Aktualności
Koncert Finałowy Laureatów Miejskiego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Wincentego Pola
środa, 12 grudzień 2007
Finał konkursu poezji i prozy Wincentego Pola - Zdjęcie 001Wtorkowe popołudnie w Dworku Wincentego Pola przy ul. Kalinowszczyzna 13 należało do miłośników słowa poetyckiego. Tutaj odbył się Koncert Finałowy Laureatów Miejskiego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Wincentego Pola. O obchodach rocznicowych mijającego Roku Poety, witając zebranych opowiedział Dyrektor Muzeum Lubelskiego Zygmunt Nasalski . Z kolei Kierownik Oddziału Muzeum - Dworku Wincentego Pola  Grażyna Połuszejko przypomniała o przedsięwzięciach jubileuszowych,  realizowanych między innymi wspólnie z MBP.
Czytaj całość...
Kiermasz świąteczny
środa, 12 grudzień 2007
Kiermasz - Zdjęcie 00110 grudnia w Filii nr 24 MBP przy ul. Juranda 7 zgodnie z tradycją zorganizowano przedświąteczny kiermasz kart i stroików wykonanych przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej ze Środowiskowego Domu Samopomocy „Roztocze”.
Każdego roku ekspozycja kiermaszowa przyciąga uwagę różnorodnością i niepowtarzalnością prezentowanych dekoracji oraz starannością wykonania. Prace cieszą się dużym zainteresowaniem wśród odwiedzających filię.
Beata Wijatkowska
Czytaj całość...
Lubelska Starówka
poniedziałek, 10 grudzień 2007
Starówka - Zdjęcie 001Nawet miłośnicy tradycyjnej fotografii ulegają fascynacji obróbką komputerową zdjęć naszej lubelskiej starówki. To świat sentymentalnej sepii i szczegółów architektonicznych. Kalendarz z 2005 roku wydany przez Kancelarię Prezydenta Miasta Lublin zaprojektowała Barbara Bałdyga, która uprawia grafikę warsztatową, wydawniczą i reklamową od wielu lat.
Prace tej lubelskiej artystki możemy oglądać do końca grudnia w Filii nr 8 MBP, przy ul. Zuchów2.
Beata Wijatkowska

Czytaj całość...
Ulubiona książka Astrid Lindgren
piątek, 07 grudzień 2007
Filia 24 – Astrid Lindgren – nagrody - Zdjęcie 001Dnia 5 grudnia w Filii nr 24, przy ul. Juranda 7 MBP odbyło się uroczyste wręczenie nagród uczestnikom konkursu plastycznego pt.”Ulubiona książka Astrid Lindgren”. Konkurs plastyczny organizowany był z okazji obchodów setnej rocznicy urodzin szwedzkiej pisarki. W konkursie udział wzięły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 38 i Szkoły Podstawowej nr 42. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni dyplomami i upominkami. Prace konkursowe można oglądać w naszej filii do końca grudnia.
Czytaj całość...
Warsztaty integracyjne
czwartek, 06 grudzień 2007
 Szkolenie - Zdjęcie 0016 grudnia 2007 roku zostały zorganizowane warsztaty integracyjne dla pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej zatrudnionych w ostatnich latach. Pracownicy mieli możliwość lepszego  wzajemnego poznania i podzielenia się uwagami na temat pracy w bibliotece. Spotkanie dało początek wielu nowym pomysłom i projektom. Warsztaty przygotowała i poprowadziła Renata Filipiak Dyrektor d/s Merytorycznych MBP.
Czytaj całość...
Sowy w Lublinie
środa, 05 grudzień 2007
Sowy - Zdjęcie 0015 grudnia w Galerii Korytarz Dyrektor Piotr Tokarczuk otworzył wystawę „Sowy w Lublinie” przygotowaną wspólnie przez MBP, Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 i Lubelskie Towarzystwo Ornitologiczne. Ekspozycję zorganizowano w ramach projektu „Aktywna Ochrona Sów w Polsce” realizowanego przez Fundację Wspierania Inicjatyw Ekologicznych, Stowarzyszenie Ochrony Sów i Lubelskie Towarzystwo Ornitologiczne sfinansowanego ze środków  Funduszu Inicjatyw Obywatelskich i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Czytaj całość...
Grzegorz Kasdepke w MBP
środa, 05 grudzień 2007
Grzegorz Kasdepke - Zdjęcie 001W poniedziałek 3 grudnia bieżącego roku w Filii nr 10 MBP przy ul. Kleeberga 12a, odbyło się spotkanie autorskie z Grzegorzem Kasdepke autorem książek dla dzieci i scenarzystą telewizyjnych programów.  Opublikował dziesiątki bajek, baśni i opowiadań: w „Świerszczyku”,  „Ciuchci”, „Komiksowie”, „Wesołych literkach”, w wielu antologiach twórczości dziecięcej, także w podręcznikach.
Pan Grzegorz Kasdepke szybko nawiązał kontakt ze słuchaczami i zdobył ich ogromną sympatię. Na spotkaniu autor z humorem opowiadał o  swoim pisarstwie, odpowiedział na pytania publiczności i  dokonał szybkiego sprawdzianu dobrych manier, o których dzieci mogły się dowiedzieć z jego książeczki „Bon czy ton savoir-vivre dla dzieci”.
Na koniec  rozdał autografy wszystkim uczestnikom spotkania.
Czytaj całość...
Kalendarium imprez na Grudzień 2007 r.
wtorek, 04 grudzień 2007
Kalendarium imprezSerdecznie zapraszamy na organizowane przez nas wystawy i lekcje biblioteczne w grudniu 2007:

Galeria Korytarz, ul. Peowiaków 12
„Sowy w Lublinie” - wystawa do 18 stycznia.

Filia nr 6, ul. Poniatowskiego 4, 081 533 07 13
„Powstanie Listopadowe w malarstwie i poezji”  -
„Artur Grottger 1837 – 1867 – malarz Powstania Styczniowego”

Filia nr 9, ul. Krańcowa 106, 081 744 17 18
„Stanisław Wyspiański – dramatopisarz, poeta, malarz”
„Była sobie raz Astrid Lindgren – 1907-2002”

Czytaj całość...
Lwów sentymentalny
wtorek, 04 grudzień 2007
Lwów - Zdjęcie 001Od momentu podpisania umowy partnerskiej pomiędzy Lublinem a Lwowem Filia nr 2 przy ul. Peowiaków 12, systematycznie przybliża nam historię i architekturę tego ukraińskiego miasta. Tym razem biblioteka prezentuje fotografie dawnego i współczesnego Lwowa uzupełnione publikacjami o walorach turystycznych i krajoznawczych.
Wystawa adresowana jest do szerokiego kręgu odbiorców i będzie eksponowana do końca grudnia.
Czytaj całość...
Zabawa andrzejkowa
wtorek, 04 grudzień 2007
Andrzejki - Zdjęcie 001Już po raz kolejny Filia nr 24 MBP przy ul. Juranda 7 przygotowała dla dzieci z Przedszkola nr 46 zabawę andrzejkową. To spotkanie poświęcone wróżbom w Dzień Świętego Andrzeja Apostoła, najhuczniej świętowane jest w Szkocji, Grecji i Rosji  w krajach, których Św. Andrzej jest patronem. Zarówno dziewczęta jak i chłopcy, dzieci i dorośli bawią się żartobliwymi wróżbami, najczęściej wspólnie, na organizowanych zabawach i imprezach lub kameralnych, domowych spotkaniach.

Czytaj całość...
Światowy Dzień Pluszowego Misia
środa, 28 listopad 2007
Misie - Zdjęcie 001Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia, Filia nr 3, przy ul. Hutniczej 20 zorganizowała zajęcia dla pierwszaków ze Szkoły Podstawowej nr 52. Każdy z uczestników przybył ze swoim ulubionym pluszowym przyjacielem. Opowiadania o znanych misiach z literatury nie ograniczyły się tylko do tych najbardziej popularnych, ale przede wszystkim omówiono książki i filmy polskiej produkcji.  Czytano fragmenty bajek, omawiano życie prawdziwych niedźwiedzi, potem wykorzystując zdobytą wiedzę prowadzono konkursy wiedzy i zręcznościowe. Spotkanie zakończyły zajęcia plastyczne, na których dzieci wykonywały portret swojego ulubieńca. Wszystkie prace są prezentowane na wystawie w bibliotece.
Czytaj całość...
Krzyż Samotności
środa, 28 listopad 2007
Krzyż Samotności - Zdjęcie 00126 listopada  w Sali Nowej Centrum Kultury odbył się wieczór poetycko-muzyczny pt. KRZYŻ SAMOTNOŚCI – poświęcony  pamięci poety i bibliotekarza lubelskiego, Bogusława Michałkiewicza.
Spotkanie składało się z dwóch części, w pierwszej usłyszeliśmy poezję zmarłego w wykonaniu aktorek Teatru Osterwy: Anny Zawiślak i Kingi Waligóry, oraz Marcina Czyża – poety, doktoranta Europejskiego Kolegium Polskich i Ukraińskich Uniwersytetów w Lublinie.
W części drugiej zespół rockowy Rafała Mieczysławskiego, który był głównym pomysłodawcą  wieczoru, wykonał pięć kompozycji własnych do poezji Bogusława Michałkiewicza.
Obu częściom towarzyszyła prezentacja slajdów z  różnych okresów życia zmarłego poety.
W realizacji projektu pomogły następujące instytucje lubelskie: Centrum Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna im H. Łopacińskego, oraz Zarząd Uczelniany Samorządu Studentów UMCS.

Czytaj całość...
Sowy w Lublinie
wtorek, 27 listopad 2007
Astrid Lindgren
poniedziałek, 26 listopad 2007
Prelekcja o Astrid Lindgren - Zdjęcie 00122 listopada zespół Filii nr 24, przy ul. Juranda 7 zaprosił bibliotekarzy pracujących z dziećmi na wykład poświęcony Astrid Lindgren i prawom dziecka. Spotkanie prowadziła Anna Ostęp, która wprowadziła w temat literatury szwedzkiej i roli Astid Lindgren w twórczości dla młodszych czytelników.
Uczestnicy  mieli możliwość obejrzenia filmu „Do Krainy Dalekiej” prezentującego działalność szwedzkiej pisarki i jej zaangażowania w sprawy dziecka. Na spotkaniu udostępnione były publikacje dotyczące Szwecji i szwedzkiej kultury dziecięcej, przygotowane specjalnie na obchody jubileuszu stulecia Astrid Lindgren. Prelekcji towarzyszyła wystawa poświęcona wybitnej pisarce przygotowana przez Svante Torngren, Torsten Schenlaer i Instytut Szwedzki przy wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Ministerstwa Kultury. Ekspozycja jest prezentowana w naszej filii do końca listopada.
Czytaj całość...
DUŻE LITERY
środa, 21 listopad 2007
Duże Litery
Z przyjemnością informujemy, że Miejska Biblioteka Publiczna zakupuje książki z serii "DUŻE LITERY", przeznaczone dla czytelników mających problemy ze wzrokiem - dla osób starszych, z wadami wzorku i chorych, których męczy czytanie książek drukowanych czcionką "normalnej" wielkości i którzy często z tego powodu w ogóle przestają czytać.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.
Fundusz "Promocja Czytelnictwa"
środa, 21 listopad 2007
MKiDN
Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie otrzymała fundusze w wysokości 209 776,00 zł w ramach programu operacyjnego "Promocja czytelnictwa". Pieniądze przeznaczono na zakup nowości wydawniczych.
Obchody Roku Wincentego Pola
wtorek, 20 listopad 2007
Prelekcja Wincenty Pol - Zdjęcie 001Jedną z form obchodów Roku Wincentego Pola w MBP są prelekcje skierowane do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i młodzieży kształcącej się na poziomie ponadgimnazjalnym. W zależności od wieku słuchaczy sylwetka poety i geografa prezentowana jest bądź z wykorzystaniem tylko wystaw filialnych, bądź wzbogacona o audycje i muzykę kościelną, której autor „Mohorta” poświęcił cykl prelekcji. Zwykle spotkania kończą się pytaniami i swobodną wymianą myśli na temat życia i twórczości urodzonego w Lublinie współtwórcy oblicza krajowej literatury romantycznej, potomków pisarza mieszkających w naszym mieście i innych zdarzeń jubileuszowych w kraju i za granicą.
Czytaj całość...
Drogi do niepodległości
wtorek, 20 listopad 2007
Drogi do niepodległości - Zdjęcie 001Filia nr 12 przy ulicy Żelazowej Woli 7, przygotowała szereg lekcji bibliotecznych pt."Drogi do niepodległości" adresowanych do  młodzieży gimnazjalnej i  licealnej. Małgorzata Kruszyńska i Włodzimierz Podkościelny nie tylko skupiają uwagę młodzieży na faktach historycznych i roli Józefa Piłsudskiego w odzyskaniu niepodległości, ale również zachęcają do poznania naszej historii poprzez anegdoty i ciekawe opowieści o Wielkim Wodzu.
Młodzież może także zapoznać się  z wystawą towarzyszącą prelekcji. Filia do końca listopada zaprasza wszystkich chętnych do uczestnictwa w zajęciach.
Czytaj całość...
Niezwykle płodna Danielle Steel
wtorek, 20 listopad 2007
READCOM - Zdjęcie 001Dnia 19 listopada 2007 roku w Filii nr 19 MBP w Lublinie odbyło się kolejne spotkanie Klubu Czytelniczego READCOM. Pozostawałyśmy w dalszym ciągu w kręgu twórczości Danielle Steel. Klubowiczki podzieliły się uwagami na temat ulubionych książek tej autorki.
Panie zdecydowały, iż tematem  następnego spotkania będzie twórczość innych autorek tak zwanej literatury kobiecej.

Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 4921 - 4940 z 5129


2017 Rok Marszałka Józefa Piłsudskiego

Rok Josepha Conrada

2017 Rok Rzeki Wisły

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego