Aktualności
Sławin i Sławinek - historia dzielnic
środa, 28 czerwiec 2017
image_001.jpg26 czerwca w Filii nr 38 odbyło się spotkanie z Panem Dariuszem Wolaninem autorem Zeszytów poświęconych historii dzielnic Lublina. Zaproszeni goście mówili o historii, odkryciach i zmianach zachodzących w dziejach dzielnic Sławin i Sławinek pod względem archeologicznym, geologicznym i kulturowym. Istotną kwestią była granica między Sławinem a Sławinkiem. Sławin to najbardziej na północny-zachód wysunięta dzielnica Lublina. Zachodnie i północne granice dzielnicy to jednocześnie granice miasta, sąsiadujące z terenami powiatu lubelskiego w obrębie gminy wiejskiej Jastków.
Czytaj całość...
Spotkanie Klubu Czytelniczego READCOM
wtorek, 27 czerwiec 2017
image_001.jpgSpotkanie Klubu Czytelniczego READCOM poświęcone 140. rocznicy urodzin Bolesława Leśmiana odbyło się 22 czerwca, w Filii nr 6.
Bolesław Leśmian (1877 - 1937) to polski poeta i prozaik żydowskiego pochodzenia, jeden z czołowych przedstawicieli polskiej literatury dwudziestolecia międzywojennego. Leśmian był uznany za najbardziej nowatorską, najoryginalniejszą i najbardziej skrajną indywidualność twórczą literatury polskiej XX wieku. W swojej twórczości wprowadzał liczne neologizmy określane mianem leśmianizmów.
Czytaj całość...
GDZIE JEST JA?
wtorek, 27 czerwiec 2017
image_001.jpgW Filii nr 39 w ramach współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury nr 2 w Lublinie odbyło się spotkanie dla osób dorosłych, które miało charakter dyskusji na temat definicji sztuki w kontekście teorii sztuki, filozofii i psychologii oraz jej funkcji poznawczej i społecznej. Uczestnicy próbowali stworzyć własną definicję sztuki. Dyskusja na temat znaczenia twórczości artystycznej oraz aktywnego uczestnictwa w kulturze została połączona z plastycznym warsztatem psychoedukacyjnym. W części warsztatowej uczestnicy spotkania wykonali intuicyjny autoportret wewnętrzny i próbowali zinterpretować go zgodnie z ikonograficznym kluczem symboliki kolorów i kształtów.
Warsztaty przygotowała według własnego pomysłu i prowadziła pani Anna Staniak.
Anna Czyż
Czytaj całość...
Poemat o mieście Lublinie
wtorek, 27 czerwiec 2017
image_001.jpgZ okazji jubileuszu miasta Filia nr 39 ogłosiła konkurs plastyczny dla dzieci klas trzecich pt. „Poemat o mieście Lublinie - malowany”. Uczniowie wykonali prace plastyczne do wierszy Józefa Czechowicza ze zbioru "Poemat o mieście Lublinie". Młodzi artyści wykorzystali różne techniki plastyczne: malowanie farbami, rysowanie kredkami, a także wycinanie z papieru kolorowego.
Przed wakacjami zostały wręczone nagrody uczniom za prace szczególnie się wyróżniające. W bibliotece można oglądać wystawione dzieła do końca lipca.
Anna Czyż
Czytaj całość...
Patroni Lublina
wtorek, 27 czerwiec 2017
image_001.jpg22 czerwca w Filii nr 25 w związku z obchodami 700-lecia miasta Lublina odbyło się spotkanie z przewodnikiem lubelskim – Panią Anią Rudzką na temat patronów ulic Lublina. Często mijając jakąś ulicę, plac czy rondo w Lublinie nie przywiązujemy wagi do tego skąd się wzięła ich nazwa i kim był człowiek od którego nazwiska je nadano. Tak też i było w przypadku ronda Berbeckiego znajdującego się w dzielnicy Kalinowszczyzna i samego jej patrona – generała Leona Berbeckiego, którego życiorys postanowiła przybliżyć nam Pani Ania.
Czytaj całość...
Od Żmija do Czarciej Łapy
poniedziałek, 26 czerwiec 2017
image_001.jpgOd kwietnia do końca czerwca trwały warsztaty plastyczne prowadzone przez p. Agatę Komorowską i p. Grzegorza J. Nowickiego. Podczas tych warsztatów dzieci z Przedszkola nr 16 w Lublinie, wysłuchały szeregu legend lubelskich i na ich podstawie przygotowywały prace plastyczne. Powstały więc koguty z Wieży Trynitarskiej, rycerze - Sen Leszka Czarnego, diabły - Sąd Diabelski i inne prace. Zachęcamy do zapoznania się z relacją.
Czytaj całość...
Wstęp do wszechświatów równoległych
poniedziałek, 26 czerwiec 2017
image_001.jpgPiotr Kobielski-Grauman, poeta, publicysta i eseista. Od urodzenia związany z Lublinem i z lubelskim życiem literackim. Książką pt. „Wstęp do wszechświatów równoległych” podbił serca jury i w 2016 roku zdobył główną nagrodę w VI Ogólnopolskim Konkursie Prozatorskim im. Bolesława Prusa. Zaś promocja tej książki, w Filii nr 10, odbyła się 21 czerwca.

Czytaj całość...
Twórcze spotkania z lubelską legendą
poniedziałek, 26 czerwiec 2017
Filia nr 12 zaprasza do oglądania wystawy prac, które powstały podczas spotkań plastycznych prowadzonych przez Magdę Nieoczym.
image_001.jpg

Czytaj całość...
Lublin na pocztówce
poniedziałek, 26 czerwiec 2017
image_001.jpg21 czerwca, w Filii nr 10, odbyło się uroczyste zakończenie konkursu plastycznego zorganizowanego przez naszą filię, pt.: LUBLIN NA POCZTÓWCE. W  związku z jubileuszem naszego miasta podobnych konkursów zapewne było dużo, tym bardziej jest nam miło, że tak wielu miałyśmy uczestników, bowiem wpłynęły aż 72 prace plastyczne. Wszystkie piękne, dlatego poprosiłyśmy Panią Urszulę Kozak o pomoc w wyborze zwycięzców. Nikt z uczestników konkursu nie został pominięty, każdy dostał dyplom i drobny upominek, a zwycięzcy nagrody książkowe.
Czytaj całość...
Magiczne domki z zapałek
poniedziałek, 26 czerwiec 2017
Filia nr 26 zaprasza
image_001.jpg

"Na początku był lin..." - warsztaty fotograficzne dla dzieci.
poniedziałek, 26 czerwiec 2017
image_001.jpgOd kwietnia do czerwca w każdy wtorek, we współpracy z Filią nr 20, odbywały się warsztaty fotograficzne, prowadzone przez p. Bartka Żurawskiego w Przedszkolu nr 16 w Lublinie.
Czytaj całość...
Pasja nie ma wieku
poniedziałek, 26 czerwiec 2017
Filia nr 20 zaprasza
image_001.jpg

Mój Lublin - rozstrzygnięcie konkursu
poniedziałek, 26 czerwiec 2017
image_001.jpg21 czerwca w Filii nr 9 zostały wręczone dyplomy i nagrody dla uczestników konkursu plastycznego pt. "Mój Lublin". Jego organizatorami byli Miejska Biblioteka Publiczna i Przedszkole nr 32. Konkurs został ogłoszony w ramach obchodów 700-lecia Lublina i wzięły w nim udział dzieci z Przedszkoli nr 7, 9, 12, 32, 64 oraz z Przedszkola Niepublicznego "Jaś i Małgosia". Spośród dwudziestu dziewięciu prac, które zostały dostarczone Jury (w składzie: plastyk Urszula Kozak, bibliotekarz Edyta Łukasik, nauczyciel Małgorzata Chodorowska) przyznało 6 nagród i 4 wyróżnienia. Nagrody dla dzieci przyznano w dwóch kategoriach wiekowych
- dla dzieci młodszych:
Lena Zwolak,
Pola Wójcik,
Martyna Zeuschner
wyróżnienie dla Hanny Gładysz.
Czytaj całość...
Piknik sensoryczny
poniedziałek, 26 czerwiec 2017
image_001.jpg20 czerwca w Filii nr 38 odbył się piknik sensoryczny, który był podsumowaniem całorocznych spotkań dla rodziców i dzieci, tzw. Szeptanek. W pikniku uczestniczyło ponad 120 osób - dzieci i opiekunów. Maluchy miały możliwość spacerowania po specjalnie w tym celu przygotowanych ścieżkach sensorycznych. Bawiły się kulkami hydrożelowymi, cieczą nienewtonowską oraz własnoręcznie przygotowaną ciastoliną, której kolory i brokaty przyciągały spojrzenia wszystkich wokół. Mali odkrywcy ćwiczyli swoje rączki korzystając z tablic manipulacyjnych, wyposażonych w różnego rodzaju zamki, kłódki, suwaki, guziki a nawet włączniki.
Czytaj całość...
Biblioteka Wolnych Książek
środa, 21 czerwiec 2017
image_001.jpg19 czerwca w Filii nr 38 powstała Biblioteka Wolnych Książek, w której była możliwość rozmowy z bibliotekarzem o nowościach wydawniczych, poznania inicjatyw biblioteki oraz poznania ciekawych ludzi. Wydarzenie to przypomina znanym wszystkim i wciąż rozwijający się bookcrossing. W naszej niecodziennej bibliotece, która tego dnia miała swoją przestrzeń na terenach zielonych przed filią, można było znaleźć powieści kryminalne najbardziej popularnych autorów: Katarzyny Bondy, Remigiusza Mroza, Charlotte Link.
Czytaj całość...
Uroczyste wręczenie nagród w Filii nr 28
wtorek, 20 czerwiec 2017
image_001.jpgW Filii nr 28 odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursów: plastycznego "Lublin w wyobraźni dziecka" i literackiego "Życie i twórczość Bolesława Prusa w poezji i prozie dziecięcej". W konkursach w ramach obchodów 700-lecia Lublina wzięli udział uczniowie klas IV - VI ze Szkoły Podstawowej nr 22. Spośród ponad 40 prac plastycznych, które wpłynęły na konkurs jury przyznało 5 nagród i 4 wyróżnienia.
Czytaj całość...
Spotkanie z Michałem Gołkowskim
wtorek, 20 czerwiec 2017
BIBLIO zaprasza na spotkanie
image_001.jpgSpacer nad rzeką
wtorek, 20 czerwiec 2017
image_001.jpg„Spacery sprzyjają przemyśleniom,a rzeka staje się
milczącym świadkiem wydarzeń splatających zwyczajne życie".

Monika A. Oleksa

To już trzecia premiera w Filii nr 31 MBP. W 2014 r. zaczęłyśmy książką: „Samotność ma twoje imię”, rok temu świętowałyśmy wydanie „Nieba w kruszonce”. „Spacer nad rzeką” to najnowsza powieść Moniki A. Oleksa, której premiera odbyła się 14 czerwca w naszej bibliotece.
Czytaj całość...
Spotkanie ze Stanisławem Kierońskim
wtorek, 20 czerwiec 2017
image_001.jpgNiestety, ale "wieczór poetycki" większości z nas kojarzy się z długim monologiem poety, który opowiada o tym co napisał lub też co napisze. Zgromadzona publiczność słucha grzecznie i na ogół nie wyraża swych opinii. Tym razem było zupełnie inaczej. Pan Stanisław Kieroński - "człowiek orkiestra": nauczyciel polonista, księgarz, działacz, animator kultury i poeta uczynił ze swojego autorskiego spotkania pretekst do wspaniałej dyskusji o życiu, książkach i miłości do literatury.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 41 - 60 z 4999


2017 Rok Marszałka Józefa Piłsudskiego

Rok Josepha Conrada

2017 Rok Rzeki Wisły

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego