiego spotkania z Innym", zaprezentowałyśmy sylwetkę i twórczość francuskiego laureata Literackiej Nagrody Nobla za 2008 r. Jest nim Jean-Marie Gustave Le Clezio (1940-).
Na podstawie dwóch obecnych w księgozbiorze bibliotecznym dzieł tego pisarza: "Onitsza" oraz "Urania" omówiono tematykę, którą się zajmuje. Przybliżono przesłanie jego twórczości oraz fascynacje Le Clezio  kulturą Afryki oraz kulturą indiańską. Nasze klubowiczki snuły refleksje na temat przeczytanych książek tego autora, a na zakończenie miały okazję posłuchać nagrania zespołu zambijskiego  The Sakala Brothers, pielęgnującego muzyczną kulturę tego kraju.
Jolanta Jurkowska
Kolory jesieni
czwartek, 22 październik 2009
WTZ - Zdjęcie 00121 października w Filii Nr 24 odbyły się kolejne zajęcia z osobami uczęszczającymi na Warsztaty Terapii Zajęciowej "Roztocze". Uczestnicy spotkania wysłuchali opowiadania autorstwa Artura Barcisia, zatytułowanego "Rubinek".  W części plastycznej wykonali kolorowe dekoracje, wykorzystując  przygotowane elementy. Ukończone prace zostały przez autorów umieszczone na planszach, tworząc kolorową, jesienną dekorację.
Anna Borowska
Czytaj całość...
Półwiecze Teatru Laboratorium
czwartek, 22 październik 2009
Grotowski - Zdjęcie 001„Półwiecze Teatru Laboratorium” to wystawa poświęcona Jerzemu Grotowskiemu, która począwszy od 5 czerwca jest eksponowana w różnych filiach MBP.  Na 18 planszach dokumentuje jego pracę nad materią teatru, aktora nierozerwalnie zespolonego z widzem i sceną, jaką jest życie.
Performer końca wieku określający sztukę jako wehikuł, a kolejne przebyte etapy swojej wędrówki  do szczebli drabiny Jakubowej, po których schodzić mogą aniołowie dążył, aby były najwyższej jakości. Teatr ubogi ze swoistą sobie konstrukcją, bogaty w emocje twórcy – odtwórcy - sięga do źródeł – korzeni, by dzięki nim zrozumieć jego uniwersalną istotę.
Czytaj całość...
83. obchody urodzin Kubusia Puchatka
wtorek, 20 październik 2009
Urodziny Kubusia Puchatka - Zdjęcie 001Fundacja "ABCXXI -  inicjator i animator kampanii "Cała Polska czyta dzieciom", po raz ósmy organizuje urodziny Kubusia Puchatka z okazji przypadającej 14 października bieżącego roku 83. rocznicy pierwszego wydania książki Alana Alexandra Milne'a w Wielkiej Brytanii.
Miejska Biblioteka Publiczna w wielu swoich filiach bardzo chętnie organizuje dla swoich najmłodszych czytelników imprezy urodzinowe małego misia, których głównym wątkiem jest głośne czytanie przygód Kubusia, podarunki dla Jubilata w postaci rysunków i prac plastycznych, wspólne zabawy, śpiewanie Mruczanek Kubusia Puchatka, próbowanie małego "conieco" i inne atrakcje.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
Beata Wijatkowska
Czytaj całość...
83 urodziny Kubusia Puchatka
poniedziałek, 19 październik 2009
<< Start < Poprzednia 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 5961 - 5980 z 6616

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego