Aktualności
Przy kawie o kobietach
czwartek, 15 marzec 2018
image_001.jpgO kobiecej sile, odwadze i mądrości mówiłyśmy podczas spotkania Przyjaciółek Staromiejskiej Biblioteki 14 marca 2018 roku.
Słuchając naszych Czytelniczek, można odnieść wrażenie, że życie kobiety to wielka sztuka, to misterna układanka, to napisana z precyzją historia, jakby gotowy scenariusz do filmu albo rękopis do wydania książki. Każda widzi siebie i przyglądają się sobie nawzajem jak w tysiącu kryształkach luster: matki i córki, wnuczki i babcie, siostry, przyjaciółki, najlepsze koleżanki, rywalki... Wszystkie w pajęczynie utkanych z innymi ludźmi relacji. Wśród książek i kobiecej prasy, także o sercu kobiety. Do zobaczenia w kwietniu.
Anna Rafalska
Czytaj całość...
Kodujemy i programujemy
czwartek, 15 marzec 2018
image_001.jpgMarzec w Filii nr 38 MBP upływa pod znakiem kodowania i programowania. Przez minione dwa tygodnie odbyło się siedem warsztatów, w których wzięli udział uczniowie z trzech lubelskich szkół podstawowych - Szkoły Podstawowej nr 21 im. Królowej Jadwigi, Szkoły Podstawowej nr 3 im. Juliusza Słowackiego oraz Szkoły Podstawowej im. Św. Wincentego Pallotiego, w sumie ponad 150 osób. Każde zajęcia składały się z dwóch części.
Czytaj całość...
Przedszkolaki śpiewają
czwartek, 15 marzec 2018
image_001.jpgFestiwal Piosenki Angielskiej dla przedszkolaków zorganizowany przez Przedszkole Bursztynek.

Czytaj całość...
Włącz poezję!
środa, 14 marzec 2018
Filia nr 10 zaprasza
image_001.jpg


Wiosenne tradycje
środa, 14 marzec 2018
Historia szablą pisana...
wtorek, 13 marzec 2018
image_001.jpgSzabla jest związana z Polską od ponad pięciuset lat. Słowo „szabla” odnajdujemy w polskim hymnie, jako broń, za pomocą której, odzyskiwaliśmy utraconą niepodległość. Budowa szabli ma swoją nomenklaturę i przeznaczenie. Niełatwa jest sztuka posługiwania się szablą, wymaga dużych umiejętności. Wbrew pozorom to lekkie narzędzie, waży ok. 1 kg. Szabla nie jest ostra, ale krzywizna powoduje efekt tnący i dużą skuteczność. Szabla zastąpiła miecz i stała się bronią stanu rycerskiego, kiedy królem Polski został Stefan Batory. W okresie walk o niepodległość polskie formacje wojskowe używały broni państw zaborczych. Z armii rosyjskiej przyjęliśmy ciężkie szable dragonów i szable typu kaukaskiego.
Czytaj całość...
Muzyka dla smyka
wtorek, 13 marzec 2018
Dzień kobiet z seniorami z Prawosławnego Domu Pomocy w Lublinie
wtorek, 13 marzec 2018
image_001.jpgDzień kobiet był okazją do kolejnego spotkania pracowników Filii nr 18 i Filii nr 26 MBP z seniorami z Prawosławnego Domu Pomocy w Lublinie. Z uwagi na obchodzone 8 marca święto, skupiliśmy się na kobiecie, jej sposobie myślenia i patrzenia na świat, a za przykład posłużyły nam "Pamiętniki Adama i Ewy" Marka Twaina. Lektura fragmentów tekstu nie tylko w żartobliwy sposób ukazała cechy charakterystyczne dla kobiet i mężczyzn, ich wady i różnice w postrzeganiu rzeczywistości, ale przyczyniła się również do refleksji na temat miłości i wzajemnych, nie zawsze łatwych relacji.
Czytaj całość...
Spotkanie z Anetą Zamojską
wtorek, 13 marzec 2018
image_001.jpg9 marca w Filii nr 38 odbyło się spotkanie autorskie z Anetą Zamojską - coachem, trenem personalnym, dziennikarzem, wykładowcą, a teraz także literatką. Aneta Zamojska - otwarta, ciepła, uśmiechnięta i spełniona kobieta, która nigdy nie przypuszczała, że napisze książkę. Na bibliotecznym spotkaniu opowiadała o drodze, jaką musiała przebyć, by napisać najpierw jedną, a potem drugą powieść.
Czytaj całość...
Mandala
poniedziałek, 12 marzec 2018

image_001.jpg
Powiększ

Zimowe plenery
poniedziałek, 12 marzec 2018
image_001.jpgDo końca marca w Filii nr 11 można obejrzeć wystawę obrazów Jadwigi Marcinek z zimowego pleneru.
Czytaj całość...
Kabaret "Mydło i powidło"
poniedziałek, 12 marzec 2018
image_001.jpg8 marca w Filii nr 11 odbyło się spotkanie z okazji Dnia Kobiet. Część artystyczną zapewnił kabaret "Mydło i Powidło" działający przy stowarzyszeniu "Terraz Senioras". Aktorki zaprezentowały spektakl "O Jadźce z Koziego Grodu", oparty na legendach lubelskich. Po spektaklu wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany przez panie z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie Filia nr 1.
Jadwiga Skórska
Czytaj całość...
Mam prawo, więc czytam
poniedziałek, 12 marzec 2018
image_001.jpg"Bo / Kobieta / to wiosna / Bo na swych spojrzeń krosnach /Sen / I Sens / rozwiesza / rozpina / i umaja /
ukwieca / i tym wszystkim / tak pięknie / wygina / Tak / Jak wiosna / Powieje / Otuli / Pogłaszcze / Że /
Zawładnie / Od zatraceń się / do, i nawet / się zaprzepaszczeń / Naturalnie / naturalnie aż tak /
że się zdaje / że / tak będzie zawsze"
Andrzej Poniedzielski
Czytaj całość...
Renata Piątkowska - Wszystkie moje mamy
poniedziałek, 12 marzec 2018
image_001.jpg„Morałów nie prawię, ale staram się, aby w moich książkach było coś, co zostanie
w dziecięcej pamięci.”
Renata Piątkowska
Jest autorką ponad 30 książek dla dzieci m.in. Opowiadania dla przedszkolaków, Opowiadania z piaskownicy, Nie ma nudnych dni, Przygoda ma kolor niebieski, Z przysłowiami za pan brat. Pisze także utwory dla młodzieży np. Która to Malala? - historia pakistańskiej dziewczynki, zaatakowanej i postrzelonej przez talibów, która jako jedyne dziecko na świecie, otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla.
Czytaj całość...
Spotkanie dla seniorów poświęcony Zbigniewowi Herbertowi
poniedziałek, 12 marzec 2018
image_001.jpgW  marcu w Filii nr 22 odbyło się spotkanie z seniorami, poświęcone poecie Zbigniewowi Herbertowi. Był on pisarzem o wielkim dorobku, laureatem ponad 20 nagród literackich, a także jednym z najpoważniejszych pretendentów do Literackiej Nagrody Nobla. Jego książki zostały przetłumaczone na 38 języków.
Czytaj całość...
Rodzina z książka
poniedziałek, 12 marzec 2018
Filia nr 21 zaprasza
image_001.jpg

Motyw leonardowskiej "Ostatniej wieczerzy" w sporze o koncepcję sztuki współczesnej
poniedziałek, 12 marzec 2018
image_001.jpg7 marca w Filii nr 2 odbył się kolejny otwarty wykład z cyklu Botticellowskie Rozpryski. Paulina Janczylik, absolwentka filologii polskiej oraz edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych, zaprezentowała naszym Gościom wykład poświęcony rozważaniom dotyczącym sporu o koncepcję sztuki współczesnej, wychodząc od motywu leonardowskiej „Ostatniej wieczerzy”.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 21 - 40 z 5594


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego