Aktualności
Pejzaż
wtorek, 30 październik 2018
image_001.jpg
26 października w Filii nr 24 odbył się wernisaż wystawy Moniki Anny Tomczak "Pejzaż".  Pochodząca z Zambrowa artystka uprawiająca twórczość w zakresie malarstwa sztalugowego jest absolwentką Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Dyplom z malarstwa uzyskała w roku 1999 w  pracowni prof. Adama Styki. Od 2013 roku należy do Polskiego Stowarzyszenia  Nauczycieli Plastyków. Jest autorką wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych.
Malarstwo artystki uderza siłą decyzji i wyróżnia się dojrzałością formalną i wrażliwością kolorystyczną. Swoje obrazy konstruuje za pomocą nasyconych płaszczyzn czystego koloru. Ukazują one nowe oblicze przedmiotów istniejących bezimiennie w naszym bezpośrednim otoczeniu. Prace autorki z pogranicza realizmu, abstrakcji uderzają ciekawym nasyceniem barw i światła nadając otaczającej nas szarej rzeczywistości nowego znaczenia.
Wystawę oglądać można do 2 listopada w godzinach otwarcia biblioteki. Zapraszamy.
Pracownicy filii
Czytaj całość...
II etap XII Miejskiego Konkursu Recytatorskiego
poniedziałek, 29 październik 2018
image_001.jpg
PROTOKÓŁ
z posiedzenia Jury II etapu
XII Miejskiego Konkursu Recytatorskiego
z dnia 29 października 2018 r.


    Jury w składzie: Przewodniczący Jarosław Zoń,  Maria Perkowska, Witold Dąbrowski,
po wysłuchaniu 23 recytatorów i recytatorek postanowiło zakwalifikować do III etapu – Koncertu Laureatów następujących uczestników
Czytaj całość...
OKOlice wyobraźni
poniedziałek, 29 październik 2018

image_001.jpg

Czytaj całość...
"Imigrant na Wyspach" spotkanie z Marcinem Kowalem
poniedziałek, 29 październik 2018
image_001.jpg"(...) Zostawić kartkę – "Kwituję odbiór wykształcenia"
Jakoś tak unieść się
coś poprzestawiać, pozamieniać
I zacząć mieć na wszystko katar
W zielone zagrać z resztą świata(...)"
"A może rzucić..." - A. Poniedzielski

Przybył do Filii nr 10 z Derry w Irlandii Północnej 24 października i wietrzna deszczowa pogoda była mu absolutnie nieobca. Marcin Kowal, autor książki "Imigrant na Wyspach: jak odnalazłem się w UK" ("Bernardinum" 2018), swoistego przewodnika po Wielkiej Brytanii i Irlandii. Ta książka to dla jednych cenne wskazówki, co czynić, by się zadomowić, dla drugich - czego nie czynić, by się zadomowić, a dla jeszcze innych – opowieść o innym, chciałoby się lepszym świecie.
Czytaj całość...
Warsztaty tworzenia kotylionów
poniedziałek, 29 październik 2018
Filia nr 21 zaprasza
image_001.jpg


Ułana Legiejki przygody z mundurem
poniedziałek, 29 październik 2018
Filia nr 21 zaprasza
image_001.jpg

Nagrobek jako księga kultury
poniedziałek, 29 październik 2018
image_001.jpg17 października w Filii nr 12, Łukasz Marcińczak, autor tekstu poświęconego cmentarzom wielokulturowego Lublina, wygłosił prelekcję pt. "Nagrobek jako księga kultury", omawiając zmiany zachodzące w formach pochówków w Europie od wieku XVI do współczesności. Słuchacze mogli zapoznać się z najczęściej pojawiającymi się przedstawieniami symbolicznymi na macewach, aby następnie – przekraczając bramę cmentarza chrześcijańskiego – przekonać się o przeobrażeniach chrześcijańskiej sztuki sepulklarnej: od rozbudowanych, choć konwencjonalnych informacji o zmarłym umieszczanych na nagrobku, aż do oryginalnych dzieł wyobraźni artystów-kamieniarzy, bywa, że niekiedy szokujących, jak grób w formie samochodu.
Czytaj całość...
Chiny  Państwo Środka
poniedziałek, 29 październik 2018
image_001.jpgW Filii nr 25 w październiku odbył się cykl czterech spotkań z Panią Zofią Wiercińską pt. „Chiny – Państwo Środka”. Podczas nich Pani Zofia podzieliła się z nami relacją z podróży do Chin, przy okazji przedstawiając wiele ciekawych informacji z zakresu historii i kultury Państwa Środka.
Czytaj całość...
Warsztaty teatralno-taneczne
poniedziałek, 29 październik 2018
image_001.jpgW każdą środę w Filii nr 38 MBP odbywają się warsztaty teatralno-taneczne prowadzone przez członków Stowarzyszenia Przyjaciół dzieci „Zarembiacy”. W tym tygodniu uczestnicy pracowali metodą pantomimy, ćwiczyli świadomość swojego ciała i odgrywali proste scenki w barwnych kostiumach. Na kolejne zajęcia zapraszamy już za tydzień!
Czytaj całość...
Jak to się mówi?
poniedziałek, 29 październik 2018
image_001.jpgAktualizacja 8 listopada 2018
Projekt edukacyjny „Jak to się mówi?” współfinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu dotacyjnego „Ojczysty – dodaj do ulubionych” zakłada zaangażowanie mieszkańców 27 dzielnic Lublina w działania edukacyjne z zakresu umiejętności prawidłowego posługiwania się polszczyzną mówioną oraz propagowania najlepszych wzorców językowych. Działania odbywają się na terenie całego miasta, m.in. w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego i są skierowane do dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów.
Czytaj całość...
Między słowem a kadrem
piątek, 26 październik 2018
image_001.jpgZarówno książki jak i filmy mają swoich gorących wielbicieli. Każda z grup potrafi przytoczyć wiele argumentów. Uczestnicy spotkania nie potrzebują słów zachęty dla książek, potrafią wymienić mnóstwo powodów dla których warto czytać i pielęgnować swoje zainteresowanie literaturą. Jednak watro zwrócić uwagę również na ekranizacje powieści. Mamy wówczas możliwość porównania naszych wyobrażeń z pomysłem reżysera, a fabuła wzbogacona jest kreacjami aktorskimi i doskonałą muzyką. Dzięki filmowi łatwiej nam wczuć się w klimat epoki, mamy możliwość podziwiania kostiumów i elementów scenografii.
Czytaj całość...
Warsztaty Terapii Zajęciowej "Roztocze"
piątek, 26 październik 2018
image_001.jpg25 października w Filii nr 24 odbyły się zajęcia biblioteczne dla uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej „Roztocze” z ulicy Wallenroda. Współpraca naszej filii z uczestnikami Warsztatów trwa już szesnaście lat. Warsztaty przede wszystkim realizują cele z zakresu rehabilitacji społecznej i zawodowej. Poprzez zajęcia organizowane w naszej Bibliotece uczestnicy mogli rozwinąć tkwiące w nich potencjały artystyczne i estetyczne.
Czytaj całość...
Leon Legiejko - przygody z mundurem
piątek, 26 październik 2018
Filia nr 31 zaprasza
image_001.jpg


Spotkanie z Joanną Olech
piątek, 26 październik 2018
Filia nr 40 zaprasza
image_001.jpg


Dla Niepodległej
czwartek, 25 październik 2018
Filia nr 24 zaprasza
image_001.jpgSpotkanie z Agnieszką Moniką Polak
czwartek, 25 październik 2018
Filia nr 12 zaprasza
image_001.jpg


Wybrane zagadnienia z historii muzyki
czwartek, 25 październik 2018
image_001.jpg17 października 2018 r. w Filii nr 2 odbył się kolejny wykład z cyklu „Magia sztuki. Od uobecnienia do nieobecności”. Wykład zatytułowany: „Wybrane zagadnienia z historii muzyki” wygłosił Rafał Rozmus - adiunkt w Zakładzie Teorii Muzyki na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie, kompozytor, uczeń m.in. Kazimierza Górskiego i Andrzeja Nikodemowicza.
Prelegent pokrótce przedstawił rozwój muzyki profesjonalnej w Europie na przestrzeni wieków. Podstawową kwestią było ukazanie najistotniejszych przemian, jakie nastąpiły w muzyce od epoki średniowiecza do czasów współczesnych. Omówione zostały główne zjawiska i kierunki, które przyczyniły się do ewolucji muzyki. Rozważania teoretyczne były bogato ilustrowane przykładami muzycznymi.
Izabela Bartkowiak
Czytaj całość...
Seniorzy z aparatem
czwartek, 25 październik 2018
image_001.jpg
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia niezwykłych fotografii prezentowanych w Filii nr 38 MBP.
Wystawa zatytułowana „Seniorzy z aparatem” jest rezultatem twórczych spotkań fotograficzno-turystycznych przeprowadzonych w lipcu tego roku przez Kingę Witkowską-Mirosław - przewodnika i fotografa. Wieńczy ona projekt zrealizowany przez Lubelskie Stowarzyszenie Pilotów i Przewodników "Pogranicze". Projekt skierowany był do seniorów chcących pogłębić swoją wiedzę w dziedzinie fotografii i spojrzeć na Lublin z innej perspektywy.
Środki finansowe na ten cel zostały pozyskane z Urzędu Miasta dzięki Lubelskiemu Centrum Aktywizacji Obywatelskiej.
Ekspozycja dostępna jest do 3 listopada.

Czytaj całość...
92. Ogólnopolskie Urodziny Kubusia Puchatka
czwartek, 25 październik 2018
image_001.jpgAktualizacja 25 października 2018

Kubuś Puchatek, to jeden z najsympatyczniejszych misiów książkowych, ulubieniec wszystkich dzieci (a nawet dorosłych). Zawsze w październiku obchodzimy jego urodziny. W naszych Filiach bibliotecznych po raz kolejny zostały zorganizowane spotkania dla najmłodszych, które miały to święto uczcić. Zapraszamy do zapoznania się z relacją z tych wydarzeń.
Czytaj całość...
Chiny znane i mniej znane
środa, 24 październik 2018
Filia nr 2 zaprasza
image_001.jpg


<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 41 - 60 z 6082


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego