Aktualności
Pięćdziesiąt twarzy stycznia
środa, 09 styczeń 2019
image_001.jpg
Styczeń to dla większości z nas nieciekawy miesiąc. To czas po Świętach i Sylwestrze, kiedy w zasadzie nie pozostało nam nic innego, jak czekanie na wiosnę.
Wraz z użytkownikami Facebooka postanowiliśmy odczarować styczeń, pokazać, że potrafi być różnorodny i kolorowy. Internauci przesłali nam swoje fotografie z najdalszych zakątków świata i tak powstała w Filii nr 18 wystawa „Pięćdziesiąt twarzy stycznia”.
Olga Wójtowicz
Czytaj całość...
Sto lat niepodległości, sto lat pieniądza polskiego
wtorek, 08 styczeń 2019
image_001.jpg
Od czasu uzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku nasza rodzima waluta przeszła bardzo długą drogę. Rozpoczynając od marek o wielomilionowych wartościach, poprzez pięćdziesięciogroszowe banknoty, dochodząc do znanych nam obecnie nominałów. Zmianie ulegała zarówno wartość waluty, jak i jej wygląd.
Czytaj całość...
Wystawę ilustracji do bajek
wtorek, 08 styczeń 2019
image_001.jpg
W styczniu Filia nr 23 (Uniwersytecki Szpital Dziecięcy) prezentuje "Wystawę ilustracji do bajek" Izabeli Madeja, ilustratorki i plastyczki pochodzącej z Lubelszczyzny. Izabela Madeja posługuje się obrazem aby prowadzić swoją narrację i opowiadać historię. Zafascynowana światem legend, baśni i niesamowitych historii, tworzy prace z pogranicza fantastyki i mitologii. Uwielbia odkrywać i poszerzać świat dziecięcej wyobraźni, dlatego z przyjemnością ilustruje dla najmłodszych i młodzieży.
Czytaj całość...
2019 rokiem Stanisława Moniuszki
poniedziałek, 07 styczeń 2019
image_001.jpg
Sejm ustanowił rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki. W przyjętej uchwale podkreślono, że dorobek kompozytorski Moniuszki "imponuje różnorodnością, bogactwem melodycznym i głębokim zakorzenieniem w narodowej tradycji muzycznej". W 2019 r. przypada 200. rocznica urodzin wybitnego kompozytora, dyrygenta, organisty, pedagoga, dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie, twórcy polskiej opery narodowej.
Czytaj całość...
Czytam sobie w bibliotece. Moje miejsce  moja wolność!
poniedziałek, 07 styczeń 2019
image_001.jpg
Filia nr 39 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie w ramach projektu „Czytam sobie w bibliotece. Moje miejsce – moja wolność!”, zaprosiła na zajęcia uczniów klasy drugiej Szkoły Podstawowej nr 47 w Lublinie. Zajęcia zostały przygotowane według scenariusza nawiązującego do treści książki Angeliki Kuźniak pt. „O Zofii co zbierała kolory”. Uczniowie wysłuchali z dużym zainteresowaniem opowieści o dzieciństwie i młodości Zofii Stryjeńskiej, zachęceni, niektóre fragmenty czytali samodzielnie.
Czytaj całość...
Klub Czytelniczy Readcom
czwartek, 03 styczeń 2019

image_003.jpg

2019 Rokiem Unii Lubelskiej
czwartek, 03 styczeń 2019
image_001.jpg
Unia polsko-litewska zawarta w Lublinie to akt, który „złotymi literami zapisał się w historii i kulturze narodów Rzeczypospolitej” - głosi przyjęta przez Sejm uchwała ustanawiająca rok 2019 Rokiem Unii Lubelskiej.
Jak przypomina uchwała, w 1569 r. w obecności króla Polski, wielkiego księcia litewskiego Zygmunta Augusta na sejmie walnym w Lublinie został podpisany akt realnej unii polsko-litewskiej. Dwa państwa: Korona Królestwa Polskiego i Wielkie Księstwo Litewskie powołały tym aktem "jedno nierozdzielne i nieróżne ciało" - Rzeczpospolitą Obojga Narodów (ze wspólnym monarchą, sejmem i polityką zagraniczną). Unia przetrwała do 1795 roku, a unicestwiona została dopiero przez połączone siły trzech zaborców.
Czytaj całość...
Mapa marzeń
środa, 02 styczeń 2019

image_001.jpg

Rok Gustawa Herlinga-Grudzińskiego
środa, 02 styczeń 2019
image_001.jpg
Gustaw Herling-Grudziński (1919-2000) - jeden z najwybitniejszych pisarzy polskich XX, eseista, dziennikarz, więzień obozów koncentracyjnych Gułagu, żołnierz Armii Andersa i uczestnik bitwy pod Monte Cassino, a po II wojnie światowej krytyk dyktatury komunistycznej w Polsce i całej Europie Środkowo-Wschodniej, emigrant polityczny pozostający na wygnaniu,  „wielki nieobecny” w kraju do 1989 - został decyzją Sejmu RP dla doniosłego uczczenia jubileuszu setnej rocznicy urodzin – Patronem roku 2019.
Czytaj całość...
2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego
środa, 02 styczeń 2019
image_001.jpg
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej „w uznaniu słowa i czynu wybitnego pisarza” ustanowił rok 2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.
20 maja bieżącego roku minie sto lat od narodzin jednego z najwybitniejszych pisarzy polskich XX wieku, publicysty emigracyjnego i  współtwórcy „Kultury” paryskiej.
W uchwale podkreślono, że losy i twórczość pisarza stanowią „świadectwo cierpień i czynów człowieka, któremu przyszło przeżyć czasy totalitarnej przemocy i kryzysu wartości”.
Czytaj całość...
Skamander - Julian Tuwim
poniedziałek, 31 grudzień 2018
image_001.jpg
65. rocznica śmierci wybitnego poety i tłumacza Juliana Tuwima była okazją do przedświątecznego spotkania pracownicy Filii nr 26 MBP w Prawosławnym Domu Pomocy. Prezentacja multimedialna, opowieść i przedstawione interpretacje wybranych utworów pozwoliły poznać życie i twórczość pisarza, autora wodewili, skeczy, librett operetkowych i tekstów piosenek; jednego z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego, współzałożyciela kabaretu literackiego „Pod Picadorem” i grupy poetyckiej „Skamander”.
Serdecznie dziękuję Mieszkańcom Prawosławnego Domu Pomocy za miłą atmosferę, za aktywny udział w spotkaniu i duże zaangażowanie.
Agnieszka Adamczuk
Czytaj całość...
Podsumowanie działalności Klubu Seniora "Felin"
poniedziałek, 31 grudzień 2018
image_001.jpg
Końcówka roku w Klubie Seniora "Felin", działającym przy Filii nr 36 MBP, obfitowała w różnorodne wydarzenia. W październiku członkowie klubu obejrzeli film "Z dala od orkiestry" prezentowany w bibliotece na Felinie. Uczestniczyli w wycieczce do Kazimierza Dolnego, zwiedzali także Kaplicę Zamkową.
Czytaj całość...
O oczekiwaniu na Boże Narodzenie
czwartek, 27 grudzień 2018
image_001.jpgZ okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia w Filii nr 38 czytelnicy mieli możliwość wzięcia udziału we wspólnym kolędowaniu. Obok znanych i lubianych utworów uczestnicy wysłuchali pastorałek i ludowych pieśni bożonarodzeniowych w wykonaniu aktorów Teatru Jasnego. Magiczny wieczór został dopełniony ogłoszeniem wyników konkursu plastycznego  pt: „Myśląc Ojczyzna” zorganizowanego we współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Dzieci „Zarembiacy”, z okazji rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Czytaj całość...
Jasełka w bibliotece
czwartek, 27 grudzień 2018
image_001.jpg
20 grudnia w Filii nr 37 gościliśmy dzieci z Przedszkola „Dzieciaki.pl”, które wystawiły Jasełka dla naszych czytelników. Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy okres w roku, na który długo czekają nie tylko dzieci, ale również dorośli. Dzięki przedszkolakom przybyli goście mogli przenieść się w czasy narodzin Jezusa w Betlejem. Dzieci starały się jak najpiękniej odegrać swoje role, wczuwały się w grane przez siebie postacie, recytowały wiersze oraz śpiewały kolędy. Przebrane w piękne, kolorowe stroje sprawiły, że widzowie z zainteresowaniem słuchali małych aktorów.
Czytaj całość...
Dziadek do orzechów
piątek, 21 grudzień 2018
image_001.jpg
Czytanie performatywne to już tradycja w Filii nr 2. Tym razem pracownicy filii wraz z innymi pracownikami MBP, zaadaptowali dzieło E. T. A. Hoffmanna pt. "Dziadek do orzechów".  Akcja książki rozpoczyna się w magiczny wieczór wigilijny, Klara i jej brat otrzymują prezenty, wśród których znajduje się tytułowy dziadek do orzechów. Opowieść utrzymana w baśniowej, fantastycznej stylistyce, opowiada o świecie, w którym zabawki ożywają, a prawda miesza się z bajką. Pisarz stworzył swoją opowieść w Warszawie. Hofmann mieszkał przez trzy lata na Starym Mieście, przy ulicy Freta. W opowieści „Dziadek do Orzechów” sportretował dzieci swoich przyjaciół. Spacery po XIX-wiecznej warszawskiej starówce, jej piękne kawiarnie i cukiernie  zainspirowały go do napisania tej historii.
Czytaj całość...
Pasjonujący Tydzień
piątek, 21 grudzień 2018
image_001.jpg
Od 10 do 14 grudnia w Filii nr 2 trwał Pasjonujący Tydzień, podczas którego czytelnicy mogli pochwalić się swoim talentem albo podzielić się swoją pasją z innymi. Towarzyszyła mu wystawa ilustracji Aleksandry Kaczyńskiej pt. "Śniło mi się, że...". 13 grudnia swoje "Moje małe dzieła sztuki" prezentowała pani Maja Lambert-Zamorowska.
Tydzień zwieńczył biblioteczny pokaz talentów "Library Talent Show", w którym udział wzięli: Karolina Czaban, Aleksandra Dziedzic, Andrzej Filip, Zofia Nóżka, Daria Złotek i Marta Zyń.
Katarzyna Poleszak
Czytaj całość...
Biblioteczne wyścigi robotów!
czwartek, 20 grudzień 2018
image_001.jpgPodczas ostatnich tegorocznych zajęć z kodowania w Filii nr 38, młodzież wzięła udział w wyścigach robotów. Uczestnicy podzielili się na drużyny i rozegrali między sobą partie wielkoformatowej gry Cody Roby przygotowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji. Gra polega na zakodowaniu ruchu robota tak aby dogonić przeciwników i zbić ich z planszy. Każda z drużyn miała po dwie szanse w rozgrywce. Po wyłonieniu zwycięzców przyszedł czas na programowanie z użyciem aplikacji online. Zadanie polegało na zaprogramowaniu LightBotów tak aby dotarły do wyznaczonego celu.
Dziękujemy za tegoroczną współpracę! Na kolejne warsztaty zapraszamy już w 2019 roku
Czytaj całość...
Nie tylko Boże Narodzenie
czwartek, 20 grudzień 2018
image_001.jpg
Koniec roku to nie tylko Boże Narodzenie, ale również podsumowanie całorocznych działań. Temu właśnie poświecono spotkanie naszego klubu czytelniczego, które odbyło się 19 grudnia. Panie z przyjemnością prześledziły i podsumowały miniony rok. To pozwoliło nam zaplanować kolejne nasze spotkania w nadchodzącym 2019 roku. Jak zawsze grudniowe spotkanie to przede wszystkim wspomnienia, szczere rozmowy i najserdeczniejsze życzenia na Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok.
Maria Kozioł
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 21 - 40 z 6268

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego