Aktualności
2 kwietnia - Dniem Międzynarodowej Książki Dziecięcej
piątek, 17 kwiecień 2009
Dzień Książki - Zdjęcie 001 2 kwietnia uczczono w Filii nr 26 MBP, Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej. W bibliotece młodzi czytelnicy mogli wziąć udział w konkursie sprawdzającym znajomość treści literatury dla dzieci i młodzieży. Wszyscy chętni do wspólnej zabawy literackiej otrzymali atrakcyjne nagrody.
Złożyłyśmy również wizytę w Klubie Edukacji „Uśmiech Dziecka”, gdzie najmłodsi mogli posłuchać opowieści o zwierzątkach oraz sprawdzić swoją wiedzę z zakresu ich identyfikacji i  nazewnictwa. Wszyscy mali uczestnicy spotkania otrzymali książki o jelonku Bambi oraz płyty DVD z bajkami.
Ola Bednarek
Agnieszka Prymak-Lewtak

Czytaj całość...
Ludzka pamięć jest skarbem
czwartek, 16 kwiecień 2009
READCOM - Zdjęcie 001"Historia mojego dzieciństwa" to temat spotkania Dyskusyjnego Klubu Dla Dorosłych READCOM. Uczestnicy powrócili pamięcią do lat swojego dzieciństwa, wspominali historię swoich rodzin, opowiadali o tragediach i radościach jakie towarzyszyły ich życiu. Klubowicze mówili o swoich zabawkach, ulubionych zwierzętach i towarzyszach dzieciństwa. Każda z historii rodzinnych była niezwykle interesująca i warta zapamiętania. Opowieści były piękne i wzruszające, uświadomiły nam jak bezcennym skarbem jest ludzka pamięć. Wspólnie oglądano pamiątki z dzieciństwa i fotografie. Temat ten będzie kontynuowany podczas następnego spotkania Klubu READCOM, które odbędzie się w dniu 13.05.09 o godz. 10:00. Serdecznie zapraszamy!
Maria Błach
Czytaj całość...
Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej
czwartek, 16 kwiecień 2009
MDKD - Zdjęcie 001Dnia 7 kwietnia 2009 roku Filia nr 23 przeprowadziła zajęcia z dziećmi z okazji Międzynarodowego Dnia Książki Dziecięcej.
Mali pacjenci szpitala słuchali wierszy polskich autorów( J.Brzechwy, W.Chotomskiej itd.), oraz aktualnie modnych książek dziecięcych (J.Olech "Pompon w rodzinie Fisiów", Kellner "Bajeczki na 3 minuteczki" itd.).
Dzieci chętnie uczestniczyły w rozmowie na temat świąt, ulubionych zajęć,planów wakacyjnych itp.
Czytaj całość...
Milczenie było moim domem
środa, 15 kwiecień 2009
Dmitroca
W poszukiwaniu esencji...
wtorek, 14 kwiecień 2009
Grotowski - Zdjęcie 001Wystawa poświęcona Jerzemu Grotowskiemu sygnalizuje na 12 planszach jego pracę nad materią teatru, aktora nierozerwalnie zespolonego z widzem i sceną, jaką jest życie.
Performer końca wieku określający sztukę jako "wehikuł", a kolejne przebyte etapy swojej wędrówki do szczebli drabiny Jakubowej, po których mogą schodzić aniołowie dążył, aby były najwyższej jakości.
"Teatr ubogi" ze swoistą sobie konstrukcją bogaty w emocję twórcy - odtwórcy - odbiorcy sięga do źródeł - korzeni, by dzięki nim zrozumieć jego istotę.
Ewa Domaszewicz
Czytaj całość...
Moje Alter Ego
wtorek, 14 kwiecień 2009
Moje Alter Ego
Jan Paweł II
wtorek, 14 kwiecień 2009
Wspomnienie o papieżu - Zdjęcie 0012 kwietnia 2009 roku, z okazji przypadającej w tym dniu czwartej rocznicy śmierci Papieża Polaka Jana Pawła II pracownicy Filii 26 przygotowali wspomnieniową wystawę nawiązującą do okresu młodości oraz kapłaństwa i pontyfikatu Karola Wojtyły.
Wystawa będzie dostępna dla czytelników do końca kwietnia bieżącego roku.
Anna Kasperowicz 
Czytaj całość...
Kiermasz wielkanocny
czwartek, 09 kwiecień 2009
Kiermasz - Zdjęcie 001W dniach od 2 do 10 kwietnia 2009 w Filii nr 18 MBP w Lublinie, przy ul. Głębokiej 8 odbył się KIERMASZ WIELKANOCNY przygotowany przez dzieci ze świetlicy Szkoły Podstawowej nr 7. Cieszył się dużym zainteresowaniem wśród czytelników.
Czytaj całość...
In memoriam Józefowi Łobodowskiemu
czwartek, 09 kwiecień 2009
Łobodowski - Zdjęcie 001Filia nr 28 zaprasza do obejrzenia wystawy pt. "In memoriam Józefowi Łobodowskiemu" w setną rocznicę urodzin.Ta barwna postać związana z Lublinem mimo dużego dorobku literackiego jest mało znana w Polsce. Poeta,prozaik, publicysta prowadził barwne i ciekawe życie. To postać nietuzinkowa i warta bliższego poznania.Ten jeden z najoryginalniejszych poetów lubelskiej awangardy był laureatem Nagrody Młodych  Polskiej Akademii Literatury w 1937 r. , autorem dziewiętnastu tomów poezji, licznych przekładów i tłumaczeń,a także redaktorem przedwojennych czasopism kulturalno - literackich.Prezentowana wystawa przybliża sylwetkę poety.Wystawę można oglądać do końca kwietnia. Serdecznie zapraszamy.
Beata Gryka

Czytaj całość...
Szkolenie pt. W co się bawić z dziećmi?
czwartek, 09 kwiecień 2009
Szkolenie - Zdjęcie 00126 marca br. w filii nr 26 odbyło się szkolenie dla bibliotekarzy z oddziałów dziecięcych pt. W co się bawić z dziećmi? Szkolenie składało się dwóch bloków tematycznych.
Pierwszy z nich poprowadziła Pani Dorota Dąbrowska – doświadczony pedagog i założyciel Klubu Edukacji „Uśmiech Dziecka”. Bibliotekarze uczestniczyli
w zorganizowanych przez nią warsztatach, w czasie których zapoznali się z proponowanymi zabawami ruchowo-słownymi przeznaczonymi dla najmłodszego czytelnika.
Czytaj całość...
Tradycje i symbole świąteczne
czwartek, 09 kwiecień 2009
Wielkanocne - Zdjęcie 001W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi 3 i 5  kwietnia  w Filii 18 odbyły się zajęcia z klasą III i IV     ze Szkoły Podstawowej nr 7. Zajęcia przygotowała i prowadziła Dorota Furmaniak. Tematyka spotkania dotyczyła zwyczajów i obrzędów świątecznych. Uczestnicy poznali tradycje i symbole Świąt Wielkanocnych. Na koniec zajęć dzieci wykonały różnorodne kartki świąteczne.

Czytaj całość...
Wielkanocny kiermasz stroików świątecznych
czwartek, 09 kwiecień 2009
Kiermasz - Zdjęcie 001W piątek 3 kwietnia w Katolickiej Szkole Podstawowej im. św. Jadwigi odbył się wielkanocny kiermasz stroików świątecznych. Zebrane w ten sposób pieniądze przeznaczone zostaną na ufundowanie pomnika św. Jadwigi przed budynkiem szkoły. 
Dzień szkolny w tym dniu zaczął się niezwykle uroczyście gdyż dzieci uczestniczyły najpierw w porannej Mszy Świętej a następnie przygotowały akademię z okazji czwartej rocznicy śmierci Jana Pawła II.  Po powrocie do szkoły  w  przerwach międzylekcyjnych  niezwykle chętnie kupowały piękne stroiki świąteczne, których elementy wcześniej same zrobiły na zajęciach plastycznych. 

Czytaj całość...
Obrzędy i zwyczaje wielkanocne
czwartek, 09 kwiecień 2009
Obrzędy - Zdjęcie 0013 i 6 kwietnia 2009 roku odbyły się w Filii nr 24 przy ul. Juranda 7 lekcje biblioteczne pt. „Obrzędy i zwyczaje wielkanocne”. W spotkaniach uczestniczyły dzieci z Przedszkola nr 46 – 6  grup łąćznie80. dzieci. Przedszkolaki wysłuchały prelekcji o zbliżających się Radosnych Świętach Zmartwychwstania Pańskiego. Poznały zwyczaje i długoletnią tradycję tego okresu świątecznego w oparciu o symbolikę i dzieje dawnych wydarzeń  z życia Jezusa Chrystusa. Dzieci zostały zaproszone do zajęć plastycznych, same wykonywały wzory pisanek na wcześniej wyciętych formach z kolorowego brystolu.
Beata Gajda 
Czytaj całość...
Kiermasz z "Roztocza"
piątek, 03 kwiecień 2009
Kiermasz - Zdjęcie 001 W dniach od 1 do 8 kwietnia w Filii nr 24 MBP przy ul. Juranda 7 zgodnie z tradycją zorganizowano przedświąteczny kiermasz wielkanocny wykonany przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej ze Środowiskowego Domu Samopomocy „Roztocze”.
Każdego roku ekspozycja kiermaszowa przyciąga uwagę różnorodnością i niepowtarzalnością prezentowanych dekoracji oraz starannością wykonania. Prace cieszą się dużym zainteresowaniem wśród odwiedzających filię.
Czytaj całość...
Lekcja biblioteczna
piątek, 03 kwiecień 2009
Lekcja biblioteczna - Zdjęcie 001W dniu 31.03.2009 r. w Filii 30 i 27 odbyła się lekcja biblioteczna dla młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną z Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 1. Dzięki systematycznej współpracy biblioteki z ośrodkiem młodzież ta ma poczucie przynależności do środowiska lokalnego. Celem zajęć było zapoznanie uczestników z placówką kulturalno- oświatową- jaką jest biblioteka oraz przybliżenie funkcjonowania miejskich bibliotek publicznych. Młodzież zapoznała się z różnorodnym księgozbiorem, również na nośnikach multimedialnych. Zwróciłyśmy także uwagę na różnice między biblioteką szkolną, a miejską biblioteką publiczną.
Czytaj całość...
Kiermasz wielkanocny
piątek, 03 kwiecień 2009
Kiermasz - Zdjęcie 001Dzieci uczęszczające na cotygodniowe zajęcia plastyczne w Filii nr 29 już od dłuższego czasu przygotowywały prace związane z symboliką świąt wielkanocnych.
A wszystko to, po to, by zorganizować kiermasz.
Serdecznie zapraszamy na kiermasz odbywający się w dniach od 1-8 kwietnia oraz  do zakupu prac wykonanych przez dzieci. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na dalszą działalność koła plastycznego.
Magdalena Galińska
Czytaj całość...
100. lat Józefa Łobodowskiego
piątek, 03 kwiecień 2009
Głuchoniemi - Zdjęcie 001Filia nr 6 MBP, z okazji setnej rocznicy urodzin Józefa Łobodowskiego, przygotowała prelekcję i wystawę zatytułowaną ,,Nigdy się tu najeźdźca nie poczuje w domu”.
31 marca 2009 roku, na spotkaniu z czytelnikami niesłyszącymi omówiona została biografia i twórczość pisarza, ze szczególnym uwzględnieniem jego związków z Lublinem i Lubelszczyzną. Nasze spotkanie nagrywała Telewizja Lubelska.
Wiesława Szymczak 
Czytaj całość...
Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej
czwartek, 02 kwiecień 2009
ICBDOd 2 kwietnia 1967 r., w rocznicę urodzin Hansa Christiana Andersena, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej.
Każdego roku kraj będący członkiem IBBY (International Board on Books for Young People) zostaje gospodarzem MDKD. Projektowany jest z tej okazji plakat oraz przesłanie, którego autorem jest za każdym razem kto inny. Sponsorem tegorocznych obchodów jest Egipt. Najważniejszym przesłaniem tego dnia jest upowszechnianie zainteresowań dzieci książką, zaś dorosłym ma on przybliżyć problemy związane z literaturą i czytelnictwem dziecięcym.
W ramach obchodów w ciągu tygodnia, w większości naszych filii bibliotecznych organizowane są: zajęcia literacko - edukacyjne, konkursy plastyczne, czytelnicze, głośne czytanie i inne.

W najbliższą sobotę - 4 kwietnia - w godz. 8.00 - 9.00 - w programie "Jasiek" Radia Lublin, redakcja radia wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną przygotowały zagadki literackie dla młodych czytelników.
Zapraszamy do udziału w zabawie.

Czytaj całość...
Wiosna w bibliotece
czwartek, 02 kwiecień 2009
Wiosna - Zdjęcie 0011 kwietnia F.31 gościła uczniów kl. III Sz. P. nr 30 przy ul. Nałkowskich na warsztatach plastycznych, podczas których dzieci wykonywały wiosenne stroiki świąteczne. W trakcie spotkania uczniowie zapoznali się z polskimi zwyczajami i obrzędami związanymi z nadejściem wiosny, utrwalonymi w literaturze i kulturze polskiej.
Ewa Domaszewicz
Czytaj całość...
Kalendarium imprez na kwiecień 2009
środa, 01 kwiecień 2009
Kalendarium imprezSerdecznie zapraszamy na organizowane przez nas wystawy
 i lekcje biblioteczne w kwietniu 2009:

Filia nr 2, ul. Peowiaków 12, tel. 081 532-05-29
22.04- godz. 17.00 – spotkanie z Zbigniewem Dmitrocą. Promocja tomu wierszy Achmatowej w przekładzie Zbigniewa Dmitrocy. Prowadzenie Dariusz Jóźwik.

Filia nr 9, ul. Krańcowa 106, tel. 081 744-17-18
Wystawa „Józef Czechowicz - poeta Lublina”
„Barwy Afryki - Na ratunek dzieciom w Kongo” - wystawa prac dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 32 w Lublinie
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 5781 - 5800 z 6268

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego