Aktualności
Nykobing - im lepsze widoki tym bliżej jesteśmy
piątek, 30 październik 2009
Nykobing Falster jest położone po obu stronach Goldburg-sund w obszarze cieśnin duńskich. Miasto powstało w połowie XIII wieku, kiedy to w Europie pojawiło się zapotrzebowanie na porty, przyjmujące średniowieczne statki.
Nykobing FalsterHerb Nykobing Falster
Czytaj całość...
Rishon LeZion - Pierwsi w Syjonie
piątek, 30 październik 2009
Herb miasta Rishon LeZion"Pierwszy w Syjonie” to polska nazwa Rishon Le Zion - izraelskiego miasta partnerskiego Koziego Grodu. W swoim herbie ma podobnie jak Lublin winną latorośl i - zamiast koziołka - studnię. Dlaczego słyną z „pierworództwa”? Tradycja bycia pierwszym rozpoczyna się już w 1882 roku, kiedy pionierzy osiedlili się w Rishon Le Zion i powstała osada, następnie w 1883 r. wykopano życiodajną studnię - dziś zabytek i symbol miasta, w 1888 r. założono pierwszą szkołę z językiem wykładowym hebrajskim.
Czytaj całość...
Cesarz reportażu
piątek, 30 październik 2009
READCOM
28 października 2009 r.w zaprzyjaźnionym z nami Gimnazjum nr 1 odbyło się spotkanie poświęcone życiu i twórczości wybitnego polskiego  reportażysty, publicysty oraz pisarza - "cesarza reportażu" - Ryszarda Kapuścińskiego.
Podczas ostatniego spotkania o tej wybitnej Postaci, skierowanego w maju do młodzieży gimnazjalnej, padła myśl wspólnego organizowania spotkań w ramach Klubu Czytelniczego  Readcom.
Właśnie to ostatnie październikowe - można traktować jako inauguracyjne spotkanie kierowane tym razem do bibliotekarzy szkolnych, podczas których zamierzam  przedstawiać ciekawych twórców pióra, przybliżać ich twórczość oraz wzniecać późniejsze dyskusje o przeczytanych książkach. Spotkania takie odbywać się będą kwartalnie w Gimnazjum nr 1 dla  tej właśnie grupy zawodowej.
Czytaj całość...
Viseu - Gdzie ziemia się kończy a zaczyna morze
piątek, 30 październik 2009
Miasto w centralnej Portugalii, stolica regionu Beira Alta. Jego początki datują się na czasy przedromańskie. Za czasów rzymskich, w II stuleciu p.n.e. prymitywna osada znacznie się rozwinęła. Miasto przechodziło cykle rozkwitu i upadku - po najeździe Maurów.
Lokalizacja miasta Viseu na terenie PortugaliiHerb miasta Viseu
Czytaj całość...
Nancy - Przystanek w drodze
piątek, 30 październik 2009
Nancy leży w północno-wschodniej Francji. Ta historyczna stolica Lotaryngii powstała na skrzyżowaniu ważnych traktów europejskich.
Lokalizacja miasta Nancy na terenie FrancjiHerb miasta Nancy
Czytaj całość...
Munster najpiękniejsze miasto Westfalii
piątek, 30 październik 2009
Munster jest stolicą Północnej Nadrenii-Westfalii. Historia miasta sięga roku 800, kiedy założono tutaj pierwszy chrześcijański zakon. W 1170 roku Munster otrzymało prawa miejskie i w krótkim czasie stało się wpływowym ośrodkiem religijno-administracyjnym.
Lokalizacaj miasta Munster na terenie NiemiecFlaga miasta MunsterHerb miasta Munster
Czytaj całość...
Lwów, który łączy
piątek, 30 październik 2009
Lwów-starożytne, malownicze miasto, duchowa stolica Ukrainy, najważniejszy ośrodek polityczny, gospodarczy, kulturalny i naukowy.
Lokalizacja Lwowa na terenie UkrainyHerb Lwowa
Czytaj całość...
Debreczyn - miasto piękna i elegancji
piątek, 30 październik 2009
Debreczyn leży na Nizinie Węgierskiej we wschodniej części Węgier, prawa miejskie otrzymał z rąk Ludwika Wielkiego w roku 1357. Na przestrzeni wieków dwukrotnie był stolicą kraju: w 1849 roku oraz w latach 1944-1945.
Lokalizacja Debreczyna na terenie WęgierHerb miasta Debreczyn
Czytaj całość...
Lancaster. W krainie Czerwonej Róży
piątek, 30 październik 2009
Miasto położone w północno-zachodniej Anglii, w połowie drogi miedzy Londynem i Glasgow, w hrabstwie Lancashire przy ujściu Luny do Morza Irlandzkiego.
Lokalizacja miasta Lancaster na terenie Anglii
Typowa ulica w mieście
Uniwersytet w Lancaster
Czytaj całość...
Windsor. Miasto Róż
piątek, 30 październik 2009
Miasto w prowincji Ontario zajmuje powierzchnię 121 km2, graniczy z USA i miastem Detroit. Windsor jest dziewiętnastym co do liczby mieszkańców miastem Kanady i jednym z najważniejszych ośrodków transportowych w Ameryce Północnej. Liczba mieszkańców przekroczyła 300 tysięcy.
Panorama miasta
Herb miasta Windsor
Czytaj całość...
Poniewież w Lublinie
piątek, 30 październik 2009
Jedno z większych miast na Litwie. Jego początki sięgają XIV wieku. Prawa miejskie otrzymało w 1530 roku. Rozwój miasta można podzielić na trzy okresy: do 1795 roku należało do Wielkiego Księstwa Litewskiego; od 1795 do 1915 roku znajdowało się pod rządami Cesarstwa Rosyjskiego; a od 1915 do 1918 roku było pod jurysdykcją niemiecką.
Lokalizacja Poniewieża na terenie LitwyHerb miasta Poniewież
Czytaj całość...
Alcala de Henares miasto Cervantesa
piątek, 30 październik 2009
Alcala de Henares, jedno z najstarszych miast Hiszpanii, wpisane niedawno na Listę Dziedzictwa Światowego UNESCO jest położone 30 km od Madrytu. Jest to miasto o bardzo długiej tradycji uniwersyteckiej.
Uniwersytet Alcala
Flaga miasta
Czytaj całość...
Erie - Światło Pensylwanii
piątek, 30 październik 2009
Erie jest trzecim co do wielkości miastem w Pensylwanii, zajmuje powierzchnię około 32 km2. Położone na południowo - wschodnim brzegu jeziora Erie, jest jedynym w tym stanie portem. Specyficznie ukształtowana linia brzegowa oraz dobrze usytuowany port decydują, że miasto jest ważnym ośrodkiem produkcyjnym i żeglugowym.
Stan Pensylwania
Flaga miasta Erie
Czytaj całość...
Polska Książka Artystyczna z przełomu XX i XXI wieku
piątek, 30 październik 2009
Książka Artystyczna – wernisaż - Zdjęcie 00127 października 2009 r.  w nowej siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej została otwarta wystawa „Polskiej Książki Artystycznej z przełomu XX i XXI wieku”.
Już po raz drugi Biblioteka proponuje mieszkańcom Lublina obejrzenie książek, które są bardziej przestrzennymi obiektami czy wręcz rzeźbami niż tradycyjnymi woluminami. Kolekcja, którą przedstawiamy jest dopiero tworzona przez Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi. W Lublinie prezentujemy prace artystów Polski Wschodniej i Polonii. Autorzy wykonali trójwymiarowe obiekty wykorzystując przedmioty i materiały niejednokrotnie towarzyszące nam w życiu codziennym.
Czytaj całość...
Kopuła zawieszona na złotym łańcuchu
środa, 28 październik 2009
Życie sztuki - Sztuka życia - Życie form
„Kopuła zawieszona na złotym łańcuchu”. Piękno formy i geniusz inżynierów, czyli o architekturze Bizancjum – to tytuł kolejnego wykładu z cyklu „Życie sztuki – Sztuka życia - Życie form.” Dr Daniel Próchniak z Katedry Historii Sztuki Starożytnej i Wczesnochrześcijańskiej Instytutu Historii Sztuki KUL opowiedział zebranym przed i po południu słuchaczom o wzniesionym pierwotnie przez Konstantyna Wielkiego, dokończonym przez jego syna cesarza Konstancjusza i odbudowanym przez Justyniana I Kościele Hagia Sofia (Mądrości Bożej).
Czytaj całość...
Rok Juliusza Słowackiego
środa, 28 październik 2009
Słowacki - Zdjęcie 001W tym roku przypada dwusetna rocznica urodzin wieszcza, a zarazem sto sześćdziesiąta rocznica jego śmierci. Stąd też Sejm ogłosił rok 2009  Rokiem  Juliusza Słowackiego. Wiceprzewodniczący sejmowej komisji kultury Jerzy Fedorowicz podkreślił, że Polska zawdzięcza Słowackiemu przetrwanie duchowe i narodowe pod zaborami.
Podczas trwania Roku Juliusza Słowackiego w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbywa się wiele spotkań, prelekcji i wystaw poświęconych polskiemu wieszczowi.

Czytaj całość...
Piekło Cynamonowe
środa, 28 październik 2009
Wojciech Pestka - Zdjęcie 001„Tytułowego eseju w tej książce nie ma” - o tym dowiedzieliśmy się w finale spotkania z pisarzem Wojciechem Pestką. 23 października w Filii 22 MBP promował on zbiór rozmów, reportaży i esejów zatytułowany Do zobaczenia w piekle. Kresowa apokalipsa: Ukraina, Polska, Białoruś, Łotwa. W kontekście problemów i historii poruszanych w wydanej przez Prószyńskiego pozycji, ów brak osiąga symboliczne znaczenie. Możemy jedynie zbliżyć się do tajemnicy historii tej części Europy, która manifestuje się poprzez skomplikowane losy ludzkich istnień. Obecnej na spotkaniu młodzieży z VI LO pisarz opowiadał o miłości jako zasadzie istnienia, o jej nieprawdopodobnych obliczach.
Czytaj całość...
Gwiazdy z Ługańska
środa, 28 październik 2009
Promocja Miasta Partnerskiego – Ługańsk - Zdjęcie 001 Refleksja bibliotekarzy związana z przygotowaniem i przebiegiem wydarzenia z cyklu „Biblioteczne okno na świat miast partnerskich Lublina”. Filia 22 ul. Kruczkowskiego 14, 22 października 2009. Miasto promowane Ługańsk, Ukraina.
Od 14 marca 1996 roku, gdy została podpisana umowa o partnerskiej współpracy pomiędzy Lublinem a Ługańskiem, można było liczyć na niepowtarzalną obecność jednego miasta w drugim. Doskonałą ku temu okazją jest możliwość zaprezentowania Ługańska w gościnnych wnętrzach Filii nr 22 MBP. Kultura, język, historia, piękno, walory turystyczne, a przede wszystkim literatura zaprzyjaźnionego miasta to pojęciowe podpowiedzi dla nas, bibliotekarzy.
Czytaj całość...
Leszek Mądzik promuje album
poniedziałek, 26 październik 2009
Mądzik - Zdjęcie 001Leszek Mądzik to wybitna postać polskiego i światowego teatru. Był autorem wielu scenografii w teatrach polskich, portugalskich, francuskich i niemieckich. Prowadził zajęcia ze studentami na zaproszenie uniwersytetów i szkół artystycznych m.in. w Helsinkach, Berlinie, Amsterdamie, Waszyngtonie, San Francisco, Bonn, Hamburgu, Lyonie, Pradze, Buffalo, Rennes, Dublinie, Rydze.
20 października 2009 roku w Filii 21 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie odbyła promocja albumu Leszka Mądzika.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 4921 - 4940 z 5585


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego