Aktualności
Korczak i jego dzieło -otwarcie wystawy
poniedziałek, 07 czerwiec 2010
image_001.jpg21 maja w Filii nr 21 o godz. 18.30 miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy ilustracji „Korczak i jego dzieło”. Wystawa prezentuje efekty warsztatów zorganizowanych w 2006 r. przez Samodzielne Publiczne Sanatorium Rehabilitacyjne dla dzieci im. Janusza Korczaka w Krasnobrodzie pod kierownictwem artystycznym Janusza Stannego. Zestaw prac poszerzono o ilustracje artystów nie uczestniczących w warsztatach oraz twórców już nieżyjących – Jerzego Srokowskiego i Waldemara Andrzejewskiego. Projekt miał na celu przypomnienie i popularyzację postaci i dzieła patrona Sanatorium – Janusza Korczaka.
Czytaj całość...
Książka artystyczna - prace dyplomowe
poniedziałek, 07 czerwiec 2010
image_001.jpgAlcala de Henares miasto Cervantesa
środa, 02 czerwiec 2010
image_001.jpgOd 15 maja  w Filii nr 9 można obejrzeć wystawę pt. "Alcala de Henares miasto Cervantesa". Ekspozycja przybliża miasto partnerskie Lublina Alcala de Henares, które jest jednym z najstarszych miast Hiszpanii. W mieście tym urodził się  jeden z największych pisarzy hiszpańskich i światowych Miguel de Cervantes autor powieści "Don Kichote". Wystawa prezentuje historię i zabytki miasta oraz  miejsca związane z życiem pisarza.
Iwona Chołaj

Czytaj całość...
Dzień Bibliotekarza
środa, 02 czerwiec 2010
image_001.jpg27 maja w ośrodku rekreacyjnym "Malibu" pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej spotkali się, aby wspólnie uświęcić Dzień Bibliotekarza. Impreza dała możliwość spotkania się, wspólnych rozmów, ale także wykazania się umiejętnościami sportowymi i wokalnymi. Rzucanie beczką, przeciąganie liny i inne konkurencje  sprawiły wiele radości nie tylko uczestnikom, ale również oglądającym. Zabawie towarzyszył smaczny poczęstunek. Wspólnie spędzony czas będziemy miło wspominać.

Czytaj całość...
Twórczość Noah'a Gordona
środa, 02 czerwiec 2010
logo_readcom.jpg24 maja 2010 r. odbyło się  kolejne spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom. Tym razem poświęcone było twórczości Noah'a Gordona. To pisarz amerykański, autor powieści obyczajowych i historycznych, takich jak "Medicus"  czy "Medicus z Saragossy".
Omówiono walory poznawcze i zalety lekturowe jego dzieł, na kartach  których przywołana jest plejada lekarzy czasów współczesnych oraz z odległej przeszłości. Twórczość tego pisarza - zwłaszcza książki historyczne - spotkała się z zainteresowaniem klubowiczek, sięgających często po powieści historyczne. Z tego też powodu, następne spotkania będą poświęcone powieści historycznej.
Jolanta Jurkowska
Czytaj całość...
Noc Kultury w Bibliotece
wtorek, 01 czerwiec 2010
image_001.jpg
NOC KULTURY
W LUBLINIE

manifestacja kulturalna miasta5/6 CZERWCA 2010


PROGRAM  BIBLIOTEKI
Filia nr 5, ul. Krochmalna 47
godz. 19.00 - Koncert  chóru  uczniów  Szkoły Muzycznej im. W. Lutosławskiego I i II stopnia :
w Kościele pw. Św. Teresy od  Dzieciątka Jezus, ulica Krochmalna 47
- Cykl Pieśni Kościelnych:  Song of sanktuari   Carl  Jenkins w jęz. łacińsko – sylabicznym. Skrzypce: Tomasso Vitali–Chaconne g-moll, z towarzystwem organów.
Czytaj całość...
Dzień Dziecka z muzyką klasyczną
wtorek, 01 czerwiec 2010
image_001.jpg

Kalendarium imprez na czerwiec 2010
poniedziałek, 31 maj 2010
Kalendarium imprezSerdecznie zapraszamy na organizowane przez nas wystawy
 i lekcje biblioteczne w czerwcu 2010:

Filia nr 2, ul. Peowiaków 12, tel. 081 532-05-29
8 czerwca, godz. 13.00 – Dzień Dziecka z muzyką klasyczną dla dzieci. Koncert uczniów Szkoły Muzycznej dedykowany przedszkolakom.

Filia nr 4, ul. Kraśnicka 100 (Szpital), tel. 081 537-47-15
07 czerwca, godz. 17.30 - spotkanie "Wariacje na temat Chopina". Spektakl na podstawie "Lato w Nohant" Jarosława Iwaszkiewicza przygotowany przez Stowarzyszenie Kulturalno Oświatowe Węglin Pn - Amatorski Teatr Towarzyski. Utwory Fryderyka Chopina będzie grał na saksofonie Piotr Wysocki.
"Wariacje na temat Chopina" -  wystawa szkiców Benka Homziuka


Czytaj całość...
Podsumowanie Tygodnia Bibliotek
poniedziałek, 31 maj 2010
image_001.jpgAktualizacja 31 maja 2010

Już po raz siódmy Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje w dniach 8-15 maja 2010 r. wielką akcję popularyzacji książki i czytelnictwa pod nazwą
TYDZIEŃ BIBLIOTEK.
Co roku akcja ma inne hasło wiodące, które wskazuje jakie obszary działalności bibliotek eksponujemy i co chcemy upowszechnić w świadomości społecznej. Hasłem wiodącym w Tygodniu Bibliotek 2010 r. będzie
BIBLIOTEKA – SŁOWA, DŹWIĘKI, OBRAZY.
Współczesna biblioteka, zwłaszcza biblioteka publiczna, stopniowo przestaje być wyłącznie zbiorem książek i czasopism drukowanych; staje się miejscem gdzie czytelnik angażuje swój słuch, a wzrok służy nie tylko rejestracji kształtu liter, ale również odbiorowi bogactwa obrazów i zdjęć. Coraz częściej biblioteki stają się mediatekami, gromadzącymi treści na różnych nośnikach. Multimedialność naszych książnic stała się faktem, stąd hasło Tygodnia Bibliotek 2010, które pozwala uświadomić czytelnikom nie tylko kierunek, w jakim zmierzają placówki biblioteczne, ale i pokazać konkretne rozwiązania stosowane w praktyce.
Czytaj całość...
Istnienie
poniedziałek, 31 maj 2010
image_001.jpgFilia nr 3 prezentuje wystawę prac Karoliny Kępy - studentki I roku Wydziału Architektury Krajobrazu KUL pt. "Istnienie". Prace wykonane techniką rysunku ołówkiem ukazują martwą naturę i elementy krajobrazu, także lubelskiego.
Rysowanie towarzyszyło autorce od dzieciństwa. Jest dla niej ważną formą wypowiedzi, osobistym komentarzem do otaczającej nas rzeczywistości. Wystawę można było oglądać do 31 maja w Filii nr 3  MBP w Lublinie.

Czytaj całość...
Warsztaty Lesart
poniedziałek, 31 maj 2010
image_001.jpg12 maja w Filii Nr 28 MBP w Lublinie, odbyły się międzynarodowe warsztaty pt. "Niekonwencjonalne metody wspierania czytelnictwa w  bibliotekach dla dzieci i młodzieży".
Zajęcia prowadzone były przez Claudię Rouvel z Berlińskiego Centrum Literatur Dziecięcej i Młodzieżowej LesArt i miały charakter szkoleniowy.
Uczestnicy warsztatów zapoznali się z kreatywnymi formami pracy z książką z możliwością przetestowania ich w praktyce. Bibliotekarze pracujący z dziećmi i młodzieżą nabyli umiejętności posługiwania się niekonwencjonalnymi metodami rozwoju czytelnictwa.
Czytaj całość...
Salon Ilustratorów
piątek, 28 maj 2010
Salon ilustratorów - Zdjęcie 001 Salon Ilustratorów to cykliczna wystawa organizowana od 2003 roku, zainicjowana przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek,  a prezentowana co roku na Poznańskich Spotkaniach Targowych – Książka dla Dzieci i Młodzieży, następnie na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie oraz w galeriach i bibliotekach różnych miast w Polsce. Wśród ilustratorów traktowana jest jako prestiżowa impreza o randze ogólnopolskiej -miejsce spotkań, prezentacji i promocji młodych, uznanych już artystów.
W tym roku Salon Ilustratorów został po raz pierwszy  pokazany w Lublinie w Galerii 31 Miejskiej Biblioteki Publicznej (w poniedziałek 24 maja 2010 roku o godzinie 12.00). Na uroczyste otwarcie przyjechała główna organizatorka i pomysłodawczyni wystawy – pani Olcha Sikorska. Mamy nadzieję, że wizyta niestrudzonej Olchy Sikorskiej i przegląd awangardowych młodych artystów – ilustratorów  zaowocuje w przyszłym roku różnorodnymi imprezami towarzyszącymi, promującymi piękną książkę dla dzieci.
Krystyna Rybicka
Czytaj całość...
Salon Ilustratorów
poniedziałek, 24 maj 2010
image_001.jpg


Korczak i jego dzieło
czwartek, 20 maj 2010
image_001.jpg


Ludzie z pasją
czwartek, 20 maj 2010
image_001.jpg

„LUDZIE  Z  PASJĄ”
Cykliczne spotkania z ciekawymi ludźmi

28  MAJA 2010 r.
GODZ.18 00

w sali    DOMU KULTURY KOLEJARZA

PREZENTACJA KSIĄŻEK:
  HALINA DANCZOWSKA
 ALDONA MIŁKOWSKA
WYSTAWA OBRAZÓW - LUCYNA KOWAL
      WYSTAWA FOTOGRAFII - URSZULA GIEROBA

Gośćmi spotkania będą także: TERESA SAMBORSKA – nauczyciel śpiewu
ANDRZEJ SZULC – prezenter muzyki
EMILKA i KASIA MIŁKOWSKIE  oraz TOMASZ   WALINIAK
z  Zespołu Pieśni i Tańca „LUBLIN”

Ostatni taki zecer - wernisaż
czwartek, 13 maj 2010
image_001.jpg11 maja  w Filii nr 24  miało miejsce otwarcie wystawy "Ostatni taki zecer". Autorami wystawy są Urszula Gronowska i Jacek Zaim. Na ekspozycję składają się zdjęcia z reportaży przeprowadzonych w miejscu pracy oraz domu Pana Tadeusza Budynkiewicza, lubelskiego drukarza- zecera. Na wystawie zobaczyć możemy również ekslibrisy stanowiące część kolekcji autorów oraz fraszki napisane przez bohatera wystawy. Tadeusz Budynkiewicz to twórca niezwykle rzadkich ekslibrisów powstałych metodą drukarską z czcionek i innych elementów znajdujących się w kasztach drukarskich. Do chwili obecnej stworzył 2853 ekslibrisy.  Biorą one udział w wielu konkursach w kraju i za granicą. Tadeusz Budynkiewicz to także autor wierszy, fraszek i piosenek. Kolekcjoner znaczków pocztowych. Posiada ciekawe zbiory znaczków, w tym unikalnej kolekcji pochodzącej  z okresu stanu wojennego, znaczków wydawanych nielegalnie, poza oficjalnym obiegiem. Kolekcjonuje również zapałki oraz etykiety zapałczane polskie i zagraniczne.
Wystawę "Ostatni taki zecer"oglądać można do końca maja.
Zapraszamy.
Czytaj całość...
Cerkwie Roztocza
środa, 12 maj 2010
Filia – Jacek Zaim - Zdjęcie 001W Filii nr 13 do końca czerwca można oglądać wystawę "Cerkwie Roztocza". O tym jak powstała opowiada sam autor prac Jacek Zaim.
"Od wielu lat jeżdżę turystycznie na Roztocze, które przewędrowałem wielokrotnie: pieszo, rowerem czy samochodem, zawsze ze sprzętem fotograficznym, rejestrującym swoje wycieczki. W połowie lat 90 miałem wielką przyjemność poznać pana Tadeusza Budzińskiego, artystę fotografika członka ZPAF, który specjalizuje się w fotografowaniu budownictwa drewnianego Polski południowej. Jest on autorem między innymi przepięknego albumu fotograficznego „Pogranicze kultur – budownictwo drewniane Podkarpacia”. I to właśnie pan Budzyński, wiedząc o moich penetracjach Roztocza namówił mnie na fotografowanie zabytków drewnianych tego regionu.
Pan Budziński fotografował obiekty od granicy ze Słowacją do linii Rudka – Radruż, na której zakończył swoją działalność. Biorąc to pod uwagę, zacząłem fotografować cerkwie od tej linii dalej w kierunku na północ.
Czytaj całość...
Rok Chopina 2010
poniedziałek, 10 maj 2010
image_001.jpg
Tydzień BIbliotek 8 - 15 maja
sobota, 08 maj 2010
image_001.jpgTYDZIEŃ BIBLIOTEK
8-15 maja 2010 r.

BIBLIOTEKA – SŁOWA, DŹWIĘKI, OBRAZY.
10 maja
Filia nr 6 - czytanie „Nieznanych przygód Mikołajka” dzieciom odwiedzającym bibliotekę.
Filia nr 9 - „Jak powstają książki?” lekcja dla dzieci z grupy trzylatków.
Filia nr 10 - uroczyste otwarcie wystawy 143 dziecięcych prac plastycznych, zatytułowanej "Książeczka, którą przeczytała mi moja mama", nawiązującej do konkursu pod tym samym tytułem.
Filia nr 15 - Baśnie, bajki, bajeczki i inne ciekawe książeczki głośne czytanie, zajęcia plastyczne dla najmłodszych, zapoznanie dzieci z biblioteką.
Filia nr 17 - „Gdzie mieszka książka?”- wizyta w bibliotece dzieci z grupy 4-latków z Przedszkola nr 42
Filia nr 19 - pogadanka o mieście partnerskim Lublina -Tilburgu dla młodzieży z Gimnazjum nr 1 w Lublinie
Filia nr 21- godz. 17.00 - otwarcie wystawy malarstwa Damiana Czerwińskiego.
Filia nr 23 - „Brzechwa – dzieciom”. Czytanie ulubionych wierszy autora. Konkurs plastyczny na najpiękniejszą ilustrację.
Filia nr 24 - wystawa i lekcje biblioteczne multimedialne pod wspólnym tytułem „Fryderyk Chopin-Wielki Polak, Wielki Kompozytor”.
Filia nr 26 – „Spotkania z Afryką” - otwarcie wystawy przedmiotów życia codziennego i zabawek afrykańskich.
Filia nr 29 - godz. 10.30 - lekcje dla szkół i przedszkoli: „Czytam, słucham, oglądam - czyli o tym jak powstają książki”.

Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 4921 - 4940 z 5735


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego