Aktualności
Wędrówki po Krzemieńcu z Wiesławem Wiąckiem
poniedziałek, 04 marzec 2019
image_001.jpg"(...) Bo tam, gdzie Ikwy srebrne fale płyną,
Byłem ja niegdyś, jak Zośka dzieciną (...)"
J. Słowacki "W pamiętniku Zofii Bobrówny"

Krzemieniec nad Ikwą, u stóp Góry Bony to jedno z najpiękniejszych miasteczek w zachodniej Ukrainie. Najcenniejszym zabytkiem w mieście jest zespół zabudowań Liceum Krzemienieckiego, usytuowany przy zachodniej części rynku.
Obok zabudowań licealnych istniały dawniej dworki profesorów Liceum Krzemienieckiego. Jednym z niewielu zachowanych jest dworek Słowackich, wzniesiony przez ojca słynnego poety w 1810 r. Jest to wierna kopia dworku Januszewskich – dziadków Juliusza, rozebranego w 1921 r.
Czytaj całość...
Klub Seniora "Felin"
piątek, 01 marzec 2019
image_001.jpg
Luty w Filii nr 36 był bogaty w zajęcia artystyczne. Seniorzy tworzyli klubowy śpiewnik i przy akompaniamencie skrzypiec śpiewali piosenki popularne. Z okazji Walentynek odbyły się zajęcia literackie pt. "Miłość - rodzaje, znaczenie, literatura". Klubowicze mieli też możliwość spróbować swoich sił w czasie warsztatów teatralnych prowadzonych przez pana Bogusława Byrskiego, aktora Teatru H. Ch. Andersena.
Czytaj całość...
Wystawa dyplomów inżynierskich
piątek, 01 marzec 2019
Filia nr 32 (BIBLIO) zaprasza
image_001.jpg


Zakodowana biblioteka
piątek, 01 marzec 2019
image_001.jpgW lutym w Filii nr 38 MBP został zorganizowany cykl zajęć dla dzieci i młodzieży poświęcony zagadnieniom związanym z kodowaniem. Podczas warsztatów zastanawialiśmy się co nam się kojarzy ze słowem programowanie. Pisaliśmy własne instrukcje, wydawaliśmy proste komendy robotom na platformie LightBot. Uczestnicy mieli również możliwość eksperymentowania z elektroniczną płytką Makey Makey, która pozwala zrobić klawiaturę z różnych przedmiotów. Poznali też możliwości robotów PHOTON - użyczonych przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Czytaj całość...
Spotkanie z Ewą Bajkowską
piątek, 01 marzec 2019
Filia nr 21 zaprasza
image_001.jpgO Andersenie trochę inaczej
piątek, 01 marzec 2019
image_001.jpg
27 lutego w Filii nr 24 odbyło się kolejne spotkanie naszego Klubu Czytelniczego.Tym razem poświęcone było życiu i twórczości Hansa Christiana Andersena. Postanowiliśmy przedstawić tego duńskiego pisarza z nieco innej strony i rozwiać wiele mitów, które funkcjonują na jego temat w naszej świadomości. Przede wszystkim według własnego mniemania Andersen pisał głównie dla dorosłych, również słynne baśnie, a w jego twórczości możemy odnaleźć wiele gatunków literackich takich jak listy, biografie, dzienniki, powieści, dramaty i poezje. Rozprawiliśmy się także z mitem nieszczęśliwego dzieciństwa Andersena. Panie miały możliwość wysłuchania wielu ciekawostek z życia tego twórcy, mniej znanych, a jakże ważnych, również jeżeli chodzi o jego poczynania artystyczne.
Czytaj całość...
Czechowski Klub Książki
piątek, 01 marzec 2019
Filia nr 29 zaprasza
image_001.jpgFerie w Bibliotece dobiegły końca
piątek, 01 marzec 2019
image_001.jpgAktualizacja  1 marca 2019

Wszystko co dobre, szybko się kończy, ale najważniejsze są miłe wspomnienia. Dobiegają końca lubelskie ferie zimowe, a zatem kończą się zajęcia przygotowane w filiach bibliotecznych MBP. Od 11 do 22 lutego zapraszaliśmy dzieci i młodzież na spotkania literackie, warsztaty plastyczne i edukacyjne, konkursy, gry, zabawy i wiele innych wydarzeń. W tegoroczne ferie biblioteka wzbogaciła swoją ofertę o zajęcia z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i Internetu.
Zapraszamy do zapoznania się z relacją zajęciową z naszych spotkań. Wszystkim dzieciom dziękujemy za udział i zapraszamy na zajęcia w ramach Lata w Bibliotece.
Czytaj całość...
Finał Przyjaznych Konkursów
wtorek, 26 luty 2019
image_001.jpg13 lutego 2019 roku w Trybunale Koronnym odbył się finał Przyjaznych Konkursów organizowany przez Lubelskie Stowarzyszenie Osób Chorych na Padaczkę i ich Przyjaciół Drgawka. Jak co roku podczas tego spotkania ogłoszone zostały wyniki Konkursu Poetyckiego współorganizowanego przez Filię nr 8 oraz Fundację Drgawka.
Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 22 wiersze. W związku ze zbliżonym poziomem prac komisja zrezygnowała z przyznawania I, II i III miejsca. Każdy z uczestników otrzymał wyróżnienie.
Małgorzata Janusz
Zdjęcie: Adrian Tomczyk/Kurier Lubelski

Pełna relacja na stronie  Kuriera Lubelskiego


"Nie gaście tej lampy przy drzwiach"- rozmowy DKK w Filii nr 10
poniedziałek, 25 luty 2019
image_001.jpg
(...) "Nie miecz, nie tarcz -
bronią Języka,
Lecz arcydzieła!"
"Język ojczysty" – C.K. Norwid

Nie bez kozery spotkanie DKK w Filii nr 10 zaplanowane zostało w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego. Rozmowa zaś skupiona wokół książki Kiry Gałczyńskiej "Nie gaście tej lampy przy drzwiach: przesiane przez pamięć" (W-wa, 2017). Jeśli zaś Kira, to i Jej ojciec, wspaniały liryk, Karakuliambro, twórca Hermenegildy  Kociubińskiej, Zielony Konstanty. Wymarzony poeta na tak piękny dzień!
Czytaj całość...
Magia sztuki po "końcu sztuki"
piątek, 22 luty 2019
image_001.jpg
20 lutego 2019 r. w Filii nr 2 odbył się kolejny wykład z cyklu "Magia sztuki. Od uobecnienia do nieobecności". Spotkanie zatytułowanie Magia sztuki po "końcu sztuki" - monumentalne projekcje Krzysztofa Wodiczki poprowadziła mgr Paulina Janczylik.
Prelegentka przybliżyła słuchaczom postać artysty, prezentując jednocześnie szereg jego projetów i projekcji, a także wyjaśniając ich funkcje oraz symboliczne znaczenie. Uczestnicy dowiedzieli się także, jakie motywy kierowały Wodiczką przy tworzeniu każdego z nich, oraz na jakie problemy społeczne wskazywały.
Wodiczko wprowadzał do przestrzeni społecznej głosy wykluczonych, niesłyszanych: bezdomnych, weteranów wojennych, kobiet, które doświadczyły przemocy fizycznej i/lub psychicznej oraz imigrantów. Artysta uważał, iż sztuka ma potencjał do zmieniania świata na lepsze, a jego prace miały wyrażać ideę "nie-wojny".
Magdalena Wrona
Czytaj całość...
Nieustraszona bohaterka Sierpnia 80
piątek, 22 luty 2019
image_001.jpg
W trakcie dzisiejszego spotkania klubu Czytelniczego Readcom przybliżyłyśmy sylwetkę legendy Solidarności - Anny Walentynowicz (1929-2010). Decyzją Sejmu w uznaniu zasług tej Postaci za „utworzenie wielkiego ruchu Solidarności i odzyskania przez Polskę niepodległości” stała się Patronką roku bieżącego. Nazwisko robotnicy Stoczni Gdańskiej i bohaterki "Sierpnia ’80" weszło na trwałe do historii polskiego ruchu robotniczego.
Wspólnie prześledziliśmy biogram tej niezwykłej kobiety na przestrzeni kilkudziesięciu lat: opozycjonistki w czasach PRL-u, działaczki Wolnych Związków Zawodowych, współzałożycielki NSZZ „Solidarność”, Damy Orderu Orła Białego w 2006 roku, laureatki Medalu Wolności od Amerykańskiej Fundacji Ofiar Komunizmu na rzecz "Solidarności" w 2005 roku, a także Nagrody Rzecznika Praw Obywatelskich imienia Pawła Włodkowica za odwagę występowania w obronie podstawowych wartości i  praw nawet wbrew zdaniu i poglądom większości -  wręczonej jej podczas uroczystości z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka na Zamku Królewskim w Warszawie w 2009 roku.

Czytaj całość...
Mrozem malowane
czwartek, 21 luty 2019
image_001.jpg
19 lutego Filia nr 17 gościła członków Warsztatów Terapii Zajęciowej „Źródło”. Spotkanie o tematyce zimowej rozpoczęliśmy od wysłuchania koncertu skrzypcowego Antonio Vivaldiego „Zima”. Wsłuchując się w melodię zaproszeni goście doznali odczucia trzaskającego mrozu, szalejącego i przejmującego wiatru. Śpiewna melodia rodziła wspomnienia długich zimowych wieczorów spędzonych przy kominku, kiedy to na dworze padał śnieg.
Pejzaże oraz poezja o zimowej tematyce zainspirowała uczestników spotkania do stworzenia kolorowych prac. Tworzywo malarskie stanowiły suche pastele, farby, kredki oraz pasta do zębów.
„Mrozem malowane” to wystawa prac plastycznych, którą można podziwiać w godzinach pracy biblioteki.
Zapraszamy.
Maria Włosek
Czytaj całość...
GEN ISBN
wtorek, 19 luty 2019

image_001.jpg


Nasza Mała Biblioteka - II edycja
wtorek, 19 luty 2019
image_001_big.jpgAktualizacja 19 lutego 2019

„Nasza Mała Biblioteka” to autorski projekt edukacyjny przeznaczony dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym 5-8 lat, który opiera się na współpracy wydawcy z nauczycielami, bibliotekarzami oraz rodzicami. Tytułowa „mała biblioteka” to starannie wybrane pod względem literackim i ilustracyjnym książki, które mają zapoczątkować biblioteczkę młodego czytelnika. Autorem jest słoweńskie wydawnictwo KUD Sodobnost International, które od dziewięciu lat z powodzeniem realizuje ten projekt w Słowenii. W latach 2015-2016 odbyła się pierwsza międzynarodowa edycja projektu, w której wzięły udział wydawnictwa z Polski i Litwy, specjalizujące się w książkach dla dzieci i młodzieży.
Do udziału w drugiej edycji projektu zostały zaproszone oficyny: Paike ja Pilv z Estonii, Liels un mazs z Łotwy oraz ponownie Agencja Edytorska EZOP z Polski.
Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie bierze udział kolejnej edycji edukacyjnego projektu.
Czytaj całość...
Światowy Dzień Kota
wtorek, 19 luty 2019
image_001.jpg
Aktualizacja 19 lutego 2019

Światowy Dzień Kota to święto obchodzone corocznie w wielu krajach. We Włoszech i Polsce obchodzimy  17 lutego. Jest to specjalny dzień, który ma zwrócić uwagę na  istotę niesienia pomocy bezdomnym zwierzętom, a także uwrażliwić ludzi na trudną sytuację czworonogów, dlatego też w naszych filiach organizowaliśmy zbiórkę karmy na potrzeby lubelskiego schroniska oraz zajęcia dla dzieci podkreślające znaczenie zwierząt w życiu człowieka.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 21 - 40 z 6385

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego