Aktualności
Ferie w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie
piątek, 11 styczeń 2008
Filia nr 7 ul. Kunickiego 35 tel. 081 472-53-93
 • Aktywnie uczestniczy w akcji zimowej organizowanej przez Dom Kultury Kolejarza
 • W programie wspólnie przygotowanym na pierwszy tydzień ferii:
 • Impreza poświęcona twórczości Adama Bahdaja - gry, zabawy i konkursy literackie, konkurs
 • plastyczny do utworów pisarza oraz seans filmowy - adaptacja jednej z powieści autora.
 • Impreza związana z 380. rocznicą urodzin Ch. Perraulta - czytanie bajek, konkurs dotyczący
 • twórczości bajkopisarza, konkurs plastyczny na ilustrację książkową, wystawa prac
 • konkursowych.

Filia nr 1
ul. Kościelna 7a (wejście od patio) tel. 081 746-55-10
 • 14.01 – 25.01 – codziennie o godz. 12.00-14.00
 • „Bajkowe orgiami" - zajęcia literacko-plastyczne dla dzieci

Filia nr 3 ul. Hutnicza 20 tel. 081 746-29-63
 • I tydzień ferii – pn, śr, pt. o godz. 13.00-14.00 - „Wokół książek Janiny Porazińskiej" - zajęcia literacko-plastyczne dla dzieci
 • II tydzień ferii – pn, śr, pt. o godz.  13.00-14.00 - „Bezpieczny internet” - zajęcia dla dzieci
Czytaj całość...
Kalendarium imprez na styczeń 2008 r.
czwartek, 03 styczeń 2008
Kalendarium imprezSerdecznie zapraszamy na organizowane przez nas wystawy
 i lekcje biblioteczne w styczniu 2008:

Galeria Korytarz, ul. Peowiaków 12

„Sowy w Lublinie” - wystawa do 18 stycznia.

Filia nr 6, ul. Poniatowskiego 4, 081 533 07 13

„Powstanie Listopadowe w malarstwie i poezji”
„Artur Grottger 1837 – 1867 – malarz Powstania Styczniowego” 
Czytaj całość...
Ozdoby choinkowe
czwartek, 27 grudzień 2007
Ozdoby choinkowe - Zdjęcie 001W czasie poprzedzającym święta Bożego Narodzenia dzieci i młodzież z Filii 22  przy ul. Kruczkowskiego14, przygotowywały ozdoby choinkowe. Różnymi technikami malowały anioły, bombki i wykonywały papierowe choinki. Techniką decoupage ozdabiały naczynia stosując motywy świąteczne.
Czytaj całość...
Biblioteczne świętowanie
czwartek, 20 grudzień 2007
Filia 7 zajęcia z dziećmi - Zdjęcie 001Dnia 13 grudnia w Filii nr 7 MBP, mieszczącej się w Domu Kultury Kolejarza w Lublinie odbyło się spotkanie opłatkowe zorganizowane przez pracowników biblioteki dla dzieci ze świetlicy „Metanoia” działającej przy szkole Podstawowej nr 2 w Lublinie oraz dla dzieci z dzielnicy.
Uczestnicy spotkania wykonywali ozdoby choinkowe, którymi później udekorowali choinkę, wysłuchali opowieści o tradycji strojenia choinki, a następnie nakryli stół zgodnie z wigilijną tradycją. Po odczytaniu fragmentu Ewangelii wg. Św. Łukasza nastąpił najważniejszy moment spotkania – dzielenie się opłatkiem i składanie sobie życzeń.
Irena Rajchert
Czytaj całość...
Spotkanie opłatkowe
czwartek, 20 grudzień 2007
Spotkanie opłatkowe pracowników Biblioteki - Zdjęcie 001Do głównych tradycji Bożego Narodzenia, zwanego także od „Gwiazdy Betlejemskiej” Gwiazdką, należą biesiadowanie i spotykanie się z rodziną i krewnymi, obdarowywanie się prezentami, choinka, śpiewanie kolęd, opłatek, życzenia, kolędnicy, szopka. W niektórych kościołach (także polskim) większą wagę przywiązuje się do dnia poprzedniego - Wigilii Świąt Bożego Narodzenia.
W tym roku spotkanie opłatkowe Dyrekcji i pracowników MBP odbyło się w Filii nr 31 przy ul. Nałkowskich 102. Życzenia świąteczne złożył Dyrektor Biblioteki Piotr Tokarczuk. Młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 30 i Gimnazjum nr 3 przygotowała tradycyjne jasełka, ubarwione zabawnymi, współczesnymi odniesieniami i pełnymi humoru skeczami i piosenkami.
Beata Wijatkowska
Czytaj całość...
Choinka w szpitalu
czwartek, 20 grudzień 2007
Mikołaj w Filii nr 23 - Zdjęcie 001Miejska Biblioteka Publiczna wśród licznych swoich oddziałów posiada również filie szpitalne.
11 grudnia w Filii nr 23 odbyło się wspólne ubieranie choinki. Dzieci z Oddziału Endokrynologii Dziecięcego Szpitala Klinicznego  razem z rodzicami przygotowały  różne ozdoby choinkowe, które następnie razem z bibliotekarkami umieściły na świątecznym drzewku. Wszyscy mali pacjenci, którzy uczestniczyli w spotkaniu otrzymali drobne upominki .

Czytaj całość...
Opłatek w bibliotece
czwartek, 20 grudzień 2007
Spotkanie opłatkowe na Filii nr 6 - Zdjęcie 00118 grudnia w Filii nr 6 przy ul. Poniatowskiego 4, odbyło się spotkanie opłatkowe z osobami niesłyszącymi korzystającymi z naszej biblioteki. Na spotkanie przybyło wielu czytelników, a także opiekun tej grupy – ksiądz kanonik Ryszard Tujak.
Prelekcja zatytułowana  „Boże Narodzenie w naszym domu” wygłoszona przez kierowniczkę filii Wiesławę Szymczak stała się pretekstem do rozmów i wspomnień z czasów dzieciństwa.
Wiesława Szymczak
Czytaj całość...
Grażyna Ruszewska
wtorek, 18 grudzień 2007
Spotkanie z Grażyną Ruszewską - Zdjęcie 001W cyklu „Zima z książką” czytelnicy z  Filii nr 13, 18 i 26  spotkali się z Grażyną Ruszewską uznaną autorką nagrodzonych książek dla dzieci.
Grażyna Ruszewska – dziennikarka Radia Lublin, jest osobą znaną i zasłużoną w lubelskich kręgach kultury. Prowadzi audycje poświęcone wydarzeniom kulturalnym: plastyka, teatr, literatura, muzyka, jest kuratorem wystaw w Galerii Radia Lublin oraz  autorką  internetowego „blogu ze smakiem” i artykułów w berlińskim piśmie „Polenplus”.
Czytaj całość...
Warsztaty szkoleniowe
wtorek, 18 grudzień 2007
Warsztaty decoupage - Zdjęcie 00114 grudnia br. Filia nr 1 przy ul. Kościelnej 7a gościła panie bibliotekarki z kilkunastu filii naszej biblioteki na warsztatach szkoleniowych poświęconych decoupage'owi -  bardzo popularnej ostatnio technice plastycznej, która , co prawda przywędrowała do nas w XVII wieku z Chin i Japonii, ale po latach świetności na dworze Marii Antoniny traciła stopniowo popularność jako sztuka zdobnicza. Renesans przyszedł w epoce wiktoriańskiej, choć wraz z jej zmierzchem zapomniano i decoupage. Dopiero współczesna moda na "starocie"  przedmioty o charakterze rustykalnym  przywróciła tę technikę do łask dekoratorów wnętrz, projektantów mebli i ozdobnych  bibelotów. Taki sposób dekoracji przedmiotów cieszy się wielką popularnością -  także wśród amatorów robótek ręcznych.
Czytaj całość...
Beata Ostrowicka gościem Biblioteki
czwartek, 13 grudzień 2007
Beata Ostrowicka - Zdjęcie 00112 grudnia w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyły się dwa spotkania autorskie z Beatą Ostrowicką, autorką książek dla dzieci i młodzieży, laureatką wielu prestiżowych nagród. Utwory tej krakowskiej pisarki zwracają uwagę żywą akcją, ciekawą fabułą i humorem. Wyróżnią je wysoki poziom literacki,staranna konstrukcja i różnorodność gatunku. Autorka w swoich utworach porusza problem tolerancji i umiejętności odnalezienia się w grupie, akcentuje znaczenie prawdziwej przyjaźni, podejmuje problematykę relacji miedzy pokoleniowych.
Czytaj całość...
Koncert Finałowy Laureatów Miejskiego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Wincentego Pola
środa, 12 grudzień 2007
Finał konkursu poezji i prozy Wincentego Pola - Zdjęcie 001Wtorkowe popołudnie w Dworku Wincentego Pola przy ul. Kalinowszczyzna 13 należało do miłośników słowa poetyckiego. Tutaj odbył się Koncert Finałowy Laureatów Miejskiego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Wincentego Pola. O obchodach rocznicowych mijającego Roku Poety, witając zebranych opowiedział Dyrektor Muzeum Lubelskiego Zygmunt Nasalski . Z kolei Kierownik Oddziału Muzeum - Dworku Wincentego Pola  Grażyna Połuszejko przypomniała o przedsięwzięciach jubileuszowych,  realizowanych między innymi wspólnie z MBP.
Czytaj całość...
Kiermasz świąteczny
środa, 12 grudzień 2007
Kiermasz - Zdjęcie 00110 grudnia w Filii nr 24 MBP przy ul. Juranda 7 zgodnie z tradycją zorganizowano przedświąteczny kiermasz kart i stroików wykonanych przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej ze Środowiskowego Domu Samopomocy „Roztocze”.
Każdego roku ekspozycja kiermaszowa przyciąga uwagę różnorodnością i niepowtarzalnością prezentowanych dekoracji oraz starannością wykonania. Prace cieszą się dużym zainteresowaniem wśród odwiedzających filię.
Beata Wijatkowska
Czytaj całość...
Lubelska Starówka
poniedziałek, 10 grudzień 2007
Starówka - Zdjęcie 001Nawet miłośnicy tradycyjnej fotografii ulegają fascynacji obróbką komputerową zdjęć naszej lubelskiej starówki. To świat sentymentalnej sepii i szczegółów architektonicznych. Kalendarz z 2005 roku wydany przez Kancelarię Prezydenta Miasta Lublin zaprojektowała Barbara Bałdyga, która uprawia grafikę warsztatową, wydawniczą i reklamową od wielu lat.
Prace tej lubelskiej artystki możemy oglądać do końca grudnia w Filii nr 8 MBP, przy ul. Zuchów2.
Beata Wijatkowska

Czytaj całość...
Ulubiona książka Astrid Lindgren
piątek, 07 grudzień 2007
Filia 24 – Astrid Lindgren – nagrody - Zdjęcie 001Dnia 5 grudnia w Filii nr 24, przy ul. Juranda 7 MBP odbyło się uroczyste wręczenie nagród uczestnikom konkursu plastycznego pt.”Ulubiona książka Astrid Lindgren”. Konkurs plastyczny organizowany był z okazji obchodów setnej rocznicy urodzin szwedzkiej pisarki. W konkursie udział wzięły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 38 i Szkoły Podstawowej nr 42. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni dyplomami i upominkami. Prace konkursowe można oglądać w naszej filii do końca grudnia.
Czytaj całość...
Warsztaty integracyjne
czwartek, 06 grudzień 2007
 Szkolenie - Zdjęcie 0016 grudnia 2007 roku zostały zorganizowane warsztaty integracyjne dla pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej zatrudnionych w ostatnich latach. Pracownicy mieli możliwość lepszego  wzajemnego poznania i podzielenia się uwagami na temat pracy w bibliotece. Spotkanie dało początek wielu nowym pomysłom i projektom. Warsztaty przygotowała i poprowadziła Renata Filipiak Dyrektor d/s Merytorycznych MBP.
Czytaj całość...
Sowy w Lublinie
środa, 05 grudzień 2007
Sowy - Zdjęcie 0015 grudnia w Galerii Korytarz Dyrektor Piotr Tokarczuk otworzył wystawę „Sowy w Lublinie” przygotowaną wspólnie przez MBP, Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 i Lubelskie Towarzystwo Ornitologiczne. Ekspozycję zorganizowano w ramach projektu „Aktywna Ochrona Sów w Polsce” realizowanego przez Fundację Wspierania Inicjatyw Ekologicznych, Stowarzyszenie Ochrony Sów i Lubelskie Towarzystwo Ornitologiczne sfinansowanego ze środków  Funduszu Inicjatyw Obywatelskich i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Czytaj całość...
Grzegorz Kasdepke w MBP
środa, 05 grudzień 2007
Grzegorz Kasdepke - Zdjęcie 001W poniedziałek 3 grudnia bieżącego roku w Filii nr 10 MBP przy ul. Kleeberga 12a, odbyło się spotkanie autorskie z Grzegorzem Kasdepke autorem książek dla dzieci i scenarzystą telewizyjnych programów.  Opublikował dziesiątki bajek, baśni i opowiadań: w „Świerszczyku”,  „Ciuchci”, „Komiksowie”, „Wesołych literkach”, w wielu antologiach twórczości dziecięcej, także w podręcznikach.
Pan Grzegorz Kasdepke szybko nawiązał kontakt ze słuchaczami i zdobył ich ogromną sympatię. Na spotkaniu autor z humorem opowiadał o  swoim pisarstwie, odpowiedział na pytania publiczności i  dokonał szybkiego sprawdzianu dobrych manier, o których dzieci mogły się dowiedzieć z jego książeczki „Bon czy ton savoir-vivre dla dzieci”.
Na koniec  rozdał autografy wszystkim uczestnikom spotkania.
Czytaj całość...
Kalendarium imprez na Grudzień 2007 r.
wtorek, 04 grudzień 2007
Kalendarium imprezSerdecznie zapraszamy na organizowane przez nas wystawy i lekcje biblioteczne w grudniu 2007:

Galeria Korytarz, ul. Peowiaków 12
„Sowy w Lublinie” - wystawa do 18 stycznia.

Filia nr 6, ul. Poniatowskiego 4, 081 533 07 13
„Powstanie Listopadowe w malarstwie i poezji”  -
„Artur Grottger 1837 – 1867 – malarz Powstania Styczniowego”

Filia nr 9, ul. Krańcowa 106, 081 744 17 18
„Stanisław Wyspiański – dramatopisarz, poeta, malarz”
„Była sobie raz Astrid Lindgren – 1907-2002”

Czytaj całość...
Lwów sentymentalny
wtorek, 04 grudzień 2007
Lwów - Zdjęcie 001Od momentu podpisania umowy partnerskiej pomiędzy Lublinem a Lwowem Filia nr 2 przy ul. Peowiaków 12, systematycznie przybliża nam historię i architekturę tego ukraińskiego miasta. Tym razem biblioteka prezentuje fotografie dawnego i współczesnego Lwowa uzupełnione publikacjami o walorach turystycznych i krajoznawczych.
Wystawa adresowana jest do szerokiego kręgu odbiorców i będzie eksponowana do końca grudnia.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 5781 - 5800 z 5999


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego