Aktualności
Szeptanki
piątek, 06 październik 2017

image_001.jpg

Wizyta młodzieży niepełnosprawnej
piątek, 06 październik 2017
image_001.jpg5 października, w ramach zajęć integrujących młodzież niepełnosprawną ze środowiskiem lokalnym, Filię nr 37 odwiedziła klasa 1EP ze Szkoły Przysposabiającej do Pracy przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Lublinie. Była to pierwsza wizyta klasy w bibliotece - uczniowie zapoznali się z funkcjonowaniem filii, dowiedzieli się jak należy obchodzić się z książkami oraz obejrzeli wystawę rysunków Ignacego Oboza. Po krótkiej lekcji bibliotecznej młodzież miała czas wolny, który spędziła czytając czasopisma i komiksy oraz korzystając ze stanowisk komputerowych.
Katarzyna Mazur, Magdalena Rademacher
Czytaj całość...
Przyjaciółki i Notatki z fotografii
piątek, 06 październik 2017
image_001.jpgPrzyszedł październik, zapachniało w bibliotece opuncją z zielonej herbaty i kruchymi ciasteczkami dzięki Przyjaciółkom Staromiejskiej. Złamałam zasadę spotkań i rekomendowałam Paniom historyczne książki o czasach Imperium Osmańskiego. Cały wachlarz podejmowanych tematów, powracanie do wcześniejszych wątków i wymiana poglądów, nierzadko z odwołaniem do literackich wzorców, zdaje się potwierdzać wyjątkowość tych spotkań, bogactwo emocji i absolutną potrzebę dzielenia się tym, co najlepsze.
Czytaj całość...
Piknik na zakończenie wakacji
piątek, 06 październik 2017
image_001.jpgWe wrześniu przy Kościele Księży Marianów, z którym sąsiaduje Filia nr 37 odbył się piknik na zakończenie wakacji. Dla uczestników wydarzenia przygotowano między innymi zajęcia plastyczne i rękodzielnicze, zabawy przy użyciu sprzętu multimedialnego oraz gry i zabawy sportowe. Impreza była podsumowaniem wakacji w parafii oraz zainaugurowała cykl zajęć w Akademii Twórczości Dziecięcej, która od kilkunastu skupia dzieci z parafii i daje im możliwość odkrywania i doskonalenia swoich zdolności.
Piknik został zrealizowany przy pomocy finansowej Miasta Lublin.
Zespół Filii nr 37
Czytaj całość...
Wspomnienia z podróży do Chin - spotkanie z Joanną Burską Cieślak
piątek, 06 październik 2017
image_001.jpgW piątkowe popołudnie w Filii nr 28 przenieśliśmy się do Chin, a to dzięki pani Joannie Burskiej-Cieślak, która poprzez zdjęcia, pamiątki i bogate wspomnienia przybliżyła nam kulturę, obyczaje i życie codzienne mieszkańców tego niezwykłego kraju. Podróż po Chinach rozpoczęliśmy od poznaniu Pekinu i jego największych atrakcji takich jak Zakazane Miasto, Świątynia Nieba, plac Tiananmen oraz Wielki Mur. Oglądając niezwykłą przyrodę i ciekawą architekturę dawnych i współczesnych Chin dotarliśmy do Szanghaju i podziwialiśmy słynną nadmorską dzielnicę Bund.
Czytaj całość...
Rok Josepha Conrada Korzeniowskiego
piątek, 06 październik 2017
image_001.jpgW tym roku obchodzimy 160. rocznicę urodzin Józefa Korzeniowskiego, pisarza światowej sławy polskiego pochodzenia. Jako siedemnastolatek opuścił Polskę i wyjechał do Francji, a następnie do Anglii. Znaczną część życia spędził jako marynarz. Podczas licznych rejsów statkami handlowymi zwiedził Azję i Australię. Doświadczenia z podróży miały duży wpływ na jego twórczość pisarską. Akcja jego utworów przeważnie rozgrywa się na morzu, wśród marynarzy, w egzotycznej scenerii. Trudne warunki życia stały się doskonałym tematem do rozważań etyczno-moralnych. Problematyka powieści Josepha Conrada osiągnęła wymiar ponadczasowy. Mimo, że tworzył na obczyźnie, nigdy nie zapomniał o swoich polskich korzeniach.
Czytaj całość...
Gra miejska wokół poezji Czechowicza
piątek, 06 październik 2017
image_001.jpgMapa zadań dzisiejszej gry miejskiej „Idzi i Marchewa na tropie Czechowicza” zaprowadziła uczestników, uczniów lubelskich szkół podstawowych, do Filii nr 21, ponieważ tutaj mogli przeczytać "Poemat o mieście Lublinie” i odpowiedzieć na konkursowe pytania. Kilkuosobowe zespoły pracowały z wielkim zaangażowaniem a nad przebiegiem gry czuwała pani Ania z Fundacji 5Medium. Miło nam było gościć młodych pasjonatów przedwojennej poezji i znawców historii Lublina.
Czytaj całość...
Przyjaciółki Staromiejskiej
czwartek, 05 październik 2017
Filia nr 21 zaprasza
image_001.jpgMaluj i twórz
środa, 04 październik 2017

image_001.jpg
Wernisaż wystawy ilustracji Yevhenii Burchak Lubisz bajki?
środa, 04 październik 2017
image_001.jpgW Filii 34 MBP zagościły postaci ze znanych i mniej znanych bajkowych opowieści. Wśród prezentowanych prac na wernisażu wystawy autorstwa Yevhenii Burchak znajdują się ilustracje bajek znanych dzieciom i dorosłym takich jak: Brzydkie Kaczątko, Kwiaty Idalki, Roszpunka, Córka króla moczarów. Yevheniia Burczak ukończyła kierunek „Grafik design” w Państwowym Uniwersytecie w mieście Dnipro na Ukrainie oraz uzyskała tytuł magistra o specjalności grafika w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Czytaj całość...
Folklor - moja pasja i miłość
środa, 04 październik 2017

image_001.jpg
Komputer bez tajemnic
wtorek, 03 październik 2017

image_001.jpg
Martwa natura - żywa abstrakcja
wtorek, 03 październik 2017
image_001.jpg"Martwa Natura Żywa Abstrakcja" to pokaz prac martwej natury w abstrakcyjnym wydaniu. Wystawa będzie gościć w Filii 36 MBP do 27 października 2017. Jest to kolejna, po Warszawie i Krakowie, edycja projektu artystki, Julii Rychwińskiej. Ukazuje, iż abstrakcja to nie jedynie zlepek plam, niezrozumiałych dla większości odbiorców. Połączenie martwej natury - najbardziej klasycznego tematu w sztuce, z abstrakcją, stawia malarstwo na najwyższym stopniu. Artystka przez swoją sztukę próbuje przypomnieć ludziom, że nasze umysły nie mają żadnych granic, nasza wyobraźnia jest nieograniczona i jej świat powinien być zawsze pielęgnowany. "Martwa Natura Żywa Abstrakcja" to pokaz prac martwej natury w abstrakcyjnym wydaniu. Wystawa będzie gościć w Filii 36 MBP do 27 października 2017. Jest to kolejna, po Warszawie i Krakowie, edycja projektu artystki, Julii Rychwińskiej. Ukazuje, iż abstrakcja to nie jedynie zlepek plam, niezrozumiałych dla większości odbiorców. Połączenie martwej natury - najbardziej klasycznego tematu w sztuce, z abstrakcją, stawia malarstwo na najwyższym stopniu. Artystka przez swoją sztukę próbuje przypomnieć ludziom, że nasze umysły nie mają żadnych granic, nasza wyobraźnia jest nieograniczona i jej świat powinien być zawsze pielęgnowany.
Czytaj całość...
Opowieść o zoopsychologu - Simona Kossak
wtorek, 03 październik 2017
image_001.jpgPierwsze powakacyjne spotkanie z cyklu „W pełni pełnoletni” poświęcone było życiu i twórczości Simony Kossak. Opowieść o kobiecie z rodu Kossaków nie mogła snuć się bez kontekstu historycznego.  „Takie dziedzictwo - jak mówiła siostrzenica Simony - Joanna Kossak - to zarazem powód do domu i przekleństwo. Wszyscy oczekują, że podążysz wyznaczoną wcześniej ścieżką”. Simona Kossak to szalona, cudna wariatka - jak pisali o niej przyjaciele z Instytutu Zoologii.
Czytaj całość...
Akademia Seniora
wtorek, 03 październik 2017
image_001.jpgAkademię Seniora w Filii 36 odwiedziła Pani Julia Rychwińska. Młoda artystka opowiedziała o swojej malarskiej pasji i poprowadziła warsztaty artystyczne.
Julia Rychwińska, Studentka Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Po studiach chciałaby zająć się arteterapią i pracować z dziećmi o różnych potrzebach edukacyjnych. Po uszy zakochana w malarstwie i dobrej poezji. Swoją przyjaźń z obrazami rozpoczęła za czasów przedszkolnych i nigdy się z nią nie rozstała.
Czytaj całość...
Kształty słów
wtorek, 03 październik 2017
Filia nr 10 zaprasza na koncert
image_001.jpg

Wieczór autorski Marka Czuku
wtorek, 03 październik 2017
image_001.jpg„Zaplątana w babie lato, w pół tęsknotach, w pół marzeniach, zapatrzona hen daleko”...
Poezja. Podobno jest wszędzie. Marek Czuku odnajduje ją w prostej prozie życia. Uważnie obserwuje rzeczywistość taką, jaka ona jest. Pozbawioną jakichkolwiek pryzmatów lepszego widzenia. Z całą gamą biedy i absurdu.
Czytaj całość...
Czy to może być "Droga" dla Ciebie?
wtorek, 03 październik 2017
image_001.jpg28 września w Filii nr 16 odbyło się spotkanie z panem Zbigniewem Ściubakiem, autorem książki „Droga”. Pan Zbigniew jest naszym czytelnikiem, mieszka w pobliżu biblioteki. Chociaż z wykształcenia jest inżynierem, a informatykiem z zawodu, to zawsze widział w sobie humanistę. Jego zainteresowania oraz intencje religijne spowodowały, że udał się w swoją podróż życia. Wyruszył ze swojego domu 15 maja 2015 roku i przez cztery miesiące przemierzał kraje Europy. Pieszą pielgrzymkę zakończył 12 września 2015 roku w Santiago de Compostela w Hiszpanii.
Czytaj całość...
Wrażliwość Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
poniedziałek, 02 październik 2017
image_001.jpg„Więc idź chociażbyś wiedział, że zamierzasz do grobu, bo nie w tobie jest trwoga, ale ty przez trwogę.”

Trudno uwierzyć, że tak dojrzałe, głębokie i refleksyjne wiersze wyszły spod pióra naszego najmłodszego poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. W czasie spotkania Klubu Czytelniczego READCOM, które odbyło się 20 września, pani Stanisława Jakubowska-Kusz w swej prelekcji szczególna uwagę zwróciła na jego przeżycia, czynniki, które wpłynęły na kształtowanie osobowości i twórczości młodego poety.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 21 - 40 z 5113


2017 Rok Marszałka Józefa Piłsudskiego

Rok Josepha Conrada

2017 Rok Rzeki Wisły

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego