Aktualności
Napoleon Orda - litografie
czwartek, 21 luty 2008
Napoleon Orda - Zdjęcie 00120 lutego w Galerii Ratusz Prezydent Adam Wasilewski, Zastępca Prezydenta Włodzimierz Wysocki wspólnie z  Jarosławem Książkiem Konsulem generalnym RP w Brześciu otworzyli wystawę „Napoleon Orda. Litografie z Albumu Widoków Historycznych Polski”.
Wystawę opracowaną przez Muzeum Narodowe  w Warszawie przy wsparciu finansowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego gościmy w Lublinie dzięki  Konsulatowi Generalnemu RP w Brześciu, władzom Lublina, Miejskiej Bibliotece Publicznej im H. Łopacińskiego i MDK nr 2.
Czytaj całość...
Z wizytą u Czechowicza
wtorek, 19 luty 2008
Pracownicy MBP w Muzeum Czechowicza - Zdjęcie 001„Chodzi Baj po ścianie...to wystawa przygotowana przez Muzeum Literackie Józefa Czechowicza poświęcona twórczości literatów związanych z Lublinem i Lubelszczyzną: Józefa Czechowicza, Franciszki Arnsztajnowej, Janiny Porazińskiej, Ewy Szelburg-Zarembiny, i Anny Kamieńskiej. Ekspozycja obejmuje rysunki, pamiątki i rękopisy twórców poezji dziecięcej oraz obiekty przestrzenne, ilustracje do książek dla dzieci autorstwa Józefa Wilkonia, Jana Szancera i Mirosława Pokory. Bibliotekarze MBP ze szczególnym uwzględnieniem pracowników oddziałów dziecięcych z dużym zainteresowaniem wysłuchali Anny Mazurek, która oprowadziła po wystawie, ciekawie komentując prezentowane, bogate eksponaty.
Beata Wijatkowska
Czytaj całość...
Klub Czytelniczy READCOM
wtorek, 19 luty 2008
Filia nr 19 – READCOM - Zdjęcie 001Mija już rok od śmierci Ryszarda Kapuścińskiego. Jego niezwykła osobowość oraz dzieła budzą wśród nas żywe emocje.
Kolejne spotkanie - 18 lutego - Klubu Czytelniczego Readcom w Filii nr 19 MBP  było poświęcone  życiu i twórczości tego wybitnego, publicysty i pisarza. Należy dodać, że już po raz drugi próbowano  poszerzyć swoją wiedzę na temat  tej wybitnej postaci. Dotychczas omówiona została problematyka jego utworów, a uzupełnieniem  było czytanie fragmentów jego dzieł.
Czytaj całość...
Mediateka bliżej...
poniedziałek, 18 luty 2008
Mediateka, Multicentrum – prezentacja - Zdjęcie 00111lutego gościliśmy w Bibliotece przedstawicieli firmy specjalizującej się w projektowaniu i aranżacji bibliotek i mediatek. W spotkaniu uczestniczył Wiceprezydent Włodzimierz Wysocki, przedstawiciele Komisji Kultury oraz Radni Miasta Lublin i pracownicy Biblioteki.
Wypracowano wstępne ustalenia dotyczące powstania w Lublinie centrum multimedialnego.
                                      Renata Filipiak
Czytaj całość...
Dzień św. Walentego, to dzień dobry dla każdego
poniedziałek, 18 luty 2008
Filia nr 13 – Klub seniora - Zdjęcie 001

Z okazji Walentynek Filia nr 13 MBP gościła kolejny raz Klub Aktywnego Seniora LSM, w ramach którego działa między innymi Wielopokoleniowy Klub Wolontariatu „Nie jesteś sam”, realizujący projekty Akademii Filantropii z Warszawy.
Natalia Kraszkiewicz zapoznała gości z postacią św. Walentego, a także związanymi z dniem zakochanych tradycjami, wróżbami i ciekawostkami o świętowaniu Walentynek w innych krajach.

Czytaj całość...
Hans Christian Andersen, Calineczka i inne baśnie
środa, 13 luty 2008
Andersen - Zdjęcie 00112 lutego w Filii nr 21 odbyło się spotkanie dzieci z II klasy Szkoły Podstawowej nr 24 z twórczością najznakomitszego autora baśni – H. Ch. Andersena.
Dzieci zapoznały się z biografią i trudnymi kolejami życia pisarza, obejrzały zdjęcia przedstawiające rodzinne miasto Andersena – Odense, oraz fotografie pomników i rzeźb ilustrujących baśnie twórcy. Uczniowie wysłuchali baśni „Calineczka”, poznali pojęcie gatunku literackiego jakim jest baśń, jakie niesie przesłania, co to jest antropomorfizm, jakie elementy fantastyczne występują w twórczości Andersena. Dzieci odpowiadały na pytania prowadzącego lekcję, ale także same zadawały wiele pytań i wykazały się dużą znajomością innych baśni pisarza.
                                                                                         Maciej Krawczyk
Czytaj całość...
Ostatki
środa, 13 luty 2008
Ostatki - Zdjęcie 001

Grupa dzieci ze świetlicy „Metanoia” w Filii nr 7 MBP, przy ul. Kunickiego 35 obchodziła ostatki - ostatnią huczną zabawę przed nadchodzącym okresem Wielkiego Postu.
Z Internetu i książek dowiedziały się co oznacza słowo karnawał i jak obchodzi się go w Polsce i na świecie. Potem na wzór weneckich masek dzieci wykonały swoje maski karnawałowe i przystroiły salę serpentynami. Bawiły się przy muzyce, a hasłem do poczęstunku było odczytanie wiersza o Królu Pączku.

Czytaj całość...
Dzień Bezpiecznego Internetu
wtorek, 12 luty 2008
Dzień Bezpiecznego Internetu - Zdjęcie 001
12 lutego 2008 już po raz czwarty Fundacja Dzieci Niczyje oraz NASK, realizatorzy unijnego projektu Saferinternet.pl, organizują w Polsce obchody Dnia Bezpiecznego Internetu.
Z tej okazji Robert Radko i Anna Ostęp przygotowali spotkanie szkoleniowe dla pracowników naszych filii bibliotecznych, którego celem było propagowanie działań na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie. Omówili zagrożenia czyhające na niedoświadczonych użytkowników internetu, na co szczególnie trzeba zwrócić uwagę i jak reagować w razie wykrycia zagrożenia.
Czytaj całość...
Słowo o Arturze Grottgerze
poniedziałek, 11 luty 2008
Filia nr 6 – Grottger - Zdjęcie 001W ramach systematycznie prowadzonej edukacji czytelniczej wśród osób niepełnosprawnych w Filii nr 6MBP 5 lutego 2008 r. odbyło się spotkanie z czytelnikami niesłyszącymi. Na spotkaniu tym, kierownik filii Wiesława Szymczak, przybliżyła tej grupie osób niezwykłą postać, wybitnego
polskiego malarza związanego z Powstaniem Styczniowym ARTURA GROTTGERA.
Po wykładzie czytelnicy niesłyszący jak zwykle gorąco dyskutowali i oglądali wystawę.
                                                         Wiesława Szymczak
Czytaj całość...
Balthus 1908-2001
poniedziałek, 11 luty 2008
Filia nr 29 – Balthus - Zdjęcie 0017 stycznia w Filii Nr 29 MBP odbyło się otwarcie wystawy poświęconej Balthazarowi Kłossowskiemu de Rola, malarzowi znanemu jako Balthus.
Spotkanie rozpoczęło wykonanie utworów Wolfganga Amadeusza Mozarta ( ulubionego kompozytora malarza) przez Iwonę Siedlaczek i jej uczennice, Natalię Kaczor i Magdalenę Krukowską.
Sylwetkę malarza przedstawiła autorka wystawy, Alina Lewicka – Rosińska.
Światowej sławy artysta, który z dumą mówił o sobie „jestem polskim hrabią”, jest prawie nieznany w Polsce. Jego kariera rozpoczęła się już w dzieciństwie wydaniem książki z rysunkami, „Mitsou”, do której przedmowę napisał Rainer Maria Rilke. Młody malarz nie uczył się rzemiosła w akademii, lecz kopiując dzieła mistrzów – wśród nich Nicolasa Poussin i Piera della Francesca.
Czytaj całość...
Westfalia
poniedziałek, 11 luty 2008
Filia nr 28 – Westfalia - Zdjęcie 001Filia nr 28 przy ul. Nadbystrzyckiej 85, systematycznie przybliża nam historię i walory turystyczne nie tylko samego miasta partnerskiego Munster, ale również innych miast niemieckich. Oto kolejna wystawa z cyklu niemieckich landów – Westfalia, której stolicą jest Düsseldorf.
Niemieckie Westfalen to kraina historyczna między miastami Dortmund, Münster, Bielefeld, i Osnabrück. Południowa część historycznej Westfalii leży w obrębie Dolnej Saksonii.
Czytaj całość...
Andrzej Kot, Jerzy Rudzki, Małgorzata Rybicka... i ksiązka.
czwartek, 07 luty 2008
01.JPG6 lutego w Galerii 31 miał miejsce wernisaż zbiorowej wystawy prac Andrzeja Kota, Jerzego Rudzkiego i Małgorzaty Rybickiej. Zgromadzonych gości powitał Dyrektor Biblioteki Piotr Tokarczuk i kierowniczka Filii nr 30 Krystyna Rybicka.. Przecięcia symbolicznej wstęgi dokonali Andrzej Kot i ks. Ryszard Winiarski  duszpasterz środowisk twórczych.
Otwarcie wystawy było okazją do wręczenia Andrzejowi Kotowi nagrody Angelusa 2007, przyznaną mu w kategorii „Artysta Roku”.
Działalność filii przy ul. Braci Wieniawskich 5 jest dowodem na to, że do biblioteki przychodzi się nie tylko po to, by wypożyczyć książkę. Warto odwiedzić Galerię 31 w jej odnowionych, na nowo zaaranżowanych pomieszczeniach.
Beata Wijatkowska

Czytaj całość...
Kalendarium imprez na luty 2008 r.
wtorek, 05 luty 2008
Kalendarium imprezSerdecznie zapraszamy na organizowane przez nas wystawy
 i lekcje biblioteczne w lutym 2008:

 Filia nr 3, ul. Hutnicza 20, 081 746 29 63

11.02.- 22.02. - wystawa pt. "„Wincenty Pol – poeta i geograf"

Filia nr 6, ul. Poniatowskiego 4, 081 533 07 13

„Artur Grottger” - wystawa w rocznicę Powstania Styczniowego

Filia nr 12, ul. Żelazowej Woli 7, 081 741 52 73
„Powstanie Styczniowe” - wystawa do końca lutego
do 08.lutego. - wystawa pt. "„Wincenty Pol – poeta i geograf"

Czytaj całość...
Klub Aktywnego Seniora
czwartek, 31 styczeń 2008
Spotkanie seniorów - Zdjęcie 001„Starsi ludzie poruszają się wolniej,
ale wiedzą dokąd zmierzają.
Wolniej podejmują decyzje,
ale są one mądrzejsze.
Wolniej myślą,
ale ich myśli są bardziej przenikliwe.
Może gorzej widzą,
ale ich wzrok sięga głębiej.
Może gorzej słyszą,
ale wiedzą, czego w ogóle słuchać.
Może gorzej radzą sobie z nowoczesną technologią,
ale wiedzą więcej o życiu."
Z materiałów Pacific Institute Europe

Czytaj całość...
Warsztaty Terapii Zajęciowej
czwartek, 31 styczeń 2008
Warsztaty terapii zajęciowej - Zdjęcie 00130 stycznia w Filii nr 24 MBP odbyły się zajęcia biblio terapeutyczne z uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej. Myślą przewodnią zajęć był trwający karnawał. Niepełnosprawni z przygotowanych wcześniej  elementów wykonali maski. W swojej pracy wykazali się dużą pomysłowości i inwencją twórczą. Inspiracją do pracy była wysłuchana z płyty część przygód Ulyssesa Moora pt. Wyspa Maski”.
                 Anna Borowska

Czytaj całość...
Wystawa o Arturze Grottgerze
czwartek, 31 styczeń 2008
Grottger - Zdjęcie 004Z okazji 145. rocznicy Powstania Styczniowego Filia nr 6 MBP przygotowała wystawę poświęconą wybitnemu polskiemu malarzowi Arturowi Grottgerowi.
Artysta nie brał udziału w walkach, nie widział wydarzeń w Warszawie przed wybuchem powstania, nie był świadkiem krwawych starć, nie widział pobojowisk, a jednak stworzył pełne siły wyrazu kompozycje, które swym wyjątkowym realizmem sugerują, że autor tam był. Chyba nikt nie zdołał z tak przekonującą siłą, z takim ładunkiem uczuciowym odtworzyć faktów i nastrojów związanych z dziejami walk narodowowyzwoleńczych. Pięć cykli malarskich, które artysta stworzył są opowieścią o wojnie i cierpieniu, o Polsce i Polakach w ich zrywie patriotycznym z 1863 roku.
Wiesława Szymczak
Czytaj całość...
Piąte dziecko Doris Leassing
wtorek, 29 styczeń 2008
Readcom w Filii nr 24 - Zdjęcie 001Dnia 23 stycznia w Filii nr 24 MBP odbyło się kolejne spotkanie  Klubu Czytelniczego Readcom. Było ono poświęcone życiu i twórczości ubiegłorocznej laureatki nagrody Nobla Doris Leassing. Uczestnicy spotkania dyskusję swą skupili na powieściach „Piąte dziecko” i „Podróż Bena”. Szczególną uwagę zwrócono na wielokulturowy charakter powieści, prosty styl pisarki i uniwersalność podejmowanych problemów.
Maria Błach
Czytaj całość...
Ferie w Bibliotece
wtorek, 29 styczeń 2008
Ferie w BiblioteceOd 14 do 25 stycznia 2008 r. w województwie lubelskim trwały ferie zimowe. Część dzieci i młodzieży wyjechała na zorganizowane zimowiska, ale sporo z nich zostało w domach.
Dla nich właśnie Miejska Biblioteka Publiczna przygotowała w swoich placówkach filialnych bezpłatne zajęcia. Czekały na nie różne atrakcje. Uczestnicy zajęć mieli więcej czasu na odkrywanie w sobie nowych zainteresowań.

Czytaj całość...
Balthus 1908-2001
czwartek, 24 styczeń 2008
Powstanie Styczniowe w Filii nr 12
czwartek, 24 styczeń 2008
Powstanie Styczniowe - Zdjęcie 001W Filii nr 12 można obejrzeć wystawę poświęconą Powstaniu Styczniowemu. Pośród zamieszczonych tam materiałów znajdziemy między innymi fotografie przywódców powstania, schematy przebiegu najważniejszych bitew, obrazy znanych malarzy którzy na swoich płótnach uwiecznili charakterystyczne sceny z tamtych dni.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 4981 - 5000 z 5220


2017 Rok Marszałka Józefa Piłsudskiego

Rok Josepha Conrada

2017 Rok Rzeki Wisły

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego