Aktualności
Maluj i twórz
środa, 04 październik 2017

image_001.jpg
Wernisaż wystawy ilustracji Yevhenii Burchak Lubisz bajki?
środa, 04 październik 2017
image_001.jpgW Filii 34 MBP zagościły postaci ze znanych i mniej znanych bajkowych opowieści. Wśród prezentowanych prac na wernisażu wystawy autorstwa Yevhenii Burchak znajdują się ilustracje bajek znanych dzieciom i dorosłym takich jak: Brzydkie Kaczątko, Kwiaty Idalki, Roszpunka, Córka króla moczarów. Yevheniia Burczak ukończyła kierunek „Grafik design” w Państwowym Uniwersytecie w mieście Dnipro na Ukrainie oraz uzyskała tytuł magistra o specjalności grafika w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Czytaj całość...
Folklor - moja pasja i miłość
środa, 04 październik 2017

image_001.jpg
Komputer bez tajemnic
wtorek, 03 październik 2017

image_001.jpg
Martwa natura - żywa abstrakcja
wtorek, 03 październik 2017
image_001.jpg"Martwa Natura Żywa Abstrakcja" to pokaz prac martwej natury w abstrakcyjnym wydaniu. Wystawa będzie gościć w Filii 36 MBP do 27 października 2017. Jest to kolejna, po Warszawie i Krakowie, edycja projektu artystki, Julii Rychwińskiej. Ukazuje, iż abstrakcja to nie jedynie zlepek plam, niezrozumiałych dla większości odbiorców. Połączenie martwej natury - najbardziej klasycznego tematu w sztuce, z abstrakcją, stawia malarstwo na najwyższym stopniu. Artystka przez swoją sztukę próbuje przypomnieć ludziom, że nasze umysły nie mają żadnych granic, nasza wyobraźnia jest nieograniczona i jej świat powinien być zawsze pielęgnowany. "Martwa Natura Żywa Abstrakcja" to pokaz prac martwej natury w abstrakcyjnym wydaniu. Wystawa będzie gościć w Filii 36 MBP do 27 października 2017. Jest to kolejna, po Warszawie i Krakowie, edycja projektu artystki, Julii Rychwińskiej. Ukazuje, iż abstrakcja to nie jedynie zlepek plam, niezrozumiałych dla większości odbiorców. Połączenie martwej natury - najbardziej klasycznego tematu w sztuce, z abstrakcją, stawia malarstwo na najwyższym stopniu. Artystka przez swoją sztukę próbuje przypomnieć ludziom, że nasze umysły nie mają żadnych granic, nasza wyobraźnia jest nieograniczona i jej świat powinien być zawsze pielęgnowany.
Czytaj całość...
Opowieść o zoopsychologu - Simona Kossak
wtorek, 03 październik 2017
image_001.jpgPierwsze powakacyjne spotkanie z cyklu „W pełni pełnoletni” poświęcone było życiu i twórczości Simony Kossak. Opowieść o kobiecie z rodu Kossaków nie mogła snuć się bez kontekstu historycznego.  „Takie dziedzictwo - jak mówiła siostrzenica Simony - Joanna Kossak - to zarazem powód do domu i przekleństwo. Wszyscy oczekują, że podążysz wyznaczoną wcześniej ścieżką”. Simona Kossak to szalona, cudna wariatka - jak pisali o niej przyjaciele z Instytutu Zoologii.
Czytaj całość...
Akademia Seniora
wtorek, 03 październik 2017
image_001.jpgAkademię Seniora w Filii 36 odwiedziła Pani Julia Rychwińska. Młoda artystka opowiedziała o swojej malarskiej pasji i poprowadziła warsztaty artystyczne.
Julia Rychwińska, Studentka Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Po studiach chciałaby zająć się arteterapią i pracować z dziećmi o różnych potrzebach edukacyjnych. Po uszy zakochana w malarstwie i dobrej poezji. Swoją przyjaźń z obrazami rozpoczęła za czasów przedszkolnych i nigdy się z nią nie rozstała.
Czytaj całość...
Smaki Lubelszczyzny
wtorek, 03 październik 2017
Filia nr 21 zaprasza na spotkania poświęcone najpopularniejszym potrawom naszego regionu.
image_001.jpg
Kształty słów
wtorek, 03 październik 2017
Filia nr 10 zaprasza na koncert
image_001.jpg

Wieczór autorski Marka Czuku
wtorek, 03 październik 2017
image_001.jpg„Zaplątana w babie lato, w pół tęsknotach, w pół marzeniach, zapatrzona hen daleko”...
Poezja. Podobno jest wszędzie. Marek Czuku odnajduje ją w prostej prozie życia. Uważnie obserwuje rzeczywistość taką, jaka ona jest. Pozbawioną jakichkolwiek pryzmatów lepszego widzenia. Z całą gamą biedy i absurdu.
Czytaj całość...
Czy to może być "Droga" dla Ciebie?
wtorek, 03 październik 2017
image_001.jpg28 września w Filii nr 16 odbyło się spotkanie z panem Zbigniewem Ściubakiem, autorem książki „Droga”. Pan Zbigniew jest naszym czytelnikiem, mieszka w pobliżu biblioteki. Chociaż z wykształcenia jest inżynierem, a informatykiem z zawodu, to zawsze widział w sobie humanistę. Jego zainteresowania oraz intencje religijne spowodowały, że udał się w swoją podróż życia. Wyruszył ze swojego domu 15 maja 2015 roku i przez cztery miesiące przemierzał kraje Europy. Pieszą pielgrzymkę zakończył 12 września 2015 roku w Santiago de Compostela w Hiszpanii.
Czytaj całość...
Wrażliwość Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
poniedziałek, 02 październik 2017
image_001.jpg„Więc idź chociażbyś wiedział, że zamierzasz do grobu, bo nie w tobie jest trwoga, ale ty przez trwogę.”

Trudno uwierzyć, że tak dojrzałe, głębokie i refleksyjne wiersze wyszły spod pióra naszego najmłodszego poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. W czasie spotkania Klubu Czytelniczego READCOM, które odbyło się 20 września, pani Stanisława Jakubowska-Kusz w swej prelekcji szczególna uwagę zwróciła na jego przeżycia, czynniki, które wpłynęły na kształtowanie osobowości i twórczości młodego poety.
Czytaj całość...
Wspomnienia z wakacji
poniedziałek, 02 październik 2017
image_001.jpgW Filii nr 24 odbyły się pierwsze powakacyjne zajęcia z uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej „Roztocze”. Z ogromną przyjemnością wróciliśmy pamięcią do naszych wakacyjnych wypraw. Oglądaliśmy filmy, zdjęcia oraz pocztówki z podróży. Rozmawialiśmy również o najciekawszych przygodach i najbardziej interesujących miejscach, które udało nam się odwiedzić. Na zakończenie zajęć stworzyliśmy pociąg, w którym wagonikami były plastyczne interpretacje naszych najmilszych wakacyjnych wspomnień.
Magdalena Szymańska-Mazurek
fot. Agnieszka Sokołowska

Czytaj całość...
Ród Ogińskich
poniedziałek, 02 październik 2017
image_001.jpg21 września w Filii nr 6 odbyło się kolejne spotkanie Klubu Czytelniczego „READCOM”.
Spotkanie było poświęcone twórczości kompozytorskiej rodu Ogińskich, którego najważniejszym reprezentantem był Michał Kleofas Ogiński, autor licznych polonezów, m.in. poloneza „Pożegnanie Ojczyzny”. Na spotkaniu zaprezentowano historię tego magnackiego rodu, jego wpływ na kulturę i politykę ówczesnej Polski, a także jego zamiłowanie do muzyki. Klubowiczom towarzyszyły fragmenty utworów bohaterów spotkania.
Adam Sokół
Czytaj całość...
Wytwórnia - warsztaty rodzinne
poniedziałek, 02 październik 2017
Fi;lia nr 36 zaprasza na warsztaty rodzinne
image_001.jpg
Ze świata czterech stron
poniedziałek, 02 październik 2017
image_001.jpgMiło jest w długie jesienne i chłodne wieczory powrócić choć na chwilę do wakacyjnych wspomnień. Jeszcze raz nacieszyć się słońcem, wodą, czasem beztroski i swobody, jeszcze raz przeżyć niezwykłe przygody i udać się w podróż... przynajmniej książkową. Na pierwszych powakacyjnych zajęciach, cyklicznie organizowanych dla podopiecznych Świetlicy Opiekuńczo - Wychowawczej im. bł. Edmunda Bojanowskiego w Filii nr 21, udaliśmy się w podróż „Nautilusem” wraz z kapitanem Nemo i jego załogą.
Czytaj całość...
Być dobrym jak chleb
poniedziałek, 02 październik 2017
image_001.jpgWrześniowe międzypokoleniowe spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom, z udziałem uczennic ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Lublinie oraz klubowiczek, poświęcone zostało Adamowi Bernardowi Chmielowskiemu - św. Bratu Albertowi (1846-1916) - patronowi bieżącego roku.
Pokrótce omówiono obfitujące w przejmujące wydarzenia życie bogatej osobowości przyszłego świętego, naznaczone działalnością konspiracyjną i udziałem w powstaniu styczniowym, twórczością malarską oraz ostatecznym wyborem zakonnej drogi. Fragmenty filmu dokumentalnego o św. Bracie Albercie ubogaciły spotkanie.
Czytaj całość...
Kuchnia dla diabetyków
poniedziałek, 02 październik 2017
image_001.jpg27 września w Filii nr 11 odbyło się spotkanie z Dorotą Drozd pielęgniarką diabetologiczną i dietetyczką. Autorką książek Kuchnia polska dla diabetyków i Kuchnia światowa dla diabetyków.
Pani Dorota jest czynnym członkiem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii oraz Europejskiej Federacji Pielęgniarek Diabetologicznych, stale doskonali i rozwija swoje umiejętności zarówno w kraju, jak i za granicą.
Czytaj całość...
Serce szpitala znajduje się w podziemiach
poniedziałek, 02 październik 2017
image_001.jpgFilia nr 23 mieszcząca się w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym uczestniczyła w realizacji projektu XIV Lubelskiego Festiwalu Nauki. 25 września 2017 trzecioklasiści ze Szkoły
Podstawowej nr 2 w Lublinie  odwiedzili bibliotekę szpitalną. Zapoznali się ze zgromadzonymi zbiorami i specyfiką pracy bibliotekarza w szpitalu. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze, przekonało naszych małych gości, że hospitalizacja wcale nie musi być traumatycznym przeżyciem. Na pożegnanie każde dziecko otrzymało w prezencie książeczkę co było miłym akcentem kończącym spotkanie.
Małgorzata Czerniakiewicz
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 41 - 60 z 5129


2017 Rok Marszałka Józefa Piłsudskiego

Rok Josepha Conrada

2017 Rok Rzeki Wisły

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego